AnasayfaBlogKilit Müşteri Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Kilit Müşteri Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

15 Mayıs 2021
Koruyucu gözlük takmış ve kırmızı kravatlı bir kadın elinde bir hesap makinesi tutmaktadır. Dudakları yakın plandadır ve yüzü ön planda görünür. Göğsü de yakın plandadır; giysilerinin rengi ve kolyesi gibi ayrıntılar görülebilir. Hesap makinesine odaklanmıştır, çalışırken yüz ifadesi yoğundur.

2000’li yıllardan itibaren küresel pazarlarda ortaya çıkan yeni eğilimler, özellikle organizasyonel ve endüstriyel alanlarda faaliyette bulunan satış profesyonellerinin satış faaliyetlerini başarılı bir şekilde devam ettirebilmeleri için, yeni yaklaşımlara kendilerini adapte etmelerini gerektirdi. Günümüzde satıcıların görevi ve rolü sadece satış yapmakla sınırlı değildir. Satışta yeni yaklaşımlar içinde tanımlanan danışman tipi satış, ekip olarak satış ve kilit müşteri yönetimleri olarak yeniden yapılanmıştır.

Kurumların kar payında önemli bir yere sahip olan kilit müşteri aslında büyük müşterilere verilen addır. Kilit müşteri yöneticisi de kilit müşterileri hedef alan ve stratejilerini belirleyen, müşteri segmentasyonunu oluşturan, kilit müşteriyle ilgilenen ve müşteri süreçlerini tamamlayan kişilere verilen addır. Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, sektörel büyümeler bu alanda hizmet veren meslek mensuplarına olan ihtiyacı da arttırmıştır.

Yazımızda kilit müşteri yöneticisi nedir? Kilit müşteri yöneticisi ne iş yapar? Kilit müşteri yöneticisinin görev ve sorumlulukları nelerdir? Gibi sorulara yanıt aradık.

Kilit Müşteri Yöneticisi Nedir?

Firmaların kâr payında önemli bir yere sahip olan büyük müşteriler, kilit müşteri olarak adlandırılır. Kilit müşteri hedef ve stratejilerini belirlemekten sorumlu, müşteri segmentasyonunu sağlayan, kilit müşteriyle ilgili işleyişi takip eden ve müşteri süreçlerini tamamlayarak devreye alan kişilere ise kilit müşteri yöneticisi adı verilmektedir. Kilit müşterilerin memnuniyetini sağlamak, onlara sunmak üzere tasarlanan ürün ve hizmetler için kurumsal kaynak bulmakla sorumlu olan meslek dalı, kilit müşterilerin kurum ile ilgili her türlü problemine yönelik çalışmalar içinde yer alır.

Kilit müşteri yöneticisi olmak isteyen kişiler, üniversitelerin; pazarlama, halkla ilişkiler, işletme, iktisat gibi lisans bölümlerinden eğitim alması uygundur. Sektörde 5 ya da 6 yıl gibi bir süre bir deneyim elde ettikten sonra kilit müşteri yöneticisi olarak çalışabilirler. Eğitimini tamamlayan kişiler kendilerini geliştirdikleri sürece bulundukları alanda başarılı olma yolunda ilerler. İşverenler adaylarda bazı mesleki niteliklerin de bulunmasını ister. Bir kilit müşteri yöneticisi adayında bulunması gereken nitelikler nelerdir, inceleyelim.

 • Stresli bir durumla karşı karşıya kaldığında kendi kendine başa çıkabilmelidir.

 • Proaktif bir tutum sergilemelidir.

 • İnovatif olmalı aynı zamanda yenilikleri yakından takip etmelidir.

 • İş ve zaman yönetimi gerçekleştirmede başarılı olmalıdır.

 • Ekip çalışmasına uyum sağlamalı gerekli durumlarda ekibe liderlik edebilmelidir.

 • Dış görünüşüne özen göstermelidir.

 • İyi derecede yabancı dil özellikle İngilizce bilmesi oldukça önemlidir.

 • Mükemmel sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergileyebilmelidir.

 • Bir problemle karşılaması durumunda hızlı ve etkili çözüm getirebilmelidir.

Kilit Müşteri Yöneticisi Ne İş Yapar?

Hedef müşterilerin stratejik önemini ve satış potansiyelini değerlendirebilen kilit müşteri yöneticisi, bu hedefe yönelik satış beklentileri ile uyumlu olacak şekilde kilit müşteri stratejisinin oluşturulması ve uygulamasını sağlar. Müşteri ve işletme ile kurulan karmaşık ilişki kümesini en sağlıklı şekilde yönetebilme becerisi sergiler. Çalışmakta olduğu işletmenin satış ekibi ile koordineli bir şekilde çalışır. Kilit müşteri yöneticisinin temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda hedef müşterileri araştırması yapmak ve belirlemek.

 • Mevcut kilit müşterilerin anlaşmalarını koordine etmek ve satış süreçlerinin yönetilmesinde aktif rol almak,

 • Çalıştığı kurumun hedefleri doğrultusunda iş stratejilerini ve planlarını koordine etmek,

 • Düzenli müşteri ziyaretleri gerçekleştirmek ve mevcut müşteri ihtiyaçlarını belirlemek,

 • Belirlenen ihtiyaçlara yönelik satış planlarını oluşturmak ve yaşama geçirmek,

 • Hedef alınan pazar ve müşteriler ile alakalı gerekli yönetimsel raporları hazırlamak ve zamanında sunmaktır.

Kilit Müşteri Yöneticisi Maaşları

Ülkemizde büyük ölçekli şirket ve büyük müşteriler kurumların kazançlarında önemli roller üstlenir. Bu durum da büyük çaplı her şirketin en az 1 ve genellikle bir kaç tane kilit müşteri yöneticisi ihtiyacı olduğunu gösterir. Burada kilit müşteri yöneticisi mesleğinin müdürlük olmadığını, müşteri yöneticisi olduğunu iyi anlamak gerekir. Özellikle ülkemizde bir çok büyük ölçekli kurumda ve dünya genelinde yani global kurumlarda yurt dışı çalışma imkanları da mevcuttur. Kilit müşteri yöneticisi olmak bir kurumun en çok satış yapan kişisi olmak anlamına da gelir. Bu sebeple de yüksek ücret almaları son derece normaldir.

Kilit müşteri yöneticisi maaşı pek çok şirket için satış uzmanı maaşının birkaç katı üzerinde kalabilir. Kilit müşteri yöneticilerinin kazançları çeşitlilik gösterir. Aradaki farklılıklar tamamen çalışılan kurumun özellikleri, bulunduğu sektör, şirket hacmi ve kişilerin tecrübelerine göre değişiklik gösterir. Ayrıca birçok kilit müşteri yöneticisi sözleşmesinde düşük olsa da prim oranı bulunmaktadır. Kilit müşteri yöneticisi ne kadar maaş kazanır, inceleyelim.

 • İşe yeni başlayan bir kilit müşteri yöneticisi 3.200 TL maaş kazanmaktadır.

 • Bir süre tecrübe kazanmış bir kilit müşteri yöneticisi ortalama 5.500 TL maaş kazanır.

 • Tecrübeli bir kilit müşteri yöneticisi ise en fazla 15.000 TL gelir elde etmektedir.

Kilit Müşteri Yöneticisi Nasıl Olunur?

Üniversitelerde yer alan pazarlama, halkla ilişkiler, işletme, iktisat gibi bölümlerde eğitim gördükten sonra kişiler, sektörde 5 ya da 6 sene bir deneyim kazandıktan sonra kilit müşteri yöneticisi olarak çalışmalarına başlayabilir. Kilit müşteri yöneticisi olmak isteyen kişiler için örgün ve uzaktan eğitim olmak üzere çeşitli sertifika programları bulunmaktadır. Programın belirlediği niteliklere bağlı olarak; sektöre ilgi duyan ve ilgili üniversite bölümlerinden mezun olan herkes eğitimlere başvuru yapabilir.

Kişilerin bu alanda başarılı olmasının en önemli unsurlarından biri kendilerini geliştirmeye devam etmeleridir. Yaşanan gelişmeleri takip etmek ve sektörel yenilikleri uygulamak başarılı olmalarında rol oynar. Kilit müşteri yöneticiliği, özellikle satış ve pazarlama alanında önemli meslekler arasında yer almaktadır. Meslek dalında daha başarılı olmak için ilk olarak teknik eğitim almanın faydalı olduğu görülmektedir. Adaylara sektöre hazırlık amacıyla verilen bazı eğitimler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kilit Müşteriyi Yönetmek,

 • Kilit Müşteri Pozisyonlaması,

 • Ortaklık-Kilit Müşteri,

 • Kilit Müşteriyi Belirlemek,

 • Kilit Müşteri Önem Seviyesi,

 • Kilit Müşteri Geliştirme Süreci,

 • Kilit Müşterilerin ve Kilit Müşteri Yönetiminin Tanımı,

 • Kilit Müşteri Önem Seviyesi.

kilit müşteri kilit müşteri yöneticisi satış ve pazarlama eğitim sertifika kilit müşteri yöneticisi nedir kilit müşteri yöneticisi ne iş yapar kilit müşteri yöneticisi maaşları kilit müşteri yöneticisi nasıl olunur
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gözlüklü ve kırmızı bandanalı bir kadın görülüyor. Yüzünde nötr bir ifade var ve doğrudan kameraya bakıyor. Saçları topuz yapılmış ve bandanası başının üst kısmını örtüyor. Bandana parlak kırmızıdır ve üzerinde beyaz bir desen vardır. Gözlükleri ince siyah bir çerçeveye sahip ve köşeleri hafif sivri. Beyaz bir tişört giymiş ve kollarını önünde kavuşturmuş. Arka plan bulanık, ancak uzakta yeşil bir manzaraya dair bir ipucu var. Sakin ve kendinden emin görünüyor ve gözleri uzaktaki bir şeye odaklanmış gibi görünüyor.
Zor Müşteriler

İş Hayatında Zor Müşteri

18 Haziran 2019
Üzerine beyaz tebeşirle kelimeler yazılmış bir kara tahtanın yakın çekimi. Kelimeler, ortasında beyaz bir daire bulunan altın bir madalya ve kırmızı ve altın bir logo ile çevrelenmiştir. Madalya kara tahtanın sol üst köşesinde, logo ise sağ alt köşesinde yer almaktadır. Altın madalyanın beyaz dairesinin içinde bir harf vardır. Karatahtanın ortasında bir kelimenin yakın çekimi, solunda ise bir röntgenin yakın çekimi yer almaktadır.
Müşteri İlişkileri Yönetimi

Müşteri Sadakat Programı: Kapsamlı Rehber

26 Aralık 2019
Siyah bir yüzey üzerinde sıra halinde dizilmiş sekiz siyah piyonun bulunduğu bir satranç tahtasının yakın plan görüntüsü. Piyonlar öne doğru bakmaktadır ve hepsi aynı boyut ve şekildedir. Her piyonun düz bir tabanı olan küçük, dairesel bir kafası vardır. Üzerine yerleştirildikleri yüzey, görünür bir dokusu olmayan düz, siyah bir malzemedir. Aydınlatma eşittir, gölge veya vurgu yapmaz. Her bir piyon resimde simetrik olarak konumlandırılmış ve arka plan düzenli.
Satış - Pazarlama

Endüstriyel Satışta Bölge Yönetimi

20 Mayıs 2021