AnasayfaBlogİngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları
Mülakat Soruları

İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

19 Kasım 2019
İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları

Yıllarca eğitim gördün ve şimdi o sürecin meyvelerini almak istiyor olabilirsin. Ya da yeni bir iş arıyor ve fırsatları değerlendirmek istiyorsun. Uluslararası çalışan firmaların yanı sıra, diğer şirketler de çalışanlarının İngilizce seviyesinin yüksek olmasını bekliyor. Bu nedenle İngilizce mülakat sistemi, son yıllarda oldukça yaygınlaştı. 

Kendini tam anlamıyla ifade edemeyeceğini düşünebilir, hata yapmaktan korkabilirsin. Mülakatlar zaten yeterince stresliyken bir de İngilizce mülakata tabi tutulmak elbette ilk aşamada korkutucu gelebilir. Ancak her şeyin bir çözümü vardır; İngilizce mülakatın bile! 

İngilizce mülakat esnasında sorulan bazı ortak sorular vardır. Bu sorular Türkçe mülakatlarda sorulanlar ile aşağı yukarı aynı. Fakat burada önemli olan elbette İngilizcesini anlamak ve sorulara İngilizce yanıt verebilmek.

İlgili eğitim: İngilizce Mülakata Hazırlık Eğitimi

İngilizce Mülakat Soruları Nelerdir?

Tell me about yourself

Gerek Türkçe gerekse İngilizce mülakatların en çok sorulan sorularından biridir. Hatta standart sorusudur denebilir. "Bana Kendinden Bahset". Bu soruya net ve kısa bir cevap vermeniz gerekir. Kendinizi en iyi biçimde ifade etmeniz gerekir. 

► “I graduated from… University,  … Department. I am a very communicative person. Having worked at ……..field, I had the chance to gain more self-confidence and I believed I could be successful at ………. I took part in ……. and ……. Projects at my recent job. With the help of the Project I led, not only we got great feedback from our clients, but also our company’s sales were affected positively. I was so glad that my department manager and general manager appreciated my work.”

“…. Üniversitesi …. Bölümünden mezun oldum. İletişim yönü güçlü bir insanımdır …. alanında çalışmak kendime olan güvenimi arttırdı ve bu işte başarılı olabileceğimi anladım. Son işimde … konularında ve şu … projelerde görev aldım. Yaptığım … projesi ile hem firmamızın müşterilerinden olumlu geri dönüşler aldık hem de bu durum firmanın satışlarına yansıdı. Departman müdürümün ve genel müdürümün çalışmamı takdir etmesine çok mutlu oldum.”

What are your strengths?

"Güçlü yönleriniz nelerdir?" sorusu sorulduğunda, tüm olumlu nitelikleriniz bilmek istenir. Bu olumlu nitelikler, şirketin istedikleri ve aradıkları özellikler ile ilgili olmalıdır. Yani iş ilanında bahsi geçen, nitelikleri ön plana çıkarmanız gerekir. Bu soruyu kendinizin reklamını yapmak için bir şans olarak düşünün. Burada hatırlanması gereken şey, sadece birkaç nitelik listelemek değil. Bunun yerine, bu özelliklerinizi destekleyecek biçimde örnekler kullanın. Örneğin:

To be a team-player - to work well with others:

► "I consider myself to be a team-player. I like to work with other people and I find that it’s much easier to achieve something when everyone works together and communicates well."

Takım oyuncusu olmak - başkalarıyla iyi çalışmak: “Kendimi takım oyuncusu olarak görüyorum. Diğer insanlarla çalışmaktan hoşlanıyorum ve herkes birlikte çalıştığında ve iyi iletişim kurduğunda bir şeyi başarmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum.”

What are your weaknesses?

İngilizce mülakat soruları arasında "Zayıf yönleriniz nelerdir?" sorusunu cevaplamak ayrı bir kritik öneme sahiptir. Zayıf yönlerinizi ifade ederken bunu lehinize çevirecek şekilde yapmalısınız. Örneğin, zayıf yönünüz sizi daha yavaş çalışmanızı sağlayacak projeler için çok fazla zaman harcamanız olabilir. Bunu olumluya çevirerek şöyle söyleyin: 

► "I sometimes am slower in completing my tasks compared to others because I really want to get things right. I will double or sometimes triple-check documents and files to make sure everything is accurate."

“Bazen işlerimi diğerlerine kıyasla daha yavaş yapıyorum çünkü gerçekten doğru şeyler yapmak istiyorum. Her şeyin doğru olduğundan emin olmak için belge ve dosyaları iki kez veya bazen üç kez kontrol edeceğim.”

Why do you want to leave your job?

İngilizce mülakat sırasında adaya sorulan tuzak sorulardan birisi olan “İşinizden neden ayrılmak istiyorsunuz?” sorusu, dikkatle yanıtlanması gereken bir sorudur. Adayların bu soruya cevap verirken “Eski yöneticim bana sürekli mobbing uyguluyordu”, “Çalıştığım şirketteki imkanlar son derece yetersiz ve kötüydü” gibi olumsuz cümlelerden uzak durulması gerekir. Peki nasıl cevap verilmesi gerekir?

► “I improved myself a lot at my previous job and learned many things about my job from my manager. My last job helped me a lot in means of experience. From now on, I would like to work at a job where I can take more responsibility, focus on…., and use my knowledge and experience more for that position.”

“Eski işimde birçok konuda kendimi geliştirdim ve yöneticimden de işimle ilgili olarak çok şey öğrendim. Son iş yeri deneyimim bana pek çok şey kattı. Bundan böyle daha fazla sorumluluk alacağım, …. konularına odaklanacağım hem bilgi birikimimi hem de tecrübemi kullanabileceğim bir alanda çalışmak istiyorum.”

İngilizce Mülakatlarda Nasıl Başarılı Olabilirim?

İngilizce mülakat esnasında başarılı olmak için her şeyden öte endişelenmeyi bir kenara bırakın. Kendinize güvenin ve online İngilizce Mülakat Hazırlık Eğitimi ile mülakata en iyi şekilde hazırlanın. Üstelik eğitim sonrasındaki pratik sınav sayesinde öğrendiklerinizi en iyi şekilde pekiştirme imkanına sahip olursunuz. Sınavdan başarılı olarak isminize özel sertifika almaya hak kazanırsınız.

Sertifika hakkında bilgi edinin: Sertifika

iş görüşmesi ingilizce mülakat ingilizce mülakat soruları mülakat online eğitim
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma

26 Aralık 2019
En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

En Zor 50 İngilizce Mülakat Soruları

25 Aralık 2019
İngilizce Video Mülakat Soruları
Video Mülakat

İngilizce Video Mülakat Soruları

20 Aralık 2019
İngilizce CV Hazırlama İpuçları
CV - Özgeçmiş

İngilizce CV Hazırlama İpuçları

26 Şubat 2020