AnasayfaBlogEkonomik, Toplumsal ve Siyasi Yönden Okumanın Önemi
Kişisel Gelişim

Ekonomik, Toplumsal ve Siyasi Yönden Okumanın Önemi

23 Mayıs 2018
Okumanın Önemi

Okuma nedir? Duyu organlarımız, aracılığıyla yazıya geçirilmiş kelimelerin, cümlelerin zihin tarafından algılanması ve yorumlanması ile ortaya çıkan etkinliktir. Belirli eğitimler sonucunda gerçekleştirilmiş olan öğrenilebilir, bilgi elde edilebilir etkinliklerdir.

Okumanın Toplumsal Faydaları Nelerdir?

Okumak insanların sosyal çevrelere daha kolay adapte olmalarını sağlar. Girdiği ortamlarda yabancılık çekmez ve kendini sosyal ortamlardan dışlama ihtiyacı duymaz. Okuyan insanlarda empati duygusu gelişir. Olaylara bakış açıları genel ve bütünüyle inceleyip at gözlüğüyle bakmaz. Okuyan insanlar arkadaş, dost canlısı olurlar. Çevresiyle okumayan insanlara oranla daha barışıktırlar.

Düşünceleri olgunlaştırır bu sayede mantıklı ve yerinde, sağlıklı kararlar almamızı sağlar. Buda bizim hem toplumsal ve sosyal alanda hem ekonomik hayatımızda hem de siyasal kararlar almamıza yardımcı olur.

Aynı zamanda kitap okuyan bir esnafta müşterisiyle ilişkisi saygı çerçevesine ne konuşması gerektiğini bilerek işini yapar. Sosyal ve toplumsal hayatta da, siyasal ve ekonomik olarak fark ettiğimiz gibi fark ederiz çok kitap okuyan insanı. Arkadaşlarıyla, çevresiyle ilişkilerinde nasıl konuşması gerektiğini bilir patavatsız olmaktan uzaktır, sakin bir insandır ve bu nedenle çok sevilirler. Bilgi dağarcıkları genişler ve akıcı bir şekilde konuşurlar. Hem toplumsal, sosyal, ekonomik hem de siyasal yönden akıcı konuşmanın ve bilgi dağarcığının genişlemesinin önemi vardır.

Çünkü seçmenler ya da müşteriler durarak konuşan,"ımm","ıı" gibi konuşanları inandırıcı bulmaz, etkilenmezler. Bir arkadaşımız uzatarak konuşur, ımmm, yaaa gibi konuşarak veya yavaş konuşur ise içimizden şöyle bir düşünce geçmesi muhtemeldir. -Hadi ne söyleyeceksen söyle işim var gibi. Okuyanlar hızlı düşünürler. Hızlı düşünmenin bizim için sosyal, toplumsal, ekonomik yönden önemi vardır. Kararlarımız verirken hızlı düşünüp belki de bizim için önemli olan halk deyimiyle de treni kaçırmaktan kurtuluruz. Okumak rahatlatır ve hayal ve yaratıcılığımızı güçlendirir. Ekonomik ve sosyal ve toplumsal hayatlarımız da rahatlamak ve hayal kurmak önemlidir.

Okumanın Ekonomik ve Siyasi Faydaları Nelerdir?

Diyelim ki; ekonomik yönden bir işe yatırım yapma kararı aldık çeşitli kaynaklardan okuyarak bilgi edinip o işe yatırım yapmalı mıyım yoksa yapmamalı mıyım, riskleri ne faydaları ne diye araştırmalar yapıp doğru karar verme olasılığımız yükselir. Aynı şekilde siyasal yönden de örnek verecek olursak; siyasi partilerin liderlerinin hakkında hangi parti lideri ülkemizi en iyi şekilde yönetir hangi liderin ve partinin artı ve eksi yönleri neler vizyonları misyonları neler? Eğer varsa kitapları parti liderlerinin onları okuyarak düşüncelerini, eğitim hayatını ülke yönetimine katkıları olur mu?

Bilginin Faydaları Nelerdir?

Bilgi konsantrasyonu geliştirir başarıya ulaştırır. Hem sosyal, toplumsal, ekonomik hem de siyasal yönden. İşyeri açmak ekonomik olarak refaha ulaşmak istiyorsak adapte ve konsantre olup müşterinin ilgisini nasıl çekmeliyim nasıl daha çok para kazanırım noktasında yardımcıdır. Siyasal olarak da; seçmenin arzularına, isteklerine konsantre olup nasıl oy toplarım düşüncesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca kitap okuyarak, algımız da yükselir. Algımızın yükselmesiyse bizim sosyal ve toplumsal hayatta başarımızı artırmamıza yardımcı olmamızı sağlamaktadır. Hayatımız düzene girer, uyku kalitemiz yükselir.

Okumanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Hastalıklardan korur (örneğin; ruh ve sinir hastalıklarından kafamızı boş gereksiz konuları düşünerek sağlığımızı bozmak yerine kitap okuyarak kafamızdaki fazlalıkları atmamızı sağlar). Hayatımızın düzene girmesi, uyku kalitemizin yükselmesi ve hastalıklardan korunmamız sayesinde hem ekonomik hem de sosyal ve toplumsal hayatımızı olumlu etkiler.

Okumanın Siyasi Faydaları Nelerdir?

Kitap okuyan insan kültür düzeyi artar nerde ne konuşacağını çok iyi bilir. Çok kitap okuyan bir siyasetçi seçmenleriyle ne konuşması gerektiğini ve hitabet şekillerini çok iyi bilir.

Okumak Vizyonu Etkiler mi?

Örneğin; Edison ampulü hayal etmese icat edilmezdi. En önemli bilim adamları hayal ederek icat edip hem ekonomik hem de toplumsal olarak önem kazanmışlardır. Okumanın bizim hayatımızla ilgili öneminden biride; beyin hücrelerimizin arasındaki bağlantıyı geliştirmemizi sağlamaktadır. Okuyarak vizyon sahibi oluruz. Vizyon sahibi olmamızın toplumsal, sosyal, ekonomik hem de siyasal yönden (eğer siyasete adım atacak isek) önemi vardır. Örneğin; Paris’e gitmemiz imkânsız ama biz görmek istiyoruz ve gezi kitaplarından Paris hakkında fotoğraflara bakarak, yazıları ve bilgileri okuyarak görmüş, gitmiş kadar oluruz.

Bir başka örnek verelim vizyon hakkında; bir yeni mezun olmuş mimar, bir başka 30 yıllık mimarın tecrübe ve bilgilerini anlatmış olduğu kitabı okuyarak kendi bilgileriyle okuduğu kitabın mimarın tecrübe ve bilgilerini harmanlayarak, karıştırarak iş dünyasında ekonomik olarak yerini alabilir.

Yani yukarıdaki yazımda da belirttiğim gibi okumak hem sosyal, toplumsal, hem ekonomik hem de siyasal olarak birçok faydaları vardır. Jonethan Swift’in dedi gibi;

Dünyayı yöneten, kalem, mürekkep ve kâğıttır.

Jonethan Swift
Ekonomik Toplumsal ve Siyasi Yönden Okumanın Önemi okumanın önemi kitao okumanın önemi
Ayşin Demirer
Ayşin Demirer
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Eğitimin ekonomik ve siyasi yönden etkisi, kişisel gelişim gibi birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
Kişisel Gelişim

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

21 Kasım 2020
Kitap Okumak Zekayı Güçlendirir
Kişisel Gelişim

Kitap Okumak Zekayı Güçlendirir

10 Aralık 2019