AnasayfaBlogİnternet Haberciliği Nedir?
Meslekler

İnternet Haberciliği Nedir?

04 Kasım 2019
İnternet Haberciliği Nedir?

İnternet haberciliği ve yeni medyanın her geçen gün büyümeye, geleneksel medyanın da her geçen gün küçülmeye başladığı bir dönemdeyiz. Peki yeni medya nedir? diye düşünecek olanlarınızın çoğunlukta olduğunu biliyorum. Yeni medya kısaca; çevrimiçi akıllı cihazlar (cep telefonu, bilgisayar, tablet) ve internet aracılığı ile oluşturulan dijital ortamlardır. Bu ortamlarda zaman ve mekana bağlılık yoktur. Aktif internet bağlantısı sayesinde işlerimizi kolaylaştıran bir mecradır.

İnternet haberciliği de yeni medya ortamında gerçekleştirilen bir faaliyettir. Yeni medyanın popülerleşmesinde pek çok etken mevcut.

 • Yeni medyada maliyetler daha düşüktür. Matbaa, baskı, kağıt gibi masraflar yoktur. İnternet bağlantısı ve akıllı cihaz gibi unsurların olması yeterlidir.

 • Yeni medya, etkileşime açık bir ortamdır. Yapılan haberlere yorumlar alabilir, iletişim konusunda çift yön sağlanabilir. 

 • Yeni medyanın hayatımıza hızla entegre olması ile birlikte geleneksel medyanın pabucu iyiden iyiye dama atılmaya başlandı. Yalnızca dünyada değil Türkiye’de de kapanan ve yayınlarına dijital ortamdan devam eden gazeteler de mevcut. Habertürk, Radikal Gazeteleri buna örnek verilebilir. 

Gazeteler neden kapanmaya başladı? 

Yurtdışından döviz ile alınan gazete kağıtlarının maliyetlerinin artması en büyük sebeplerden biri. Öte yandan, gazetelerin reklam pastasındaki payının küçülmesi, gazetelerin kar edememesi gibi nedenler gazetelerin kapanmasına ya da dijital mecralara taşınmasına neden oldu.

İnternet Haberciliği

Basılı gazetelerin azalması ile internet haberciliğinin iyi bir geleceğinin olması, son dönemlerde fazlasıyla konuşulmakta. İnternet haberciliği, yalnızca internet ortamında haber yayını yapılmasıdır. Gazeteler gibi gündemi bir gün geriden değil, anlık olarak takip edebilme imkanına sahip olursunuz.

İnternet haberciliği, geleneksel gazetelerin uzantısı web siteleri olabileceği gibi, kapanan gazetelerin web sitesi de olabilmektedir. Öte yandan yalnızca dijital ortamda doğup, varlığını oradan sürdüren pek çok site mevcut.

İnternet haberciliği, genel olarak ücretsiz ve internet erişiminin olduğu her yerden ulaşılabilmesi nedeniyle oldukça rağbet görüyor. Ayrıca habercilikte hız kavramının son derece öneme sahip olduğunu da göz önünde bulundurursak, internet gazeteleri sayesinde bunu sağlamak mümkün. İnternet gazetelerinin mobil uygulamalarından gelen haber bildirimleri, son dakika gelişmeleri her an her şeyden hızlıca haberdar olmamıza olanak sağlıyor. Ayrıca reklam verenlerin tercihi de artık yeni medya teknolojileri olmaya başlamıştır.

Sarsıntılı bir deprem olduğunda şüphesiz ilk baktığımız yer sosyal medyadır. İnternet gazetelerinin, geleneksel medyayı geride bırakıp ayrıntıları en önce vermesi bu konuda etkilidir. Televizyondaki haberlerde depremin detaylarını beklerken bir de bakmışsınız ki #deprem hashtagı Türkiye gündemine girmiş. Öte yandan Kandilli Rasathanesinin de; meydana gelen depremin büyüklüğünü, konumunu geleneksel medyadan da önce yeni medya aracılığı ile duyurduğunu görürüz.

Habercilikte en önemli meslek ilkelerinden biri de güvendir. İnternet haberciliğinde hızlı olacağım derken hata yapma payı da yüksek olabilmekte. Bu yüzden bir haberi paylaşırken dikkatli olmakta ve kontrol etmekte fayda var. Aksi takdirde yanlış bilgiler verip okuyucularınızı yanlış yönlendirebilirsiniz. Kitlenizi doğru bilgilendirmek, kurumunuzun iyi ve güvenilir bir imaja sahip olması açısından önemlidir.

İnternet Haberciliğinde Olması Gereken Özellikler Neler?

İletişim fakültesinde habercilik eğitimi aldığım senelerde habercilikte öğrendiğimiz temel ilke; "köpeğin insanı ısırması haber değildir ancak insanın köpeği ısırması haberdir".

 • İnternet haberciliğinde anlatılan olaylar haber değeri taşımalıdır, ilginç olmalıdır. Habercilikte sıradan, olağan şeylere yer olması sizi sıradanlaştırır. 

 • Haber, 5N1K sorularının yanıtlarını içermelidir. 

 • Okuyucuya ya da izleyiciye aktarılan bilgiler doğru ve hatasız olmalıdır.

 • Tarafsızlık ilkesi haberciliğin en önemli ilkelerinden biridir. Haber objektif bir biçimde aktarılmalıdır. Topluma ham bilgiyi sunarsınız ancak değerlendirmek ve yorum yapmak halkın inisiyatifine sunulur.

 • Haberde yazım kurallarına dikkat edilmeli, fotoğraf seçimleri içerik ile bağlantılı olmalıdır.

 • İnternet haber siteleri insan haklarına ve evrensel değerlere saygılı yayın yaparlar. Irkçılık, nefret söylemlerinden uzak olmalıdır.

 • İnternet haber sitelerinin sorumluları da çalışanları da gazetecilik kaygısı ile hareket etmelidir.

 • İnternet haber sitelerinde bireylerin bedenini metalaştırmaya hizmet eden, toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun olmayan yayınlar yapılamaz. 

 • Clickbait journalism olarak ifade edilen tık haberciliği uğruna içeriği yansıtmayan, sansasyonel haber başlıkları ya da kapak görselleri kullanmak doğru değildir. 

İnternet Haberciliği Eğitimini Nereden Alabilirim?

Bugünün ve geleceğin önemli mesleklerinden biri olan internet haberciliği; haber sitelerinde internet haberciliği yapmak isteyen genç muhabirlerin, foto muhabirlerin, editörlerin öğrenmesi gereken bir alandır. Öte yandan bu alanda bilgi sahibi olmak, internet haberlerini daha bilinçli takip edebilmek için internet haberciliği eğitiminden faydalanabilirsiniz. 

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen online eğitimler sayfasından İnternet Haberciliği Eğitimine katılabilir, eğitim sonundaki pratik sınavdan başarılı olarak sertifikanızı ücretsiz olarak alabilirsiniz. 

internet haberciliği habercilik gazete yeni medya geleneksel medya online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.