AnasayfaBlogEmlak ve Emlak Yönetimi Bölümü (MYO)
Bölümler

Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü (MYO)

24 Ocak 2020
Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü (MYO)

Emlak ya da diğer adıyla gayrimenkul, arsa ve arsanın üzerinde bulunan binadan, bahçeden veya doğal kaynaklardan oluşan, taşınmaz mülk anlamı içerir. Emlak veya gayrimenkul kavramları arsa mülkiyeti ile ilgilenmektedir. Emlak ya da gayrimenkul eş anlamlı kelimeler olduğu için iki isim de kullanılmaktadır. Günümüzde emlak ya da gayrimenkul ev, tarla, bağ, bahçe, arsa, ofis, iş yeri, ticari taşınmazlar vb. ile ilgilenmektedir. Günümüzde artan kentleşme oranı şehirlerde daha fazla ev, iş yeri, arazi vb. arayışına neden olmuştur. Bu artışla beraber bireylerin ihtiyaçlarını karşılama isteği de artmıştır.

Bireylerin ev, arazi, iş yeri vb. arama isteklerini karşılamak için de emlak ve emlak yönetimi mesleği ortaya çıkmıştır. Emlak ve emlak yönetimi, bireylerin istekleri, bütçeleri ve arzuları doğrultusunda oluşan ihtiyaçlara cevap vermeye çalışır. Emlak ve emlak yönetimi işinde çalışan kişilere toplum dilinde emlakçı denilir. Emlakçı olan kişilere gayrimenkul danışmanlığı veya emlak danışmanlığı yapıyor denmektedir. Emlak ve emlak yönetimi, bireylerin istekleri doğrultusunda aradıkları taşınmazları bulmaya çalışır. Uygun taşınmazı bulduğunda ise alıcı ve satıcıyı bir araya getirir.

Emlak ve emlak yönetimi sadece taşınmaz bulup, alıcı ve satıcıları bir araya getirmez. Bunun yanında emlak ve emlak yönetimi yapan kişi satış ve pazarlama, ikna teknikleri, güven sağlama, iş takibi ve sorumluluk konularında da öncülük yapar. Emlakçı, sahip olduğu gayrimenkul hukuku alanındaki bilgisi ile alıcı ve satıcı arasındaki sözleşmelerin hazırlanması ve imzalanmasını da sağlamaktadır. Emlak ve emlak yönetimi alanına kısa bir giriş yaptıktan sonra akademik boyutu olan emlak ve emlak yönetimi bölümü hakkında bilgi sahibi olalım. Hazırsanız başlıyoruz!

Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü Nedir?

Emlak ve emlak yönetimi bölümü, hem kamu hem de özel sektördeki kuruluşlarda çalışabilecek nitelikli meslek elemanları yetiştiren bir bölümdür. Emlak ve emlak yönetimi bölümü, mesleğinin gerektirdiği sorumlulukları ve mesleki etik alanındaki yeterlilikleri bilerek mezun olan kişileri, gayrimenkul sektörüne kazandırır. Emlak ve emlak yönetimi bölümü, ön lisans düzeyinde eğitim veren bir bölümdür. Eğitim süresi 4 yarıyıldan oluşmaktadır.

Emlak ve emlak yönetimi bölümü öğrencilerine gayrimenkul değerlendirme, pazarlama ve yönetim bilgilerini kazandırmayı amaçlamaktadır. Nitelikli bir emlakçı yetişmesini sağlayan bu bölüm, bireylerin karar vermesinde hukuk, ekonomik, planlama, teknik ve tesis yönetimini anlamasını sağlamaktadır. Emlak ve emlak yönetimi bölümü, emlak sektörünün ihtiyaç duyduğu, emlak pazarlaması, yönetilmesi ve hizmet danışmanlığı konularında öğrencilerine eğitim vermektedir.

Bu bölüm emlak sektöründeki uygulamaların hukuksal sonuçları hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlar. Günümüzde emlak sektöründe yaşanan hızlı gelişmeler nedeniyle, emlak ve emlak yönetimi sektöründe yönetsel ve teknik süreçlerdeki uzman ihtiyacını karşılamaktadır. Emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunu olan öğrenciler kendi ofislerini açarak gereken hizmet ihtiyacını karşılamaktadır. Bölüm hakkında bilgi sahibi olduktan sonra emlak ve emlak yönetimi bölümü iş imkanları hakkında bilgi sahibi olalım.

Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Emlak ve emlak yönetimi bölümü iş imkanları mezun olacak öğrencinin yapacağı seçimlere göre değişir. Mezun olan öğrenci kendisine birçok farklı kariyer seçeneği yaratabilir. Emlak ve emlak yönetimi bölümü iş imkanları arasında Milli Emlak Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü en çok tercih edilenler arasındadır. Bunların yanı sıra emlak ve emlak yönetimi bölümü iş imkanları arasında belediyelerin Tapu Kadastro Müdürlükleri ve Arsa Ofisi yer alır.

Emlak ve emlak yönetimi bölümü iş imkanları arasında emlak ofisleri, gayrimenkul satış yerleri ve inşaat firmaları da yer alır. Konut değerleme uzmanlığı, gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketleri, bina-site-alışveriş vb. yerler yönetimi, kentsel dönüşüm firmaları, yapı denetim firmaları da emlak ve emlak yönetim bölümü iş imkanları arasında yer alır. Sigorta şirketleri de bu bölümün mezunlarının çalışabileceği yerler arasındadır. Ayrıca bu bölüm 2 yıllık bir bölüm olduğu için “Dikey Geçiş Sınavı” ile 4 yıllık lisans bölümüne tamamlanabilir. Dikey geçiş ile İşletme, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Jodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümleri yer alır. DGS ile bu bölümlere geçen öğrenciler yüksek lisans ve doktora aşamalarını tamamlayarak akademik kariyer yapabilirler. Emlak ve emlak yönetimi bölümü iş imkanları hakkında bilgi verdikten sonra emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları ne iş yapar başlığını inceleyelim.

Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları, “emlakçı” ya da “emlak danışmanı” unvanı alırlar. Emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları, mülklerin değerlendirmelerinin yapılması, pazarlanması ve yönetilmesi adına gerçekleştirilen tüm işleri yaparlar. Bu oldukça genel ve bilinen bir tanımdır. Spesifik olarak incelendiğinde emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve sahip oldukları ekonomik durumlarını belirler. Ardından müşterilerinin ekonomik durumlarına ve ihtiyaçlarına uygun seçenekler hazırlarlar.

Emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları, hazırladığı seçeneklere göre müşterilerinin mülk satın almasını sağlarlar. Müşterilerinin mülk kiralamasını da sağlamak yaptıkları en önemli görevlerdir. Sahip oldukları müşterilerle sürekli iletişim halinde olmak ve meydana gelen değişimleri takip etmek de başlıca görevleridir. Emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları, emlakçı olarak meydana gelen değişimleri ve yenilikleri takip ederler. Bulundukları sektör hakkında müşterilerine danışmanlık yaparlar.

Emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları, alış-satış işlemleri sırasında gerekli belgelerin düzenlenmesini sağlarlar. Sektörel bilgilerini sürekli canlı tutmak zorundadırlar. Tapu, kadastro, tahsis, paylaşım, düzenleme, bölge imar planı vb. birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak zorundadırlar. Son olarak sözleşmeler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olarak müşterilerinin mağdur olmamasını sağlarlar. Emlakçı olanların yaptığı işleri öğrendikten sonra bu bölümün dersleri hakkında bilgi sahibi olalım.

Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Yukarıda verilen dersler genel olarak verilmiştir. Dersler üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Dersler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra şimdi de emlak ve emlak yönetimi bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bilgi sahibi olalım.

Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Emlak ve emlak yönetimi bölümü taban puanları ve sıralama hakkında bahsetmeden önce sizlere birkaç bilgi vermek isterim. Bu bölüm 2 yıllık bir bölüm olduğu için sadece TYT sınavına girmeniz yeterli olacaktır. İyi bir emlakçı olmak isteyenler güzel bir başarı sıralamasına sahip olarak iy bir üniversiteye yerleşmeli ve kendini geliştirmelidir. En İyi Emlak ve Emlak Yönetimi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama;

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
İzmir Ekonomi ÜniversitesiEmlak ve Emlak Yönetimi (Burslu)276,45489590.031
İstanbul ÜniversitesiEmlak ve Emlak Yönetimi242,94653969.078
Anadolu ÜniversitesiEmlak ve Emlak Yönetimi226,831281.182.469
Uludağ ÜniversitesiEmlak ve Emlak Yönetimi214,918461.351.410
gayrimenkul emlak ve emlak yönetimi bölümü emlak ve emlak yönetimi bölümü iş imkanları emlak ve emlak yönetimi bölümü mezunları emlakçı emlak ve emlak yönetimi bölümü taban puanları ve sıralama emlak ve emlak yönetimi
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.