Close
Mobil Menu Bars

Kişisel Gelişim ve Önemi

23 Eylül 2019, 1619 defa okundu.
Kişisel Gelişim ve Önemi
kişisel gelişim, yaşam, motivasyon, kişisel gelişim eğitimleri, sertifika, online eğitim

Kişisel gelişim, kişinin içindeki potansiyeli keşfetmesi ve bunu açığa çıkarma çabasıdır. Kişinin kendini geliştirmesi bu süreçte önemlidir. Gerek iş gerek sorumluluklar gerekse sosyal anlamda kişisel gelişim mümkündür. Başta kendimizle olmak üzere insanlarla sağlıklı iletişim kurabilmek, kendimizi ve diğer insanları anlamada önemli yer tutar. Kişisel gelişim anlık tamamlanıp son bulan bir şey değil, yaşam boyu devam eden bir süreçtir. 

Kişisel Gelişim Nedir, Nereden Başlar?

Kişisel gelişim, önce kendini tanımakla başlar. Önce kendini bilmelisin. Nereden geldiğini, nereye gittiğini hiç düşündün mü? Hangi konularda iyisin ya da daha iyi olmak istediğin alanlar hangileri? Kendine bu gibi sorular yöneltip cevapların doğrultusunda bir yol çizdiğinde kendini geliştirme yolunda bir adım atmış olacaksın.

Kendini tanımayla başladığın bu yolda, hedeflerin doğrultusunda yürümen gerekir. 

Yaptıkça kendini iyi hissettiğin, kendini bulduğun alışkanlıkların olsun. Bu bir hobi, ritüel, spor yapmak olabilir. Yani seni iyi hissettirecek bir şeyler olmalı. 

kişisel gelişim, yaşam, motivasyon, kişisel gelişim eğitimleri, sertifika, online eğitim

Hangi Konularda Daha İyi Olmak İsterdin? 

Kişisel gelişim serüveninde sana yeni şeyler katacak, vizyonunu geliştirecek uğraşlar edinmelisin. Yeni bir dil öğrenmek, yeni hobiler edinmek olabilir. İlgi alanların zenginleştikçe bakış açın da zenginleşecek, belki de hayatının amacını keşfedeceksin.

Eğer hala hayattaki amacını keşfedemediysen bu konu üzerinde de yoğunlaşmalısın. Yalnızca ders çalışmak ya da işe gidip gelmekten mi ibaret hayatımız? Hayatı senin için anlamlı kılacak olan ne? Ya da yaşadığımız anları daha dolu dolu yaşatacak olan nedir? 

Sağlığın önemini, kaybetmeden bilmek gerekir. Sağlıklı beslenmenin, hareket etmenin önemini yaşın ilerledikçe daha iyi anlıyorsun. Bilinçli beslenme, dinç ve sağlıklı bir hayatın anahtarıdır. 

Stres hayatımızın her yerinde. Bu yüzden stres yapma! Gibi bir klişeden bahsetmicem sana. Ancak başarılı olmanın ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenin yolu stresi kontrol altına almandan geçer. Çünkü kontrol edilebilir ve dozunda stres, seni bazı konularda motive bile eder! Tüm mesele krizi fırsata çevirmekte. Hatta Stres ve Stresle Başa Çıkma Eğitimi sayesinde bu konuda tecrübe edinerek yaşam kaliteni yükseltebilirsin.

Geçmişinle yüzleş. Geçmişte yaptığın hatalardan kaçarak ya da üzerini örterek bir yere varamıyoruz. Hayatta hata yapmamak mümkün değil. Ancak bu durumu lehine çevirmek senin elinde. Nasıl mı? Hatalarından ders al ve bir daha yapmamak için elinden geleni yap. Hayatta her şeyi bilmemiz mümkün değil. En büyük dersleri bazen yaptığımız hatalar verir. Yeter ki bunu kabullen ve geçmişinle barış. 

Hayallerini unutma. Seni hayatta mutlu edecek, hayatını anlamlandıracak şeylerden biri hedeflerin doğrultusunda çalışıp elde ettiğin başarıdır. Neler yapmak istiyorsun? Hayatta en çok neleri deneyimlemek isterdin? Tüm bunların bir listesini yaparak kendini bu yönde motive etmen seni daha huzurlu hissettirecektir.

Seni motive eden, başarı hikayesi ile ilham veren kişilerin rol model alabilirsin. Hayattaki tecrübeleri senin için yol gösterici olabilir. 

Sana iyi gelen insanlarla birlikte ol. Yakın arkadaş çevren, enerjisi yüksek, vizyon sahibi insanlar senin de kişisel gelişimin için olumlu katkı sağlar. En yakınındaki 5 kişinin ortalaması olduğunu unutma :)

kişisel gelişim, yaşam, motivasyon, kişisel gelişim eğitimleri, sertifika, online eğitim

Kişisel Gelişim Eğitimlerine Nereden Ulaşabilirim?

Kişisel gelişim konusunda eğitimler alman senin için önemli bir yol gösterici olabilir. İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından senin için hazırlanan Kişisel Gelişim Eğitimleri sayesinde, yeni bir seni keşfedebilirsin :)

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!