Close
Mobil Menu Bars

Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlamak İçin Uygulamanız Gereken 4 Adım

23 Şubat 2018, 2244 defa okundu.
Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlamak İçin Uygulamanız Gereken 4 Adım
Etkili Bir Özgeçmiş Hazırlamak İçin Uygulamanız Gereken 4 Adım

Bir pozisyona internet üzerinden kariyer sitelerinden başvururken aklınıza şunlar gelebilir.

  1. Bir işe internet üzerinden başvurduğumda ne oluyor?
  2. Özgeçmişim robotlar tarafından mı inceleniyor?
  3. Özgeçmişim bir insanın eline geçecek mi?

Bunların hepsi çok güzel sorular ve özgeçmişinizin aday tanıma sistemlerini yenmesi için yapabileceğiniz ilk şey etkili bir özgeçmiş hazırlamaktır. Bu iş arama dünyasında sıkça kullanılan bir terimdir ama çok az kişi etkili bir özgeçmiş hazırlayabiliyor.

Etkili bir özgeçmiş nasıl hazırlanır?

Adım 1: Göze hoş gelen bir özgeçmiş hazırlayın

Evet bunu söylemesi çok kolay. Ama yapması oldukça zor gelebilir. Devamlı olarak özgeçmişinizi düzenlemek sizi yıpratabilir. Bu yüzden iş aramanız için en iyi araç hızlı ve kolay bir şekilde düzenlenebilen bir özgeçmişe sahip olmaktır. Bazı kurumların oluşturduğu uygulamalar özgeçmiş yazmak için harika destek sunuyor ve size özgeçmişinize sayısal ve niteliksel bilgileri eklerken yardımcı oluyor. En iyi başarılarınızın da ne olduğunu tanımlamanıza yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda birçok pozisyon için kolaylıkla düzenlenebilecek bir özgeçmiş taslağı da sağlayabiliyorlar. Linkedin ya da diğer kariyer sitelerini bunlara örnek gösterebiliriz. Hangisinin daha iyi olduğunu deneyerek bakmanızda fayda var. İşsiz kaldığınızda Linkedin'e ne yazmanız gerekir yazımızdan da yardım alabilirsiniz.

Adım 2: Kendinize bir soru sorun

Özgeçmişiniz başvurduğunuz pozisyonla ile ilgili deneyim ve becerilerinizi vurgulamanız gereken stratejik bir bilgi kaynağı ve sunum belgesidir. Özgeçmişinizde nelere yer vereceğinize karar verirken kendinize aşağıdaki soruyu sorun:

Başvuru yaptığım bu iş deneyimimle alakalı mı?

Bir işe alım uzmanı özgeçmişinize ortalam sadece 6-7 saniye bakarlar. Bu yüzden pozisyonla ilgili ve sizin için önem taşıyan tecrübenizi hızlı ve kolay bir şekilde görmeliler. Hızlı bir tarama yapmalarından dolayı sizin o işin yapılışıyla ilgili en iyi yönlerinizi vurgulayan özgeçmişinizde güçlü özelliklerinizin bir özeti olmalıdır. Etkili bir özgeçmiş hazırlamak için güçlü yönlerinizi ön plana çıkarmanız gerekiyor.

Adım 3: Etkili bir özgeçmiş hazırlama için anahtar kelimeler kullanın

Anahtar kelimeleri belirlerken kullanılacak en temel kural iş tanımında ortaya çıkan en özel kelimeye karar vermektir. Aynı zamanda iş tanımında sizin için önemli kelimeleri de tanımladığınızdan emin olun. İşte bir örneği. Anahtar kelimeler kalın yazılmıştır.

Müşteri ihtiyaçları ve pazarın yapısı dikkate alınarak gerekli satış arttırıcı çalışmalarını planlanmak ve sahada uygulamak. 

Bu sadece bir madde. Ama bu maddeden yola çıkarak etkili bir özgeçmiş hazırlamak için ben olsam aşağıdaki şeyleri yazardım.

  1. 3-5 yıl satış yöneticiliği deneyimi 
  2. Detay odaklı ve güçlü organizasyon becerileri
  3. Perakende ürünleri geliştirmede deneyim
  4. Tedarikçi ilişkisi yönetiminde deneyim
  5. Microsoft Word ve Excel deneyimi
  6. Güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerileri ve bilgiyi açık ve anlaşılır bir şekilde sunabilme yeteneği

Ayrıca daha önce çalıştığım işyerinde satış rakamlarını nasıl arttırdığımı da özgeçmişimde belirtirdim. Müşteri ilişkilerine verdiğim önemin üzerine basa basa maddeler eklerdim.

Adım 4:  Etkili bir özgeçmiş hazırlamak için doğru teknikler kullandığınızdan emin olacak bir kariyer danışmanından yardım alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz İş Hayatının Yazılı Olmayan Kuralları başlıklı yazımızda da dikkatinizi çekebilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!