AnasayfaBlogCehaletin Kökü Kazınıyor
Teknoloji

Cehaletin Kökü Kazınıyor

01 Kasım 2018
Cehaletin Kökü Kazınıyor

Yakın bir gelecekte aklımızda oluşan bir imgeyi ekran üstüne yansıtmak ve istenen yerde görüntülenmesini sağlamak mümkün olacak. Bu düşünce okuma aracının tamamlanması, sosyal ilişkilerimizin adına bir devrim niteliği taşıyacak. - Nikola Tesla 1856-1943

Akademik ya da bireysel eğitim hiçbir vakit durdurulamaz ve engellenemez. Öğrenme ve merak etme güdüsü insanın yaradılışının belki de en büyük özelliğidir. Eğitimin günümüzdeki en önemli hedeflerinden biri; geleceğin öngörülemez olduğu dikkate alınarak çok yönlü düşünen bireyler yaratmaktır.

Teknoloji Çağı

Teknolojik çağ(bilim çağı) insanoğlunun biçimlenmesi, şekillenmesi ve gelişmesinde çok büyük rol oynamış ve evrime en büyük katkılarından birini sağlayarak büyük sıçrama yaratmıştır ya da yaratmak üzeredir. Kişisel gelişim ve online eğitim, teknoloji ile harmanlayan her birey, dünyayı biraz daha globalleştirerek; sınırları yok saymanın yollarına bakmayı hedeflemiştir. Ulaşılabilir bilgi mutlaktır ve teknoloji okuryazarı herkes buna sahiptir. Bunun sonucunda ortak verilerin sahibi, gelişmiş, en az bir dil bilen, sağduyu sahibi yeni insanoğlu ortaya çıkmış ve dünyanın vatandaşı olmaya hak kazanmıştır.

Teknolojik evrim ve beraberinde getirmiş olduğu bilgi, bugün dünya üzerinde farklı dil, kültür ve geleneklere rağmen ortak bir bilinç oluşturmuştur. Eğitimdeki tarihsel sürecin gelinen son noktasında bu ortak bilinç ‘bilgi insan’; bilineni doğru kavrayarak bilinmeyene bir adım daha yaklaşmıştır.

Ulaşmaya çalıştığımız ve nihayetinde sahip olduğumuz her bilgi, teknolojik devrim sayesinde tek ve gerçek kaynaklardan dolayısıyla/ neredeyse/ ilk ağızdan download edilir. Şüphesiz ki çoğu bilgi, yine çağın şaheseri ve en büyük buluşu olan internette farklı yönlere eğilim gösterebilir. Fakat, her vakit kendini yenileyen teknolojik evrim, kendi eliminasyonu yaparak, çoğu bilgiyi çapaklarından ve kirlerinden arındırarak salt bilgiye dönüştürmeyi başarmıştır.

İnsanlık bugün gelinen noktada en iyi ve en güçlü durumdadır. Bunun aksi düşünülemez. Çizilen tüm olumsuz tablolara rağmen, doğa ve onun yarattığı kanunlar, düşünen ve deneyleyen insan ırkını daha da güçlendirmiştir. Varlığın ve yaşamın devam etmesi sadece buna bağlıdır..

Güç her şeydir…

İnsanoğlunun ana mottolarından biri, yaşamanın kolaylaşması/ kolaylaştırılmasıdır. Çünkü insanoğluna verilen biyolojik ömür, evrensel zamanda çok az ve kısıtlıdır.

Teknoloji Devrimi

Düşünmeye ve ilerlemeye ihtiyacı olan insanoğlu, var olduğu düzende zamanını efektif harcamaya zorunludur. Bu yüzdendir ki İlk Çağ’da ilk bulduğu şey ‘alet’ dir. İlk mucidin elinden çıkmış ilk alet bugün yine geçmişin tüm mucitleri sayesinde teknoloji adı altındaki her şeyde hayat bulmuştur. Yeni Çağ’da, yarattığı makineye matematiksel, fensel formülleri yükleyerek sonsuz olasılıklar evrenine ulaşmıştır. Bu, yeryüzünden evrene açılan koskoca tünelin ucundaki ışığı görmektir ve çağ atlamanın eşiğine gelinmiş en heyecan verici keşiftir. Bundan sonra olacaklar ışık hızında ilerleyecek ve en önemli bilinmeyeni bilinir kılarak bizleri gerçeğe bir adım daha yaklaştıracaktır.

Günümüzde insan aklının ve fiziksel gücünün yetişemeyeceği hızda formülleri ve algoritmaları hesaplayan teknoloji harikası makineler vardır. İnsanoğlunun dehası, duygusu, merakı ve yaşam enerjisi bilgisayarların akıl almaz hesapları ile yoğurulacak ve yeniden öğrenme başlayacaktır. Tabi bu aşamada fikir ve bilim adamı olabilmenin tek yolu konfor şartlarının sağlanabilmesine bağlıdır. Ranta ve paraya bağlı olmayan toplumlar oluşturmak eğitimin ana düsturu olmalıdır. Tertemiz belleklere sahip, bilmekten ve ileri gitmekten başka dünya görüşü olmayan ‘yeni bilgi çağı adamları’ bu sayede geleceğimizi örecekler ve cehaletin kökünü kazıyacaklardır.

Bilim adamları yakın bir gelecekte teknolojinin sınırsız enerjiye ulaşabileceğini biliyorlar. Gezegenin ve insanların faydası için teknolojiyi ve kaynakları en iyi şekilde değerlendirmeyi planlıyorlar. Böylece insanın konforunun; paranın ve onun getirdiklerinden bağımsız olabileceğini öngörüyorlar. Kar amacı gütmeyen organizasyonlar insan aklını ve benliğini her şeyin üzerinde tutuyorlar.

Yoksulluğun, kıtlığın, toplumdaki her türlü yozlaşmanın, suçun, ve savaşların nedeninin, günümüz dünyasının toplumun yararına olan teknolojik gelişmeleri bilinçli bir şekilde yavaşlatan kar bazlı ekonomik sistem olduğu düşüncesiyle kurulan Venüs Projesi bu organizasyonların en heyecan verici örneklerindendir.

Geçmişi özlemle ananların aksine bulunduğumuz noktada insanoğlu en iyi ve en gelişmiş biçimindedir. İhtiyacımız olan her şeyin formülü ve algoritması yine bu dünyadadır. Teknolojik devrim ve onun yegane ortağı bilgi-insanın analitik ve çözümleyici iş birliği, ‘Evrenin İncisi’ Dünya’yı aydınlatarak, ‘Evrenin Güneşi’ yapacaklardır. Gönülden inandığım bu ortaklık bizi en heyecanlı yolculuğa çıkarıyor.

Bilgi paylaşılabilir, çoğaltılabilir ve yayılabilir bir olgudur.

Bu, geleceğin görülebilen tek ve gerçek yüzüdür…

Yazar: Zehra Kazancıoğlu

Teknoloji Devrimieğitim teknolojisi eğitim ve teknolojiteknolojiteknoloji faydalarıteknoloji etkileri teknoloji ve insan teknoloji zararları yeni teknoloji
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital İK Eğitimi
4.9
(9)

Dijital İK Eğitimi

8 Konu10 Saat
Bilal ŞentürkBilal Şentürk
290150
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
510260
Arduino Eğitimi
5
(4)

Arduino Eğitimi

19 Konu5 Saat
Erkan VarolErkan Varol
269134
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
350179