AnasayfaBlogİşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
İşten Ayrılma

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

21 Eylül 2021
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte asgari ücret üzerinden belirlenen diğer ödeneklerin de ne kadar olacağı belli oluyor. İşsizlik maaşı da ülkemizde en çok merak edilen ücretlerden birisidir. Belirlenen rakamlara göre 2021 yılında alınabilecek en düşük işsizlik maaşı bin 420 lira ve en yüksek işsizlik maaşı da 2 bin 840 lira olarak belirlendi. Ülkemizde pek çok kişi işsizlik maaşı nasıl alınır merak ediyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Belirlenir?

Günümüzde işsiz kalarak işsizlik maaşı nasıl alınır ne kadar merak eden pek çok kişi bulunuyor. İşsizlik maaşı ne kadar sorusuna yanıt olarak; işsizlik maaşı hesaplaması yapılırken bir kişinin alabileceği en düşük işsizlik maaşı, güncel brüt asgari ücretin %40'ından aşağıda olamaz. Kişinin alabileceği en yüksek işsizlik maaşı ise, brüt asgari ücretin %80'ini aşamaz. Bu ücretten de sadece damga vergisi kesilebilir.

İnternette sıkça işsizlik maaşı nasıl alınır kimler alabilir sorusunun cevabı aranıyor. Bu hesaplamaya göre işsizlik maaşları damga vergisi kesilmeden önce en düşük bin 420 lira, en yüksek ise, 2 bin 840 lira olabilir. Günlük işsizlik ödeneği, SGK bünyesinde  çalışan işçinin, son 4 ay içinde prime esas olan kazancı dikkate alınarak hesaplanır. Buna göre yapılan işsizlik maaşı hesaplama işleminin sonucunda da günlük işsizlik maaşı tutarı, günlük kazanılan ortalama brüt kazancın %40'ı kadardır. İşsizlik maaşı, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 39. maddesine gereğince 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının %80'ini geçemez.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı, işverenin kendi inisiyatifi ile iş akdine sonlandırılan işçinin işsiz kaldığı süre boyunca gelir kaybını bir miktar karşılamaya yardımcı olan geçici maddi destek ve işsizlik sigortası olarak da tanımlanır. Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak verilen bu destek, aynı zamanda işsizlik ödeneği olarak da bilinir. İşsizlik maaşının içeriği, 4447 sayılı "İşsizlik Sigortası Kanunu" kapsamında tanımlanarak şartları belirlenir. İşsizlik maaşı, sigorta kollarından birine bağlı olacak şekilde çalışma hayatında yer alan kişiler için bir nevi güvence niteliği taşır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşına başvurmak isteyen onbinlerce kişi işsizlik maaşı nasıl alınır şartları merak ediyor. İşsizlik maaşı alabilmek için hizmet akdinin fesih edilmesinden sonra 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekir. Kişiler başvuruyu, İŞKUR birimine şahsen gelerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilir. Mücbir nedenler dışında 30 gün içinde işsizlik maaşına başvurulmaması durumunda, başvuruda gecikilen süre kadar, toplam hak sahipliği süresinden düşülür.

İşsizlik maaşı, işveren tarafından kendi insiyatifi ile işten çıkarılan kişilere, belirli süreler için ödenir. Her yıl çeşitli etkenler dikkate alınarak düzenlenen işsizlik maaşı, kişinin çalıştığı süre boyunca ödemiş olduğu prim tutarına göre belirlenir.

İşsizlik Maaşı Alınabilmesi İçin Uyulması Gereken Şartlar

İşsizlik ödeneğinin kişiye ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır halde bulunması gerekir. İşsizlik ödeneği başvurusu yapılırken kişinin iş arayan kaydı yapılır ya da mevcut bir kaydı varsa güncellenir. Bu sayede işe yerleştirme, sigortalı işsizlerin danışmanlık ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanır. Bunun nedenle de işsizlik maaşına, vekaletname ile başvuru yapılamaz. İşsizlik maaşı ödeneğinden yararlanabilmek için işten çıkarılma durumunun önceden belirlenmiş kriterlere uygun olması gerekir.  İşsizlik maaşından yararlanabilmek için sigortalıların sahip olması gereken şartlar ise;

Kendi isteği dışında ve herhangi bir kusuru olmamasına rağmen işsiz kalmak

Hizmet akdinin fesih edilmeden önce son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak

Son 3 yıl içinde en az 600 gün süre boyunca sigorta primini ödemiş olmak

Hizmet akdinin feshinden sonra 30 gün içinde elektronik ortamdan ya da şahsi olarak en yakın İŞKUR birimine başvurmak

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre İçin Ödenir?

İşsizlik maaşının ödenme süresini çalışırken ödenen primler belirliyor. Buna göre de; son 3 yıl içinde 600 gün prim ödeyen kişilere 6 ay, 900 gün prim ödeyen kişilere 8 ay ve 1080 gün prim ödeyen kişilere ise 10 ay süre ile işsizlik maaşı ödenir. Bu hesaplamaya göre de çalıştığı süre boyunca sigorta primi yüksek olarak ödenen kişilerin işsizlik maaşı da dolayısı ile daha yüksek oluyor.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

İşsizlik maaşı için yapılacak başvuru işleminin, işveren tarafından çalışanın hizmet akdinin sonlandırıldığı tarihten itibaren 30 gün süre içinde yapılması gerekir. İşsizlik maaşı için başvuru süreci bu 30 günlük zaman dilimi içinde başlatılmadığı durumda, bu destekten yararlanılamaz. İşsizlik maaşı için herhangi bir İŞKUR şubesine giderek şahsen başvuru yapılabileceği gibi www.iskur.gov.tr internet sitesi aracılığı ile de elektronik ortamda başvuru gerçekleştirilebilir.

İşsizlik sigortasına internet aracılığı ile başvuru yapabilmek için, önceden İŞKUR sistemine kayıt yaptırmış olmak gerekir. İŞKUR sistemine kayıtlı olup işsizlik maaşı başvurusunu elektronik ortamda gerçekleştirmek isteyen sigortalılar, işsizlik maaşı için hazırlanmış olan başvuru formu örneğini, belirtilen adımları takip ederek başvurularını kısa zaman içinde gerçekleştirme imkanı buluyor.

İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Olan Evraklar

Sigortalı bir şekilde çalışırken, işsiz kalan işçi, işsizlik maaşına elektronik ortamdan ya da şahsen İŞKUR'a başvurarak gerçekleştirebilirler. E-Devlet üzerinden başvuru yapan kişilerin İŞKUR'a başka herhangi bir belge vermelerine gerek yoktur. İŞKUR'a elden başvurarak işsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişilerin ise temin etmesi gereken evraklar;

Nüfus kağıdı,

İşten ayrılış bildirgesi,

İşsizlik maaşı dilekçesi ile şahsen İŞKUR’a başvurmaları gerekir.

İşsizlik Maaşı Kaç Defa Alınır?

İşsizlik maaşının çok defa alınmasında herhangi bir engel yoktur. Ama bunun işsizlik maaşı alma süresi bittikten sonra tekrar işsizlik maaşı alma şartlarının yerine getirilmesi gerekir.

İşsizlik maaşından yararlanabilmenin ilk şartı 3 yıl içinde en az 600 gün çalışma süresi olmasıdır. Buna göre, kişi ilk defa işsizlik maaşı aldıktan sonra, ikinci kez işsizlik maaşı alabilmesi için yeniden 600 gün çalışması gerekir.

iş hukuku iş hukuku eğitimi işsizlik maaşı işsizlik sigortası kanunu
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşsizlik Maaşı Ne kadar?
İnsan Kaynakları

İşsizlik Maaşı Ne kadar?

21 Şubat 2020
İşsizlik Türleri ve Sebepleri
İşten Ayrılma

İşsizlik Türleri ve Sebepleri

05 Eylül 2019
İstihdam ve İşsizlik İlişkisi
İşe Alım

İstihdam ve İşsizlik İlişkisi

29 Ocak 2020
İçimizi Ürperten Kelime: İşsizlik
İş Hayatı

İçimizi Ürperten Kelime: İşsizlik

26 Haziran 2019
Bordro ve Bordro Uygulamaları Eğitimi
4.5
(117)

Bordro Uygulamaları Eğitimi

8 Konu5 Saat
Bülent ÇaparBülent Çapar
400299
Sosyal Güvenlik Eğitimi
5
(11)

Sosyal Güvenlik Eğitimi

7 Konu5 Saat
Çağatay EmeksizÇağatay Emeksiz
775209
Genel Muhasebe Eğitimi
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Mustafa KalafatMustafa Kalafat
750269