AnasayfaBlogKişisel Gelişim Filmleri Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Filmleri Nelerdir?

10 Aralık 2019
Kişisel Gelişim Filmleri Nelerdir?

Yoğun hayatımızda nefes almak istediğimiz zamanları, yapamadığımız şeyleri tamamlamak veya nefes alırken verimli vakit geçirmek için ayarlarız. Bu yazımda hem daha keyif alacağınız ve hem de aktivite olarak verimli geçirebileceğimiz kişisel gelişim üzerine çekilmiş filmlerden bahsetmek istiyorum. Kişisel gelişim filmleri nedir ve bu filmlerden nasıl faydalanabiliriz? Bize ne gibi faydası olabilir? Anlatmak istenilen mesajlar nelerdir? Kişisel gelişim için neler yapılabilir? Soru-cevap olarak kişisel gelişim filmlerini işleyeceğiz. 

Kişisel Gelişim Filmleri ve Bizlere Katkısı 

Kişisel gelişim filmleri, hayatımızdan kesitler bulmamız ve empati yeteneğimizi geliştirmemizde fayda sağlayabilecek filmlerdir. Verilen mesajların görerek ve izleyerek aktarılmasını sağlar. Kişisel gelişim filmlerindeki senaryolar, bilim kurgu ve hayal ürünü kurgulardan uzak, hayatımızda başımıza gelebilecek gündelik olayları ele alan senaryolardır. İzlerken bizimde başımıza gelebilecek gündelik olaylara karşı alınacak önlemleri, nasıl düşünülmesi gerektiğini bize gösterir. Benzer durumlarda yaşanılan olumsuzluklara karşı, motivasyonumuzu nasıl kullanmamız gerektiğini gösterir. Başarıya giden yolun nelerden, ne zorluklardan ve hangi sınavlardan geçtiğini anlatır.

İşte bu filmler, içeriğini doğru okuduğumuz, yorumladığımız takdirde, kendimize belli başlı dersler çıkarmamıza yardımcı olur.  İleride benzer olaylar bizim başımıza geldiğinde "ben olsam nasıl tepki verirdim" gibi sorular sorarak, olaylara karşı farkındalığımızı sağlar. Eğer filmlerdeki mesajları doğru okuyabiliyor ve içindeki mesajları kendinize ders olarak bir kenara not alabiliyorsanız, diğer kişisel gelişim aktivitelerini yapamıyorum diye üzülmeyin. Bu şekilde de ilgi alanlarınıza uygun olarak kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. 

Kişisel Gelişim Filmleri ve Önemi

Her insanın hobileri farklıdır. Kimi insan kitap okumayı sever, kimi insan film izlemeyi. Kimi insan ise aktivitelerle kendine bir şeyler katmaktan hoşlanır. Herkesin ilgi alanı farklı olduğu günümüzde gelişimimize katkıda bulunacak filmler de en az kurslar ve kitaplar kadar büyük önem taşır. Kişisel gelişim filmleri, dünyada olup bitenleri bize görsellik ile hikayeleştirerek anlatım yapar. Olayları izlememizi sağlar. Öylesine film izlemek için açılan bir kişisel gelişim içerikli film, sonrasında bile bize birçok farkındalık yaratmış olur ve cevaplara ulaşmamızı sağlayabilir. Motivasyonunuzu yükseltir. Aslında benzer olaylar karşısında nasıl bir duruş sergilemeniz gerektiğini size öğretir. Umudunuzu yitirdiğinizde size bir çıkış yolu gösterir. Belki de kafanıza taktığınız durumun ne kadar basit bir uygulama ile çözülebileceği konusunda farkındalık sağlar. Veya her şeyin farkında olan biriyseniz, daha iyisini nasıl yapacağınız konusunda size yol gösterir. Bu şekilde kişisel gelişiminize yardımcı olur. 

Kişisel gelişim filmleri sadece günlük hayatta değil iş, sosyal ya da daha farklı konularda da bize bir çok katkıda bulunur. Başarımızı nasıl geliştirebiliriz kısmında biyografi konularını izleyebiliriz. Veya karşılaştığımız zorlu parkurlara karşı nasıl mücadele edeceğimizi bulmak istiyorsak, alanlarına göre işlenmiş, yaşanmış hikayelerden esinlenilerek çekilen filmleri izleyebiliriz. Bazen de belgesel tadındaki kişisel gelişim filmlerini seyrederek, içinde bulunduğumuzu düşündüğümüz kötü durumun aslında o kadar kötü olmadığını anlamamızı sağlayabiliriz.  İşte bu kısa anlatım üzerine, etkileneceğinizi düşündüğüm, konularına göre farklı kişisel gelişim filmlerinden bir kaçını paylaşmak istiyorum. 

Kişisel Gelişim Film Önerileri

Steve Jobs

Teknoloji devi olan Apple markasının oluşum süreci ile birlikte kurucusu Steve Jobs'ın, yaşadığı zorlu bir başarı hikayesini bizlere anlatmakta olan biyografik bir film. Bilge ve hırslı yönleri sayesinde büyüttüğü Apple markasının, öldüğünde dünyanın en iyi markası haline gelmesinin yanı sıra, yaşamımızda önemi olduğunu düşündüğümüz şeyleri tekrar sorgulamamıza yardımcı olan bu filmde, aynı zamanda Steve Jobs'un hayatı da anlatılmaktadır. Başarıya giderken aile, iş ve sosyal yaşantımızda ki birçok etkeni sorgulayabileceğimiz, hangi değerin bizim için önemli olduğunun farkına varabileceğimiz tatta bir kişisel gelişim filmi.

Dangal

Başarılı kişisel gelişim filmlerini çeken Aamir Khan'ın 2016 yapımlı filmlerinden bir tanesi. Spora meraklı olan çocukların ve ailelerinin izlemesi gereken etkileyici bir film. Akıldaki ve dış dünyanın kirli düşüncelerine rağmen, zorlu koşullar altında sahip olunan bir başarı hikayesi. Sporda ayrım gözetmeksizin başarıya ulaşmanın yolunu bize gösteren Dangal filmi, başarılı bir olimpiyat atleti olan Geetha Phogat'ın, eski bir güreşçi olan babası ile arasındaki ilişkiyi de etkileyici bir senaryo ile bizlere sunmaktadır. 

Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

Çocuklu aileler dışında aslında toplumda yaşayan herkesin izlemesi gereken bir film. Öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğun yaşadığı zorlukları ele alan, hiç kimse tarafından takdir edilmeyen, arkadaşları ile sahip olduğu durum yüzünden sürekli kavga eden problemli bir çocuğun; onu keşfeden, sabır ve özenle hayata kazandırarak kendini bulmasını sağlayan resim öğretmeninin yaşadıklarını anlatan bir hayat hikayesi işlenmiştir. Bu filmden çıkarılan mesajlar, günümüzde de durumundan dolayı dışlanan ya da hor görülen birçok çocuğun aslında sabırla ilgilenilmesi sonucu topluma faydalı bir birey olarak kazandırılabileceği gerçeklerini önümüze sermektedir. 

A Beautiful Mind (Akıl Oyunları)

Verdiği bir konferansta "matematik olmayan ülkede adalet olmaz" diyen Jhon Forbes'ın hayatını anlatan bu film, kişisel gelişimi anlatan en iyi filmlerden biridir. Jhon Forbes bir şizofreni hastası olmakla birlikte aynı zamanda bir matematik dehasıdır. Bu özelliği ile birçok bilim dalı üzerinde devrim yaratacak matematik teorileri geliştirmiştir. Bir şizofreni hastasının, geçirtiği semptom ve halüsilasyonlara karşı yüzleşmeye istekli olmasını ve bu bir hastaya göre olumlu görülen bu davranışı ile insanlara güvenmesi gerektiği sürecini anlatan etkileyici bir film. 

The Secret

Dünyada kişisel gelişim üzerine kitaplarıyla da olay yaratan, belgesel tadında filmlerden bir tanesi. Evrendeki çekim yasasını anlatan bu filmde, aslında evrenin herkese eşit davrandığını ve herkes için aynı ölçüde geçerli olduğunu bizlere göstermektedir. Okuduğumuz ve söylediğimiz sözlere neden dikkat etmemiz gerektiğini, düşündüğümüz şeylerin çekim yasasında bizi nasıl etkilediğini anlatır. Filmde asıl verilmek istenen mesaj, düşüncelerin bir manyetik etkisinin olduğunu ve frekanslara sahip olduğudur. Düşündüğümüz ve kurduğumuz cümlelerin içeriği bizim hayatımızı etkilemektedir.

"Başarısız olmak istemiyorum" cümlesi bu yasaya göre aslında "başarısız olmak istiyorum" demektir. Bunun yerine "başarılı olmak istiyorum" diyerek evrene olan mesajımızı net ve doğru cümlelerle vermemiz gerektiğini ve sistemin bize dönen bir frekansta olduğunu anlatan etkileyici bir film.  Evet, bu filmleri sizlerle paylaştıktan sonra keyifle izlemenizi dilerim. Umarım aklınızdaki sorulara cevapları bu filmlerde bulabilir, yüksek motivasyonla enerjinizi doğru bir şekilde yönlendirebilirsiniz.

kişisel gelişim kendini geliştirme kişisel gelişim filmleri film kişisel gelişim film önerileri
Dilara Şimşek Yılmaz
Dilara Şimşek Yılmaz
Blog Yazarı

Kadir Has Üniversitesi Grafik Tasarım mezunudur. Yaklaşık on iki yıldır pazarlama, kurumsal iletişim ve perakende gibi büyük markaların direktörlüklerine bağlı olarak çalışmıştır. Yaklaşık üç sene öncesinde hobi olarak başladığı blog/içerik yazarlığının eğitimlerini almıştır. IIENSTITU başta olmak üzere, çeşitli blog sitelerinde karma ve mesleki konularda içerik yazarlığı yapmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kişisel Gelişim Filmleri
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Filmleri

26 Kasım 2019
Hukukçuların İzlemesi Gereken 12 Film
Kişisel Gelişim

Hukukçuların İzlemesi Gereken 12 Film

05 Ağustos 2021
Mühendislerin İzlemesi Gereken 6 Film
Kişisel Gelişim

Mühendislerin İzlemesi Gereken 6 Film

01 Ağustos 2021
İletişimcilerin İzlemesi Gereken 16 Film
Kişisel Gelişim

İletişimcilerin İzlemesi Gereken 16 Film

03 Eylül 2021