Close
Mobil Menu Bars

İşten Çıkarılma Hayatın Sonu Mu?

14 Haziran 2019, 1867 defa okundu.
İşten Çıkarılma Hayatın Sonu Mu?
işten çıkarılma, online eğitimler, çalışma, kariyer, içerik editörlüğü, sosyal medya uzmanlığı,

Son yıllarda daralan ekonomi ve döviz kurundaki istikrarsızlık sebebiyle artan işsizlik oranı çok kişinin işsiz kalmasına sebep oldu. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı güncel verilere göre, 2019 yılının ilk çeyreğinde işsiz kişi sayısı 4.3 milyona ulaştı. Her gün artan işten çıkarılma olayları, çalışanların korkulu rüyası haline geldi.

İşten Çıkarılma Sırası Bende Mi?

Sabit gelirin yarattığı güven nedeniyle borçlanma eğilimi gösteren çalışan işten çıkarılma durumu yaşayınca maddi problemler yaşıyor. İnsanlar maddi problemlerin yanında pek çok manevi sorunla da karşı karşıya kalıyor. Ekonominin yarattığı bu olumsuz durum adeta sosyal bir fobi haline geldi. Çalışanlar bir gün sıranın kendisine geleceği endişesi içinde.

Kişinin çalışmak istediği halde iş bulamaması olarak tanımlanan işsizlik, tercih edildiği durumlarda bile insanı olumsuz etkileyen bir süreç. Aniden gelişince etkileri daha da yıkıcı. Uzun vadede titiz bir ekonomik planlama yapmanızı gerektirecek sürecin ilk günlerinde, tazminatınız ya da birikimleriniz sizi bir süre maddi meseleleri düşünmekten uzaklaştırır. 

Çalışma sürelerinin uzunluğu sebebiyle sosyal çevrenin çoğu iş arkadaşlarından oluşur hale geldi. Yıllık izin kullandırmayan şirket sayısı gitgide arttı. Çoğu özel şirket çalışanlarına sadece resmi tatil günlerinde izin veriyor. Bu sebeple sosyal çevremizi çoğunlukla iş arkadaşlarımız oluşturuyor.

Kahve molalarI, öğle tatilleri veya hafta sonu erken biten mesai sonrası gibi kısıtlı zamanlarda vakit geçirilen arkadaşlar  işten çıkarılma yaşayanlar için bir süre sonra istense bile görüşülemeyen kişiler haline dönüşür. Kaçınılmaz olan bu durum gerçekleştiğinde muhtemelen işsizliğinizin ilk 3 ayını geride bırakmış olacağınızdan kendinize bir an önce yeni bir arkadaş grubu edinmenizi tavsiye ediyorum.

İşten Çıkarılma Sosyal Hayatınızı Bitirir Mi?

İşten çıkarılma sosyal hayatınızı nasıl etkileyecek hiç düşündünüz mü? İşsizlik Sürecini Nasıl Verimli Kullanabiliriz? İçinde bulunduğunuz bu durumun iradeniz dışında gerçekleşmiş olması kontrolsüz hissetmenize sebep olmamalı. Hayatınızın ipleri sizin elinizde. 
İşsizliğinizi alıştığınız sosyal hayattan soyutlanmış gün be gün yalnızlaşan ve eve kapanılan bir süreç olarak yaşamaktansa büyük bir sıçrayış öncesi gücünüzü topladığınız dinlenme molası olarak görmelisiniz. Bütçenizi sarsmadan eskisinden daha aktif bir sosyal yaşam sürmeniz mümkün.

Çevrenizdeki ücretsiz etkinlikleri takip edebilir, komşularınızla yürüyüş grupları oluşturabilir ya da gönüllü çalışmalara katılarak işten çıkarılma sonrasındaki günlerinizi sosyal açıdan renkli bir döneme çevirebilirsiniz. Parklar, meydanlar, kütüphaneler ücretsiz faydalanabileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz yerlerden birkaçı. Haftanın bazı günleri müzeler yarı fiyatına /ücretsiz hizmet veriyor ve hepsinin kapıları hayatınızın bu geçici döneminde size açık.

Tek İhtiyaç Yeni Bakış Açısı

Yapmanız gereken tek şey yeni bir bakış açısıyla yıllardır vakit geçirdiğiniz şehre göz atmak. Hobilerinizle ilgilenmek ya da yıllardır hayalini kurduğunuz meslek değişikliğini yapmak elinizde. İlk günlerde kriz gibi gözüken işten çıkarılma doğru adımları atarak büyük bir fırsata çevrilebilir. Bakış açınıza getireceğiniz küçük değişimler süreci pozitif sürdürmeniz açısından size fayda sağlar.

İşten çıkarılma sizin suçunuz olmayabilir fakat içinde bulunduğunuz dönemi fayda sağlamayacağınız şekilde geçirirseniz kaçırdığınız kariyer fırsatının tek sorumlusu siz olursunuz.

İş Bulmanıza İpucu

Kariyer değişikliği yapmak ve iş bulmak sandığınızdan çok daha kolay. İstanbul İşletme Enstitüsü sizi bir sonraki iş yaşantınıza hazırlayacak profesyonel hayata yardımcı eğitimlerin yanı sıra fotoğrafçılık, blog yazarlığı, içerik editörlüğü, sosyal medya uzmanlığı eğitimi gibi onlarca farklı meslek eğitimiyle hayallerinizdeki kariyer için aradığınız başlangıç noktası olabilir. Pazartesi ve cuma günleri arası haftanın beş günü ücretsiz, cumartesi ve pazar günleri ücretli online eğitimler sayesinde hayalini kurduğunuz işe kavuşmanız mümkün.

Ayrıca işten çıkarılma konusu ile ilgili yine . İstanbul İşletme Enstitüsü blog sayfalarında yer alan İşten Çıkarılma Durumunda Yapabileceğiniz 13 Aktivite ve İşten Çıkarılmamak İçin Yapmanız Gerekenler yazılarına göz atabilirsiniz.

Yazar: Ceren Kandil
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!