AnasayfaBlogKendini İyi Hissetmenin İş Hayatına Etkisi
Kişisel Gelişim

Kendini İyi Hissetmenin İş Hayatına Etkisi

01 Mart 2022
Kendini İyi Hissetmenin İş Hayatına Etkisi

Birçok insan iş hayatını mutlu bir şekilde sürdürmek ister. Hatta hepimiz iyi hissetmenin ve mutlu olmanın çalışma hayatımızda başarıyı getirdiğini düşünürüz. Bu konu bilimsel çalışmaların da araştırma konusu olmuştur.

Yapılan araştırmaya göre bir çalışanın paylaştığı hedefin, yüksek ücret almakla alakalı olduğu ve dolayısıyla bir çalışan için para kazanmanın önemli olduğunu ortaya koymuş. Sonuç olarak da bir çalışanın motivasyonunu sağlamak için ücret artışı içeren desteğin, buna göre verilecek iş yükünün kişinin performansını etkileyen en önemli faktör olduğu ortaya çıkmıştır.

Peki sizce bir iş yerinde mutlu olmanın kaynağı tamamen ücretle ilgili mi? Bu videoda iş hayatında nasıl iyi hissedilir, iyi hissetmenin iş hayatına etkisini ele alacağız.

Kendinizi İş Yerinde İyi Hissetmenin Yolları Nelerdir?

Öncelikle kendinizi iş yerinde iyi hissetmenin yollarından başlamalıyız. Bir iş yerinde sizi mutlu eden nedir? O işi kısa sürede en yüksek performansla yapmaya iten güç nedir?

Kimine göre yüksek ücret kimine göre ise iletişim. Yapılan araştırmalar bu konu hakkında birçok tez ortaya koymuş. Bu da sebeplerin kişiye göre değiştiğini gösteriyor.

Kendinizi iş hayatında mutlu hissetmenizin en önemli yolu iletişim. Eğer ekibiniz ve işvereninizle iletişiminiz iyi ise kendinizi daha kolay ifade edebiliyorsunuz. Yapılan araştırmalar da iyi bir iletişimin ekip çalışmasının verimliliğini arttırdığı ortaya koymuştur. İş hayatında etkili iletişim kurabilmek ekip başarınızın yanı sıra motivasyonunuzu da arttırıyor. O yüzden etkili iletişim tekniklerini öğrenip iletişiminizi güçlendirmek için eğitimler alabilirsiniz. Biliyorsunuz ki Enstitü bunun için harika bir platform. Özellikle de çalışıyorsanız online eğitimlerle kendinizi geliştirmek çok kolay.

Yapılan araştırmalarda dikkatimi çeken bir diğer konu ise tanınıyor olmanızın iş hayatında mutlu olmanıza etki ettiği ve aynı zamanda o işe karşı memnuniyetinizi arttırması. Yani işvereninizin veya departman yöneticinizin size bir sorumluluk vermesi işinizi sevmenize yardımcı olduğunu gösteriyor. Araştırmada ise tanınma, kişinin kendine olan güvenini arttırdığını ve kişinin kendini algılama şeklinin pozitif yönde değiştini ortaya koyuyor. Yani eğer size bir iş verilmişse ve işinizi yaparken mutlu olmak istiyorsanız sorumluluk almaktan çekinmeyin.

İş yerinde bir sorun yaşadığınızda bunu saklayanlardansanız genel olarak içe dönük bir kişi olduğunuzu söyleyebiliriz. Araştırmaya göre eğer iş yerinde iletişim biraz kritik noktadaysa ve çatışmalar yaşanıyorsa, bu ortamda dışa dönük kişilerin çatışmalardan daha fazla sağ çıkabilme potansiyeline sahip olduğu söyleniyor. Her durumda da çatışma yönetiminin önemini görüyoruz. Çatışma yönetimi ile ilgili teknikleri öğrenmeniz faydalı olacaktır.

İşverenler ve yöneticiler genellikle iş yoğunluğunda stresli olabiliyor. Her yaşadığınız durumu da yöneticinize yansıtmanız doğru değil. Kendi kendinize problem çözme tekniklerinizi geliştirmelisiniz. İş yerinde mutlu olmak yalnızca çalışana bağlı bir faktör değil elbette, ama yine de bir çalışan olarak elinizden geleni yapmanız gerekiyor.

Es geçmemek gereken bir konu varsa o da; işverenlerin ve yöneticilerin çalışanlarının motivasyonunu sağlaması ve onların nasıl iyi hissettiklerini tespit etmelerinin önemi. Bu şekilde herkesin ortak bir çatı altında toplantığı iş yerinde mutlu olmak mümkün olabilir. Aksi halde mobbing, tükenmişlik sendromu gibi üzücü durumlarla karşılaşabiliyoruz. Ama biz yine de bir çalışan olarak iş memnuniyeti ve mutluluğu için neler yapabileceğinizi ele alalım. Gelelim bir sonraki konumuza;

İş Hayatında Kendinizi İyi Hissetmek 3 İpucu

İşinizi yapmaya devam etmek istiyorsanız elinizden geleni yapmanız gerektiğini unutmayın. İş hayatında kendinizi iyi hissedebilmek için bu ipuçları işinize yarayacak;

1 - İşinizin olumlu yönlerine odaklanın.

Mutlaka işinizi yaparken sevdiğiniz ve işinizin size katkısı olan yönleri vardır. Bu yönleri düşünün ve bunları bilerek hareket edin. Eğer hiçbir olumlu yön bulamıyorsanız elbette devam etmek için kendinizi zorlamayın. İşten ayrılmak zor bir karar olsa da istemediğiniz bir işi yapmaya çok daha uzun süre beklemenizin bir anlamı yok. Ama mutlaka işinizin varsa olumlu yönlerini göz önüne alın.

2 - Küçük hayal kırıklıklarının üzerine düşmeyin.

Eğer küçük şeyleri gözünüzde büyütmeye devam ederseniz daha kötü bir ruh haline gireceksiniz. O yüzden küçük şeyleri görmezden gelmeyi ve olayları birbirinden ayırt etmeyi bilin. Gerektiğinde özür dilemeyi gerektiğinde de teşekkür etmesini bilin. Bu profesyonel bir davranıştır.

3 - İşinize odaklanmayı sürdürmek için kendinize mola verin.

Kendinizi kötü hissettiğinizde eğer işteyseniz küçük bir mola isteyin. Yine kendinizi üzmek yerine iyi yönlerini düşünün ve işinize odaklanın. O şekilde masanıza geri dönün ve işinizi en iyi şekilde yapın.

Eğer bu işe devam etmek için bir sebep bulamıyorsanız, bunun ne işvereninize ne de size faydası var. Tüm her şeyin iletişimle çözüleceğini unutmayın. Profesyonel iş hayatında sizi anlamalarını beklemeyin, profesyonel bir şekilde istediklerinizi anlatmayı öğrenin. İş hayatında kendinizi iyi hissetmeniz için yapmanız gerekenleri objektif bir şekilde değerlendirin. Eğer iş hayatında memnunsanız bunun başarınız üzerinde önemli bir faktör olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

kendini iyi hissetmek kişisel gelişim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
13 Adımda Başarısızlıklara Dur Deyin
Kişisel Gelişim

13 Adımda Başarısızlıklara Dur Deyin

10 Mayıs 2018
Bir Hayalin Varsa Önce Kendini Geliştir
Kişisel Gelişim

Bir Hayalin Varsa Önce Kendini Geliştir

02 Mayıs 2018
Bireysel SWOT Analizi
Kişisel Gelişim

Bireysel SWOT Analizi

26 Ağustos 2021
7 Adımda Kişisel Gelişim Deviniminin Özeti
Kişisel Gelişim

7 Adımda Kişisel Gelişim Deviniminin Özeti

22 Ağustos 2018
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
405205
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15099