AnasayfaBlogİnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü MYO
Bölümler

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü MYO

06 Mayıs 2020
İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü MYO

Meslek Yüksek Okulu (MYO) bölümleri bilindiği üzere 2 yıllık meslekleri barındırır. İnsan kaynakları yönetimi de 2 yıllık ön lisans bölümlerden biridir. Temel olarak insan kaynakları departmanında çalışacak mezunlar, DGS yoluyla da farklı bölümleri seçebiliyorlar. İnsan kaynakları yönetimi bölümü, İK'nın işletme içindeki önemine uygun olacak eğitimi çeşitli üniversiteler aracılığıyla sunmaktadır. 

Ülkemizde ön lisans insan kaynakları yönetim eğitimi veren hem özel hem devlet üniversiteleri bulunmaktadır. TYT puan ve sıralaması ile öğrenci alan bölüm, tam burslu, %75, %50 ve %25 bursu da desteklemektedir. İnsan kaynakları yönetimi bölümü, nitelikli ve yetkin insan kaynakları elemanı ve yönetici adayları yetiştirme üzerine eğitim verirken farklı dersler ve alanlarla da iç içe olarak farklı iş imkanlarını yaratabilmektedir.  Tercih döneminde lisans öğrenimi ile beraber ön lisans bölümlerin de ilgi çektiğini ve tercih edildiğini biliyoruz.

İnsan kaynakları yönetim bölümü de ön lisans eğitim olarak tercih edilebilecek önemli bölümlerden biridir. Özellikle işletme, yöneticilik ve halkla ilişkiler ile olan bağlantısından dolayı mezunlar farklı alanlarda da istihdam edilebiliyor. Tabii ki her bölüm dahilinde olan istihdam sorunları ile beraber insan kaynaklarında çalışmak istiyor ve ön lisans okumak istiyorsanız yazımızın ilerleyen kısımlarındaki bilgileri inceleyebilir ve üniversitelere göz atabilirsiniz. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir?

İnsan kaynakları departmanı, günümüzde işletmenin verimliliği ve çalışan insan kapasitesinin  sağlıklı çalışması için görevler edinmiştir. Artık sadece işe alım, işten çıkarılma, bordro ve özlük işleri gibi sorumluluklar değil, işletmenin çalışan kalitesini ve verimliliğini, dolayısıyla işletmenin verimliliğini artıran uygulamaları hayata geçirir. İnsan kaynakları yönetimi bölümü bu anlayışa uygun olacak bir eğitimi öğrencilere verir. 

Üniversiteye girişin ilk sınavı olan TYT'den alım yapan insan kaynakları yönetimi, işletmenin bel kemiğini oluşturan çalışanların, etkinliğini artırmayı hedefler. Bölüm, ön lisans dönemi boyunca insan kaynakları, çalışan performansı, insan kaynağı geliştirme, yönetim ve organizasyon gibi yetkinlik ve uygulamaları öğretir.  İşletme yönetimi içinde önemli bir yere sahip olan insan kaynaklarını doğru uygulayabilmek ve 21.yüzyılın gerekli insan kaynakları uygulamalarını öğrenmek için bölümü tercih edebilirsiniz. Ayrıca ön lisans eğitimi sonrası lisans öğrenimine devam etmek amacıyla DGS yoluyla farklı ve ilgili bölümlere giriş hakkınız da bulunuyor. DGS aracılığıyla aşağıdaki bölümleri tercih edebilir ve lisans diploması alabilirsiniz. 

 • İşletme

 • İşletme Yönetimi

 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 • İnsan Kaynakları Yönetimi

 • Kamu Yönetimi

 • Siyaset Bilimi

 • Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

 • Teknoloji ve Bilgi Yönetimi

Sıraladığımız bölümler DGS'den EA puan türünden öğrenci almaktadır. Ön lisans öğrenimini lisans ile devam etmek amacıyla bölümleri araştırabilir ve kariyerinizi sürdürmek istediğiniz alana göre bir seçim yapabilirsiniz. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Bölümleri tercih etmek için en önemli göstergelerden biri var olan iş imkânlarıdır. Ön lisans bir bölüm olarak insan kaynakları yönetimi, kamu ve özel sektörde var olan bir iş alanıdır. Bilhassa özel sektör işletmeleri için insan kaynakları, gerekli uygulamalar için olması zorunlu bir departmandır. Yalnız burada önemli bir konuya da değinmek gerekir. İnsan kaynakları alanı, saedece bölüm mezunlarına kapılarını açmıyor; ilgili alanlar ilişkili bölüm mezunları da insan kaynaklarında çalışabiliyor. Bu durum da bazen mezunlarına yönelik bir dezavantaj yaratabiliyor. Buna rağmen bölümde kendi yetkinliklerini geliştiren ve ayrıca lisans öğrenimine devam eden mezunların şansı artabilmektedir. Kamu sektöründe kariyerinizi başlatmak niyetindeyseniz de KPSS atama puanıyla büro memuru, personeli gibi unvanlar ile kamu kurumlarında çalışma imkânınız bulunmaktadır. 

Özel sektörden devam edecek olursak insan kaynakları yönetimi mezunları; şirketlerde, eğitim kurumlarında, insan kaynakları departmanı olan ajans ve işletmelerde çalışabilir. Ayrıca alınan dersler ve kendinizi geliştirmeniz doğrultusunda halkla ilişkiler, reklamcılık, işletme ve muhasebe alanlarında da iş yapabilirsiniz. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Mezunlar, insan kaynakları meslek elemanı olarak insan kaynakları ve ilgili alanlarda çalışabiliyorlar. İnsan kaynakları aşina olduğumuz hâliyle işe alım, işten çıkarılma, idari ve işletme içi işlerle meşgul bir departmandır. Günümüzde ise bu departman, işletme ve çalışanın yararına olacak iş ve kurum uygulamalarını üstlenir. Kısacası,  insan kaynakları yönetimi; çalışan ekibin verimliliğini içeren işletme uygulamalarını tasarlar ve işletmenin çalışan ile uyumluğunu, ve sürecin sağlıklı işlemesini sağlar.

Bugün insan kaynakları ve insan kaynakları yetkilileri, kurumun en önemli bölümlerinden biridir. İşe alınan çalışanların; performans, verimlilik, motivasyon, işletme yararına sorumluklarını denetleyen ve bunlara göre bir çalışan planlaması yapan bir bölümden bahsediyoruz. Bölüm, gerekilen yerlerde ödüllendirme ve geliştirme etkinlikleriyle işletme ve çalışan bağını da kurmaya yönelik bir işlev edinmiştir. Yani insan kaynakları, işletme ile çalışanın uyumlu çalışmasını sağlayacak uygulamaları en doğru ve yararlı şekilde tasarlayan iş alanıdır. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

İnsan kaynakları yönetimi, özel ve devlet üniversiterilerinde olan bir bölüm olmasından dolayı her üniversite özelinde farklı derslere sahip bir alandır. Bunun yanında her insan kaynakları yönetimi bölümü ders içeriğinde; genel işletme, temel bilgi teknolojileri, yönetim ve organizasyon, iş hukuku, insan kaynakları yönetimi ve çalışma ekonomisidir. Bölüm dersleri, temel olarak işletme, pazarlama, iş ve sosyal güvenlik ile muhasebe odaklıdır. Mutlaka tercih noktasında üniversite bölümünün ders programına göz atarak kararınızı kesinleştirin. Bilhassa İngilizce, bilgisayar ve halkla ilişkiler-pazarlama yöntemlerine ağırlık veren üniversiteleri, tercih listenizin üst sıralarında yazabilirsiniz. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

İnsan kaynakları yönetimi MYO, TYT taban puan ve sıralamasını esas alan bir bölümdür. TYT sınavında alana bakılmazsızın yaptığınız toplam netinize göre olan sıralama ve puan önemlidir. İnsan kaynakları yönetimi MYO dışında açık öğretime bağlı insan kaynakları yönetimi bölümü de bulunmaktadır. MYO olan insan kaynakları yönetimi bölümü, 2 yıllık örgün bölümdür. 

İnsan kaynakları yönetimi , sınavda elde edeceğiniz sıralama ve puana göre devlet ve özel üniversite imkânları bulunan bir bölümdür. Özel üniversitelerin burslu puanları, devlet üniversitelerine göre daha yüksektir. En yüksek sıralamaya sahip ilk 5 Özel üniversite şunlardır: Doğuş Üniversitesi, ( Burslu Puan 280- Sıralama 557.044) Beykent Üniversitesi( Burslu Puan 271- Sıralama 632.714), İstanbul Aydın Üniversitesi, (Burslu 271 Puan- Sıralama 637.853) İstanbul Medipol Üniversitesi, ( Burslu 271 Puan- Sıralama 638.870) İstanbul Okan Üniversitesi. ( Burslu 271 Puan- Sıralama 638.923) En yüksek sıralama ve puana sahip ilk 5 Devlet üniversitesi ise aşağıda yer almaktadır.

 • Kocaeli Üniversitesi Puan 233, 81703

 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Puan 219, 95288

 • Kocaeli Üniversitesi İkinci Öğretim Puan 213,10196

 • Manisa Celal Bayar Üniversitesi Puan 212,04900

 • Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Puan 211,10062

İnsan kaynaklarının geleceği ve işletmelerin çoğu İstanbul'da olduğu için tercihlerinizi yaparken İstanbul merkezli üniversiteleri seçebilirsiniz. Bununla birlikte hangi üniversiteyi seçerseniz seçin, Büyükşehirlerde çalışma planları yapmalısınız. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde daha fazla kurum ve insan kaynakları departmanı olduğundan mutlaka kariyer planmanızda bu etkene dikkat etmelisiniz. Ayrıca insan kaynakları alanında stajın büyük önemi olduğundan, staj uygulamasına yer veren üniversiteleri seçin. İnsan kaynakları yönetimi bölümü, üniversite etkeniyle beraber sizin istek ve önceliklerinize göre de okunmaya değer bir bölüm olacaktır. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü Nedir?

Bölüm, ön lisans eğitimi veren meslek yüksek okuluna bağlı bir iş alanıdır. İnsan kaynakları yönetimi; çalışan verimliliği ile işletme etkinliğini artırmaya yönelik uygulama ve bilgileri içeren bir bölümdür. Bölüm ön lisans öğrenimi sonrası, lisans eğitimine devam etme olanağını da DGS yoluyla sunmaktadır. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Özel sektörde insan kaynakları departmanı olan her işletme ve şirkette çalışma olanağı vardır. Kamuda ise büro personeli, idari işler departmanında memur olarak çalışılabilir. Ayrıca özel sektör dahilinde halka ilişkiler, işletme, muhasebe gibi alanlarda da çalışma imkânı vardır. 

İnsan Kaynakları Yönetimi Mezunları Ne İş Yapar?

Mezunlar, işletme ve kurumun örgüt ile çalışan ilişkilerini verimli kılacak çözümler ve uygulamalar yaratır. İK yetkilileri olarak işe alınan çalışanın verimlilik, motivasyon, performans gibi konularda uygulamalara karar verir.  Kurum içi verimlilik ve çalışan performans kalitesi için çeşitli ödüllendirme, etkinlik ve planlamaları hayata geçirir.

insan kaynakları yönetimi bölümü insan kaynakları yönetimi myo insan kaynakları departmanı insan kaynakları yönetimi mezunları işletme
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.