AnasayfaBlogİnfografik Nedir? Nasıl Hazırlanır?
Nedir?

İnfografik Nedir? Nasıl Hazırlanır?

17 Mart 2020
İnfografik Nedir? Nasıl Hazırlanır?

İnfografik kelimesi İngilizce info ve graphic kelimelerinin birleştirilmesiyle türetilmiş ve bu haliyle ilk defa 1960 yılında kullanılmıştır. İnfografik teriminin tanımını, verilerin bir bakışta kolayca anlaşılabilir olmasını sağlamak maksadıyla grafik formatında hazırlanan görsel materyal olarak yapabiliriz. Kısacası infografik verinin görselleştirilmesidir. Bir mesajı hızlı bir şekilde iletmek, büyük miktarda veri içeren sunumları basitleştirmek, verilerin birbirleriyle olan bağlantılarını görüntülemek ve zaman içerisinde gerçekleşen değer değişikliklerini tek bir tabloda göstermek maksadıyla infografik kullanılır. İnfografik kamusal alanın hemen hemen her ortamında bol miktarda bulunur. Özellikle kamusal alanda trafik işaretleri, metro haritaları ve hava durumu çizelgeleri gibi bolca infografik görebilirsiniz.

İnsanlık tarihine baktığımızda da eski çağlarda infografik kullanıldığını görürüz. İnfografik oluşturmak, bilgiyi yaymanın bir yolu olarak henüz yazı keşfedilmeden önce kullanılmaya başlanmıştır. Muhtemelen mağara çizimleri bilinen en eski örneklerdir. Yine yazı keşfedilmeden önce insanlar tarafından kullanılan haritalar da geçmiş çağlarda infografik kullanımına güzel bir örnektir.

Günümüz teknolojisinde özellikle web sitesi, blog veya popüler sosyal medya platformlarında infografik kullanımı artmıştır. Akıllı cihaz kullanımıyla birlikte insanların alışkanlıkları değişmiş, e-ticaret sektörünün kullanımındaki artışla birlikte dijital pazarlama önem kazanmıştır. Bu nedenle, pazarlamacılar başta olmak üzere web sitesi gibi çevrimiçi varlığı olan herkes, ürünleri veya sunduklarını hizmetleri infografik aracılığıyla kullanıcılarına sunmaktadır.

İnfografik Örnekleri Nelerdir?

İnfografik çeşitli şekillerde oluşturulabilir. İnfografikler; kullanılan nesne türleri, iletilmesi istenen mesajın amacı ve bilgi akışına göre sınıflandırılırlar. Bir infografik aynı anda birden fazla kategoriye dahil olabilir. Burada önemli olan hangi kategoriye gireceği değil, infografik formatında veriyi görselleştirirken arzulanan hedefe ulaşmaktır.

Bir veri kümesinde en iyi ve en kötü değerleri göstermeye mi çalışıyorsunuz? Amacınız zaman içindeki değişimleri ve eğilimleri ortaya koymak mı? Bir konuyu, çeşitli bileşenlerini göstermek için parçalara mı ayırıyorsunuz? Verilerin dağılımını görmek ya da bu değerler arasındaki ilişkiye dikkat çekmek mi istiyorsunuz? Hedefiniz ne olursa olsun hazırlayacağınız infografik bu hedefle doğru orantılı olmalıdır.

Bir infografik oluşturmak için tabi ki sunacağınız kitleyi de dikkate almanız çok önemlidir. Örneğin, bir şirketin yönetim kurulu üyelerine yapacağınız sunumda kullanacağınız infografik çok detaylı olmamalıdır. Muhtemelen yönetim kurulu üyeleri sadece ana başlıkları görmek isteyecek ve çok fazla teknik ayrıntıya girmeyeceklerdir.

İnfografik Türleri

Bilgilendirici infografik: Bilgilendirici infografik, diğer infografik türlerine kıyasla ortalamanın üzerinde metin kullanımı ile ayırt edilir. Grafik, simgeler, şekiller, renkler ve diğer görsel öğelerle zenginleştirilebilir ancak genel olarak kelimeler üzerinde durulur.

Zaman çizelgesi infografik: Zaman çizelgesi infografik, olayları veya eylemleri kronolojik sırada gösterir. Genellikle bir ürünün gelişimini, tarihsel bir eğilimi veya bir fikrin evrimini göstermek için kullanılır. Zaman çizelgesinin biçimi dikey veya yatay olabilir. Dikey zaman çizelgesini okumak genellikle daha kolaydır. Yatay zaman çizelgesi ise infografik kullanılacak alanın geniş olduğu sunumlarda daha iyi sonuç verir.

Grafik infografik: Grafik infografik içerisinde bilgiyi görselleştirmenin merkezi olarak bir grafik bulunur. Vurgu veya açıklama detayları için renkler, şekiller ve simgeler eklenebilir. Grafikler, öğelerin temel bir karşılaştırmasını yaparken çok etkilidirler.

Karşılaştırma İnfografik: İki veya daha fazla ürün, konum, olay, eylem, fikir veya birey arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları inceler. Bu tür infografiklerin işe yarayabileceği durumlara örnek olarak Liderler - Yöneticiler, Sigortalama - Dış Kaynak Kullanımı veya Geçmiş Strateji - Mevcut Strateji vb. karşılaştırmalar verilebilir. Karşılaştırma infografik, bir öğenin artılarını ve eksilerini tanımlamaya yardımcı olur. Tasarlanan infografik, karşılaştırılan nesnenin kaç tane olduğuna bağlı olarak iki veya ikiden fazla bölüme ayrılır.

İnfografik Yapmak İçin Web Siteleri

İnfografikler, büyük veri kümelerini analiz etmek ve bilgileri açıklamak için güçlü bir araç haline gelmiştir. Geçmiş zamanlarda, bir infografik oluşturmak, yüksek yazılım maliyeti (Photoshop gibi) çok daha zordu ve infografik tasarım sürecinin karmaşıklığı nedeniyle herkes infografik tasarlayamıyordu. Günümüzde ise infografik araçları sunan web siteleri sayesinde herkes infografik tasarlayabilir.

Etkili bir infografik oluşturmak için süslü görüntülerden ve çekici renklerden çok daha fazlası gerekir. İnfografik tasarım öğesi çok önemlidir. Çevrimiçi olarak çok çeşitli infografik araçları sunan web siteleri mevcuttur. En çok bilinen web sitelerini sizler için aşağıda listeledik.

Piktochart

(Piktochart paketleri ücretsiz ve ücretli planlar içermektedir.)

Piktochart web sitesinde bulabileceğiniz yüzlerce şablon vardır ancak bu kendi şablonunuzu sıfırdan oluşturmanızı engellemez. Haftalık yeni şablonlar eklenir. İnfografik şablonlar haritalar, grafikler, fotoğraflar ve simgeler içerir. Microsoft Excel, Google E-Tablo veya Survey Monkey'den verilerinizi Piktochart'a aktarabilirsiniz. Tamamlanan infografik bir web sitesine yerleştirilebilir veya PDF, PNG, JPEG formatında indirilebilir ve paylaşılabilir. 

Canva

(Canva paketleri ücretsiz ve ücretli planlar içermektedir.)

Canva, geniş bir şablon envanterine sahip popüler bir çevrimiçi infografik tasarım aracıdır. Canva kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve teknoloji veya infografik tasarım geçmişi olmayan kişiler için bile kullanımı nispeten kolaydır. Simgeler, haritalar ve görüntüler gibi infografik öğeleri sürükle bırak yöntemiyle hazırlayabilirsiniz. Yüz binlerce kullanılabilir şablon ve çok sayıda seçeneği kullanarak infografikleri özelleştirebilir, yaratıcılığınızla yeni şablonlar oluşturabilirsiniz. 

Venngage

(Venngage paketleri ücretsiz ve ücretli planlar içermektedir.)

Diğer infografik web sitelerinin çoğu raporlar ve slayt gösterileri de dahil olmak üzere çok çeşitli tasarım projelerinde kullanılabilirken, Venngage infografiklere odaklanmıştır. Birkaç adımda, kolayca ve kısa sürede infografik hazırlayabilirsiniz. Etkileyici bir infografik tasarım oluşturmak için simgeler, haritalar ve grafikler ekleyebilirsiniz. Venngage, amatör tasarımcılar için sorun olabilecek, diğer web sitelerine nazaran az sayıda şablona (100'ün üzerinde) sahiptir. Bununla birlikte, Venngage, nesnelerin ve grafiklerin daha iyi kontrolü için gelişmiş bir tasarım seçeneğine sahiptir. Tasarladığınız infografik sosyal medyada paylaşılabilir, herhangi bir siteye gömülebilir, PDF veya resim dosyası olarak indirilebilir. 

Visme

(Visme paketleri ücretsiz ve ücretli planlar içermektedir.)

Önemli miktarda animasyon içeren etkileşimli bir infografik oluşturmak istiyorsanız, Visme en çok tercih ettiğiniz alternatifler arasında olmalı. Visme’nin sezgisel yerleşik animasyonları, kullanıcılar tarafından grafik bağlantısı açıldığında veya web sayfası aşağı kaydırıldığında etkinleştirilebilir. Yalnızca sınırlı bir kitlenin görüntülemesini istiyorsanız, infografiği bir şifre ile kilitleyebilirsiniz. Bu, bir ekip olarak infografik üzerinde çalışırken kullanışlı olabilir ve yalnızca nihai kopya üzerinde anlaşmaya varıldığında herkese açık olarak paylaşılabilir. 

Easelly

(Easelly paketleri ücretsiz ve ücretli planlar içermektedir.)

Easelly, basit bir tasarım düzenine ve şekil, grafik ve arka planlar gibi bir dizi infografik öğeye sahiptir. Ücretsiz şablonlar, diğer birçok infografik web sitesinde bulunanlardan çok daha fazladır. Adından da anlaşılacağı gibi Easelly'nin kullanımı kolaydır. Tasarlayacağı infografik ile bir konsept, plan veya ürüne yönelik mesaj vermek isteyen öğrenciler, eğitimciler ve şirket yöneticileri için idealdir. Tasarlanan infografik PDF veya resim formatında indirilebilir.

Snappa

(Snappa paketleri ücretsiz ve ücretli planlar içermektedir.)

Snappa, infografik oluşturmak için araçlar içeren bir infografik tasarım aracıdır. Özellikle yazılım bilgisi olmayan tasarımcılara yöneliktir. Snappa ile hedeflediğiniz bir tasarımı 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. Snappa, çevrimiçi ortamda sosyal paylaşım için optimize edilmiş hazır şablonlar sunar. Basit bir sürükle-bırak arayüzüne sahip olan Snappa, binlerce yüksek çözünürlüklü ve telifsiz stok fotoğrafa da erişim imkânı verir.

infografik infografik tasarım infografik oluşturmak infografik araçları
Murat Çelik
Murat Çelik
Blog Yazarı

Çalıştığı resmi kurumda halen Şube Müdürü olarak görev yapmakta olup liderlik, etkili iletişim ve ekip çalışması konularında yeterli tecrübeye sahiptir. Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunudur. Editör ve blog yazarı kimliğinin yanısıra amatör fotoğrafçı ve satranç hakemidir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.