AnasayfaBlogÇocuk Gelişimi Bölümü (MYO)
Bölümler

Çocuk Gelişimi Bölümü (MYO)

14 Temmuz 2020
Çocuk Gelişimi Bölümü (MYO)

Çocuk gelişimi ailede başlayan bir süreçtir. İnsanın en hızlı gelişim gösterdiği dönem olan okulöncesi dönemi, çocuğun kişiliğinin şekillendiği dönemdir. Annenin hamileliğinin ilk zamanlarından itibaren başlayan bu gelişim aşamaları, yaşlılık çağlarına kadar uzanmakta. Anne karnında başlayan fiziksel gelişim, bebeğin dünyaya gelişiyle birlikte bilişsel ve duygusal gelişim olarak da devam eder. Annenin hamilelik süresince sağlıklı yaşama koşullarını düzenleyebildiği ölçüde, çocuğun gelişimi olumlu etkilenmektedir. Çocuğun dünyaya gelişinden itibaren fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişim süreçleri; aile içi iletişim, sosyal ve kültürel ortam gibi etkenlere göre değişiklik göstermektedir. 

Çocuk aile ortamında büyürken, anne-babayı model alarak öğrenmeye başlar. Çocuk gelişiminin ilk yıllarından itibaren en etkili öğrenme biçimi, ‘model alarak öğrenme’dir. Bu nedenle çocuk sahibi olan aileler ne kadar bilinçli ve ne kadar sağlıklı (fiziksel-psikolojik sağlık olarak) yaşayan kişilerden oluşursa, çocuklar da o derece sağlıklı ve düzgün bir gelişim gösterirler. 

Bilinçli olarak çocuk yetiştirmek için en önemli yöntem, bu konuda eğitim almaktır. Kişisel olarak kendini eğitmek adına; kitaplar okuyup, seminer ve kurslar alarak bunu yapabiliriz tabii ki. Ancak bu konuda en iyi eğitim alma yolu konunun uzmanlarından, yani akademisyenlerden aldığımız eğitim olacaktır. Üniversitelerde Çocuk Gelişimi bölümü olarak, hem önlisans hem de lisans düzeyinde akademik eğitim verilmektedir. Lisans düzeyindeki Çocuk Gelişimi Bölümü akademik programını ayrı bir başlıkta okuyabilirsiniz. Bu yazımda sizlere önlisans düzeyindeki, yani iki yıllık olan Çocuk Gelişimi bölümünden bahsedeceğim.

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir?

Çocuk Gelişimi Bölümü, üniversitelerde Meslek Yüksek Okulu bünyesinde açılmış olan iki yıllık bir önlisans programıdır. Bu bölüme merkezî yerleştirmeyle ve Sözel puanla öğrenci alınmaktadır. Bu bölümün önlisans programı, lisans programına göre daha yaygındır, daha çok öğrenci almaktadır ve daha çok üniversitenin çatısı altında eğitim vermektedir. Ancak şunu belirtmek de gerekir ki; bu bölümün lisans programının tercih edilme oranı da gün geçtikçe artmaktadır. Bunun temel nedeni ise; sadece lisans programı mezunlarının ‘idareci’ vasfında çalışabilme olanaklarının olmasıdır.  
Bu bölüm, açıköğretim olarak da tercih edilebilecek bir bölümdür. Açıköğretim programlarına girebilmek için merkezî yerleştirme sınavlarına girmeniz ve belirli bir puan almanız gerekmektedir. 

Daha önce bir önlisans programından mezun olduysanız, ikinci üniversite olarak sınavsız yoldan da İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin bu bölümünü tercih edebilirsiniz. Bu bölümün lisans programını tercih edebilmek için bir lisans diplomanızın olması gerekmektedir. 
Çocuk Gelişimi bölümünün önlisans programında, yalnızca çocukluk çağlarındaki gelişim konuları detaylı olarak öğretilmektedir. Bu bölümde, öğrencilerin saha çalışmaları ve  çeşitli kurumlarda yapacakları diğer uygulamalı çalışmalarla birlikte, nitelikli ve donanımlı mezunlar verilmesi amaçlanmaktadır.

Önlisans programında öğrencilerin sadece çocukluk çağında uzmanlaşması amaçlanmış olup, çocukluk çağı sonrasındaki gelişim aşamaları, yalnızca lisans düzeyinde ele alınmaktadır. Önlisans düzeyinden lisans düzeyine geçmek isteyen öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girmeleri ve yeterli bir puan almaları gerekmektedir. Aldıkları puanlarla Çocuk Gelişimi Bölümü lisans programına veya Okulöncesi Öğretmenliği bölümüne yerleşebilirler. 

Çocuk Gelişimi Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Çocuk Gelişimi Bölümü önlisans mezunlarının iş olanaklarının geniş olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölüm mezunları genellikle kamu kurum ve kuruluşlarında veya özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda rahatlıkla iş imkânı bulabilirler. Bu kurum ve kuruluşlardan bazıları; hastaneler, özel ve kamu sağlık kuruluşları, eğitim kurumları, kreşler ve yayınevleridir. Ayrıca bu alanda akademik kariyer yapmak isteyen önlisans mezunlarının öncelikle lisans ve sonra da diğer lisansüstü eğitim basamaklarından başarılı olmaları, ALES ve YÖKDİL gibi bazı merkezî yerleştirme sınavlarındandan da yeterli puan almaları gerekmektedir.

Bu başarıyı elde eden mezunlar, üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilme olanağı bulabilirler. Öğrencilik dönemlerinde, Erasmus gibi öğrenci değişim programları aracılığıyla yurtdışına gidilmesi ve orada branşla ilgili çalışmalar yapılması halinde, iş imkânlarının daha da genişleyeceğini söyleyebiliriz.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Çocuk Gelişimi Bölümünün önlisans programı mezunları “çocuk gelişim uzmanı” unvanıyla kamu ve özel kurum ya da kuruluşlarda, okulöncesi eğitim kurumlarında uzman veya danışman olarak çalışabilirler. 

Aynı şekilde kamu ve özel sektördeki eğitim veya sağlık kuruluşlarında uzman veya danışman olarak; Ayrıca medya şirketlerinde ve yayınevlerinde, görsel ve yazılı yayınların denetlenmesi konusunda uzman olarak çalışma imkânları vardır. Eğitim kurumları, sağlık kuruluşları gibi çalışma alanlarında uzman, danışman veya eğitmen gibi meslekler yapabilirler.

Çocuk Gelişimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Çocuk Gelişimi bölümünde eğitimi verilen başlıca dersler şunlardır:

 • Psikoloji

 • Sosyoloji

 • Çocuk Gelişimi I, II

 • Özel Eğitim I, II

 • Çocuk Beslenmesi

 • Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

 • Okulöncesi Eğitimde Araç Gereç Geliştirme

 • Çocuk ve Oyun

 • Öğrenme ve Öğretme Teknikleri I, II

 • Çocuk ve Drama

 • Aile Eğitimi

 • Kaynaştırma Eğitimi

 • Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı

 • Çalışma İlişkileri ve Etik

 • Temel Bilgi Teknolojileri

 • Özel Eğitimde Program Geliştirme

 • Okulöncesi Eğitim Kurumlarında Program Geliştirme

 • Özel Gereksinimli Çocuklar ve Eğitimi

 • Özel Eğitimde Araç Gereç Geliştirme

 • Çocuk Edebiyatı ve Medya

 • İlkyardım ve Acil Sağlık Hizmetleri

 • Çocuk Gelişimi Uygulamaları

 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

 • Bebeklik Döneminde Gelişim ve Eğitim

 • Erken Çocukluk Dönemi Gelişimi ve Eğitimi

 • Okul Öncesi Eğitim ve Bakım

 • Rapor Okuma ve Yazma

 • Anne ve Çocuk Beslenmesi

 • Aile ve Yaşam Dinamikleri

 • Çocuk Teknoloji ve Medya

Bu bölümde işlenen temel derslerden “Özel Eğitim Kurumlarında Uygulama” ve “Çocuk Gelişimi Uygulamaları” gibi uygulamalı dersler, deneyim kazandıracak nitelikte staj dersleridir. Öğrenciler bu dersler sayesinde; mezun olduktan sonra hem teorik hem de pratik olarak güçlü olabilirler. Bu da kariyer hayatlarında başarıyı getiren bir etkendir.

Çocuk Gelişimi bölümü sadece kariyer için değil, çocuk yetiştirmek için de gerekli olan temel bir eğitimdir. Bu bölüme iş olarak bakmayan, her yönden sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için bu bölümü okuyan anne-babaların alacağı her ders bir cevherdir. Duygusal, düşünsel, bilişsel ve fiziksel olarak sağlıklı yetişen çocuklar, sağlıklı bir toplumu oluşturacaklardır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

2020 yılında Çocuk Gelişimi bölümünün önlisans programına ait en yüksek taban puan olan 338,905’le İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’dir ve başarı sıralaması da 225195’tir. En düşük taban puana sahip olan üniversite ise 225,431 puanla İstanbul Esenyurt Üniversitesi’dir ve başarı sıralaması da 182326 olarak açıklanmıştır.

Çocuk çocuk gelişimi bölümü önlisans programı önlisans düzeyi lisans düzeyi başarı sıralaması oyun terapisi
Emel Keskin
Emel Keskin
Blog Yazarı

1998-1999 yılları arasında, Yalova'da bulunan bir reklam ajansının Koleksiyon adlı dergisinde; reklam koordinatörü ve köşe yazarı olarak çalıştı. 2003’te Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu. Halen İstanbul Üniversitesi, Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çocuk Gelişimi Bölümü
Bölümler

Çocuk Gelişimi Bölümü

05 Mayıs 2020
Çocuk Gelişimi Nedir?
Çocuk Gelişimi

Çocuk Gelişimi Nedir?

16 Nisan 2021
Oyun terapisi eğitimiyle oyunların iyileştirici ve tedavi edici yönünü keşfedin. Uzman psikolog ve eğitmen eşliğinde harika bir online program.
5
(16)

Oyun Terapisi Eğitimi

11 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
240110
Yaratıcı Drama Eğitimi
5
(27)

Yaratıcı Drama Eğitimi

9 Konu5 Saat
Sibel CurcialiSibel Curciali
17069
Masal terapisi eğitimi psikologlar için yeni beceriler edinmesini sağlar. MAsal terapisi sertifikanızla bireysel, grup veya diğer seanslarınızda fark yaratın.
4.3
(3)

Masal Terapisi Eğitimi

16 Konu5 Saat
yasemin erdemirrYasemin Erdemir
19089