AnasayfaBlogDonanım Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Donanım Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar?

22 Nisan 2021
Donanım Mühendisi

Mühendislik, teknolojinin gelişmesiyle birlikte hemen hemen her alanda yerini almaya başladı. Bunun en büyük sebebi her sektörde projelendirmeler yapılmaya başlaması ve bu projelerin hazırlanması için mühendislere ihtiyaç duyulmasıdır. Donanım mühendisleri de ihtiyaç duyulan önemli mühendislik dallarından biridir. Uzun soluklu olan projelerde çoğu zaman yazılıma ihtiyaç duyulsa da bir diğer taraftan da donanıma ihtiyaç duyulur. Bu noktada donanım mühendisliğine de yazılım mühendisliği kadar ihtiyaç duyulur.

Donanım mühendisi; devre kartları, işlemciler ve hafıza kartları da kapsayan, bilgisayar bileşenlerinin tasarım sürecini takip eden kişilerdir. Donanım mühendisi olmak için üniversitelerde dört yıllık eğitim veren Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik - Elektronik Mühendisliği ve ilgili bölümlerinden birinden lisans derecesi ile mezun olma şartı aranır. Mezuniyetlerinden itibaren gelişim süreçlerini kesintisiz olarak devam ettirmeleri de önemlidir.

Yazımızda donanım mühendisi nedir? Donanım mühendisi ne iş yapar? Donanım mühendisi ne kadar maaş kazanır? Gibi sorulara aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

Donanım Mühendisi Nedir?

Donanım mühendisi; tasarım, geliştirme ve test etme süreçlerini takip eden kişidir. Bu süreçteki tasarımlara; devre kartları, işlemciler ve hafıza kartları da dahil olmak üzere bilgisayar bileşenlerinin tamamının tasarımı da dahildir. Donanım mühendisinin temel görevi, bilgisayarın tüm donanımlarını tasarlamak ve üretmektir. Donanım mühendisi teknolojiden en çok etkilenen mühendis dallarından biridir. Çoğu projede daha çok yazılımdan bahsedilse de donanım ihtiyacı da göz ardı edilemeyecek kadar fazladır.

Donanım mühendisi olmak isteyen aday öğrenciler üniversitelerde yer alan ilgili bölümlerden 4 yıllık lisans mezunu olmaları gerekir. Mezuniyetleri sonrasında bu alanda kendilerini geliştirmeye devam etmeleri gerekir. Teknolojileri yakından takip etmeli, sektörel değişiklikleri iyi incelemeleri beklenir. Donanım mühendisi olarak kariyerlerine devam etmek isteyen adaylarda bazı önemli mesleki nitelikler de aranır. Bu nitelikler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Yeni bilgi teknolojilerini tasarlayabilecek yaratıcılığa sahip olmaları beklenir.

 • Eleştirel düşünme becerisi sergilemeleri gerekir.

 • Matematiksel zekası ve analitik düşünme becerisi güçlü olmalıdır.

 • Prototip oluşturabilme becerisi göstermelidir.

 • Teknik konuları net bir şekilde açıklayabilecek sözlü ve yazılı iletişim yeteneği göstermeleri gerekir.

 • Ekip çalışması ve yönetimini sağlayabilmelidir.

 • Erkek adaylar için, askeri yükümlülüğünü tamamlamış olmak önemlidir.

Donanım Mühendisi Ne İş Yapar?

Donanım mühendisinin en büyük sorumluluğu, bilgisayara ait tüm donanımları, tasarlamak ve üretmektir. Donanım mühendisi olmak için aldıkları eğitim sayesinde mesleklerinde tüm sorumlulukları alabilecek donanımla yetiştirilirler. Görevleri kurumların özelliklerine göre çeşitlilik gösterse de temel sorumlulukları hemen hemen aynıdır. Meslek profesyonellerinin genel görev ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir.

 • İşlemci (CPU), mikroişlemci, mikroçip, yazıcılar ve disk sürücülerinin dahil olduğu bilgisayar donanım parçalarını tasarlar ve geliştirirler.

 • Tasarlanmış olan bilgisayar donanımının tamamlanmış modellerini test eder.

 • Ekipmanın işleyişini kontrol eder ve sistemin teknik özelliklerle uyumlu olarak çalışmasını sağlamak üzere gerekli değişiklikleri yapar.

 • Güç kaynağı ihtiyaçlarını belirler.

 • Kullanıcı ihtiyaçlarını analiz eder ve ilgili kişi veya kuruluşlara uygun donanımlar tavsiye eder.

 • Mevcut bilgisayar ekipmanlarını yeni yazılım ile çalışacak şekilde günceller.

 • Donanım konfigürasyonunu belirlemek üzere maliyet ve güvenlik kısıtlamalarına gereksinimi duyulması gibi etkenleri değerlendirir.

 • Ürün geliştirme ve uygulama sürecinde; tasarım ekibine, pazarlama ve satış departmanlarına, tedarikçilere, diğer mühendislere ve tüm ekip üyelerine teknik destek sağlar.

 • İstatistiksel raporlar hazırlar ve yönetim bölümüne sunar.

 • Donanım sahasındaki yenilikleri takip eder ve mesleki gelişimi sürdürür.

Donanım Mühendisi Maaşları

Donanım mühendisi olmak için en az eğitim şartı genellikle bilgisayar mühendisliği lisans diploması ya da benzer bir disiplinden mezun olmaktır. Ancak yüksek lisans derecesine sahip olmaları ile meslekteki başarılarını artırabilir. Yüksek Öğretim onaylı bir programdan mezun olmak da bir işe alım yöneticisinin dikkatini çekebilir. Liderlik pozisyonu alarak çalışmak isteyen donanım mühendisleri için MBA sahibi olmakta doğru bir hareket olacaktır.

Tüm bu alandaki gelişmeleri takip etmek, teknolojik ilerlemelerden haberdar olmak için gelişimi devam ettirmek oldukça önemlidir. Kendilerini geliştiren mezunlar için daha iyi bir iş imkanlarından bahsetmek mümkündür. Bazı kurumlar kişisel gelişim için destek eğitimleri vermektedir. Bunun yanında dil eğitimini de önemseyen firmalar yabancı dil bilgisi yüksek olan adayları öncelikli olarak tercih eder. Donanım mühendislerinin maaşlarını inceleyelim.

 • Meslek İstatistikleri Bürosu’nun görüşüne göre donanım mühendisleri için ortalama yıllık maaş yaklaşık 115.000 TL olarak görülmektedir.

 • En düşük donanım mühendisi maaşı ise yıllık 66.000 TL olarak görülüyor.

 • En yüksek kazanan donanım mühendisi ise yılda yaklaşık 177.000 TL maaş elde ediyor.

2019 yılında yaklaşık olarak 74.000 Amerikalı, donanım mühendisi olarak çalışmalarını sürdürmüştür. MİB, bu rakamın 2029 yılında ise yaklaşık 78.000’e çıkacağını öngörüyor. Yerleşik bilgisayar çiplerini kullanan yaygın cihaz sayısında ortaya çıkan artış donanım mühendisleri ihtiyacına katkıda bulunacak gibi görünüyor.

Donanım Mühendisi Nasıl Olunur?

Donanım mühendisi olmak isteyen adaylar ilk olarak nasıl bir eğitim almaları gerektiğini araştırır. Bunun dışında aldıkları eğitim neticesinde nasıl bir kariyer yoluna sahip olacaklarını da araştırırlar. Hem eğitimleri hem kariyer yolları ile ilgili bilgiler şu şekildedir; donanım mühendisi olmak için üniversitelerin dört yıllık eğitim programlarından Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik - Elektronik Mühendisliği ve ilgili bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Bu eğitimlerden lisans derecesi ile mezun olma şartı bulunmaktadır.

Donanım mühendisi en temel tanımı ile geleceğin teknolojisini tasarlayan kişilerden biridir. Bu bilgisayar uzmanı kişiler, bilgisayar bileşenleri ve nasıl işlev gördükleri hakkında bilgileri kullanarak pek çok faydalı ürünlerin geliştirilmesinde önemli bir rollere sahiptir. Örnek olarak; yeni video oyun konsolları için çalışmalar yapar, cep telefonlarında iyileştirmeler yapar ya da akıllı otomotiv sistemleri geliştirebilmektedir.

Özel ve kamu kurumlarında oldukça geniş iş imkanından bahsetmek mümkündür. Donanım mühendisleri genel olarak laboratuvarlarda ve büyük metropoliten alanlarda yer alan yüksek teknolojili imalat firmalarında görev alırlar. Bazı donanım mühendisleri akademi ya da hükümetle ilgili pozisyonlarda yer alır. Bir donanım mühendisinin kariyer yolculuğu; kıdemli bir donanım tasarım mühendisi olarak ya da bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticisi olarak devam edebilir. Bunların yanında tasarım mühendisliği yöneticisi olarak çalışan mühendislere de sık rastlanır.

donanım mühendisi donanım mühendisi nedir donanım mühendisi ne iş yapar donanım mühendisi maaşları
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Temel Programlamaya Giriş Eğitimi
4.9
(58)

Temel Programlamaya Giriş

7 Konu4 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
755209
Excel Eğitimi
4.9
(558)

Excel Eğitimi

10 Konu5 Saat