AnasayfaBlogHangi Sertifikalar Önemli?
Sertifika

Hangi Sertifikalar Önemli?

04 Temmuz 2021
Hangi Sertifikalar Önemli?

İş gücüne katıldığınızda, başarılı bir kariyer inşa etmek önemlidir. Ancak bunu kendi başınıza yapmak zor olabilir. Neyse ki, kendinizi başarıya hazırlamak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir. Kariyerinizde neyi başarmak istiyorsunuz? Hedeflerinizi belirledikten sonra, onlara ulaşmak için bir plan yapmaya başlayabilirsiniz.

Belirli dersler almak veya belirli beceriler edinmek bu planın bir parçası olabilir. Ağ kurmak da önemlidir. Alanınızdaki insanları tanıyın ve onlarla ilişkiler kurun. Bu bağlantılar, iş arama veya kariyerinizde ilerleme zamanı geldiğinde yardımcı olabilir. Son olarak, yardım istemekten korkmayın.

Girmek istediğiniz kariyerde olan insanlarla konuşun ve herhangi bir tavsiyeleri olup olmadığını öğrenin. Başkalarından rehberlik istemekte utanılacak bir şey yoktur. Bu ipuçlarını takip ederek başarılı bir kariyer inşa etme yolunda ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Her mesleğin gereklilikleri göz önünde bulundurulduğunda çeşitli becerilere ihtiyaç duyulur. Bu becerilerin bazılarına sahip olduğumuz halde bazılarını da öğrenmemiz gerekebilir. İş hayatı içerisinde de çoğu zaman bu becerilere sahip olduğumuzu kanıtlamamız beklenir. Bunun en kolay yollarından bir tanesi de sertifika sahibi olmaktır.

Mesleğimizin gerektirdiği becerilere sahip olduğumuzu sözle ifade etmemizin yanı sıra bir belge ile ispatlamak her zaman için daha avantajlıdır. Bu yazımda da sizlere iş hayatında işinize yarayacak ve sertifika sahibi olabileceğiniz eğitimlerden bahsedeceğim. 

İletişim Sertifika Eğitimleri

Diksiyon Eğitimi: Düzgün bir diksiyona sahip olmak hepimiz için çok önemli ve gereklidir. Sözcükleri doğru bir şekilde kullanarak ve ses tonumuzu ayarlayarak güçlü bir iletişime sahip olabiliriz. Karşımızdaki kişileri etkileme ve ikna etme konusunda diksiyonun büyük bir önemi vardır. 

İş ilanlarında da diksiyonu düzgün ifadesi sıkça karşımıza çıkmaktadır. Diksiyon Eğitimi alarak hem kendinizi geliştirir hem de sonrasında alacağınız sertifikayla kariyeriniz için iyi bir adım atmış olursunuz. Bunun yanı sıra iletişim konusunda sizlere fayda sağlayacak bir diğer eğitim olan Doğru ve Etkili Konuşmanın Temelleri eğitimine de katılabilirsiniz.

Telefonda Etkili İletişim Eğitimi: Müşterilerle her zaman yüz yüze konuşmak mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda telefonla iletişime geçmek gerekir. Ancak bu iki iletişim türü birbirinden farklıdır. Telefonda görüşeceğiniz kişiyle ilk defa da olsa daha öncesinde defalarca da konuşmuş olsanız sağlıklı bir iletişim kurabilmek için dikkatli olmanız gerekir. Bunun için de telefonda etkili iletişim tekniklerini öğrenmeniz iyi olacaktır. Enstitü’nün Telefonda Etkili İletişim Eğitimi sayesinde müşteri deneyiminin olumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Yabancı Dil Sertifika Eğitimleri

İş İngilizcesi Kursu: Günümüzde pek çok iş yeri İngilizce bilen çalışanları tercih etmektedir. Bu da temel İngilizce bilmenin yanı sıra resmi ortamlarda kullanılacak İngilizce olmaktadır. Sizler de İş İngilizcesi Kursu sayesinde mail, mülakat gibi kendinizi daha resmi bir şekilde ifade etmeniz gereken durumlara karşı kazanımlar elde edebilirsiniz. 

İngilizce Konuşma Kursu (Speaking): İngilizce gramer bilgisi ne kadar iyi olursa olsun pek çok kişi konuşma noktasında zorluk çekmektedir. Bunun olmasındaki en büyük eksiklik de pratik yapmamaktır. Bu konudaki eksikliğinizi gidermek için alabileceğiniz İngilizce Konuşma Kursu sayesinde bolca pratik yapma imkanı bulabilirsiniz.

Yazılım ve Bilişim Sertifika Eğitimleri

Excel Eğitimi: Microsoft Office Programları arasında yer alan ve iş hayatında en gerekli görülen program Excel’dir. Excel Eğitimi ile matematiksel hesaplamalar yapma, grafik ve tablo oluşturmanın kolay yolları öğrenilir. İşiniz bilgisayar kullanımı gerektiriyorsa Excel Eğitimi de büyük ölçüde işinize yarayacaktır. Excel kullanımını bilmekle birlikte birde bu alanda sertifika sahibi olmak sizi iş konusunda daha avantajlı hale getirecektir. 

Temel seviyede Excel bilginiz var ve bunu daha da ilerletmek istiyorsanız, İleri Excel Eğitimi de çok işinize yarayacaktır. İleri Excel Eğitimi sayesinde, Excel programıyla ilgili çok daha detaylı bilgilere sahip olacaksınız. Aynı zamanda programı daha etkin bir şekilde kullanabileceksiniz. 

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi: Sosyal medyanın günümüzde çoğu kişi tarafından aktif bir şekilde kullanılması iş dünyasına da etki etmektedir. Gün geçtikçe markaların tanınırlığı için sosyal medya platformları büyük önem arz etmektedir. Sizler de sosyal medyayı etkin kullanmayı öğrenebilir ve Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi sayesinde yeni bir iş imkanı elde edebilirsiniz. 

E- Ticaret Eğitimi: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yaşantımızda büyük değişimler ve kolaylıklar meydana gelmektedir. Bunlardan bir tanesine de e-ticaret örnek verilebilir. Günümüzde internet ortamına girmeyen firmaların sayısı gittikçe azalmaktadır. Tüketiciler de ürün ve hizmetlere büyük ölçüde dijital ortam aracılığıyla erişim sağlamaktadır. Bu sayede satışların yapılmasında da mesafelerin önemi azalmıştır. E- Ticaret Eğitimi de tüm bu süreç hakkında detaylı bilgi edinmek ve sonrasında da ticaret dünyasında başarılı olmak için çok önemlidir.

Satış ve Pazarlama Sertifika Eğitimleri

Müşteri Odaklı Satış Teknikleri Eğitimi: Müşteri bir değerdir ve ürün veya hizmet olarak görülmemelidir. Firmalar da satış ve pazarlamada müşteri odaklı bir yaklaşım sergileyerek arada bir bağ kurmalıdır. Müşterinin istek ve arzularına önem verilerek, onların gözünden bakmak bu bağın kurulmasına yardımcı olmaktadır. Müşteri Odaklı Satış Teknikleri Eğitimi sayesinde de önemli bir değer olan müşteri odaklı olma anlayışıyla satış becerilerini birleştirmenin yolları hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. 

İşletme Sertifika Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi – CRM Eğitimi: İşletme ve müşteriler arasında sağlıklı bir iletişim kurabilmek günümüzdeki rekabet koşulları göz önünde bulundurulduğunda daha önemli hale gelmiştir. Müşteri İlişkileri Yönetimi- CRM Eğitimi sayesinde müşteri ilişkilerinde mükemmelliğin esas alındığı yönetim sürecine hakim olmayı ve müşterilerle iyi iletişim kurmanın gereklilikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda müşterileri elde tutmak ve kaybedilen müşterileri geri kazanmak için uygulanabilecek stratejileri de öğrenmeniz mümkündür. 

Churn ve Müşteriyi Elde Tutma Yönetimi: Bir işletmenin ürün ve hizmetlerinden ayrılan müşterilerin sayısını belirten Churn, müşterisi olan tüm işletmeler için önemli bir kavramdır. Aynı zamanda tüm işletmeler Churn tehdidiyle karşı karşıyadır. İşletmeler için yeni müşteri kazanmak her ne kadar önemliyse de hali hazırda bulunan müşterileri kaybetmemek daha da önemlidir. Çünkü yeni bir müşteri kazanmak eldeki müşterileri tutmaktan daha zordur. Ayrıca müşterileri elde tutma konusunda sağlanan ufak bir başarı işletme için çok daha büyük bir önem ifade eder. Churn ve Müşteriyi Elde Tutma Yönetimi eğitimi sayesinde de yeni müşteri kazanmadan önce eldeki müşterileri kaybetmemek veya geri kazanmak için neler yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sertifika Sahibi Olmanın Önemi

Günümüzde bir işe girmek için diploma tek başına yeterli olmamaktadır. Diploma dışında kişisel gelişimimize katkı sağlayacak ve işin gerekliliklerine uygun alınan sertifikalar diğer adayların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca sertifika sahibi olmak sürekli öğrenmeye açık olunduğunu da ifade ettiğinden iş verenlerin gözünde artı puan sağlar. Alınan her yeni sertifika sizin ne kadar donanımlı olduğunuzu da kanıtlayacak niteliktedir. Sertifika sahibi olmanız aldığınız eğitimlerin, öğrendiğiniz şeylerin yanı sıra bu bilgilerinizi kanıtlamanızın da bir yoludur. 

Sizler de İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz online eğitimler veya uygun miktarda bir ücretle verilen eğitimlerden dilediklerinize katılarak, sonrasında sizlere iş hayatınızda avantaj sağlayacak sertifikalara sahip olabilirsiniz.

Hangi Sertifikalar Önemli önemli sertifikalar İletişim Sertifika Eğitimleri Yabancı Dil Sertifika Eğitimleri Yazılım ve Bilişim Sertifika Eğitimleri
Bahriye Özgür
Bahriye Özgür
Blog Yazarı

2019 yılında Celal Bayar Üniversitesi'nde Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Kendini geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek amacıyla çeşitli eğitimlere katıldı, sertifikalar aldı. Okumaya ve araştırmaya olan ilgisi zamanla yazmaya yöneldi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.