AnasayfaBlogİş Arama Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İş Bulmak

İş Arama Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

13 Ocak 2020
İş Arama Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çağımızda giderek artan genç nüfus ve yetersiz iş istihdamı. Tüm bunlar iş arama evresinin ne kadar önemli adımlar gerektirdiğini özetlemeye yetiyor. İş aramadan önce kendinizle yüzleşmelisiniz. Burada amaç kendinizi tanımak ve elinizden hangi tür işler geleceğine odaklanmak. Günümüz şartlarında okuduğu lisans bölümünü meslek olarak yapamayan oldukça fazla insan var.

Elbette ki okul dönemindeki yetersiz mesleki yönlendirmelerin gazabına uğrayanların sayısı da az değil. Önemli olan vazgeçmemek. Her ne kadar sorunla karşılaşsanız da bir çıkış bulmaya odaklanmalısınız. İnsan yapısı bunu gerektiren bir kurguya sahip. Hatta yapılan bazı araştırmalar bir insanın en az 3 farklı alanda kariyer yapabileceğini söylüyor. Yeter ki ne istediğinize karar verin ve küçük büyük demeden bir adım atın.

Kişisel gelişim kitapları, kişisel gelişim eğitimleri ve filmleri size motivasyon konusunda yardımcı olabilir. İş aramada en önemli kural; odaklanma ve insanın kendine duyduğu özgüvenidir. “Hangi tarz insanlar kendine güvenir?”, dersiniz. Elbette öncelikle kendine değer verenler. Her birey değerlidir ve içinde keşfedilmeyi bekleyen bir potansiyele sahiptir. Bu yüzden önce değerli olduğunuzu kabul etmelisiniz.

Zaten üretkenlik insanın doğasında olan bir olgudur. Kendine değer veren, güvenen bir insanın kendine uygun işi bulması ve işinde büyük başarılara imza atması kaçınılmazdır. İş ararken kendinize güvenmek için kendinize sebepler yaratın. Nasıl mı? Var olan eğitimlerinize yenisini ekleyebilirsiniz. Özgeçmişinizi ne kadar özel hale getirebilirseniz o kadar öne çıkarsınız.

İş Ararken Özgeçmişinizde Yabancı Dil olsun

İş dünyasının da en değerli özgeçmiş bilgilerinden biri kişinin yabancı dil bilip bilmemesidir. Bu nedenle sağlam bir özgeçmiş yaratmak adına yabancı dil eğitimleri alabilir ya da var olan yabancı dilinizi daha iyi seviyeye taşıyabilirsiniz. Yabancı dil denildiğinde uluslararası konuşulma potansiyeli olan İngilizce elbette başı çekmektedir. İngilizce bilmek elbette size ayrıcalık katacaktır ama hedefiniz yüksekse yabancı dil biliyorum demeniz bazı firmalar için yeterli gelmeyebilir. Artık yabancı dili hangi seviyede bildiğiniz de çok önemli ve ayırt edici bir ayrıntı. Firmaların teknoloji ve dijital pazarlama sayesinde sınırları aşan ticaretler yapması özellikle yabancı dili olan elamanlara yönelmesini sağlıyor.

Giderek bilinçlenen kişiler yabancı dil eğitimlerine gerekli önemi veriyor ve özgeçmişlerini güçlendiriyor. Ama bazı başarılı firmalar için iyi seviyede İngilizce bilmeniz de yeterli görülmeyebiliyor. Bunun nedeni ise iş İngilizcesi istemeleri. Özgeçmişinize iş İngilizcesi eklemeniz size büyük kapıları açabilir. Yani giderek İngilizce bilmenin yeterli görülmediği göze alınırsa hiç İngilizce bilmemeniz sizi, rakipleriniz arasına arkada bırakacaktır. Teknolojinin verdiği imkanları değerlendirerek online eğitimlerle yabancı dil kursları, İş İngilizcesi dersleri almanız mümkün. Bu sayede hem özgeçmişinizi güçlendirebilir hem de öz güveninizi arttırabilirsiniz.

Etkili iletişim Becerinizi Ortaya Çıkarın

Sözlü iletişiminizin iyi seviyede olması her şartta önemli. Çağrıldığınız mülakatlarda değerlendirilecek konulardan hiç şüphesiz bir tanesi de bu. Konuşma üslubunuza ve konuşma ciddiyetinize önem göstermelisiniz. Seçtiğiniz kelimelerin konuşmanız içinde büyük etkiye sahip olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle oldukça özverili davranmalısınız. Bir kelimenin konuşmanızı can alıcı yapacağı gibi değersiz yapabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Konuşurken beden dili ve göz teması kullanmanız ise bir başka önemli nokta. Karşınızdaki kişi ya da kişileri konuşmanıza adapte etmek ve dikkati üzerinizde toplamak için bunlar şart. Aksi halde dinleyiciler sizden kopabilir. Tüm bu konuşma prensiplerinin yanı sıra fazla özgüven yüklü konuşmalar yapmamalı ve konuşmayı fazla uzatmamalısınız.

İş kariyeriniz, size verilen kısa süre içinde sizi en iyi anlatan cümleleri kurabilmenize bağlı olabilir. Siz verilen kendini tanıtma ve ifade etme şansını iyi kullanmak için iletişim becerilerinizi ortaya dökmelisiniz. Bunun için eğitici videolar izleyebilir, kişisel gelişim kurslarından destek alabilirsiniz. Diksiyon eğitimi alarak sizi duraksatan kelimeleri daha kolay telaffuz edebilirsiniz. Eğer bir grup karşısında konuşma korkunuz ya da heyecan problemleriniz varsa bunu aşmak için uzman kişilere başvurmalı ve önerilen etkili yolları denemelisiniz. Kimse mükemmel değildir. Ama başarıya ulaşan insanlar eksiklikleri ile yüzleşerek sürekli iyileştirme çabası gösterenlerdir.

Sizi Tanımlayan Etkili Bir CV ile Yola Çıkın

Özgeçmiş diye bildiğimiz ön başvuru formlar, CV olarak da adlandırılmaktadır. Ve bu CV sizin bir özetinizi işverene sunmaktadır. Bu sebeple oldukça önem arz eder. İş başvurularının bir hayli fazla olduğunu biliyorsunuz. Birçok kişinin de özgeçmişinden elendiğinin de farkındasınızdır. Çünkü sayıca epey fazla kişiyi mülakata almanın mümkün bir yolu yoktur. Bu nedenle başvurduğunuz iş pozisyonuna uygun deneyim ve eğitimlerinizi vurgulayan bir CV hazırlamalısınız.

Hatta CV içine işveren kurumun aradığı şartları anahtar kelimeler şeklinde yerleştirerek etkili içerik hazırlayabilirsiniz. Böylece aranan pozisyon için uygunluğunuzu bir form üzerinde bile kanıtlayabilirsiniz. Etkili CV hazırlama üzerine bir çok kurs ve online eğitim mevcut. İnternetten şablon kopyalamak yerine kısa sürede bu işin eğitimini alabilir ve kendini tam manasıyla anlatan bir CV hazırlayabilirsiniz. Enstitü blog yazıları bu konuda sizin için faydalı bilgiler sunacaktır, dilerseniz vakit kaybetmeden inceleyebilirsiniz.

Eğer farklı bir CV istiyorsanız son dönem popülerleşen görüntülü CV oluşturma tekniğinden de faydalanabilirsiniz. Kağıt üzerindeki yazıların ve bir adet profil resminin sizi anlatma konusundaki yetersizliği düşünülünce görüntülü CV gerçekten büyük yeniliklere imza atacak diyebiliriz. Konuşma tarzınızı, ses tonunuzu, güler yüzlü iletişim becerinizi kısmen de olsa bu şekilde işverene ulaştırıp diğer adaylar arasında farkındalık yaratabilirsiniz.

İş Mülakatları İçin Önceden Hazırlanın

İlk defa mülakata giriyor olsanız bile genelleşmiş mülakat soruları üzerine araştırmalar yapabilirsiniz. Şartlarınıza en uygun şekilde soruları cevaplamayı deneyin. Yani ön mülakatı kendi kendinize birkaç kez tekrarlayın. Sorulara etkili ve duraksamalar yapmadan cevaplar vermeye çalışın. Elbette mülakat soruları başvurduğunuz kuruma göre çeşitlenecek cevapları da buna göre şekillenecektir.

Tüm bunların yanında mülakat için giymeniz gereken kıyafet kombinlerini de kafanızda tasarlayın. Başvuru sayısının bir hayli fazla olması, elemek için bolca kriter oluşmasına sebep oluyor. Dış görünüşe göre yargılama fikri her ne kadar kulağa hoş gelmese de günlük hayatta bile yapılan bir şey. İş hayatında sadece başarılarınızla değil görünüşünüzle de iş pozisyonu için biçilmiş kaftan olduğunuzu ispatlamanız gerekiyor.

Mülakat öncesinde kurumla ilgili ön araştırma yapmak her zaman kurtarıcıdır. Kurumun nasıl kriterleri olduğunu öğrenerek konuşmalarınızı o yönde şekillendirebilirsiniz. Kurumu tanıyan ve vizyonundan haberdar olan kişilerden olmanız, sizi akıllarında kalıcı kılabilir. Ayrıca mülakatların her zaman istediğiniz gibi sonuçlanmayacağını bilmeli ve olumsuz sonuçlara da hazır olmalısınız.

Reddedilmeniz, iş pozisyonu için uygun olmadığınız anlamına gelmiyor. Özgeçmişler içinden elenmeyip mülakata çağrıldıysanız o iş için uygun şartları sağlıyorsunuz demektir. Reddedilmeniz, iş arama ortamındaki rekabette size fark atan başka kişilerce mülakat sonucu elendiğiniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle hemen umutsuzluğa kapılıp pes etmemeli ve özgeçmişinizi sürekli sağlama almalısınız. Özgeçmişiniz için ne gibi katkılar yapabileceğiniz ve mülakatlarda neler yapmanızı gerektiği üzerine internette bolca yazı bulabilirsiniz. Enstitü blog üzerinde de sorularınıza yanıt olacak birçok yazı bulunmaktadır. Enstitü resmi sayfasını gezerek bunlara ulaşabilirsiniz.

İş arama sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Etkili bir CV iş arama sürecinde kilit noktalardan. Bunun yanında CV içeriğinin iyi olması kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz ile doğru orantılı. Mülakat aşamasındaki tavır ve tutumunuz da iş bulma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardan.

Sağlam bir özgeçmiş için neler yapılabilir?

Etkili iletişim becerilerinizi geliştirilebilirsiniz. Yabancı dil eğitimi alabilirsiniz. İngilizce bilseniz dahi buna iş İngilizcesi ekleyebilirsiniz.

İş arama sürecinde etkili CV hazırlamanın önemi nedir?

CV, sizi işveren kuruma tanıtacak ve size bir şans vermelerini sağlayacak anahtardır. Bu yüzden kendinizi iyi anlatan etkili bir CV yaratmalısınız. Görüntülü CV tekniğinden faydalanarak farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

iş arama süreci iş arama iş mülakatları cv etkili cv hazırlama
Tuba Uyar
Tuba Uyar
Blog Yazarı

1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.