AnasayfaBlogÇocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma Püf Noktaları
Çocuk Gelişimi

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma Püf Noktaları

20 Mayıs 2021
Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma Püf Noktaları

“Bir kitap okuyan her şeyi bildiğini zanneder. İkinci kitabı okuyan kuşkuya düşer. Üçüncü kitabı okuyan hiçbir şey bilmediğini anlar.” Alman Filozof Frederick Pollock 

Günümüzde birçok ebeveyn çocuklarının kitap okumamasından yakınmaktadır. Maalesef ki, çocuklarımızın zaman geçirdiği mecralar çok daha farklı. Yabancı film izleyip, sabahlara kadar oyun oynamak çok daha cezbedici geliyor onlara. Öncelikle kitapların varlığından haberdar olmaları gerekmiyor mu? Aradığı heyecan, aksiyon, duygusallık kitaplarda çok daha fazla biz biliyoruz ama bu kitap dünyasına çocuklarımızı çekmemiz ve bu duyguları onlara yaşatmamız için bir şeyler yapmamız gerekiyor. 

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Ne Yapmalı?

Sınav stresi çeken ya da ergenlik döneminde olan bir çocuğunuz varsa eğer aşağıda vereceğim tavsiyeler mutlaka işinize yarayacaktır.

Beraber Kitap Alışverişine Çıkın

Kitap rafları arasında dolanmak, onlara dokunmak incelemek merak etmesine yol açacaktır. Önce ilgi alanı olan konular hakkındaki kitaplara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Odaklandığı kitabın arka kapağını okumasını önerebilirsiniz. Gözünü korkutmamak için bir ya da iki kitapla alışverişi tamamlayabilirsiniz. Bu alışveriş sırasında kendiniz içinde kitap almayı unutmayın. Rol model olarak sizi görmesini sağlayın.

Kitap Seçimini Kendisine Bırakın

Ergenlik döneminde çocuklarımız genellikle aile ile zıtlaşmalar yaşar. Dışarıdaki yada sanal ortamdaki hayat onu cezbeder. Ailenin seçimlerini değil arkadaşlarının seçimlerini dikkate alır. Bunun bilincine varıp ona göre davranmakta fayda vardır. Siz birkaç tane kitap önerisinde bulunabilirsiniz fakat o tercih etmiyorsa pek zorlamamakta fayda var. İlk kitaplarını kendisi seçer sizde daha sonra hediye kitaplar alarak tavsiyede bulunmuş olursunuz.

Kitap Köşesi Ya Da Kitaplık Oluşturun

Görsel olarak kitaplara aşına olmak kitap sevgisine katkı sağlar. Yeni kitapların o raflara eklenmesi onu güzel etkileyecektir.

Rol Model Olun

En güzel örnek sizsiniz çocuğunuza. Evde diğer bireylerin okuduğunu görmek ona iyi gelecektir. Ergenlik döneminde genellikle dikkat çekmemek isterler ve kuytu köşe yerlerde yalnızlığı seçerler. Evde başka bireylerin okuduğunu görmek bu davranışı normalleştirecektir ve çocuğunuz bunu daha kolay yapacaktır.

Sinemaya ve Dizilere Uyarlanan Kitapları Keşfetmesinin Sağlayın

Filmi çekilen kitaplar çok daha cezbedici olabilir. Hem serileri olan kitaplar bir kitabı bitirip diğerine geçmek için can attıracaktır. Okuma hızını çok daha artmasına faydası olacaktır. Eğer filmi çekilen, uyarlama senaryolar olan kitaplar hakkında çok fazla bilginiz yoksa çocuğunuza önermeniz için aşağıdaki önerilerimi değerlendire bilirsiniz.

 • Hababam Sınıfı

 • Harry Potter

 • Sol Ayağım

 • Marslı

 • Çizgi Pijamalı Çocuk

 • Taht Oyunları ( Game Of Thrones )

 • Yüzüklerin Efendisi

 • Açlık Oyunları

Kitaplar Hakkında Sohbet Edin

Okuduğun kitap ne anlatıyor demek yerine sohbet ortamında bunu yapabilirsiniz. Karakterler hakkında yorum yapabilir en çok hangisini sevdiğini sorabilirsiniz. Okumadığınız kitabı okuyorsa eğer, “merak ettim senden sonra bende okuyacağım” diyebilirsiniz.

Değerli Yazarlarımızı Keşfetmesini Sağlayın

Edebiyat kültürümüzün güzelliğini ve büyük üstatlarımızı tanıma şansı sağlayın. İlgi alanlarına göre önerilerde bulunup hediyeler alarak yazarlarımızı tanımasına izin verin. Benden sizlere birkaç öneri daha gelsin o zaman.

 • Yaşar Kemal

 • Ömer Seyfettin

 • Rıfat Ilgaz

 Yukarıda sunduğum öneriler kitap okuma sevgisini aşıladıysa eğer çocuğunuza bunun nelere katkı sağlayacağına bir göz atalım.

 • Sınavlarda değişen soru tarzlarını daha kolay algılayabilecekler. Matematik sorularının bile paragraf uzunluğunda olması tüm gençlerin gözünü korkutuyor. Kitap okuyarak soruyu çözme süreleri yarı yarıya düşecektir.

 • Anlama kabiliyeti çok daha gelişecektir. Okuduğu bir metni tek seferde kavrama yeteneği kazanacaktır.

 • Çocuklarınızın stresle baş etme yöntemi kitap olacaktır. Bir problemi olduğunda kitap okuyarak ruhsal açıdan rahatlama sağlayacaktır.

 • Kelime dağarcığı gelişecek, sohbet muhabbet ortamında daha akıcı güzel konuşmasına fayda sağlayacaktır.

 • Yalnızlık hissi en aza inecektir.

 • Genel kültür artar ve pratik düşünce gelişir.

 • Kitap okuyan kişi karar vermede daha hızlı ve atik olur.

YAZAR: MAVİŞ GÜNDOĞDU

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın Püf Noktaları Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak Kitap Okuma Alışkanlığı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.