Close
Mobil Menu Bars

Kolektif Yaşam Nasıl Olmalı?

30 Ocak 2020, 2363 defa okundu.
Kolektif Yaşam Nasıl Olmalı?
kolektif yaşam nasıl olmalı, kolektif ne demek, kolektif çalışma nedir, kolektif çalışma ofisi nedir, kolektif şirket nedir,

Kolektif yaşam, insanların tabiatı gereği toplu olarak birlikte yaşama şeklidir. Canlılar çok eski çağlardan beri toplu ve birlikte yaşama gereği duymuşlardır. Toplu halde yaşama içgüdüsü bütün canlılarda mevcuttur. İnsanlar yüzyıllar boyu hayatta kalma mücadelesi verirken kolektif yaşam tarzını benimsemişlerdir. Kolektif yaşam biçimi birlikteliğin güçlü yapısını, insanoğluna verdiği güveni ve bu yaşam tarzının zorunlu olduğunu göstermiştir. Kolektif yaşam aslında hayatı paylaşmaktır. İnsanoğlu çeşitli evrimlerden geçerek bugünlere gelmiştir.

İnsanca yaşamanın temel unsuru, ana ihtiyaçların karşılanması ve saygı görmektir. İşte bütün bu hayatı paylaşımların özünü, kolektif hayatı paylaşmak oluşturur. Kolektif yaşam, eşit, özgür, çağdaş bir şekilde olmalı. Yaşadığımız bu dünya üzerindeki tüm güzellikleri, zenginlikleri birlikte paylaşarak yaşamalıyız. İnsan olmanın temelinde de paylaşmak yatar. Hayatımızı dostça, eşit bir şekilde, özgürce yaşamaya çalışmalıyız. Haksızlığa uğrayanın yanında, ezenin karşısında olmalıyız. Aslında kolektif yaşam bizim kültürümüzde çok eskilere dayalı bir gelenektir.

Eskiden köylerde imece adıyla bilinen, kişilerin ortaklaşa, birleşerek ihtiyacı olanlara yaptıkları yardımdı. Aynı kolektif yaşam gibi, imecede özünde ortaklaşa yardımlaşma ve paylaşmaya dayalıdır. Yani kolektif yaşam yeni bir oluşum değildir. İnsanların giderek yalnızlaştığı, gelişen teknoloji ve zor hayat şartlarımızda, kolektif yaşamın önemi giderek artmaktadır.

Kolektif Ne Demek?

kolektif yaşam nasıl olmalı, kolektif ne demek, kolektif çalışma nedir, kolektif çalışma ofisi nedir, kolektif şirket nedir,

Kolektif İngilizce kökenli bir kelimedir. Kolektif, en az bir ortak sorunu veya konuyu paylaşan motive eden, ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışan bir gruptur. Kolektif sözlük anlamı, ‘’birçok kimseyi ya da nesneyi içine alan; birçok kişi ve nesnenin bir araya gelmesi sonucu olan’’ demektir. ’’İşbirlikçi, ortaklaşa’’ anlamına gelir. Kolektif, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Ama hepsinde de özü ortak yapılan, birlikte anlamı taşımaktadır.

Kolektif, hayatımızda birçok alana girmiş bulunmaktadır. Kolektif çalışma, kolektif şirket, kolektif bilinç, kolektif güç, kolektif eğitim gibi birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Günlük hayatımızda kolektif birlik, beraberlik ve ortaklaşa yapılan anlamında birçok yerde vardır. Birlikte yapılan bir çok şeyin üstesinden kolaylıkla gelinir. Kolektif ile zamandan, emekten ve paradan tasarruf edilebilir. Az zamanda çok iş yapılabilir. Yapılan işlerde maliyet azaltılır.

Kolektif Çalışma Nedir?

Kolektif çalışma işbirliği ile güçlü bir organizasyon kurarak birlikte çalışmak demektir. Sürekli büyüyen ve gelişen dünyada birçok sorumluluk sahibi bireyleriz. Ekonomik olarak güçlü olmanın en önemli, yolu pazarlama teknikleri ve rekabettir. Güçlü olan kişiler rekabet edebilir. İş hayatında güçlü olmanın yolu ya tek başına güç ya da birleşerek güçlü olmaktan geçer. İşte tamda burada kolektif çalışmanın önemi devreye girmektedir. ‘’Birlikten kuvvet doğar’’ atasözüyle yola çıkılmalıdır. Kolektif çalışarak bunun bilincinde olarak her şeyin üstesinden gelinebilir. Kolektif çalışma ayrı birimlerde veya aynı iş yerinde çalışarak yapılabilir.

Kolektif çalışmayı ayrı birimlerde birlikte yürütmek; bilgi ve malzeme paylaşımı yapmak demektir. 

Kolektif çalışmayı aynı iş yerinde yürütmek ise; tek muhasebe, tek kira, tek vergi, stopaj vs. bütün her şey ortaktır. Kolektif çalışmak birçok pozitif gelişmeyi birlikte getirecektir. Bunun da birçok yararı vardır. Bunlar;

 • Gider kalemlerinin azalır. Çünkü giderler tek ele inmiştir.
 • Ortakların kişisel çevresinin faydası, tek bir çatıda toplanacaktır.
 • Ortaklar aralarında yaptıkları iş bölümü ile farklı alanda kurumsallık oluşturabilir.
 • İş bölümüne göre ortaklar uzmanlık kazanacaktır.
 • Malzeme, bilgi ürün hepsi tek bir yerde toplandığı için gelir artacaktır.
 • Ortakların kişisel çevresi arttıkça, iş yerine giriş çıkış da artacaktır. Bu da çevredeki insanlar tarafından iş yerine olan güveni artıracaktır.
 • Bu şekilde karar belirleme ve hedef belirleme yöntemi gelişir.

 kolektif ne demek, kolektif çalışma nedir, kolektif çalışma ofisi nedir, kolektif şirket nedir,

Kolektif Çalışma Ofisi Nedir?

Belli saat, gün, hafta, ay gibi zamanlarda belirli bir alan ya da yer kiralayarak çalışmalarınızı sürdürebileceğiniz ortak çalışma alanlarına kolektif çalışma ofisi denmektedir. Kolektif çalışma ofisi, büyük bir alanda, size özel ya da ortak bir masada farklı insanlarla birlikte çalışmanızı sağlar. Sosyalleşmeye önem verip, mekana bağlı olmayan insanların tercihi bu yönde ofislerdir. Bu tarz ofisler çalışma hayatı ve kariyer hedefi belirlemenize enerjik bakış açısı getirir. Bu ofislerde genel olarak, fotokopi, yazıcı, projeksiyon, ücretsiz internet, içecek veya atıştırmalık gibi temel ihtiyaçları karşılayan hizmetler verilmektedir.

Şirketler burada kaldıkları süre boyunca, ortak alanlarını adresleri gösterebilir. Aynı zamanda telefon hattı da oluşturabilirler. Böylece, neredeyse bir plaza şirketi formatında hizmet veriliyor. Yoğun iş temposu içerisinde insanların kolektif çalışma ofisini seçmelerinin nedeni, özellikle yaratıcılık gerektiren işleri yapan kişilerde sürekli aynı mekanda çalışmak odaklanma sorununa neden olabiliyor. Sosyal bir ortamda farklı insanlarla iletişime geçen, onları gözlemleyen kişiler daha verimli bir çalışma sergileyebiliyor. Kolektif çalışma ofisi tek bir mekanda farklı işleri yapan, farklı sektörde çalışan insanları bir araya getirir.

Çok farklı alanda çalışan kişiler, yazılımcı, mimar, yazar, aynı ofis çatısı altında buluşabiliyor. Bu şekilde hem motivasyon artırılıp, hem de farklı fikirlerin ve mesleklerin bir araya gelmesiyle çok farklı yeni projeler ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda bu tarz kolektif çalışma ofislerinde,  Enstitü tarafından ücretsiz olarak verilen online eğitimler alabilir, seminerler, etkinlikler ve organizasyonlar düzenlemek içinde kullanabilirsiniz. Kolektif çalışma ofisi ile sosyalleşerek, sınırlı zamanda, daha az masraflı ofis maliyetiyle çalışmak mümkündür.

kolektif yaşam nasıl olmalı, kolektif ne demek, kolektif çalışma nedir, kolektif çalışma ofisi nedir,

Kolektif Şirket Nedir?

Ortakların kişisel amaç ve gayretlerinin önem kazandığı, birbirine güvenen kişiler arasında kurulan şirket türüdür. Kolektif şirket özellikle küçük ve orta çaplı işletmeler için uygundur. Herhangi bir sermaye koyma zorunluluğu yoktur. Kolektif şirket en az iki gerçek kişi ile kurulabilir. Tüzel kişilikler ortak olarak kolektif şirkete katılamazlar. Ortaklık için belirlenen bir koşul bulunmamaktadır. Şirket sözleşmesinde, ortakların sermaye olarak koydukları miktar  nakdi olmayan sermayenin değeri ve emeğin niteliği detaylı olarak belirtilir. Ortaklardan en az birinin adı, soyadı ve şirketin türü kolektif şirketlerin ticaret unvanında yer alır. Ortaklardan hiçbirinin sorumluluğu şirket alacaklarına karşı sınırlanmamıştır.

 • Her bir ortak ayrı ayrı şirketi yönetme hakkına sahiptir.
 • Yönetim işleri ancak diğer ortakların kararıyla veya şirket sözleşmesiyle ortaklardan birine devredilebilir.
 • Yönetim işleri şirket sözleşmesi ile diğer ortağa devredildikten sonra, hiçbir sebeple sonlandırılamaz ve sınırlandırılamaz.
 • Yönetim işleri, şirket sözleşmesi ile belirlenmediyse ortakların çoğunluğunun oyu ve kararıyla geri alınabilir.
 • Kazançlar şirket sözleşmesinde belirtilen şekilde dağıtılır.
 • Şirketlerin sermaye gücü ortakların varlığına bağlıdır.
 • Ticaret hayatında en çok kullanılan şirket türüdür.

Kolektif çalışma ofisi kimler tarafından tercih ediliyor?

Kolektif çalışma ofisi, az çalışanı olan küçük ölçekli firmalar, freelance, girişimci şirketler ve öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Küçük ölçekli firmalar, az masrafla, bütün sekreterlik hizmetlerinden yararlandıkları bir ofise kavuşuyor. Freelancerlar istedikleri zaman diliminde sosyalleşerek çalışırken, girişimci şirketler de tasarruf ederek ve sosyalleşerek çalışmalarını sürdürme imkanı buluyor.

Kolektif çalışma ofisinin olumsuz yönleri var mı?

Kolektif çalışma ofisinin olumsuz yönlerinden biri kısıtlı bütçeye sahip firmaları, hizmet bedeli ve artan kiralama fiyatları nedeniyle bazen zorluk yaşayabiliyorlar. Çok fazla dikkat ve konsantre gerektiren işlerde, kalabalık ve gürültü ortamında çalışmanız güç olabilir. Ancak bütçeniz yeterliyse daha yüksek fiyatlarla kiralanan özel odalardan faydalanabilirsiniz.

Kolektif şirket ortakları şirketin borcundan sorumlu mudur?

Kolektif şirket ortakları, sadece kendi şahsi mal varlıkları ile şirketin borçlarından sorumludur. Kolektif şirkette ortaya çıkan borcun, şirket tarafından ödenmemesi durumunda, şirket ortağı kendi mal varlığı borçlardan ile sorumludur. Birinci derece sorumluluk şirketindir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Özel bir şirkette, finans sektöründe 14 yıl boyunca Kıdemli Şef olarak çalıştım. Sermaye Piyasaları ile ilgili her türlü takas ve operasyon işlemleri yaptım.

Kendimi geliştirmek adına İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından aldığım "İçerik Editörlüğü" eğitimi ile hobi olarak başladığım yazma tutkumu geliştirdim. Ardından Enstitü bünyesinde İçerik Yazarı olarak çalışmaya başladım.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!