AnasayfaBlogKoçluğun Mantıksal Düzeyleri ile Değişimi Anlamak
Koçluk

Koçluğun Mantıksal Düzeyleri ile Değişimi Anlamak

08 Aralık 2022
Koçluk tamamen değişimle ilgilidir.

Başladığınız değişimin türü ne olursa olsun, değişim göz korkutucu ve bunaltıcı olabilir. Yaşam koçluğu, hayatınızda yapmak istediğiniz değişiklikleri anlamanıza ve yönetilebilir parçalara ayırmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmanın bir yöntemi, Değişimin Mantıksal Düzeyleri adı verilen bir kavramdır. Şimdi bu kavramın ne olduğuna, neden işe yaradığına ve hayatınızda kalıcı değişiklikler yapmak için nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Mantıksal Düzeyler Nedir?

Mantıksal seviyeler, herhangi bir değişiklik yaparken -özellikle kişisel gelişimle ilgili olanlar- birden fazla katmanın söz konusu olduğu fikrini ifade eder. Kalıcı bir değişim elde etmek için her bir katmanın ele alınması gerekir. Her katmanın, nihai sonuca veya sonuca katkıda bulunan kendi değerleri, inançları ve alışkanlıkları vardır. Koçlar, değişimleri bu mantıksal seviyelere ayırarak, müşterilerinin maksimum etki için çabalarını nereye odaklamaları gerektiğini belirlemelerine yardımcı olabilirler.

Mantıksal Düzeyler İş Başında

Diyelim ki kariyerinizde bir değişiklik yapmak istiyorsunuz; belki de muhasebecilikten yazılım mühendisi olmaya geçmek istiyorsunuz. Mantıksal düzeyler modeli her düzeyi ayrı ayrı analiz etmenize yardımcı olacaktır: ortam (örneğin, ne tür bir çalışma alanına ihtiyacım var?), kimlik (örneğin, bu tür bir kariyer değişikliğine hazır mıyım?), beceriler/bilgi (örneğin, hangi kodlama dillerini öğrenmem gerekiyor?), davranış (örneğin, çalışmaya yeterince zaman ayırıyor muyum?), yetenekler (örneğin, zamanımı verimli bir şekilde yönetebiliyor muyum?).

Sorunu bu çeşitli seviyelere ayırarak, hayatınızda veya kariyer durumunuzda gerçek ve kalıcı bir değişim yaratmak için gerekli gerçek adımlar üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Koçluğun Bir Parçası Olarak Mantıksal Düzeyler

Yaşam koçluğu, insanların yaşamlarında anlamlı değişiklikler yapmalarına yardımcı olmak için inanılmaz derecede etkili bir araçtır çünkü bunu yapmak için onlara yapılandırılmış bir çerçeve sunar ve mantıksal seviyeler bu çerçevenin ayrılmaz bir parçasıdır! Koçlar, herhangi bir strateji ya da yol haritası olmadan büyük sorunlarla başa çıkmak yerine, mantıksal seviyeleri koçluk süreçlerinin bir parçası olarak kullanır ve müşterilerinin üzerinde çalışmaları gereken alanları belirlemelerine yardımcı olurken, aynı zamanda değişim yaratma sürecinde zorluklar ortaya çıktığında bunalmamaları ya da çok çabuk pes etmemeleri için onlara her adımda rehberlik eder.

Anlaşılır bir şekilde, hayatınızda büyük değişiklikler yapmak oldukça korkutucu olabilir; ancak, doğru araçlar ve mantıksal seviyeleri anlayan bir koçun rehberliği ile her şey mümkündür! Doğru kullanıldığında, bu güçlü çerçeve karmaşık hedefleri yönetilebilir parçalara ayırmanıza ve sizi her zamankinden daha hızlı başarıya götürecek somut eylem adımları oluşturmanıza yardımcı olacaktır!

Korku veya belirsizliğin sizi tam potansiyelinize ulaşmaktan alıkoymasına izin vermeyin - bugün bir yaşam koçu tutun ve mantıksal seviyeleri kullanarak geleceğinizin kontrolünü elinize almaya başlayın!

koçluk mantık yaşam koçluğu
Beyza Keskin
Beyza Keskin
Sosyolog, Blog Yazarı

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji bölümünden sonra Ege Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünden de mezun olmuştur. Sonrasında Marmara Üniversitesi'nde Sosyal Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Koçluk nedir ne değildir? Koçluk, seçim, hedefleriniz çerçevesinde yaşanan bir süreçtir. Kişinin kendi kararlarını vermesin sağlar. Koç; psikolog, eğitmen ya da danışman değildir.
Koçluk

Koçluk Nedir Ne Değildir?

18 Ağustos 2021
Mentor Koçluk Nedir?
Meslekler

Mentor Koçluk Nedir?

02 Mart 2021
Yaşam Koçluğu Nedir?
Koçluk

Yaşam Koçluğu Nedir?

02 Ocak 2021