AnasayfaBlogFon Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Fon Yöneticisi Nedir? Ne İş Yapar?

30 Mart 2021
Bir dizüstü bilgisayarda yazı yazan bir kişinin elinin yakın çekimi. Dizüstü bilgisayar bir masanın üzerindedir ve kişi elleri klavyenin üzerinde gezinirken bir sandalyede oturmaktadır. Güneş arka planda parlak bir şekilde parlıyor ve sahneyi aydınlatıyor. Kişinin eli odaktadır ve dizüstü bilgisayarın tuşları görünmektedir. Tuşlar beyaz ve dizüstü bilgisayar açık gri renktedir. Kişinin parmakları tuşların üzerinde durmaktadır ve bileği hafifçe bükülmüştür. Kişinin vücudu hafifçe yana dönüktür ve güneş ışığının dizüstü bilgisayardan yansımasına izin verir.
Fon Yöneticisi Nedir?Fon Yöneticisi Ne İş Yapar?Fon Yöneticisi Maaşları
Yatırımların mülk, hisse senetleri, paraların en iyi şekilde kazancı sağlaması adına yöneten kişi.Müşterinin yatırım işlemlerini kontrol eder, yönlendirmeye yardımcı olur.Tecrübesine ve çalıştığı kuruma göre değişir. Yeni başlayanlar 2.920 TL kazanabilirken, tecrübeli yöneticiler 6.000-9.500 TL arası kazanabilir.
Öz sermaye fonları, paralar veya mülkleri yöneten kişilerdir.Yatırım analistleri ve şirket liderleriyle toplantılar yapar.Kendı işlerini yapmakta olan fon yöneticilerinin maaşı değişkenlik gösterebilir.
Finans piyasalarını yakından takip eden ve yatırımlar için danışmanlık yapan profesyonellerdir.Ekonomi ve finans hakkında güncel bilgiler sağlar.Çalıştıkları sektör ve tecrübelerine bağlı olarak değişir.
Bankalar, sigorta firmaları ve sanayi kuruluşlarında görev alan finansal profesyonellerdir.Müşterilerin yatırımlarına yön verir ve finansal danışmanlık yapar.İş tecrübesi ve yeteneklerine bağlı olarak maaşları değişebilir.
İşletmelerin karlılık, verimlilik ve para hareketlerini belirleyen profesyonellerdir.Gelir kaynaklarını en çıkar sağlayacak şekilde yönlendirmeye çalışır.Yönettikleri fonların büyüklüğüne göre maaşları değişebilir.

Fon yöneticiliği finansal bölümler arasından eğitim alan adayların tercih ettiği meslekler içinde ilk sıralarda yer alır. Fon yöneticisi; bankalarda, sigorta firmalarında ve sanayi kuruluşlarında işletmelerin karlılık, verimlilik, para hareketi gibi göstergelerini dikkate alarak gelir kaynaklarını yönetmekle görevli kişilerdir.

Para ya da hızla paraya çevrilebilen hisse senedi, tahvil, döviz, altın gibi değişim araçlarının hepsi fon kaynaklarını meydana getirir. Fon yöneticisi bu kaynakların en iyi şekilde kâr getirdiğini düşündüğü alanlara yatırılmasını tavsiye eder. İşletmeye kâr getireceğini düşündüğü yatırım alanları tespit etmeye çalışır, para piyasası ve yatırım alanları hakkında araştırmalar yapar. Fon yöneticileri kendi alanında görev yaptıkları kurum ve kuruluşlarda edindikleri tecrübeler sayesinde üst yönetim kademelerine kadar yükselmektedir.

Yazımızdan Fon yöneticisi nedir? Fon yöneticisinin görev ve sorumlulukları nelerdir? Fon yöneticisi olmak için hangi şartlar aranır? Fon yöneticisi ne kadar maaş kazanır? Birlikte öğrenelim.

Fon Yöneticisi Nedir?

Finans sektöründe yer alan fon yöneticisi; yatırımlarının en iyi şekilde dönüş yapmasını bekleyen müşteriler adına, öz sermaye fonlarını, paralarını ya da mülklerini yöneten kişidir. Fon yöneticisi, özel veya kurumsal müşteriler ile çalışmalar yapar. Kişilerin doğru yatırımları yapmalarına yardımcı olmak üzere yatırım ortaklıkları, hisse senetleri, tahvilleri satın alır ve satar. Bunun yanında tüm bu işlemler için yatırım konusunda finansal danışmanlık yapar.

Herhangi bir kurumda işe başlayarak, bu alanda uzmanlaşmak isteyen ve buna yönelen bir kişi, bugün için ortalamada net olarak asgari ücretin 3 katı maaş kazanma fırsatı elde edebilir. Uzmanlaşan personelin kazancı ise özellikle çalıştığı sektörün prosedürlerine göre değişmektedir. Bu alanda mesleki kariyer planlayan kişilerin görev yaptıkları kurumlarda üst yönetim kademelerine yükselmeleri ya da diğer kurumlarda üst düzey yöneticilik kademelerinde bulunma ihtimalleri oldukça yüksektir. Çalıştıkları kurum görev ve sorumluluklarını belirler. Banka, borsa, sigorta, sanayi kuruluşları gibi kurumlarda çalışan fon yöneticisinde bazı niteliklerde aranır. Aranan bu nitelikler ise şunlardır;

 • Analitik düşünme becerisine sahip ve problem çözme yeteneği göstermelidir.

 • Baskı altında etkili çalışma performansı göstermelidir.

 • Müşterileri ile etkili bir şekilde iletişim kurabilmelidir.

 • Karşındaki kişi üzerinde güven sağlayabilmelidir.

 • Zaman yönetimi konusunda başarılı olmalıdır.

 • Ekip çalışması içinde olması gerekeceği için iletişimi güçlü olmalıdır.

İlgili eğitim: Etkili Zaman Yönetimi Eğitimi

Fon Yöneticisi Ne İş Yapar?Fon yöneticilerinin mesleki sorumlulukları oldukça fazladır. İlk sorumluluğu; müşterinin yatırım işlemlerini hisse senetleri, tahviller ve menkul kıymetlere yönlendirmeyi sağlamasıdır. Hangi menkul kıymetin yatırımda daha büyük getiri sağladığını belirler ve müşteri riskini düşürmek için analiz yapar. Müşteriler ve kurum yöneticileri ile sürekli iletişim halindedir. Fon yöneticisinin sorumluluklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Müşterilere ve finans profesyonellerine yatırımlar ile ilgili ve finansal yönetim tavsiyeleri sağlar.

 • Finansal konuları tartışmak üzere yatırım analistleri ve şirket üst düzey yöneticileri ile düzenli olarak toplantı yapar.

 • Çalıştığı kuruma kar getirecek yatırım alanlarını araştırır.

 • Yönettikleri fonların performansını değerlendirir ve eksiklikleri tespit eder. Kayıpları dengelemek ve karlılığı artırmak üzere stratejik planlar hazırlar.

 • Yatırım analistlerinin yapmış olduğu yazılı finansal brifingleri okur.

 • Ekonomiyi yakından takip eder, güncel finansal haberler ve finans piyasalarıyla ilgili bilgiyi güncel tutar.

 • Finansal bilgilerin değerlendirilmesi ve yorumlanması için müşteriler ile ilişki halinde olur.

Fon Yöneticisi Maaşları

Fon yöneticileri kamu ya da özel sektör de bulunan kuruluşlarda çalışabileceği gibi, bağımsız olarak kendi işlerini de yapmaktadır. Fon yöneticisi ülkemizde serbest para piyasasının meydana gelmesi ile gelişen bir meslek çeşididir. Fon yöneticisi büyük sanayi işletmelerinde, bankalarda, sigorta şirketlerinde iş bulma fırsatı yakalayabilir.

Bu alanda çalışmalar yapan meslek mensupları farklı çalışma alanlarına sahip olabileceği gibi çeşitli görevlere de sahiptir. Tecrübeleri ve bilgileri arttıkça yönetim kadroları içinde de yer alabilirler. Maaş getirileri; tecrübelerine, eğitimlerine ve çalıştıkları kurumlara göre değişiklik gösterir. Fon yöneticilerinin kazançları aşağıdaki gibidir.

 • Yeni çalışmaya başlayan bir fon yöneticisi 2.920 TL maaş kazancı elde eder.

 • Tecrübe edinmiş fon yöneticilerinin ortalama maaş kazancı 6.000 TL olarak görülmektedir.

 • Bu alanda en yüksek kazanç elde eden fon yöneticileri ise 9.500 TL’ye kadar gelir elde eder.

Fon Yöneticisi Nasıl Olunur?

Doğrudan fon yöneticisi olmak için eleman yetiştiren herhangi bir eğitim kurumu yoktur. Ancak, üniversitelerde yer alan 4 yıllık lisans eğitimlerinden mezun olmaları gerekir. Bunlar; işletme, iktisat, maliye, bankacılık, bankacılık ve finans, sermaye piyasası gibi bölümlerdir.

Mezun olduktan sonra çeşitli enstitüler bünyesinde ve özel eğitim kuruluşları ile üniversite çatısı altında sunulan eğitimlerden faydalanarak "Fon Yönetimi" konusunda uzmanlaşma fırsatı elde edebilirler. İşletme fakültelerinde yüksek lisans düzeyinde eğitim görme olanakları vardır. Bununla birlikte eğitimlerini tamamladıktan sonra işlerinde işletme içi ve işletme dışı eğitim kapsamında fon yöneticisi olma alanında yetişmekte söz konusudur.

Fon yöneticiliği üniversitelerde yer alan; işletme, iktisat, iktisadi ve idari bilimler, siyasal bilimler fakültelerinde yüksek lisans eğitimi alarak kazanılan bir unvandır. Bunun dışında yüksek lisans yapmayan kişiler için çeşitli enstitüler ve özel eğitim kurumları fon yönetimi uzmanlığı ile ilgili kurslar düzenlemektedirler. Çeşitli üniversiteler bünyesinde, üniversite lisans eğitimi tamamlandıktan sonra devam edilen yüksek lisans eğitimi düzeyinde olan program 3 yıldır. Ancak hizmet içi eğitim durumunda ve çeşitli üniversitelerde verilen eğitimde süreler değişebilmektedir.

Yüksek lisans eğitiminde Finansal Analiz, Finansal Planlama, Finansal Denetim ve Varlıkların Yönetimi gibi mesleki uzmanlığı yönelik önemli dersler verilmektedir. İşletmenin kısa vadeli alacakları ve kısa vadeli borçlarını birbiriyle dengelemeyi öğreten yöntemler kişilere aktarılır. Bu eğitimlerde aktiflerin getiri oranı ile pasiflerin maliyetleri arasında bir artı değer yaratmak temel hedef olarak belirlenir. Fon yönetici nasıl olunur? Sorusunun detayları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Lise veya dengi okul mezunu olmak şartı aranır.

 • Üniversitelerde yer alan Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme Fakültelerinin İktisat, İşletme, Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Maliye, Sermaye Piyasası gibi bölümlerinden mezun olmak bir diğer önemli şarttır.

Yatırımların mülk, hisse senetleri, paraların en iyi şekilde kazancı sağlaması adına yöneten kişi, Müşterinin yatırım işlemlerini kontrol eder, yönlendirmeye yardımcı olur, Tecrübesine ve çalıştığı kuruma göre değişir Yeni başlayanlar 2920 TL kazanabilirken, tecrübeli yöneticiler 6000-9500 TL arası kazanabilir, Öz sermaye fonları, paralar veya mülkleri yöneten kişilerdir, Yatırım analistleri ve şirket liderleriyle toplantılar yapar, Kendı işlerini yapmakta olan fon yöneticilerinin maaşı değişkenlik gösterebilir, Finans piyasalarını yakından takip eden ve yatırımlar için danışmanlık yapan profesyonellerdir, Ekonomi ve finans hakkında güncel bilgiler sağlar, Çalıştıkları sektör ve tecrübelerine bağlı olarak değişir, Bankalar, sigorta firmaları ve sanayi kuruluşlarında görev alan finansal profesyonellerdir, Müşterilerin yatırımlarına yön verir ve finansal danışmanlık yapar, İş tecrübesi ve yeteneklerine bağlı olarak maaşları değişebilir, İşletmelerin karlılık, verimlilik ve para hareketlerini belirleyen profesyonellerdir, Gelir kaynaklarını en çıkar sağlayacak şekilde yönlendirmeye çalışır, Yönettikleri fonların büyüklüğüne göre maaşları değişebilir
fon yöneticisi para hisse senedi banka kar fon yöneticisi nedir fon yöneticisi ne iş yapar fon yöneticisi maaşları fon yöneticisi nasıl olunur
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.