Close
Mobil Menu Bars

Dijital Gazetecilik ve İnternet Haberciliği

21 Kasım 2019, 3203 defa okundu.
Dijital Gazetecilik ve İnternet Haberciliği
Dijital Gazetecilik ve İnternet Haberciliği

Gazetecilik, meslek olarak zor ve emek isteyen bir meslektir. Ancak gazetecilik mesleğinde dikkat edilmesi gereken birtakım konular vardır. Gazetecilik mesleği artık günümüzde değişik şekiller almaya başladı. Gazeteler dijital olarak kullanılmaya başladığından beri de internet haberciliği kavramı doğmuştur. 

İnternet Haberciliği Eğitimi Nedir?

İnternet haberciliği internet ortamında verilen haberlerin içeriklerini girme, görsellerini düzenleme ve uygun açıklamalar ile haberi siteye eklemek şeklinde aşamaları kapsar. Habercilikte yalın ve anlaşılır bir dil kullanmak önemlidir. İnternet gazeteciliği hakkında bilgi ve becerilere sahip olabilmek için bu eğitimin alınması gerekir. Herkes internet gazeteciliği yapabilir mi? Evet, internet haberciliği eğitimi ile mümkün olur. 

Genel olarak 16 yaş ve üzeri kişiler bu eğitimi alabilirler. Online internet üzerinden yapılabilen eğitimler telefon, tablet veya bilgisayar olan her yerden online eğitim olarak girilebilir. İnternet haberciliği artık dünyada çok yaygınlaşmaya başladı. Habercilik ve gazetecilik şekil değiştirmeye hızla devam ediyor. Teknolojinin ilerlemesi de bu sektöre dijital anlamda yeni bir boyut kazandırmakta. 

Artık internet üzerinden artık her şey sağlanabilmekte. Evden, okuldan, iş yerinden, kafeden yani internetin olduğu her yerden Enstitü aracılığı ile online eğitimlere katılma imkanı vardır. İleri zamanlarda daha fazla kullanım alanı bulacak olan online eğitimler sonucu verilen sertifikalarında yeterlilikleri değişecektir. Eğitim sonrası gerekli bilgi donanımına sahip olabildiğiniz gibi eğitim sonrasında e-sertifika sahibi olacaksınız. Üstelik bu eğitimler çok düşük fiyatlara verilmektedir.

E-Sertifikanın Avantajları Neler?

Online eğitim sonrası verilecek olan sertifikanın bazı avantajları vardır. Öncelikle alınan her eğitim kişisel olarak gelişmeye imkân sağlar. İş yaşamı alanında önünüze yeni kapılar açmayı sağlar. Bununla birlikte de özgeçmişinize yazabilirsiniz. Eğitim sürelerini kendiniz belirleyebildiğiniz için zamandan size tasarruf sağlar. İş hayatında diğer rakiplerinizin önünüze geçmenizi sağlar.

İnternet Haberciliği Eğitimi Kimler Almalı?

İnternet haberciliği eğitimi alması gereken kişiler şüphesiz ki haberciler ve gazetecilerdir. İnternet üzerinden haber girebilmek ve bu işi yapabilmek için bu eğitimin alınması şarttır. Özellikle mesleğe yeni giriş yapacak olan gençler, muhabirler, radyo ve televizyon bölümünü bitirmiş olan kişiler, hatta editörler bu eğitimi alabilirler. Eğitim sonrası katılımcılar internet haberciliği nedir veya nasıl yapılmalıdır sorularına cevaplar bulabilirler. Gelecekte çok geçerli olacak bir meslek olacak olan internet haberciliği yeni iş imkanlarını da beraberinde getirecektir.

İnternet Haberciliği Eğitim İçeriği Nedir?

Verilen internet haberciliği eğitimi, haberin nasıl yazılacağı ve teknikleri, eğitim sonrası sertifikanın avantajları, internetin ve gazeteciliğin tarihi, geçmişten günümüze gelene kadar uğradığı değişiklikler, haberlerin niteliği ve siteler de dikkat çekme ve görünme durumu gibi pek çok konu hakkında detaylı bilgi vermektedir.

İnternet Haberciliği Eğitim Konuları Nelerdir?

 • Haber ve Tarihi
 • Günümüzde Haber ve Habercilik
 • İnternet Haberciliğinin Doğuşu,
 • İnternet Haberciliği İçin Haritalama ve Coğrafi Bilgi Sistemi,
 • Verilerle Haber Oluşturma,
 • İnternet Haber Siteleri ve Sistemin Nasıl İşlediği,
 • Ülkemizde İnternet Haberciliği ve Bağlı Yasaları,
 • Dünya’da Habercilik ve Teknoloji,
 • İnternet Üzerinden Haberin Nasıl Yayınlanacağı,
 • Sitelerde Haberlerin Üst Sıralarda Yer Alması Nasıl Sağlanır?
 • Özel ve Genel Haber,
 • Sağlam Altyapılı Bir Haber Sitesi Nasıl Olur?
 • İnternet Haber Sitesi Yönetimi,
 • Gelecekte Haberciliğin Alacağı Yeni Şekli,
 • Haberlerin İçerikleri ve Konularının Yazımı,
 • Spor, Magazin, Eğitim, Bilim, Kültür-Sanat gibi kategorilerin Farklılıkları,
 • Haberlerin Doğruluğu ve Güvenilirliği Nasıl Sağlanır? 

Gazetecilik ve Habercilik

İnternet haberciliği sonrası, basın mensupları için sunulan yeni imkânlar, internet haberciliği için veri toplama, haberlerin yazımı, internet haberciliği hedeflenen kitle, internet haberlerinin görselleri nasıl olmalı ve fotoğraflar gibi konularda sağlam bir donanıma sahip olunur. Geçmişten günümüze kadar değişik şekillere giren gazetecilik ve habercilik mesleğini çok severek yapmış ve başarılı olmuş pek çok gazeteci ve haberci vardır. 

Bu alanda ülkemiz de sayısız ödüller verilmiştir. İnsanların ülkede olup biten her tür konuda bilgi sahibi olabilmesi adına gazetecilik ve habercilik çok önemli bir alandır. Şimdilerde yeni nesil de bu alana ilgi duymakta. İleri de daha da iyi boyutlara gelecek olan bu sektör teknolojiyle birlikte büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Doğru, tarafsız ve yalın bir dille verilen haberin kalitesi de iyi olur.
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!