AnasayfaBlogÇalışanları Başarılı Bir Şekilde Nasıl Ödüllendirmeli
Performans Değerlendirme

Çalışanları Başarılı Bir Şekilde Nasıl Ödüllendirmeli

17 Mayıs 2019
Çalışanları Başarılı Bir Şekilde Nasıl Ödüllendirmeli

Ödüllendirme ve teşvik bir çalışan için oldukça önemlidir. Çalışan takdiri sadece insanlar için yapılması iyi olan bir şey değildir. Çalışan takdiri işiniz için insanların yarattığı en önemli sonuçları pekiştiren ve ödüllendiren bir iletişim aracıdır.

İnsanları etkin bir şekilde takdir ettiğinizde, seçtiğiniz teşvik yollarıyla birlikte insanların tekrar etmesini istediğiniz eylem ve davranışları pekiştirmiş olursunuz. Bir çalışan takdiri sistemi basit, anlık ve güçlü bir şekilde pekiştirici olandır. Ödüllendirme veya çalışan takdiri yapacak bir işveren, performans değerlendirme eğitimi (360 derece) alırsa çok daha verimli sonuçlara ulaşır.

Çalışan takdir süreçleri akla geldiğinde, hem kurum hem de çalışan için eşit derecede güçlü bir takdir bulmak gerekir. Sizin sunduğunuz takdiri çalışanlarınızın motive edici ve ödüllendirici olarak görmesini istiyorsanız, aşağıdaki ipuçları çok işinize yarayabilir.

Etkin Takdir İçin Önemli İpuçları 

Bütün çalışanlarınızı takdir için hak sahibi yapmalısınız. 

Öncelikle hangi performans veya katkının ödüllendirilebilir davranış veya eylem içerdiğine dair kriterler belirlemelisiniz.

Takdir, çalışan kişiye hangi davranışların ve eylemlerin ödüllendirileceğine dair spesifik bilgi sağlamalı. Ve daha sonra kriterde belirtilen seviyede performans gösteren herhangi biri ödüllendirilmeli.

Calışan takdiri mümkün olduğunca eylemlerin performansına göre belirlenmeli, böylece takdir işverenin teşvik etmek istediği davranışı pekiştirir.

Yöneticilerin takdir edilmesi gereken insanları seçtiği bir süreç tasarlamak istemezsiniz. Çalışanlar bu tip bir süreci her zaman yönetim kayırmacılığı olarak görülecektir. İşte bu yüzden bir bireyi ayrı tutan süreçler nadiren daha etkindir.

İşe Yarayan Başarılı Bir Takdir Örneği 

Müşteri bir şirket çalışanları için ödüllendirmede kriterler belirler. Bu kriterler süpervizör istemeden bir müşteriye hizmet vermede şirketin başarısına katkıda bulunma gibi aktiviteler içerebilir.
Belirtilen kritere uyan her bir çalışan süpervizör tarafından el yazısı ile yazılmış bir teşekkür notu alıyor ve bu not takdir edici nakit ödüller içeriyor. 

Çalışan ödülü kura ile çekiyor, böylece ödülün miktarında hiçbir şekilde bir yönetimsel tercih bulunmuyor. Teşekkür notunun bir kopyası da daha tatmin edici ödül ve takdir fırsatları için dönemsel kura kutusuna gidiyor. 

Çalışan Takdiri ve Performans Yönetimi Hakkında Farklı Örnekler

İnsanlar rastgele olan ve sürpriz içeren takdirleri daha çok severler. Eğer bir üretim grubuna zamanında gerçekleştirdikleri her teslimat için bir öğle yemeği ısmarlarsanız, zamanla öğle yemeği bir hak haline gelir ve takdir olmaktan çıkar.

Başka bir kurumda, bir CEO geleneksel olarak her gün bütün çalışanlara öğle yemeği ısmarlamıştı. Çok geçmeden öğle yemeğine katılamayan çalışanlar para iadesi istemeye başladı. Böylece takım oluşturma amacı bir hak haline dönüştü ve sonuç hayal kırıklığı oldu. 

Bir dönem Pall Kurumuna ait çalışan takdiri için etkinlikler düzenleyen bir gülümseme takımı vardı. En iyi olana ödül verilmesi planlanınca çalışanlar tatillerde mağaza vitrinleri dekor etmeye başladılar. Ardından işverenler piknik, yemek ve benzeri aktiviteler düzenleyerek ödüllendirici bir ortam yarattılar.

Başka bir şirket ise, her Cadılar Bayramında öğlen verilen bir grup yemeği sırasında kostümlü geçit töreni düzenliyor.

Hem işverene, hem de çalışana işten istediklerini elde etmelerine yardımcı olan ödül ve teşvikler, her iki taraf için de kazan-kazan durumu teşkil eder. Bunun yanı sıra, gizemli bir şekilde takdir için seçilen, kazanmak için kriterleri yeterince anlamakta başarısız olanların moralini bozan çalışan takdiri tuzaklarından kaçınmak gerek.

çalışan takdiri teşvik ödüllendirme performans değerlendirme ödüllendirme ve teşvik performans yönetimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Başarılı İnsanlar Cezalandırılıyor Mu?
Başarılı İnsanlar

Başarılı İnsanlar Cezalandırılıyor Mu?

12 Ekim 2018
Kurum Kültürü Nasıl Geliştirilir?
İşletme Yönetimi

Kurum Kültürü Nasıl Geliştirilir?

30 Ocak 2020
Performans Değerlendirmede Yapılan Hatalar
Performans Değerlendirme

Performans Değerlendirmede Yapılan Hatalar

29 Kasım 2018