Close
Mobil Menu Bars

COVID – 19 Döneminde En Çok İzlenen Diziler 

16 Haziran 2020, 1351 defa okundu.
COVID – 19 Döneminde En Çok İzlenen Diziler 
en çok izlenen diziler, en çok izlenen yabancı diziler, en çok izlenen dizi, salgın dizileri, en iyi salgın dizileri

Koronavirüs salgının ortaya çıkması en çok sinema ve dizi sektörüne yaradı. Aslında hem sinema salonları kapalı oldu. Hem de birçok dizi ertelendi. Ancak eskiye yönelik ve online devam eden diziler izlenmeye devam etti. Bu süreçte en çok izlenen diziler listesine baktığımızda salgın temalı yapımların öne çıktığını gördük. 

İnsanlar koronavirüs (COVID – 19) salgınından ciddi manada etkilendi. Bu etkilenme bireylerin iç dünyasına da yansıdı. Bu yüzden insanların büyük çoğunluğu salgın dizileri veya salgın filmleri izlemeyi tercih etti. Peki bu süreçte izleyebileceğiniz en iyi salgın dizileri hangisi? 

Pandemi Sürecinde En Çok İzlenen Diziler Listesi 

Listede birbirinden farklı 11 dizi bulunuyor. Hepsinin ana konusu salgın. Ancak dizilerin işleyiş şekli ve içerikleri tamamen birbirinden ayrı. En çok izlenen diziler sıralamasını bu zor günler için hazırladık. 

The Walking Dead  

Dizi tarihinin en iyi yapımlarından biri hiç şüphesiz The Walking Dead. 2010 yılında çıkan dizi günümüzde halen en çok izlenen yabancı diziler arasında. Güçlü oyuncu kadrosu ve müthiş efektleriyle oldukça sürükleyici bir hikayeye sahip. Her bölümde ayrı olayların yaşandığı dizi de zombilerin istilası konu alınmıştır. Dizinin Türkçe anlamı ise "Yürüyen Ölüler" demektir. Dizi, IMDB tarafından 8.2 puan almıştır. 

en çok izlenen diziler, en çok izlenen yabancı diziler, en çok izlenen dizi, salgın dizileri, en iyi salgın dizileri

ReGenesis 

İkinci sırada dizi tarihinin yine unutulmazları arasına girmeyi başaran bir yapıt var. Dizinin yönetmen koltuğunda ise çoğu insanın tanıdığı Chistina Jennings bulunuyor. Virüs temalı dizide NORBAC adlı laboratuvarda geçen olaylar ele alınıyor. ReGenesis dizisi 2004 ile 2008 yılları arasında izleyicilerle buluşmuştur. Günümüzde de halen izlenmektedir. Oyuncu kadrosunda ise Peter Outerbridge, Conrad Pla ve Mayko Nguyen gibi isimler yer almaktadır. ReGenesis dizisinin IMDB puanı 7.9 

12 Monkeys 

12 Monkeys dediğimizde aklınıza muhtemelen film gelecektir. İngilizce kökenli bir filmdir. Daha sonrasında filmden uyarlanan bir dizi haline fönüşmüştür. Filmin diziye uyarlandığı bir yapıttır. Dizi 2015 – 2018 senesinde yayınlanmıştır. Dizi, 2035 yılında yayılan bir salgını anlatmaktadır. Bilim insanları ise, salgını yenmenin tek yolunu zamanda yolculuk olduğunu düşünür. Bir an başından ayrılamayacağınız dizi oldukça sürükleyici. 12 Monkeys, IMDB’den 7.7 puan almayı başarabilmiştir. 

The Strain 

The Strain dizisinin konusu vampirlerle ilgili. Dizinin ana konusunda insanların vampire dönüşme hikayesi yer alıyor. Dizi salgın bir hastalık haline gelen olaylarla birlikte başlıyor. Daha sonrasında hastalığı yenebilmek ve atlatabilmek için bir grup mücadele veriyor. Dizinin yönetmenliğini  Guilermo Del Toro ve Chuck Hogan yapıyor. Ünlü yönetmenlerin oyuncu kadrosu da epey güçlü. Corey Stoll, David Bradley ve Kevin Durand gibi isimler yer alıyor. The Strain, salgın dizileri arasında en çok izlenen dizi olmayı başarıyor. Korku, gerilim ve dram türünde olan dizi de heyecan hiç bitmiyor. Dizi 2014 ve 2017 yılları arasında olmak üzere toplam 4 sezondan oluşuyor. Dizinin IMBD puanı 7.3 

Containment 

Containment olarak yayımlanan dizinin Türkçe karşılığı ise ‘’Kapsama’’ anlımı taşımaktadır. Dizinin günümüzde yaşanılan coronavirüs ile bir benzerliği bulunuyor. Salgın öncelikle sadece bir kişide görünüyor. Daha sonrasında ise onlarca insana bulaşıyor. En sonun ise tüm şehre virüs yayılıyor. Julia Plec’in yönettiği dizinin oyuncu kadrosunda David Gyasi, Chistina Moses ve Chris Wood gibi isimler bulunuyor. Containment, en iyi salgın dizileri arasında gösteriliyor. 2016 yapımı olan dizi IMDB’den 7.2 puanı lamayı başarıyor. 

The Virus 

2013 yılında çıkan dizi sadece 1 sezon yayınlanıyor. Güney Kore yapımı olan dizi virüs salgını konusunu işliyor. Sadece 1 sezon yayınlanmasına rağmen büyük bir izleyici kitlesine kavuşuyor. Lee Myung’un hayat hikayesini anlatan dizi gerçekçiliğini korumayı başarıyor. Oyuncu kadrosunda Ki – Joon Uhm, So – Jung Lee, Ki – Woo Lee gibi yıldızlar yer alıyor. The Virus dizisinin IMDB puanı ise 7.1 

The Last Ship  En çok izlenen diziler listesinde yer alan bir başka yapım ile beraberiz. Birçok kişi tarafından olumlu not verilen dizi yakın tarihte çekilmiştir. 2014 ile 2018 yılları arasında çekilen dizi, salgın temalı bir içeriğe sahiptir. Aksiyon ve dramın hiç bitmediği dizi sürükleyici bir yapıya sahip. The Last Ship oyuncu kadrosunda oldukça iyidir. Eric Dane, Adam Baldwin ve Bridget Regan gibi isimler yer almaktadır. IMDB puanı 7.5 

The Last Ship 

En çok izlenen diziler listesinde yer alan bir başka yapım ile beraberiz. Birçok kişi tarafından olumlu not verilen dizi yakın tarihte çekilmiştir. 2014 ile 2018 yılları arasında çekilen dizi, salgın temalı bir içeriğe sahiptir. Aksiyon ve dramın hiç bitmediği dizi sürükleyici bir yapıya sahip. The Last Ship oyuncu kadrosunda oldukça iyidir. Eric Dane, Adam Baldwin ve Bridget Regan gibi isimler yer almaktadır. IMDB puanı 7.5 

Jeremiah 

Sekizinci sırada oldukça eski bir dizi listemizde yer alıyor. 2002 ile 2004 yılları arasında izleyici ile buluşan dizi döneminin en iyileri arasında gösterilmektedir. Hatta günümüzde de halen izlenilmektedir. Halen popüler olan dizi en çok izlenen diziler arasında. Dizi herkesi etkisi altına alan bir virüs salgınını konu ediniyor. Salgına karşı hayatta kalmaya çalışan bir grup gencin ilginç hikayesi dizi de yer alıyor. Aksiyon ve gerilimin bir an düşmediği diziyi izleme listesine alabilirsiniz. Jeremiah, IMDB’den 7.0 puan almıştır. 

Helix 

2 sezonluk bir mini dizi tadında olan Helix, 2014 – 2015 yıllarında izleyici ile buluşmuştur. Dizinin konusu ise bir araştırma tesisinde çıkan salgın ele alınmaktadır. Bu çıkan salgını belli bir grup bilim insanı önlemeye çalışır. Dizinin yönetmen koltuğunda başarılı biri isim bulunmaktadır. Ronald D. Moore’a ait dizi de Billy Campbell, Kyra Zagorsky ve Mark Ghanime gibi oyunlar bulunmaktadır. Gerilim ve bilim kurgu türünde olan dizi izleyenleri ekran başına kitliyor. Heliz dizisi IMDB’den 6.8 puan almıştır. 

Z Nation 

Listenin ikinci zombi dizisiyle karşı karşıyayız. 2014 yılında ilk sezonuyla ortaya çıkan Z Nation, tam 5 sezon yayınlandı. Oldukça başarılı olan dizinin her bölümü ayrı aksiyon sahnelerini içinde barındırıyor. Sürükleyici bir dizi olması sebebiyle izleyicileri kolay kolay sıkmıyor. Farklı insanları bir arada toplayan bir grubun yer aldığı dizi, zombilere karşı ilaç bulmaya çalışan grubun hikayesi anlatıyor. Karl Schaefer ve Craig Engler tarafından yönetilen dizinin oyuncu kadrosu da oldukça iyi. Russel Hodgkinson, Nat Zang, Keith Allan, Kellita Smith, Dj Qualls ve Anastasia Baranova gibi isimler yer alıyoe. Z Nation IMDB’den ise 6.7 almayı başarıyor. 

en çok izlenen diziler, en çok izlenen yabancı diziler, en çok izlenen dizi, salgın dizileri, en iyi salgın dizileri

The Rain 

İşte geldik listemizin sonuna. En çok izlenen diziler listesinin sonuna The Rain adlı yapımı aldık. 2018 yılında izleyici ile buluşan dizinin yapımını Netflix üstlenmiştir. Ölümcül bir yağmur yağmasının ardından sığınağa giden iki kardeşin hikayesi anlatılmaktadır. İskandinav nüfusunun büyük çoğunluğu bu yağmurda yok olmuştur. Geriye kalan kişiler arasında ise yaşam savaşı verilmektedir. Bilim kurgu tadında başarılı bir dizi olarak tavsiye edilebilir. Dizinin IMDB puanı 6.3 

Son olarak Nexflix coronavirüs ile ilgili bazı belgesel dizi yayınlamaya başladı. Henüz daha yeni oldukları için listeye dahil etmedik. Ayrıca yayınlanan yapımlar belgesel içerikli. Yine de isimlerini söylemek gerekirse, "Coronavırus Explained" ve "Pandemic: How to Prevent an Outbreak" 

Pandemi sürecinde en çok izlenen diziler hangisidir? 

Corona virüs zamanında en çok izlenen diziler genellikle salgın temalı yapımlar oldu. Virüs, zombi ve vampir gibi farklı çeşitlerde diziler tercih edildi. Evde kalan insanlar için bu diziler ilaç gibi geldi. 

En çok tercih edilen salgın dizisi hangisi oldu? 

Güney Kore menşeili dizi bu süreçte birinci sırada yer alabilir. Konusunun virüs ve salgın olması insanlar tarafından ilk tercih oldu. Ayrıca 1 sezon olarak yayınlanması da izlenmesini daha mümkün kıldı. 

Listede hangi dizi daha dikkat çekmektedir? 

Belli bir diziyi seçmek zor olacaktır. Ancak "The Walking Dead" dizisini halen izlemeyen varsa başlamalıdır. Bu dizinin yanında "The Last Ship" ve "Containment" de tercih edilebilir. 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Merhaba ben Burak. Metin yazarlığı ile ilgilenmekteyim. Araştırmak, yeni bilgiler öğrenmek ve keşfetmek hobilerimden bazılarıdır. Sosyal medyayı takip ederim fakat iş dolayısıyla pek çok kişinin sosyal medya hesabına içerik ürettiğim için, bireysel hesap kullanmayı tercih etmiyorum. SEO konusunda kendimi geliştiriyorum.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!