AnasayfaBlogBilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon (MYO)
Bölümler

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon (MYO)

31 Ekim 2020
Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon (MYO)

Bilgisayar ön lisans bölümleri arasında nispeten daha az bilinen bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümü, üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlıdır. Bölüm, 2 yıllık ön lisans eğitimi sunan tasarım odaklı bir alandır. Ülkemizde gittikçe artan tasarımcılık ve animasyon sektörü, bir eğitim programı olarak da tercih ediliyor. Ön lisans bir bölüm olarak bilgisayar destekli tasarım ve animasyon, bu alanlarda çalışacak yaratıcı mezunları yetiştirme hedefindedir. 

Bölüm, toplam 11 üniversitede bulunmaktadır. Özellikle özel üniversitelerin son yıllarda tasarım ve bilgisayar bölümlerine yönelik ciddi çalışmaları var ve bu durum devlet üniversitelerinde de yaygınlaşmaya başlamaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon, ülkemizde ve yurt dışında yaratıcılığınızı gösterebileceğiniz en ideal bölümlerdendir. Bu bölümü biraz daha yakından tanıyarak tercih dönemindeki olası sorularınıza cevap arayalım. 

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Bölümü Nedir?

Bölümün temel amacı; animasyon, oyun ve tasarım sektörüne nitelikli tasarımcılar yetiştirmektir. Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümünde; görsel efektler, mobil ve bilgisayar oyun uygulamaları, animasyon, tasarım ve grafik yapımı öğretilir. Bölümün geneli pratik eğitime dayanır ve bölümün adından da anlaşılacağı üzere bilgisayar kullanımı ön plandadır. Uygulama esaslı bir bölüm olan bilgisayar destekli tasarım ve animasyon, bu alanlara ve sektöre ilgi duyan adayları bölüme beklemektedir. Bölüme giriş için sınav dışında bir ön şart bulunmasa da tasarıma, bilgisayar kullanımına ve animasyona belli bir aşinalık ve ilgi beklenir. Bölümü tercih etmeden önce bölümün ders içeriklerine ve derslerin işleniş biçimlerine bakmanızı öneririz. 

Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümü; bilgisayar üzerinden çizim, grafik, animasyon ve modellemeyi kapsayan bir eğitime sahiptir. 2 yıllık eğitimde; öğrencilerin ilgili alanlar için tasarım beceri ve yetkinlikleri kazanmaları hedeflenir. 

Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon, eğitim programı ve kazandırdığı beceriler ile öne çıkarken bölümü başarıyla bitirmeniz hâlinde birçok lisans bölümüne de geçiş hakkınız bulunuyor. Yazılım mühendisliğinden, reklamcılığa kadar bölüm ile alakalı lisans programları, DGS başarınıza bağlı olarak sizi kabul edebiliyor. İlgili lisans bölümlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Tasarım yöntemleri, modelleme ve animasyon geliştirme hakkında geniş bilgi ve uygulamalara sahip olabileceğiniz bölüm, iş olanaklarıyla da öne çıkmaktadır. 

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Tasarım ve animasyon odaklı meslek ve alanlarının, dünyada hatırı sayılır bir seviyeye ulaştığı aşikar. Son yıllarda ülkemizde de tasarım, animasyon ve oyun alanlarına yönelik çalışmalar ve projeler görünür oldu ve sektöre de bir canlılık kazandırdı diyebiliriz. Aslında tasarımın merkezde olduğu iş alanları ve meslekler, uzun zamandır tercih edilebilir olsa da sektör içinde alaylı denilebilecek insanlar da vardı. Bugün ise tasarım odaklı meslekler için farklı adlarla pek çok bölüm açılmıştır. Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümü de tercih edilebilecek en doğru bölümlerden biridir ve iş alanları da genişlemeye açıktır. 

Öncelikle bölüm mezunları, tam zamanlı ya da freelance olarak çalışabilmektedirler. Reklam ve dijital sosyal medya ajansları, oyun ve animasyon şirketleri, televizyon- film yapım sektörü, mimarlık ofisleri, mezunların çalıştığı bazı alanlardır. Kamu sektöründe çalışan mezun sayısı, oldukça azdır. Genellikle özel sektörde iş bulunabilmektedir. 2 yıllık eğitim boyunca edindiğiniz ve geliştirdiğiniz beceriler bağlı olarak sektör dahilinde yükselebilir ve kolayca iş bulabilirsiniz. Ayrıca DGS başarınıza bağlı olarak ilgili lisans bölümlerine geçerek iş bulma ihtimalinizi de artırabilirsiniz. 

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümünde, uygulamalı dersler görülür. Mezun olmak için alınması gerekilen AKTS değeri 120'dir. 2 yıllık eğitimde: görsel efekt teknikleri, modelleme yöntemleri, temel tasarım ve fotoğraf alanlarına yönelik dersler verilir. Bazı üniversitelerde bitirme projesi, bazı üniversitelerde ise yaz stajı uygulaması vardır. Bölümün genel olarak dersleri aşağıdaki gibidir, bazı adlar farklılık gösterse de ders içerikleri aynıdır. 

 • Temel Tasarım

 • Teknik Resim

 • 3B Modelleme

 • Matematik

 • Görsel Tasarım

 • Bilgi Teknolojileri

 • Temel Fotoğraf

 • Bilgisayar Destekli Tasarım/Animasyon

 • Görsel Efekt Teknikleri

 • Organik Modelleme

 • Baskı Teknikleri

 • Görüntü İşleme Programları

 • İşletim Sistemleri

 • Video Prodüksiyon

 • Bitirme Projesi

 • İleri Kurgu Teknikleri

 • 3B Ürin Modelleme

 • Bilgisayar Donanımı

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Bölüm, yalnızca TYT puanına bağlı öğrenci almaktadır. 2019 yılındaki güncel verilere göre bilgisayar destekli tasarım ve animasyon taban puanları en yüksek üniversite, İstanbul Ayvansaray Üniversitesidir. Bölüm, 11 üniversitede yer alırken bazı özel üniversitelerin yarı yarıya burs kontenjanlarını dolduramamıştır. Devlet üniversitelerin kontenjanları ise dolu gözükmektedir; yalnız Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin 1 kişilik KTTC kontenjanı dolmamıştır. 

Bölümün taban puan ve sıralama değerleri, popüler ön lisans bölümlerine göre düşüktür. En yüksek sıralama değeri, 293.410'dur. Bölümü tercih etmeden önce üniversitelerin sıralama değerlerine bakarak hedefinize uygun bir çalışma planı başlatabilirsiniz. Bölümün, özel üniversitelerdeki sıralama değerleri daha yüksek olurken devlet üniversitelerinde ise daha düşük sıralamalar vardır. Bu verilere göz atarak hedefinize uygun bir çalışma uygulayabilirsiniz. En yüksek sıralama ve puana sahip ilk 5 içinde yer alan üniversitelere de aşağıdan göz atabilirsiniz. 

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralamaİstanbul Ayvansaray ÜniversitesiBilgisayar destekli tasarım ve animasyon (Burslu)321,49161293.410İstanbul Ayvansaray ÜniversitesiBilgisayar destekli tasarım ve animasyon (İÖ)307,75504362.394İstinye ÜniversitesiBilgisayar destekli tasarım ve animasyon (Burslu)304,66784380.083İstanbul Gelişim ÜniversitesiBilgisayar destekli tasarım ve animasyon (Burslu)303,13666389.262Aydın Adnan Menderes ÜniversitesiBilgisayar destekli tasarım ve animasyon235,022341.770.913

Bilgisayar destekli tasarım ve animasyon eğitimi veren diğer üniversiteler ise şunlardır:

 • Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

 • Amasya Üniversitesi

 • Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

 • Çukurova Üniversitesi

 • Yakın Doğu Üniversitesi

 • Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi

 • Yozgat Bozok Üniversitesi

bilgisayar destekli tasarım ve animasyon bölümü bilgisayar destekli tasarım ve animasyon taban puanları bilgisayar destekli tasarım ve animasyon eğitimi 3B modelleme animasyon sektörü
Emine Büşra Kanat
Emine Büşra Kanat
Blog Yazarı

Ankara Üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çizgi Film ve Animasyon Bölümü
Bölümler

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü

16 Temmuz 2020
Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)
Bölümler

Grafik Tasarımı Bölümü (MYO)

10 Eylül 2020
Görsel İletişim Bölümü
Bölümler

Görsel İletişim Bölümü

28 Ağustos 2020