AnasayfaBlogKOSGEB Ne Anlama Gelir?
Girişimcilik

KOSGEB Ne Anlama Gelir?

01 Kasım 2019
KOSGEB Ne Anlama Gelir?

“Bir hayalim var, gerçekleştirsem dünya değişir” diyenlerden misiniz? Ya da güzel bir işletme kurup nitelikli üretim gerçekleştirmek isteyenlerden misiniz? KOSGEB sayesinde pek çok alanda destek alabilir, girişimci ruhunuzu ortaya çıkartabilirsiniz. 

Girişimcilik konusunda kendinizi geliştirmeyi isteyenlerden, geleneksel rekabetin ötesine geçerek daha yaratıcı bir iş yönetimi modeli sunmayı hedefleyenlerdenseniz Girişimcilik ve Değer Yaratma Stratejileri Eğitiminden faydalanabilirsiniz. 

Kendi işini kurmayı isteyen, ticaret hayatına atılmak için sabırsızlanan, yeni bir iş ve yeni bir gelir kapısı açmak isteyen bireylerin bu planlamalarını hayata geçirmek ve gerçekleştirmek için sadece hayal kurmaları yetmez. Bir işte başarılı olmak için elbette öncesinde bir planlama, araştırma aşamalarından geçmek gerekir. Ancak maddiyatın da önemli olduğu su götürmez bir gerçektir. 

Yeterli bir sermayeniz yoksa tüm bu planlamalar hayal olarak kalacaktır. Tam da bu noktada, girişimde bulunmak isteyen, yenilikçi fikirleri olan bireylerin yardımına devlet tarafından verilen destek kredileri yetişiyor. Bu sayede girişimcilerin hem kendisine hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaları için teşvikte bulunuluyor. Girişimcilerin meydana getirdiği projeler için devletin yaptığı yardıma hibe denmektedir. Bu aşamada da devreye KOSGEB girer.

KOSGEB Nedir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının kısaltması olan KOSGEB, girişimciler için büyük bir fırsat kapısı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurum, 12 Nisan 1990 tarihinde 3624 sayılı yasa ile kurulmuştur. Yeni iş kurmak ya da mevcut işini büyütmek isteyen girişimcilere destek sunan KOSGEB, bünyesinde bulunan pek çok proje ile girişimci vatandaşlara destek ve hizmet vermektedir. 

KOSGEB’in Kuruluş Amacı Nedir?

Ekonomik kalkınmanın yanı sıra istihdam problemlerine çözümde önemli bir faktör olan girişimciliğin desteklenerek yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin hayata geçirilmesidir.

KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirmelerine yönelik destek ve hizmet sunmayı misyon haline getirmiş kurum, bu sayede KOBİ’lerin sosyal ve ekonomik kalkınmadaki paylarını arttırmayı hedeflemektedir.

Öte yandan küresel pazarda Türkiye’nin de söz hakkının olmasını sağlamak, KOBİ ve girişimcilik politikaları ile dünyada etkin bir örnek teşkil etmek kurumun ana vizyonudur. Yıllar geçtikçe çalışmalarını geliştirerek ve büyüterek devam eden kurum, KOBİ’lere destek faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir. 

KOSGEB'e Kimler Başvurabilir?

İş kurmak isteyenlerin çoğu KOSGEB kredi desteğine güvenerek bir girişimde bulunmak ister. Ancak bu desteklerden maalesef ki her iş kurmak isteyen yararlanamıyor. KOSGEB desteğinden faydalanabilecek kişiler kimler? 

  • 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,

  • Kurum tarafından verilen iş kurma danışmanlığı eğitimini ya da uygulamalı olarak verilen eğitim desteğinden faydalananlar, 

  • Kurum tarafından üniversitede gerçekleştirilen Genç Girişimci Geliştirme Programına katılıp mezun olanlar,

  • İŞGEM (İş Geliştirme Merkezi) bünyesinde bulunan girişimcilerin 1 sene içerisinde işletme kurmuş olan şahıslar bu destekten faydalanabilir.

KOSGEB Girişimci Kredisi Nedir?

KOSGEB girişimci kredisi, yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere belirli şartlar altında hibe+kredi şeklinde verilebilen bir destektir. Kendi işini kurarak kendi işinin patronu olmak isteyen kişiler, 2019 yılı ile geleneksel girişimciler için 60 bin TL hibe, ileri girişimciler için ise 370 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlanmaktadır.

İş Birliği Destek Programı ile ilk kez teknoloji düzeyi yüksek KOBİ'ler büyük  işletmelerle işbirliği yapmaları halinde 10 milyon TL'ye kadar desteklenecek. 

İleri Girişimci Destek Programı 3 sınıfa ayrılıyor:

1. Sınıf Düşük ve Orta Düşük Teknoloji Düzeyi: 100 bin TL Hibe,

2. Sınıf Orta Yüksek Teknoloji Düzeyi 200 bin TL Hibe,

3. Sınıf Yüksek Teknoloji Düzeyi 300 bin TL Hibe şeklinde sınıflandırılıyor.

İleri Girişimcilik Desteği Sektörler Tablosu İçin Buraya Tıklayın

KOSGEB Tarafından Verilen Destek Programlar Neler?

KOSGEB tarafından verilen destek programlar geniş kapsamlıdır.

  • Girişimcilik destekleri,

  • AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri,

  • İşletme geliştirme, büyüme ve uluslararasılaşma destekleri,

  • KOBİ finansman destekleri,

  • Laboratuvar hizmetleri,

  • İŞGEM-TEKMER programı

Stratejik ürün destek programı alanlarının yanı sıra çok sayıda destek skalasına sahiptir. KOSGEB tarafından desteklenen tüm sektörlerin listesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Desteklenecek Proje Konuları Neler?

İşletmelerin; üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama, dış ticaret, insan kaynakları, mali işler ve finans, bilgi yönetimi ve bunlarla ilişkili olan alanlarda sunacakları projeler desteklenmektedir.

Nasıl Girişimci Olunur?

Online eğitimler sayesinde girişimci olmak artık hayal değil. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen sertifikalı girişimcilik eğitiminden faydalanarak kendinizi bu alanda geliştirebilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz. 

KOSGEB girişimcilik girişimci hibe işletme girişimcilik eğitimi
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Girişimcilik Nedir Türleri Nelerdir
Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Türleri Nelerdir?

01 Aralık 2019
Sosyal Girişimcilik Nedir?
Girişimcilik

Sosyal Girişimcilik Nedir?

12 Kasım 2020
Türkiye’de Girişimcilik Ekosistemi
Girişimcilik

Türkiye’de Girişimcilik Ekosistemi

16 Aralık 2019
Girişimcilik Bölümü
Bölümler

Girişimcilik Bölümü Nedir?

19 Ekim 2020
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989
Yönetim ve Organizasyon Eğitimi
Serhat CanSerhat Can
16070