AnasayfaBlogİnsanlık Tarihinin En Önemli Keşfi: Kuantum Fiziği
Kişisel Gelişim

İnsanlık Tarihinin En Önemli Keşfi: Kuantum Fiziği

01 Ağustos 2021
İnsanlık Tarihinin En Önemli Keşfi: Kuantum Fiziği

Kuantum fiziği, insanlık tarihinin en önemli olaylarından biridir. Bu kuantum sıçraması neredeyse 100 yıl önce ortaya çıktı. 14 Aralık 1925’te bir Alman fizikçi tarafından kuantum mekaniği ortaya atıldı. O Alman fizikçi ise Werner Heisenberg’di. Ortaya attığı kuantum felsefesi yaklaşımı, insanlığın fiziksel dünya hakkındaki görüşlerini kökten değiştirdi.

Kuantum fiziği bu konuda bilgi sahibi olmayanlar için zor gelebilir. Bu alan bilim adamları için oldukça heyecan vericiydi. Tüm insanlığı kasıp kavuran bu karmakşık kuantum tartışması ile birlikte kuantum felsefesi oldukça ilgi uyandıran konulardan biri haline geldi. Bu karmaşık konu hakkında inanılmaz bilgi sahibi oldum. Enstitü sayesinde Kuantum Yaşam Felsefesi Eğitimi aldım. Üniversitede bölüm dersiniz olursa karşılaşabileceğiniz bu konuyu yine uzmanından Enstitü’de ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Bu fırsatı kaçırmayın. Bu eğitimden sonra zekanız %30 artacak, bunu garanti ederim.

Konumuza gelirsek eğer kuantum fiziğinin ne olduğu ile başlamak istiyorum. 

Kuantum Fiziği Nedir?

Kuantum fiziğini şöyle düşünebilirsiniz; kitaplarla dolu bir kütüphane. Ama kimse bu kitapları kim düzenlemiş, nasıl düzenlenmiş, ne anlama gelmiş bilmiyor.

Kuantum kitaplığındaki tüm kitapları kendi başına okursanız kuantum mekaniğini anlayamayacağınız için bu konuda uzman kişilere güvenmek zorundasınız. İşte bu kocaman kuantum kütüphanesini anlamak küçük kuantum felsefesi parçalarıyla oluyor.

Kuantum Felsefesi Nedir?

Max Born’un şu sözüyle başlayacağım: “Son yıllardaki deneyimlerimizin büyük ölçüde genişlemesi, bize hem her şeyin deterministik yasalara göre gerçekleştiğine dair soyut kavramın hem de sadece seyirci olduğumuz fikrinin yetersizliğini gösterdi.”

Kuantum felsefesi, kuantum fiziğinin düşünmeye zorladığı bir dünya görüşüdür. Çünkü kuantum felsefesi olmadan kuantum fiziğinin bir anlamı yoktur. 

Olaylara bakış açınızı değiştirmek için gözlemlenen şeyler hakkında bir düşünme biçimi oluşturmanız gerekir. Niels Bohr bu sürece “tamamlayıcılık” veya “cehalet doktrini “ adını verdi. İşte bu terimler kuantum felsefesinin temel mantığını oluşturuyor. 

Kuantum felsefesi düşünmek için bu araçtır ve kuantum fiziği bu yüzden insanlık tarihinin en önemli olayıdır. Kuantum felsefesi tamamen bakış açınızı değiştirir.

Kuantum Yaşam Felsefesi Nedir?

Kuantum felsesi ve kuantum bilgileğini dünya ile paylaşan çılgın bilim adamlarına sahibiz. Kuantum bilgeliği dediğimiz şey tıpkı kuantum felsefesi gibidir. Ancak kuantum felsefesini kitaplardan okumak yerine, doğrudan duyularınız aracılığıyla varlığınızın bir parçası olarak kabul edersiniz.

Kuantum aslında Zeno etkisine benziyor. Çünkü kuantum fiziği her yerde. Bilmesek bile onunla sürekli iletişim halindeyiz. Buna harika bir örnek vermek gerekirse; kuantum dolaşıklık. Yani bir parçacığın gözlemlenmesi, birbirinden çok uzak olsalar bile dolaşık parçacıkların olası yollarını sınırlayabilecek şekilde bir değişikliğe sebep olabilir. 

Evet, haklısınız. Biraz karmaşık olabilir ama biraz daha ayrıtılı bir şekilde anlatacağım. Kuantum bilgisayarların bilgiyi klasik bitler yerine kuantum bitlerini kullanarak hesaplaması gibi düşünebilirsiniz. Kuantum felsefesini anlamak için işte bu veri kütüphanesi olarak düşünün. Bir nevi tümevarım yöntemi.

Kuantum yaşam felsefesi hakkında çok etkileyici bulduğum bir şey var. Bizi bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey hakkında dahi sorgulamaya zorlar. Bir düşünün, dışarıda birden fazla evren varsa ve her biri benzersiz kendi yörüngesini takip ediyorsa, hangisinin bizim evrenimize paralel olduğunu kesin kanıtlarla bize söylenebilir? İşte tüm bu “Ya öyleyse?” senaryoları aklınızı başınızdan alıyor. Bu kuantum felsefesi açıkçası beni paralel evrenlere inanmak konusunda şüpheye düşürmüyor. Çünkü kuantum fiziği birçok şeyi açıklayabiliyor.

Aynı zamanda kuantum felsefesi, bildiğiniz teorik kuantum modellerinden ve bilimsel deneylerden çok daha fazlası. Kuantum felsefesi, günlük yaşamda kuantum bilgeliği deneyimlememize izin veren bir yaşam felsefesi. 

Kuantum uçsuz bucaksız bir anlayış ve dünya görüşünüzü değiştirir. Zaten kuantum felsefesinin amacı budur. Kesinlikle Kuantum Yaşam Felsefesi Eğitimine katılmanızı öneririm çok daha fazlasını bu eğitimde bulacaksınız.

kuantum yaşam felsefesi kuantum fiziği kuantum
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2035 Yılının Popüler Meslekleri
Meslekler

2035 Yılının Meslekleri

07 Mayıs 2021
Albert Einstein
Başarılı İnsanlar

Albert Einstein Hayatı

10 Mayıs 2020
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209