AnasayfaBlogHedef Belirleme Başarıyı Arttırıyor
Hedef Belirleme

Hedef Belirleme Başarıyı Arttırıyor

20 Mayıs 2019
Takım elbiseli ve kravatlı bir adam bir merdivenden çıkarken görülüyor. Lacivert bir takım elbise, beyaz bir gömlek giymiş ve kırmızı bir kravat takmıştır. Merdivenleri zarif bir şekilde çıkarken sağ elini trabzanın üzerine koymuştur. Sağ ayağı bir sonraki adımı atarken sol ayağı havaya kalkmış ve dengede durmaktadır. Yukarı doğru ilerlemeye devam ederken gözleri önündeki basamaklara odaklanmıştır. Arka planda, uzaktaki bir binanın penceresi görülebiliyor. Güneş pırıl pırıl parlıyor ve ışığını merdivenlerin taş yüzeyine yansıtıyor. Adamın ayakları odakta, ayakkabısının ve taş yüzeyin yakın çekimi görülebiliyor. Görüntü hafif bulanık, sahnede birkaç ışık çizgisi var.
KonuAçıklamaÖrnek
Hedef belirlemenin önemiHedefler, amaca ulaşma yolunda bizim rehberimizdir. İsteklerden farklı olarak, harekete geçtiğimiz an başlar.Kilo vermek isteyen bir kişi, sağlıklı olmak için bu ay düzenli beslenip dört kilo vereceğim şeklinde bir hedef belirleyebilir.
Kişiliğin ve karakterin etkisiHarekete geçme motivasyonu kişiden kişiye farklılık gösterir. Kimi kişiler duygusal, kimi kişiler ise çevresel etmenlerden etkilenir.Bir kişi, ailesinde bir sağlık sorunu geçirmiş olması nedeniyle tıp alanına ilgi duyabilir.
Başarıya zorlukların etkisiBazı kişiler, karşılaştığı zorlukları motivasyon kaynağı olarak kullanır.Tom Cruise gibi yoksulluk içinde büyüyen bireyler, bu zorlukları aşarak başarıya ulaşmışlardır.
Hedef ve istek farkıHedef, kişinin harekete geçmek için belirlediği, gerçekçi ve ölçülebilir amaçlar iken; istek genelgeçer ve somut olmaktan uzak bir durumdur.'Kilo vermek istiyorum' bir istekken, 'Sağlıklı olmak için bu ay düzenli beslenip dört kilo vereceğim' bir hedeftir.
Yol göstericilerHedefler, yol gösterici olarak fayda sağlar. Belirli hedefler oluşturarak, hedeflere ulaşmak için gereken adımları daha net görebiliriz.Yüksek puan almak için hedef belirlenir ve bu hedef doğrultusunda dersler belirlenir ve çalışılır.
MotivasyonHedef belirlemek, bireyi harekete geçirir ve motivasyon sağlar. Hedef belirleme, başarıya ulaşmayı kolaylaştırır.Kendi işini kurmak isteyen bir girişimci, bu hedefi doğrultusunda adımları belirler ve harekete geçer.
Başarılı olma dürtüsüBireyler genellikle başkalarının kendilerine belirlediği hedeflere ulaşma çabası gösterir.Sporcu bir birey, koçu tarafından belirlenen hedeflere ulaşmak için antrenman yapar.
Yönlendirici etkenlerBireyleri harekete geçiren en önemli itici güçlardan biri ise çevresel faktörlerdir.Çocuğunu kaybeden bir anne, çocuklar için daha iyi koşullar oluşturmak adına eğitim alanında çalışmalar yapabilir.
Çevresel etkenlerÇevresel etkenler de bireylerin hedef belirlemelerinde ve harekete geçmelerinde önemli bir rol oynar.Kırsal alanda yaşayan bir birey, tarım ile ilgili hedefler belirleyebilir.
Duygusal etkenlerDuygusal etkenler, bireylerin hedeflerini belirlemeleri ve harekete geçmeleri üzerinde etkilidir.Bir birey, sevdiği kişiyi kaybettikten sonra sağlık alanında çalışmaya karar verebilir.

Bir varlığı harekete geçiren nedir? Duyguları mı, yeteneği mi yoksa başkalarının onu harekete geçirecek söz ve eylemlerde bulunması mı? Bu soruya verilebilecek en güzel cevaplardan birisi "İnsanların karakter ve kişiliğine bağlıdır". Yoksa kaç kişi abisinin tifüsten ölümü üzerine sağlık alanına ilgi duymaya başlayıp 16 yaşında cerrah olmaya karar verir? 

Ya da yoksulluk içinde büyüyüp garsonluktan kapıcılığa kadar birçok işi yapmak zorunda kaldıktan sonra o kişi nasıl Tom Cruise olabilir? 

Bu başarı öykülerinin cevabı kuşkusuz "Çevrede bizi harekete geçiren etmenler ". Bu kadar keskin öyküler olmasa da, hepimizin hayal ettiği olaylar vardır. Önemli olan hayal kurmak mı, hedef belirlemek mi?     

İstemek normal fakat zor olan, elde etmek için gösterilen gayret. Amaca ulaşmak için bize yol arkadaşlığı etmesi gereken ise hedeflerimizdir. Peki aklımızdan geçen her cümle hedef olma özelliği taşıyabilir mi?    

        

Hedef Ve İstek Farkı          

Aslında aklımızdan geçen ve yapmayı amaçladığımız şeylerin çoğu birer istek. Hedef, harekete geçtiğimiz anda başlar. "Kilo vermek istiyorum" istek, "Sağlıklı olmak için bu ay düzenli beslenip dört kilo vereceğim" ise hedeftir. 
"Rusça öğreneceğim" bir istekten daha çok bir karar. "İşimde daha verimli olmak için altı ay içerisinde Rusçanın tüm gramer yapısını öğreneceğim" ise hedeftir. Yani ağzımızdan çıkan her cümle hedef değildir.    

Hedef Belirleme Sırasında Nelere Dikkat Etmeli?           

"Bu ay" ifadesi hedeflerin zaman sınırlı olması gerektiğini gösteriyor. Genelde bir ay içerisinde olması istenen hedeflere kısa vadeli, bir yıla çıkarsa orta vadeli, iki yıl ve daha uzun süre ise uzun vadeli hedef belirleme olarak tanımlanır. Hedeflere ulaşmanın yolları farklıdır.

Acun Ilıcalı girişimcilerin katıldığı bir programda "Muhabirken bana ileride şu ankinden daha iyi bir meslek yapmak istesen o ne olurdu diye sorsalar en fazla bir şirkette müdür olurum, bir kanalımın olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi" dedi.

Burada anlatmak istediği uzun vadeli hedef koymanın zor bir durum olduğu. Önce kısa vadeli hedeflerini gerçekleştir sonra önüne çıkan fırsat ve durumlara göre hedeflerini yenilersin durumu. 

Neden Hedef Belirleme?           

Hedef belirleme konusunda sık rastlanan rahatsızlıklarından birisi depresyon. Bu durumun nedenleri arasında hangi meslek grubunda çalışmak istenildiğine karar verememe, amaç oluşturamama veya ne yapılması gerektiğini bilememe sayılabilir.

İnsan başarısını belirleyen faktörler; kendine güvenmek, kişide var olan mücadele ruhu, istikrarlı çalışmak ve bir amaç belirlemek. Bu sonuçlardan en önemlisi ise, amaç belirlemek. Yani hedef belirleme, kişinin ruhsal sağlığına iyi gelmekle beraber kişisel başarısının artmasını da olumlu yönden etkiliyor.            

Doğru Hedef Belirleme Nasıl Anlaşılır?           

Hedef belirleme süreci çok zor bir süreç. Bazen hedefi gerçekleştirmek için yeterli bilgi, tecrübe ya da başka sebepler eksik olabilir. Bu da sonucu olumsuz etkileyebilir ve hedef başarıya ulaşmayabilir. Ama her hedef, iyi ya da kötü bir noktaya ulaşır.

 İyiyse kişiyi mutlu eder ki istenilen budur. Kötüyse de hayata bir tecrübe daha eklemenin ruhsal olgunlaşmaya yardımcı olduğu bilincini hatırlatırız kendimize. Diğer taraftan sonucu kötü olan hedef içerisindeki faydayı ortaya çıkarmış demektir ve bu da bir nevi başarılı bir hedeftir.

Hedefleri gerçekleştirmenin yolu içsel motivasyon. Hedef belirleme sürecinde kendimizi sıkça motive etmek ve içsel güdülemek sonuca ulaşmada her zaman kolaylık sağlayacaktır.

Yazar: Zeynep Özen

Hedef belirlemenin önemi, Hedefler, amaca ulaşma yolunda bizim rehberimizdir İsteklerden farklı olarak, harekete geçtiğimiz an başlar, Kilo vermek isteyen bir kişi, sağlıklı olmak için bu ay düzenli beslenip dört kilo vereceğim şeklinde bir hedef belirleyebilir, Kişiliğin ve karakterin etkisi, Harekete geçme motivasyonu kişiden kişiye farklılık gösterir Kimi kişiler duygusal, kimi kişiler ise çevresel etmenlerden etkilenir, Bir kişi, ailesinde bir sağlık sorunu geçirmiş olması nedeniyle tıp alanına ilgi duyabilir, Başarıya zorlukların etkisi, Bazı kişiler, karşılaştığı zorlukları motivasyon kaynağı olarak kullanır, Tom Cruise gibi yoksulluk içinde büyüyen bireyler, bu zorlukları aşarak başarıya ulaşmışlardır, Hedef ve istek farkı, Hedef, kişinin harekete geçmek için belirlediği, gerçekçi ve ölçülebilir amaçlar iken; istek genelgeçer ve somut olmaktan uzak bir durumdur, 'Kilo vermek istiyorum' bir istekken, 'Sağlıklı olmak için bu ay düzenli beslenip dört kilo vereceğim' bir hedeftir, Yol göstericiler, Hedefler, yol gösterici olarak fayda sağlar Belirli hedefler oluşturarak, hedeflere ulaşmak için gereken adımları daha net görebiliriz, Yüksek puan almak için hedef belirlenir ve bu hedef doğrultusunda dersler belirlenir ve çalışılır, Motivasyon, Hedef belirlemek, bireyi harekete geçirir ve motivasyon sağlar Hedef belirleme, başarıya ulaşmayı kolaylaştırır, Kendi işini kurmak isteyen bir girişimci, bu hedefi doğrultusunda adımları belirler ve harekete geçer, Başarılı olma dürtüsü, Bireyler genellikle başkalarının kendilerine belirlediği hedeflere ulaşma çabası gösterir, Sporcu bir birey, koçu tarafından belirlenen hedeflere ulaşmak için antrenman yapar, Yönlendirici etkenler, Bireyleri harekete geçiren en önemli itici güçlardan biri ise çevresel faktörlerdir, Çocuğunu kaybeden bir anne, çocuklar için daha iyi koşullar oluşturmak adına eğitim alanında çalışmalar yapabilir, Çevresel etkenler, Çevresel etkenler de bireylerin hedef belirlemelerinde ve harekete geçmelerinde önemli bir rol oynar, Kırsal alanda yaşayan bir birey, tarım ile ilgili hedefler belirleyebilir, Duygusal etkenler, Duygusal etkenler, bireylerin hedeflerini belirlemeleri ve harekete geçmeleri üzerinde etkilidir, Bir birey, sevdiği kişiyi kaybettikten sonra sağlık alanında çalışmaya karar verebilir
hedef belirleme hedef motive etmek içsel motivasyon istikrar amaç
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Tanımlanamayan bir arka plan ile dart tutan bir elin yakın çekimi. El kadrajın ortasındadır ve dart elin kavrama yerinde durmaktadır. Parmaklar dartın etrafına sıkıca sarılmış ve başparmak hafifçe üstüne yerleştirilmiş. Dartın mavi bir sapı, beyaz bir tüyü ve sivri çelik bir ucu vardır. Mavi ve beyaz renkler parlak ve canlıdır. Resmin arka planı bulanıktır, bu da elin yerini belirlemeyi zorlaştırır.
Hedef Belirleme

Hayal Kurmak Mı, Hedef Belirlemek Mi?

07 Mayıs 2019
Resimdeki kişi bir insanın elinin detaylı bir taslağını çiziyor. Sanatçı eli profilden, parmaklar ve başparmak ortada bir araya gelecek şekilde çiziyor. Sanatçı eli büyük bir dikkatle çiziyor, elin çizgilerinin ve kıvrımlarının karmaşıklığını yakalıyor. Sanatçı aynı zamanda arka planda kişinin başını da çiziyor, yüzün yan tarafı ve başın üst kısmı görülebiliyor. Resimde kullanılan renkler çoğunlukla mavi ve grinin soğuk tonlarıdır.
Hedef Belirleme

Hedeflerimiz İçin Neler Yapıyoruz?

23 Mayıs 2019
Bir kişi elinde, ortasında çok sayıda ok bulunan bir dart tahtası tutmaktadır. Kişinin eli odak noktasındadır, cildinin dokusu ve tırnakları açıkça görülebilmektedir. Kişi parmağıyla tahtanın ortasına doğru işaret ediyor ve parmağından mavi bir ışık yayılıyor. Dart tahtasının malzemesinin dokusu ve okların karmaşık detayları açıkça görülebiliyor. Çevredeki alan hafifçe bulanıklaştırılarak kişinin eli ve dart tahtası görüntüde öne çıkarılmış.
Hedef Belirleme

Nasıl Etkili Hedef Belirleyebiliriz?

09 Eylül 2019
Bu görselde kameraya gülümseyen ve elinde pembe bir işaret tutan bir kadın görülüyor. Muhtemelen başarılı bir yaşam koçu olmanın önemli bir parçası olan yaşam koçluğu sertifikasyon kursuna katılıyor. Gülümsemesi yeni girişimi için duyduğu coşku ve heyecanı ifade ediyor. Boynunun yakın çekimi güven duygusunu ve başarma kararlılığını ortaya koyuyor. Ağzının yakın çekimi kararlılık ve odaklanma hissi verirken, saçlarının bulanık görüntüsü rahat bir atmosfere işaret ediyor. Burnunun yakın çekimi, başarılı bir yaşam koçu için kilit bir özellik olan detaylara verdiği önemi gösteriyor. Sonuç olarak, bu görüntü bir yaşam koçu olmak için gereken tutku ve özveriyi göstermektedir. Doğru eğitimle, bu kadının sertifikalı bir yaşam koçu olma yolculuğunda başarılı olacağından emin olabilirsiniz.
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
24001340
Bu resim online bir NLP kursunu ve sertifikasını tasvir etmektedir. Resimdeki kadın gülümseyerek kursun eğlenceli ve ödüllendirici olduğunu ima ediyor. Boynunun, saçının ve ağzının yakın çekimi, kursun doğal dil işlemenin tüm yönlerini kapsadığını göstermektedir. Siyah arka plan ve merdiven, kursun kapsamlı ve ilgi çekici olduğunu gösteriyor. Arka plandaki kişinin elleri bulanıklaştırılarak kadına ve kurs materyaline odaklanıldığı vurgulanıyor. Kısacası, bu görsel NLP kursunun ve sertifikasyonunun ilgi çekici, kapsamlı ve ödüllendirici bir deneyim sunduğunu anlatmaktadır.
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
1350790