AnasayfaBlogHedef Belirleme ile Başarıyı Yakalamak
Hedef Belirleme

Hedef Belirleme ile Başarıyı Yakalamak

07 Eylül 2018
Hedef Belirleme ile Başarıyı Yakalamak

Günümüzde pek çok insan hayatta oradan oraya sürüklediğini düşünüyor. Böyle hissetmenin temel nedeni kendilerine ciddi bir hedef belirlememiş olmalarıdır. Beynimiz sürekli olarak güdülenmeyi bekler ve sağlıklı çalışabilmesi için de bir hedefe ihtiyacı vardır. Eğer başarılı bir hayat istiyorsanız bir hedefinizin olması şarttır. Çoğu insan gücü olmadığı için değil hedefi olmadığı için yol alamaz.

Hedefsiz bir insan mutlu olamaz çünkü hedefimizi gerçekleştirdiğimizde yaşadığımız o his bizi çok mutlu eder. Kendimize olan güvenimiz tazelenir. Motivasyonumuz daha da güçlenir. Hedeflerimiz bizim hayattaki ilerlememizin en iyi şeklidir. 

Hedef Belirlemenin Önemi Nedir? 

 • Hedeflerimiz bizim odaklanmanızı sağlar 

 • Yönümüzü belirler ve yolumuzu aydınlatır

 • Motivasyonunuzun devamlılığını sağlar

 • Bizim hayatta daha aktif ve verimli bir kişi olmamızı sağlar

İş hayatında şu ana kadar pek çok ödül alan Kemal ŞAHİN hedef belirlemenin önemini aşağıdaki sözlerle belirtmiştir;

"İlkokuldan itibaren daima önüme hedefler koydum. Ve bunları yakalamak için gayret gösterdim. Nihayet kademe kademe yükselerek daha büyük hedeflere yöneldim. Bence her çocuk, her insan, konumu ne olursa olsun kendisine makul hedefler seçerek onları yakalamaya çalışmalıdır. Bu şekilde yüksek motivasyonla çalışmak hem sizleri daha iyiye ve daha mükemmele götürecek, hem de bu yola giderken büyük mutluluk yaşatacaktır. Düzenli, disiplinli ve planlı çalışan insanlar içinde bulundukları şartları değiştirerek mutlaka daha iyi noktalara gelecektir.

Herkes zirveye çıkamaz ama bu şekilde çalışan herkes, bulunduğu noktadan çok daha iyi bir yere yükselebilir. Bu da o insana ailesinde, çevresinde ve toplumda saygınlık kazandırır. Kendi şartlarını zorlayanlar, ülkeleri ve dünyamız için en faydalı insan olacaktır.  Daha önemlisi, ancak bu şekilde hedefler koyup çalışarak kısa hayatlarını mutlu bir şekilde yaşayabileceklerdir. Çalışarak başarıya koşarken gönlünüzden geçen güzel şeyleri de yaşayın. Her yönden üretken, hayatın nimetlerini yaşayan kişiler olmak bence güzel bir şey. Onun için ben hedef koymanın başarıya giden yolda mutluluğu da getirdiği için çok önemli olduğuna inanıyorum." 

Hedef Nasıl Belirlenir?

 • Hedef belirlemenin ilk kuralı önce kişi kendini tanımalı. Hedefinizi belirlerken kendinize zaman tanıyın. Kişi kendini tanıyorsa sosyal çevresinden etkilemeden kendisi için en doğru hedefi bulabilir. Hedefi kişinin değerleriyle uyumlu olmalı. 

 • Daha sonra kendinize hayatta ne yapmak istediğinizi sorun (örneğin 7 yıl içerisinde) ve genel şeklini belirleyin. 

 • Ardından büyük hedefinizi küçük küçük adımlarla bölmelisiniz. Adım adım devam etmelisiniz. Önce bir yıllık hedef daha sonra altı aylık daha sonra aylık hedefler şeklinde.

 • Hedefler gerçekçi olmalı. Ne çok kolay elde edilebilir bir seviyede ne de çok imkansız bir hedef olmalı.

 • Hedef net ve ölçülebilir olmalı.

 • Hedefe zaman sınırlanması konulmalıdır. Örneğin kişinin hedefi, yirmi kilo vermek ise kişi ben bir yılda yirmi kilo vereceğim diyebilir.

 • Hedefler yazılı bir hale getirilmeli ve her gün görülebilecek bir yere asılmalıdır.

 • Hedeflerimizin takibi yapılmalıdır. Haftalık planlar bittikten sonra aylık daha sonra yıllık şeklinde gitmelidir. Tamamlanan her adım sonrası kişinin kendine ödül vermesi ona devam etmesi için ona güç verir. Ve bu şekilde devam edildiğinde sizde hedefinize çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yazar: Melike Yıldırım

hedef başarı hedef belirleme motivasyon
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
12080
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
14080
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150