AnasayfaBlogKişisel Gelişim Gerekliliği
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Gerekliliği

13 Temmuz 2021
Kişisel Gelişim Gerekliliği

Kişisel gelişim kavramının net bir şekilde tanımını yapmak çok kolay olmasa da etkisinden bahsederek bu durumu biraz daha açıklığa kavuşturabiliriz: Kişisel gelişim etkisi, edinilecek bilgi sayesinde kalıcı davranış ve hayat değişikliğidir. Bu yazıda değinmek istenilen fiziksel olarak bir gelişimden ziyade daha zihinsel ve donanımsal bir kişisel gelişimdir. Ve nihayetinde bu kişisel gelişim süreci ve gerekliliğidir.

Kişisel Gelişim İhtiyacı 

Bireyler öncelikle kendi hayatlarında bir ihtiyaç olarak gelişmeyi ve fark yaratmayı istemeleri gerekmektedir. Sonrasında ise kendilerinde neleri geliştirmeleri gerektiğini tespit etmeleri lazımdır. Bu tespitin sonunda uzun, hatta belki de hayat boyu sürecek bir yolculuğa çıkacaklarını unutmamalılar. Bireyler yaş ve cinsiyetten bağımsız olarak genelde herhangi bir şeyden çabuk sıkılma sorunu ve o şeye başlaması gerektiğini, başlamazsa neler olacağını da bildiği halde yapmama, kısaca atalet sorunuyla da baş etmesi gerekir. Kişisel gelişim bireylere hem sosyal hayatlarında mutluluk ve huzur başta olmak üzere birçok getiri sağlayacak olup, hem de iş hayatında rakiplerinden bir veya birkaç adım önde olmalarına katkıda bulunacaktır.

Kişisel Gelişim Kursları 

Kişisel gelişim mevcut eğitim sistemimizin kişilerde istenen donanımı sağlayamamasından dolayı gittikçe önemi artan bir konudur. Mezun olduktan sonra iş hayatında istenen koşulların kendilerinde yeteri kadar olmadığını fark eden kişiler bununla ilgili adımlar atmaktadır. Günümüzde kişisel gelişim sürecinde atılacak fiziksel adımların en başında şüphesiz kişisel gelişim kursları gelmektedir. Önceden kişisel gelişim kitaplarında; özgüven, hitap etme, liderlik, ekip ruhu, yabancı dil ve birçok bilgisayar programlarının kullanımı yer almaktaydı. Günümüzde ise kişisel gelişim online eğitimler aracılığıyla çok daha üst bir noktada yer almaktadır. Geçmişten beri verilen kurslar dışında şu anda fotoğrafçılık, dijital pazarlama, e-ticaret, sosyal medya, web tasarımı, içerik yazarlığı uzmanlığı ve daha fazlası gibi mesleki eğitimler kişisel gelişim kategorisinde sunulmaktadır. 

Kişisel gelişim eğitimleri ve öneminden bahsederken gitgide artan kurs ve eğitim merkezlerinin de ayrıldıkları noktalara kısaca değinmemek yanlış olacaktır. Öncelikle kişisel gelişim kursları kişilere sağladıkları materyalin kalitesiyle bu ayrılığı sağlarken daha sonrasında ise kendi bilgi birikimi ve tecrübesinin yanında eğitmenin kalitesiyle farkını gözle görülür şekilde belli etmektedir. Çoğu eğitmen tıpkı okullarda olduğu gibi hem özgeçmiş olarak hem de aldığı eğitim olarak çok başarılı profillerde gözükseler de “bildiklerini aktarabilme” özelliği bakımından yetersiz kalabilmektedir. Dijital çağın ve devamında gelen online kişisel gelişim kurslarının güzelliklerinden bir diğeri de eğitimi alacak kişi ücret ödemesi halinde bile eğer eğitimden memnun kalmazsa ücret iadesi seçeneğiyle muazzam seçim fırsatıyla da karşı karşıyadır. Tüm eğitim içeriklerinin indirilebilir olması kişiye daha sonra bu konuları tekrar edip hatırlamasına katkıda bulunmaktadır. Ve eğitim sonunda sertifika veriliyor olması da online kişisel gelişim kursları hakkında bilinmesi gereken özelliklerdendir.

Kişisel Gelişimin Önemi

Kişisel gelişim imkân ve seçeneklerinin günümüzde artması çok önemli bir faktör olsa da ilk başta değinmiş olduğumuz bireylerin bunu bir ihtiyaç olarak görmeleri ve uzun soluklu bir yolculuğa kendilerini hazır hissedip gerekli adımları atmaları şarttır. Bunun yanı sıra mevcut eğitim sisteminde bireyler arasında makas daraldığı için artık kişiler arasındaki farklılığı ufak ayrıntıların belirlediği sonucunu da çıkarmaktayız. Bireyler kendilerinin fazladan sahip olduğu bir yeteneği ile iş hayatında ön plana çıkabileceklerini unutmamaları gerekir. Son olarak belki de ilerleyen dönemlerde bir sonraki nesil erken yaşlarda daha donanımlı bireyler olarak hayata hazır olmak adına kişisel gelişim süreçlerine daha erken dönemlerde başlayacaklardır.

Kişisel Gelişim Gerekliliği Nedir?

Kişisel gelişim kavramının net bir şekilde tanımını yapmak çok kolay olmasa da etkisinden bahsederek bu durumu biraz daha açıklığa kavuşturabiliriz: Kişisel gelişim etkisi, edinilecek bilgi sayesinde kalıcı davranış ve hayat değişikliğidir.

Kişisel Gelişim Ne Sağlar?

Kişisel gelişim bireylere hem sosyal hayatlarında mutluluk ve huzur başta olmak üzere birçok getiri sağlayacak olup, hem de iş hayatında rakiplerinden bir veya birkaç adım önde olmalarına katkıda bulunacaktır.

Kişisel Gelişim İçin Atılacak Adımlar Neler?

Günümüzde kişisel gelişim sürecinde atılacak fiziksel adımların en başında şüphesiz kişisel gelişim kursları gelmektedir. Önceden kişisel gelişim kitaplarında; özgüven, hitap etme, liderlik, ekip ruhu, yabancı dil ve birçok bilgisayar programlarının kullanımı yer almaktaydı.

YAZAR: MUHAMMED FATİH DEMİR

Kişisel Gelişim Gerekliliği Kişisel Gelişim İhtiyacı Kişisel Gelişim Kursları Kişisel Gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kavramı Hakkında

19 Temmuz 2019
Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni
Kişisel Gelişim

Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni

23 Ağustos 2019
Öğretmenler İçin Konsantrasyon Önerileri
Kişisel Gelişim

Öğretmenler İçin Konsantrasyon Önerileri

21 Mayıs 2020
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399