AnasayfaBlogDil Bölümleri Nelerdir?
Bölümler

Dil Bölümleri Nelerdir?

09 Kasım 2020
Dil Bölümleri Nelerdir?

Üniversite ve bölüm tercih edilme döneminde, gözlerden hemen kaçan ve üzerinde fazla durulmayan bir puan türü vardır. Sözel, sayısal ve eşit ağırlık puan türü dışında, DİL puan türü de öğrencilerin tercih ettiği ve tercih etmeye devam edeceği bir alandır. Görece daha az sayıda öğrencinin YDT'ye (Yabancı Dil Testi) girmesinden ötürü bu puan türü üzerinde fazla bir münakaşaya girilmez ve öğrencinin kendi tercihine de fazla bir yorum yapılmaz. Ancak, DİL puan türü mesleklerini tercih edecek adaylara yol göstermek ve seçenekleri ortaya koymak, eğitimcilerin ve ilgili insanların görevlerindendir. Bu yazımızda Dil bölümleri mesleklerini tercih edecek veya etmek isteyen adaylara, seçebilecekleri meslek ve bölümleri tanıtacağız. Tabii ki bu seçenekler, kişinin kendi idealine ve kariyer seçimine göre tercih edilebilir. 

Dil bölümleri, TYT ve AYT'nin dil uyarlaması olan YDT'ye girilmesi ile tercih edilebilmektedir. Önceden LYS-5 adıyla bilenen YDT; İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinden oluşmaktadır.

Öğrencinin lise döneminde gördüğü yabancı dile göre girebildiği YDT sınavı, en çok İngilizce dilinden tercih edilmektedir. 2020 verilerine göre YDT sınavına 105.579 öğrenci girmiş ve 105.573 adayın sınavı geçerli sayılmıştır.

Diğer puan türlerine göre daha az sayıda kişinin YDT'ye girmesi, bir dezavantajdan ziyade bir avantajdır. Daha az kişinin sınava girmesiyle, rekabet de bir ölçüde azalmış oluyor. Yalnız bu durum, kişinin sınava iyi hazırlanmasıyla avantaja dönüşebilir. Yoksa görece daha az ama nitelikli adayın girdiği sınav, sizin için hüsranla sonuçlanabilir.

Bu hüsranın önüne geçmek ve sınavdan başarılı olabilmek için kendinize bir kariyer hedefi ve seçimi yaratabilmelisiniz. Unutmayın ki hedef odaklı çalışmak, motivasyonunuzu ve çalışma isteğinizi artırır. Ayrıca dil bölümlerine ne kadar aşina olur ve hedefinizi baştan belirlerseniz buna yönelik de bir çalışma planı ayarlayabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız dil bölümleri içeriğimizi de inceleyerek seçebileceğiniz bölümlere göz atabilirsiniz.

Ön Lisans Dil Bölümleri Nelerdir?

Lisans dil bölümleri dışında, ön lisans dil odaklı bölümler de vardır. Daha çok YDT'den öğrenci alan dil bölümleri tercih edilse de 2 yıllık bir dil bölümü okumak isteyenler için de bu bölümleri tanıtmak, yerinde olacaktır. 

Tyt puan türünden tercih edilen ön lisans dil bölümleri, İngilizce ağırlıklıdır. Ön lisans dil odaklı bölümler, yalnızca TYT'ye bağlı alım yapsa da bölümleri zorlanmadan bitirmek için mutlaka İngilizce temelinizin olması gerekiyor. Tercih edebileceğiniz 2 yıllık dil meslekleri ve bölümlerine, aşağıdan göz atabilirsiniz. 

Yukarıdaki bölümler ve mesleklerin, 4 yıllık karşılıkları da bulunmaktadır. Örneğin, popüler ve kazanç getiren mesleklerden biri olan Turist rehberliği bölümünün 4 yıllık karşılığı da Turizm rehberliği bölümüdür. Bu bölümlere geçiş yapmak için ön lisans bölümü bitirip DGS'den başarılı bir sonuç elde etmelisiniz. Öten yandan Turist rehberliği gibi bölümlerin, 4 yıllık karşılığını okumak da size ciddi bir avantaj ya da dezavantaj kazandırmayacaktır. 

En Çok Tercih Edilen Dil Bölümleri ve Sıralamaları

Ön lisans dil odaklı bölümleri sıraladıktan sonra, daha çok merak edilen ve tercih edilen lisans dil bölümlerine de göz atmak gerekir. YDT'den öğrenci alan lisans dil bölümleri, İngilizce dışında farklı dilleri de barındırmaktadır. Bununla beraber en çok tercih edilen dil puan türü bölümleri, İngilizce ağırlıklıdır. İngilizce olmayan diğer yabancı dil bölümlerinden bazıları ise şunlardır

 • Alman Dili ve Edebiyatı

 • Almanca Öğretmenliği

 • Arap Dili ve Edebiyatı

 • Arapça Öğretmenliği

 • Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

 • Rus Dili ve Edebiyatı 

 • Rusça Öğretmenliği

 • Fars Dili ve Edebiyatı

 • Fransızca Öğretmenliği

 • Fransız Dili ve Edebiyatı

 • Hungaroloji

 • Kore Dili ve Edebiyatı

 • Latin Dili ve Edebiyatı

Bu bölümleri tercih etmek için İngilizce YDT sınavına girmek yeterlidir. Bazı bölümler, üst sıralama değerlerine sahipken diğer yabancı dil bölümleri ise düşük puan ve sıralama ile öğrenci almaktadır. 

Dil bölümleri içinde, diğer puan türlerinde olduğu gibi daha popüler ve tercih edilen meslek ve bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler genellikle; öğretmenlik, edebiyat, çevirmenlik ve tercümanlık ile ilgili bölümlerdir. Hâliyle popüler olan ve tercih edilen bu bölümlerin, sıralama değerleri de yüksektir. Dil puan türünden öğrenci alan popüler dil meslekleri ve bölümlerini aşağıda sizin için derledik, ayrıca bölümün en yüksek sıralama değerlerini de aşağıdan takip edebilirsiniz. 

BölümSıralama
İngilizce Öğretmenliği3.331
Mütercim Tercümanlık3.000
İngiliz Dili ve Edebiyatı2.587
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı4.249
Çeviribilim1.834
Karşılaştırmalı Edebiyat3.446
Arapça Öğretmenliği4.965
Turizm Rehberliği14.325

İngilizce ile İlgili Dil Meslekleri Nelerdir?

Bilindiği üzere dil puan türünde, sadece İngilizce ile ilgili bölümler yoktur. Diğer yabancı dillere yönelikte oldukça fazla bölüm ve meslekler vardır. Fakat, dil bölümlerini tercih eden pek çok öğrenci, İngilizce odaklı bölümlere yönelmektedir. Öğrencilerin bu tercihlerinde de bir doğruluk payı vardır. Her ne kadar İngilizce yanında başka bir yabancı dil istendiğine yönelik yorum ve durumlar ortaya konulsa da ülkemizde ve dünyada iş söz konusu olduğunda, İngilizce hâlâ egemen bir dildir. Bu dili her yönüyle kullanabilmek, ülkemizde istenen belli başlı yetkinliklerden biridir. 

İngilizce dil meslekleri, daha çok tercih edildiğinden. yüksek puan ve sıralamalarla öğrenci almaktadır. En çok tercih edilen İngilizce dil mesleklerin başında, İngilizce öğretmenliği gelmektedir. Branş bazında daha çok atamasının yapılması ve özel kurumların da en çok ihtiyacını duyduğu branşlardan biri olması sebebiyle İngilizce öğretmenliği oldukça popülerdir. Bunun dışında ise tercümanlık ve çevirmenlik de en çok tercih edilen mesleklerdendir. Bu alanlara yönelik İngilizce eğitim veren dilbilim, çeviribilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat ve Mütercim-Tercümanlık bölümleri vardır. Bu alanlardan mezun olanlar; editör, çevirmen, tercüman, akademisyen ve okutmanlık mesleklerini yapabilmektedirler. Ayrıca İngilizce dilinde rehberlik mesleği için de turist rehberliği bölümü tercih edilmektedir. 

Dil bölümlerini tercih etme noktasında, mutlaka kariyer hedeflerinize uygun seçenekleri tercih listenize ekleyin. Ayrıca İngilizce dışındaki, diğer yabancı dilleri de pek tabii tercih edebilirsiniz. Yalnız hangi bölümü tercih ederseniz edin, bir dil öğrencisi olarak mutlaka İngilizcenizi her yönden geliştirmeye devam edin. 

dil bölümleri dil puan türü lisans dil bölümleri popüler dil bölümleri ingilizce dil meslekleri
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
Almanca Kursu (A1-A2)
4.8
(189)

Almanca Kursu (A1-A2)

4 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
750299
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219