AnasayfaBlogDolap Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?
Nedir?

Dolap Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?

21 Eylül 2021
Dolap Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?

Alışveriş, hayatımızın odak noktasında yer alır. Online ya da yüz yüze fark etmeksizin gerçekleştirilen bu eylem, stres ve yorgunluğumuzu atıp ihtiyaçlarımızı karşılamamızı sağlar. Son zamanlarda, hem artan fiyatlar hem de gereksiz harcamanın önüne geçmek için ikinci el ürünlere talep artmaya başlamıştır. Birbirinden farklı platformlar aracılığı ile kullanmadığınız eşyaları satabilir ve ihtiyacı olan kişilere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hediye gelen ve bedenimize uymayan, tarzımıza uygun olmayan, artık sıkılıp kullanmak istemediğimiz sayısız eşyayı Dolap uygulaması sayesinde satabiliriz. Türkiye'de sayısı yok denecek kadar az olan ikinci el dükkanlar yerine Dolap uygulaması kullanılabilir.

IOS ve Android işletim sistemlerinde kullanılan Dolap uygulamasında hem alıcı hem de satıcı olarak bulunabilirsiniz. Her ihtiyaca yönelik ürün bulabileceğiniz bu uygulama, alışveriş sitesi olarak da adlandırılır. Aranılan ürünlerin çok daha uygun fiyatlara bulunabilmesi, kârlı bir durum olduğunun göstergesidir. Ek gelir elde etmenizi sağlayan Dolap, evlerin eşya açısından hafiflemesine yardımcı olur. Satışın en kolay yapıldığı e-ticaret uygulamaları arasında yer alır. Herkesin favorisi hâline gelen Dolap uygulaması, sayısız kategoriye ulaşmanızı sağlar. Bu içerik, Dolap uygulamasının tüm detaylarını öğrenmenize yardımcı olacak.

Dolap Uygulaması Nedir? Ne İşe Yarar?

Moda sektörünün şekillenmesine neden olan ikinci el eşyalar, geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Türkiye'nin en popüler e-ticaret uygulamaları arasında yer alan Dolap uygulaması, ürünlerin doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar. 2016 yılında kurulan bu platform, alıcı ve satıcı arasında güvenli bir köprü kurar. Satıcının kullanmadığı, beğenmediği ya da sıkıldığı ürünleri elden çıkarmasına yardımcı olur. Alıcının da, hızlı ve kolay bir alışveriş yapmasını sağlar. Yeni ve ikinci el ürünlerin yer aldığı Dolap uygulaması, 7 gün 24 saat online alım ve satıma imkan tanır.

Dolap uygulamasında; giyim, aksesuar, kırtasiye, elektronik, hobi ya da bebek-çocuk gibi sayısız kategori yer alır. Bazı markaların orijinal ürünlerine ulaşabilir, uygun maliyetlere satın alabilirsiniz. Satıcıların ürünleri hakkında yazdıkları açıklamaları okuyup alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Bu platform, satıcıya ek gelir imkanı alıcıya da uygun fiyatlara ihtiyaçlarını karşılama şansı tanır. "İkinci el alışverişin adresi" sloganıyla hayatımıza giren uygulama, uzun zamandır dolabınızda duran eşyalar ile vedalaşmanızı kolaylaştırır.

Dolap Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Dolap uygulaması, eşyalarını satanlar ile ihtiyaçlarını uygun maliyetlere karşılamak isteyenleri bir araya getirir. Sıfır ürün bulma şansınızın dahi olduğu bu platformda, hem alıcı hem satıcı olabilirsiniz. Çocuklarınızın küçülen kıyafetlerden, giymekten sıkıldığınız şapkalardan ya da ayağınıza olmayan ayakkabılardan kazanç elde edebilirsiniz. Ev ekonomisine katkıda bulunmak isterseniz, Dolap uygulaması yardımınıza yetişir. Bu uygulamanın alıcı ve satıcının kullanımını kolaylaştıran bazı özellikleri şöyle;

 • Güvenli ödeme yöntemleri ile gözünüz arkada kalmadan alışveriş yapabilirsiniz. 

 • Satıcıya bağlı olarak, uygulama aracılığıyla satıcı ve alıcı arasında rahat bir ilişki kurulur. Alıcı ödemeyi onaylamazsa eğer ürün kargoya verildikten sonra 4 iş günü sonunda sistem alışverişi otomatik olarak tamamlamaktadır.

 • Uygulamanın arama bölümü sayesinde bir kullanıcıyı ya da kıyafeti bulabilirsiniz.

 • İhtiyaçlarınıza filtreleme özelliği sayesinde kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Marka, fiyat, beden, renk ve durum seçenekleri, alışverişinizi kısa sürede tamamlamanıza yardımcı olur.

 • Ürünleri; akıllı, artan ve azalan fiyat alternatiflerine göre sıralayabilirsiniz.

 • "Bedenim" butonuna tıklayarak sadece kendi bedeninize uygun ürünleri görebilirsiniz.

 • "Markalarım" bölümünden, sevdiğiniz markalara ait ürünlere ulaşabilir ve beğendiklerinizi alabilirsiniz.

 • "Ürün Ekle" özelliği sayesinde zaman fark etmeksizin istediğiniz kadar ürün ekleyebilirsiniz. 

 • "Arama Alarmı" butonu sayesinde uygulama, belirttiğiniz özelliklere sahip ürünler satışa çıktığı zaman size bildirim gönderir.

 • "Ücretsiz Kargo" butonuna tıkladığınız zaman sadece kargo ücreti satıcıya ait olan ürünler karşınıza çıkar. 

Dolap Uygulamasında Takipçi Ve Satış Artırmanın Detayları

Dolap uygulaması, takipçi ve beğeni sayısı arttıkça satış şansınızın yükseldiği bir platformdur. Satış yaptıkça, yeni ürünler bulmak isteyecek ve ek gelir elde etmekten keyif alacaksınız. Ancak, bunu doğru adımlar ile yaparak kısa sürede para kazanabilirsiniz. Dolap uygulamasında takipçi ve satış artırmanın bazı taktikleri şöyle;

 • Satmak istediğiniz ürünleri aydınlık bir ortamda fotoğraflayarak başlayabilirsiniz. Sonrasında; ürünün bilgilerini ve varsa kusurlarını dürüst bir şekilde bildirmeniz gerekir.

 • Haftada birkaç kere ürün yükleyerek fark edilir olabilirsiniz. E-ticarette en çok satılan ürünleri inceleyerek satmak istediğiniz eşyaları belirleyebilirsiniz.

 • Instagram'da etkili satış yapma teknikleri arasında olduğu gibi bu uygulamada da geri takip yapan kullanıcıları bulmanız gerekir. Takip ettiğiniz Dolap kullanıcılarının alıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Satıcılar, kendi ürünlerini satmaya odaklandığı için satın alma işlemleri ile ilgilenmeyebilir.

 • Görüntülenme sayısı fazla olan ürünlerin altına kendi dolabınızın tanıtımını yorum olarak yapabilirsiniz. Böylece, başka kullanıcıların sizin ürünlerinizi inceleme şansı artar.

 • "Beğenenlere Özel Teklif" butonuna tıklayarak, ürününüze 24 saat geçerli olacak uygun bir fiyat verebilirsiniz. 

 • Belirlediğiniz fiyattan her gün düzenli olarak %10 indirim yaparak aramalarda üst sıralara çıkabilirsiniz.

 • Satış Merkezi bölümünden kampanyalara katılabilirsiniz. Uygulamanın sunduğu kampanyalara katılarak satış şansınızı artırabilirsiniz.

 • He gün bir ürünü öne çıkararak kolay bir şekilde fark edilebilirsiniz.

 • İkinci üründe belirli oranda indirim yaparak takipçilerinizi ve dolayısıyla satışınızı artırabilirsiniz.

 • Ürünlerinize yapılan teklifleri kabul ederek şansınızı yükseltebilirsiniz.

 • Alıcılardan geri bildirim yapmasını rica edebilirsiniz. Böylece, Dolap uygulamasının güvenilir satıcı statüsüne yükselebilirsiniz.

 • Sosyal medya hesaplarınızdan Dolap hesabınızın tanıtımını yapabilirsiniz.  

Dolap Uygulamasından Nasıl Alışveriş Yapılır?

Dolap uygulamasının alış ve satış sistemi, alıcı ve satıcıyı korumak üzere tasarlanmıştır. Beğendiğiniz ürünü kredi kartı ya da banka kartı ile alabilirsiniz. Ürünü teslim aldıktan sonra ödemeyi onaylayarak alışveriş süreci tamamlanır. Dolap, satıcıya kazancını aktarır. Siparişi Değerlendir kısmından satıcıya yıldız vererek değerlendirme yapabilirsiniz. Geri bildirim neden önemlidir? sorusu, satışların artmasıyla yanıtlanır. Ürün belirtilenden farklı geldiyse ya da bedeni uygun değilse, "Aldıklarım" sayfasından iade talebi oluşturabilirsiniz. Değerlendirme süreci boyunca, paranız Dolap hesabında güvenli bir şekilde bekler.

Dolap Uygulaması Hangi Hizmetleri Veriyor?

Bu uygulama birbirinden farklı kategoride alışveriş imkanı sunar. Sana özel, kadın, bebek ve çocuk, ev ve yaşam, erkek, elektronik kategorilerinin içerisinde sayısız ürün bulabilirsiniz. Kolay kargo ve güvenli alışveriş avantajları sunar. Uygulama belirli bir komisyon karşılığında eşyalarınızı elden çıkarmanıza destek olur. Kargo kampanyaları ve indirim oranları ile satışa çıkarabileceğiniz ürünler arasında; kıyafet gibi zorunlu ihtiyaçlarla birlikte şapka, takı, oyuncak, çanta ve kemer gibi aksesuarlar da yer alır. Satılan ürünlerin kullanım durumu; az kullanılmış, yeni, yeni ve etiketli olarak belirtilir.

e-ticaret e-ticaret eğitimi dolap uygulaması online alışveriş
Hazal Beken
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.