AnasayfaBlogİşe Alım Uzman Yardımcısı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

İşe Alım Uzman Yardımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

17 Temmuz 2021
İşe Alım Uzman Yardımcısı Nedir? Ne İş Yapar?

İşe alım, insan kaynakları içinde yer alan bir alandır. Genellikle ik, işe alımdan ibaretmiş gibi bilinse de işe alım alanı başlı başına ayrı bir kapsama sahiptir. İşe alımda; işe alım uzmanı, işe alım uzman yardımcısı ve işe alım stajyeri gibi iş pozisyonları yer alır. Bugün hakkında bahsedeceğimiz işe alım uzman yardımcısı gibi iş pozisyonları hem işe alım alanında hem de ik alanında görev alırlar. Fakat her işletme ve kurumlarda işe alıma ayrı bir önem gösterilir ve buna bağlı olarak işe alım ile ilgilenen uzmanlara yer açılır. 

İşe alım uzman yardımcısı mesleğine geçiş yapmadan önce işe alımın kendisinden bahsetmek yerinde olacak. İşe alım ve mülakat gibi ik prosedürleri, her işletmenin bünyesine katması gereken aşamaları temsil eder. İK politikasını yerleştirmeye çalışan bir şirket veya kurumun, işe alım süreçlerini görmezden gelmesi ve buna özel bir alan yaratmaması ik açısından doğru bir yaklaşım değildir. Doğru bir İK politikası ve kurum içi iletişim için ise işe alımı gerçekleştirebilecek çalışanlara ihtiyaç vardır. İşe alım uzmanı ve işe alım uzman yardımcısı da tam olarak ilgili süreçlerde sorumluluk almaya dayalı görevlere sahiptir. Peki ilgili iş pozisyonları hakkında neler söyleyebiliriz?

İşe Alım Uzman Yardımcısı Nedir?

İşe alım uzman yardımcısını, işe alım asistanı olarak lanse edebiliriz. İşe alım süreci ve ilgili prosedürler başlı başına özel bir alanı hak ediyor. İlgili aşamaları yerine getirmek ve daha sonra bunun işlemlerini yapabilmek için alan bilgisine sahip çalışanlar çeşitli görevleri yerine getirirler. İşe alım uzman yardımcısı, işe alım uzmanı ve ik yöneticileri ile birlikte çalışarak ilgili süreçlerin sonuçlanmasını sağlar. Bazı şirketlerde işe alım uzmanının yanında çalışan işe alım uzman yardımcısı, bazı yerlerde ise ik uzmanı ile çalışır. 

İşe alım uzman yardımcısı, her işletme dahilinde var olan bir meslek değildir. Fakat ik anlayışını benimseyen ve işe alım sürecini bir sisteme dayalı yürütmek isteyen şirketler için işe alım uzmanına ve işe alım uzman yardımcısına ihtiyaç duyuluyor. İşe alım ve mülakat gibi İK'nın en önemli süreçleri, mutlaka uzman niteliğine sahip kişilerce yönetilmeli. İşe alım uzman yardımcısı ise uzmana ve ik ekibine gerekli desteği vererek hem mesleği hem de alanı yeniden tanıma fırsatını elde eder. Bu noktada işe alım uzman yardımcısının deneyimli mi deneyimsiz mi olması gerektiğini de önemli bir konudur. Bazı şirket ve kurumlar, işe alım uzman yardımcısı pozisyonu için deneyimsiz adayları da değerlendirmektedir. Geriye kalan şirketler ise uzmana yardımcı olabilecek bir bilgi birikimine sahip kişileri seçmektedir. Bundan dolayı işe alım uzman yardımcısı pozisyonu, ucu açık bir iş ve nitelik tanımını barındırır. Ayrıca her şirket bünyesinde işe alım uzmanı da yer almaz, böyle bir durumda işe alım uzman yardımcısı ik uzmanı veya ekibine destek verir. 

İşe Alım Uzman Yardımcısı Ne İş Yapar?

İşe alım uzman yardımcısı, işe alım için gerekli prosedür ve uygulamalar ile ilgilenir. İş pozisyonunun tanımını belirleme, iş ilanı yayımlama, başvuru havuzunu oluşturma, başvuru sonuçlarını değerlendirme, mülakata çağırma, mülakat sürecini yönetme ve işe alımın prosedürlerini yerine getirme gibi aşamalarda görevlidir. İşe alım sürecini yönetmek, başarılı ve verimli bir çalışma kültürü için en gerekli koşullardan biridir. İşe alım ile ilgili aksaklıkları ve eksikleri belirlemek için de profesyonel bir ekip gücüne ihtiyaç vardır. Ayrıca her bir işe alım aşamasının doğru işlemlerle yürütülmesi için birden fazla kişinin çabası gerekmektedir. İşe alım uzman yardımcısı da İK ekibine aktif destek sağlamak amacıyla şirket bünyesine katılan bir iş pozisyonudur. Belirlenen iş tanımı ve görevler çerçevesinde bir işe alım uzman yardımcısının aşağıdaki işleri yerine getirmesi beklenir:

 • İşe alım faaliyetlerinin koordine edilmesine yardımcı olur. 

 • İş pozisyonu için iş tanımını belirler ve işin nitelikleri sıralamak için kuruma danışır. 

 • Personel bordro ve özlük uygulamalarını yerine getirmede İK ekibine destek verir. 

 • Mülakat öncesi referans araması, cv değerlendirme, kişilik envanteri testlerinin hazırlanması ve adayların cv elemesi gibi işlemleri yerine getirir. 

 • İş niteliklerine uygun adayları mülakata çağırır. 

 • İşe alım ve mülakat aşamasında İK ekibine gerekli desteği sunar. 

 • Uygun adaylar arasında genel bir değerlendirme kriteri oluşturur ve İK ekibi ile beraber fikir alışverişinde bulunur. 

 • Kurum yöneticilerini de bilgilendirerek uygun adayın işe alımını gerçekleştirecek uygulamaları başlatır. 

 • Oryantasyon eğitimi, işe alım belgeleri, ilgili evraklar ve özlük uygulamaları gibi süreçlerde görev alır. 

 • Kurumun ya da şirketin yetenek ve staj programlarını oluşturmada İk ekibine destek verir ve adayların programa yerleştirilme uygulamalarını yürütür. 

 • İşten ayrılma ve işten çıkarma gibi durumlarında İK ekibinin verdiği görevleri yerine getirir. 

İşe Alım Uzman Yardımcısı Maaşları

İşe alım uzman yardımcısı maaşları, uzman yardımcısının çalışacağı alana göre değişir. Açıkçası işe alım uzman yardımcısı pozisyonu, yaygın bir alan pozisyonu değildir. Bundan dolayı da maaş konusunda tam oturmuş bir düzenden bahsetmek mümkün değil. Ayrıca işe alım uzmanı ve uzman yardımcısı pozisyonu, tamamen özel sektör kapsamındadır.

Özel sektörde iş ilanları yayımlanan işe alım uzman yardımcılığının maaşları, 3.000 TL 'den başlamaktadır. İK danışmanlık kurumlarında ve üst düzey şirketlerin çatısı altında çalışan uzman yardımcısı maaşları ise 3.500 TL ila 4.500 TL arasında değişmektedir. 

İşe Alım Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

İşe alım uzman yardımcısı pozisyonu, her İK ekibi için geçerli değildir. Ayrıca işe alım uzman yardımcısı iş ilanları da oldukça seyrektir. Buna rağmen bazı İK programları ve yeni mezun yetenek programları için işe alım uzman yardımcısı pozisyonu yaratılabiliyor. 

İK ya da işe alım alanında çalışmak için mutlaka alan bilgisi gereklidir. İnsan kaynaklarındaki alan bilgisi, oldukça çeşitlidir. İşe alım, mülakat, oryantasyon, işe yerleştirme ve idari işler, İK alanı içinde yer alan bazı aşamalardır. İk alanında belli bir bilgi birikimi elde etmek için İK ile ilgili bölümlerden mezun olmak bir seçenektir. Başlıca tercih edilmesi gereken bölümler ise şunlardır: işletme, insan kaynakları yönetimi, halkla ilişkiler ve pazarlama. Tabii ki saydığımız bölümler haricindeki bölümlerden de mezun olabilirsiniz. Alan bilgisini elde etmek için bir başka yol ise İK alanında deneyim elde etmektir. Deneyimin başlangıç adımı için de İK alanındaki stajyer ilanlarını takip edebilirsiniz. Buradan elde edeceğiniz tecrübeler sonrasında, gerekli görüldüğü durumda işe alım uzman yardımcısı pozisyonuna yükselebilirsiniz. 

İşe Alım Uzman Yardımcısı İşe Alım Uzman Yardımcısı nedir İşe Alım Uzman Yardımcısı ne iş yapar İşe Alım Uzman Yardımcısı maaşları İşe Alım Uzman Yardımcısı nasıl olunur
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.