AnasayfaBlogEtkinlik Koordinatörü Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Etkinlik Koordinatörü Nedir? Ne İş Yapar?

27 Haziran 2021
Etkinlik Koordinatörü

Etkinlik koordinatörü kongre, panel, davet, düğün, toplantı, seyahat gibi etkinlik planlamasından, bitiş aşamasına kadar gerçekleşen tüm faaliyetleri sorunsuz şekilde yürüten kişilere verilen addır. Proje geliştirme, mekan düzenleme, tasarım ve araştırma, planlama, tanıtım, uygulama ve değerlendirme süreçlerinde yardımcı hizmetlerin temin edilmesinde de rol sahibidir. Menüyü planlamak, müzisyenler için rezervasyonları yapmak, barmenleri işe almak gibi görevlerin yerine getirilmesinden sorumludur.

Tüm organizasyon süreçlerinin müşterinin talep ettiği standartlara gerçekleşmesi için çalışmalarını sürdürür. İnisiyatif alabilmeli, ekip motivasyonunu sağlayabilmelidir. Oldukça çeşitli organizasyonlarda çeşitli görevlere sahiptir. Zaman yönetimi konusunda üstün yetenek göstermelidir.

Yazımızda tüm merak edilen sorulara yanıtlar aradık. Etkinlik koordinatörü nedir? Etkinlik koordinatörü ne iş yapar? Etkinlik koordinatörü maaşları ne kadar? Gibi soruları yanıtladık.

Etkinlik Koordinatörü Nedir?

Bir etkinlik planlamak, özellikle ne yaptığınız gerektiğini tam olarak bilmiyorsanız, zor bir mesele olabilir. Etkinliğin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için belirli bir tarihte pek çok tamamlayıcı faktör bir araya gelmelidir. Ayrıca, eğlence, ekipman ve dekorasyon da dikkate alınmalıdır. Tüm işi kendiniz yapmak yerine, işi uzmanına bırakarak bir etkinlik koordinatörü ile anlaşabilirsiniz.

Etkinlik koordinatörü, belirli bir olayın her yönünü planlayan ve sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayan kişidir. Etkinlik koordinatörü, etkinliğin planlamasından, bitiş aşamasına kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetleri yerine getirir. Tüm aşamaların sorunsuz bir şekilde yürütülmesinden sorumludur. Menüyü planlamak, müzisyenleri organize etmek, mekan süslemelerini hazırlamak, barmenleri işe almak gibi görevleri koordine etmekten sorumludur. Bu alanda faaliyette bulunmak isteyen kişiler bir eğitim alıp almamaları gerektiğini araştırır.

Etkinlik koordinatörü olmak için resmi bir eğitim mecburiyeti yoktur. Üniversitelerin Halkla İlişkiler, Pazarlama ve ilgili bölümlerinden mezun olarak mesleği icra etmek için yeterlidir. Aynı zamanda kişilerin kendilerini geliştirmeleri, bu alanda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Oldukça dinamik bir yapıya sahip olması nedeni ile bu alanda çalışacak kişilerin belli dönemlerdeki yoğunluklara hazırlık olmaları gerekir.

Etkinlik Koordinatörü Ne İş Yapar?

Etkinlik koordinatörünün en temel görevi; etkinlik planlaması ve yönetimini yapmaktır. İş imkanı oldukça geniştir. Özellikle özel sektörde meslek uzmanlarına çok ihtiyaç duyulur. Meslek mensuplarının görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • İhtiyaç ve talepleri öğrenmek üzere müşteri ile iletişim halinde olmalıdır.

 • Bütçe ve zaman kısıtlamalarına dikkat ederek etkinliği doğru bir şekilde planlamalıdır.

 • Etkinlik yapılacak mekanı ve konuşmacıları organize etmelidir.

 • Kalite ve maliyet kriterlerini göz önünde bulundurarak, catering firması, dekoratör, müzisyen gibi unsurları seçer.

 • Müşteri için en uygun şartları elde etmek için hizmet sağlayıcılarla pazarlık yapar.

 • Görev alacak personeli hazır hale getirir.

 • Davetiye hazırlama gibi misafirlere yönelik tüm operasyonların yönetimi ile ilgilenir.

 • Her şeyin standartlara uygun olmasını sağlamak üzere etkinliğin yapılacağı gün son kontrolleri yerine getirir.

 • Muhtemel sorunları çözmek için hızlı hareket eder.

 • Etkinliğin başarısını değerlendirmek ve ilgili kişilere raporlama yapmak üzere çalışmalar yürütür.

Etkinlik Koordinatörü Maaşları

Bir etkinlik koordinatörü ile çalışmak özellikle düğün ya da kurumsal bir etkinlik gibi önemli bir gün için verebileceğiniz en doğru kararlardan biri olabilir. Daha önce hiç bir olay planlamadıysanız ya da çok kapsamlı bir olay planlamanız gerekiyorsa, bir koordinatör organizasyona etki edecek çeşitli faktörleri çözmenize yardımcı olabilir. Uygun mekanı seçmenize, yemeğin organizasyonuna karar vermenize ve mekanın uygun şekilde dekore edilmesine emin olmanıza yardımcı olur. Ayrıca etkinliğinizin gerektirdiği şekilde bir araya gelerek, eğlence ve oyun rezervasyonu yapmaya da yardımcı olurlar.

Tüm bu ihtiyaçları karşılamak üzere etkinlik koordinatörü, size gurur duyacağınız bir etkinlik sunmak için gerek duyulan hizmeti sunar. Oldukça çeşitli organizasyonlardan bahsetmek mümkündür. Çok küçük çaplı olabileceği gibi büyük çaplı bir organizasyon da olabilir. Her birinde önemli olan müşterinin beklentilerine cevap vermektir. Dolayısı ile bir etkinlik koordinatörünün geliri de çeşitlilik gösterir. Kendini geliştirmesi, piyasaya olan hakimiyeti, yenilikçi bakış açısı, yapılan işin hacmi gibi pek çok unsur maaşını etkiler. Serbest çalışabildikleri gibi bir kuruma bağlı olarak ta çalışabilirler. Kendi işini yapan, kendi firmasını kuran pek çok etkinlik koordinatörü de bulunmaktadır. Bir etkinlik koordinatörü ne kadar kazanır, inceleyelim.

 • İş yaşamına yeni başlamış bir etkinlik koordinatörü 3.500 TL maaş elde edebilmektedir.

 • Uzmanlık ve tecrübe ile ortalama 5.500 TL’ye kadar kazanç sağlayabilirler.

 • Bu alanda alınan en yüksek maaş ise 8.000 TL ye kadar çıkmaktadır.

Etkinlik Koordinatörü Nasıl Olunur?

Etkinlik koordinatörlüğü oldukça eğlenceli ve dinamik bir iş olmasının yanı sıra zorlu süreçlerden de oluşmaktadır. Birçok insan ile bir arada çalışmayı gerektirir. Liderlik becerisine sahip olan adayların daha kolay adapte olabilecekleri bir iştir. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler kariyer imkanları kadar eğitim ihtiyaçlarının de neler olduğunu araştırır. Etkinlik koordinatörü olmak için resmi bir eğitim aranmaz ancak ilgili bölümlerden lisans ya da ön lisans mezunu olmak gerekir. Üniversitelerin Halkla İlişkiler, Pazarlama ve ilgili bölümlerinden mezun olarak bu alanda iş başvurusu yapabilirsiniz. Eğitim tek başına yeterli olmaz özellikle işe alım sürecinde kişilerin sahip oldukları niteliklere çok dikkat edilir. Yenilikleri ne kadar takip ettiği, güncel olup olmadığı çok önemlidir. Mülakatlarda adayların kendilerini geliştirmeye açık olup olmadığı da dikkatle incelenir. Peki, bir etkinlik koordinatörü hangi niteliklere sahip olmalıdır, inceleyelim.

 • Müzakere yeteneği göstermeleri beklenir.

 • Çoklu görevleri etkili şekilde organize edebilme becerisi göstermesi önemlidir.

 • Temel işe alım uygulamaları bilgisine sahip olmalıdır.

 • Stresli durumlar karşısında sakin kalmalı aynı zamanda etkili karar verebilmelidir.

 • Çok iyi derecede sözlü ve yazılı iletişim becerisi sergilemeleri beklenir.

 • Hafta sonu, akşam saatleri, sabahın erken saatleri gibi farklı mesai dilimleri içerisinde çalışabilmelidir.

 • Seyahat engeli bulunmaması oldukça önemlidir.

 • Microsoft Office programlarına hakim olması beklenir.

 • İyi derecede yabancı dil bilmesi özellikle İngilizce bilgisinin yüksek olması beklenir.

Etkinlik Koordinatörü Etkinlik Koordinatörü nedir Etkinlik Koordinatörü ne iş yapar Etkinlik Koordinatörü maaşları Etkinlik Koordinatörü nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat