AnasayfaBlogBaş Mimar Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Baş Mimar Nedir? Ne İş Yapar?

11 Nisan 2021
Baş Mimar Nedir? Ne İş Yapar?

Mimari proje çalışmaları içinde aktif bir şekilde rol alan baş mimarlar, pek çok kişinin ilgi duyduğu ve araştırdığı meslek grupları arasında yer almaktadır. Baş mimar, mimari proje içinde proje güvenliği ve estetiği ile alakalı tüm işleyişten sorumlu kişidir. Profesyonel olarak bu alanda çalışmalar yürüten kişiler baş mimar unvanı alır. En kısa tanımı ile bir proje çalışması içinde mimarlar grubunun en yetkili kişisine baş mimar adı verilmektedir.

Baş mimarlar yönetici pozisyonunda çalışan kişilerdir. Mimarların tasarımlarını, düşüncelerini yansıttıkları çizimleri en son olarak baş mimar değerlendirir ve son kararı verir. Grup içinde çalışmalar yürütürler. Baş mimar olmak isteyen aday öğrenciler üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren mimarlık programından mezun olma şartı bulunur.

Yazımızda Baş mimar kimdir? Baş mimar olma şartları nelerdir? Baş mimar ne iş yapar? Gibi soruları yanıtladık.

Baş Mimar Nedir?

Baş mimar, mimari projelerin güvenliğinden, kullanıma uygun olup olmamasından ve estetiğinden sorumlu meslek profesyonellerine verilen addır. Baş mimar, grubu içerisindeki tüm mimarların başında yer alan kişidir. Onlarla birlikte çalışarak görevlerini yerine getirir.

Her çalışma içinde baş mimar yer almaz. Baş mimarlar genel olarak büyük firmalarda ve büyük projeler içinde görev yapmaktadırlar. Örnek olarak hemen hemen tüm özel mimarlık şirketlerinde baş mimar bulunur. Bu şirketlerin çatısı altında en az 5 ile 10 kişi aralığında mimar çalışmaktadır. Bu mimarları kontrol eden bir de baş mimar olması gerekir. Baş mimar genel olarak otoriteyi sağlayan kişidir. Tecrübe ve deneyim, eğitim ve kendini geliştirmesi bağlı olarak her mimar bir baş mimar olma şansına sahiptir.

Baş mimarın sahip olması gereken en önemli özellik bu alana yetenek göstermesidir. Yöneticilik vasıflarının gelişmiş olması ve karar alma yeteneği sergilemelidir. Küçük ayrıntıları gözden kaçırmaları ve olası riskleri önden tahmin ederek çözüm yolu geliştirmelidir. Bu alanda faaliyet gösteren hemen hemen her meslek mensubu yaptığı işten memnundur.

İş bulma konusunda da sıkıntı yaşamayan meslek gruplarından olduğu söylenebilir. Üniversitelerde yer alan lisans bölümlerinden mimarlık bölümünü tamamlayan mimarlar, 4 yıllık eğitim alır. Aldıkları eğitim neticesinde mimar olan mezunlar kendilerini geliştirerek baş mimar olarak çalışmalarına devam edebilirler.

Baş Mimar Ne İş Yapar?

Baş mimarın çalışma alanına göre görev ve sorumlulukları vardır. Sorumlulukları arasında ilk sırada, hazırlanan mimari projenin müşteri beklentilerini ve gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığının kontrolü vardır. Aynı zamanda hazırlanan projenin kanuni düzenlemelere uygun olup olmadığı ile ilgili denetlemeler de baş mimar tarafından gerçekleştirilir. Verimliliği artırmaya yönelik mimari proje çalışmaları içinde yer alırlar. Çalışmalarını bir ekip ile beraber yürütürler. Yapılan tasarımlar, çizimler, değerlendirmeler en son baş mimar tarafından değerlendirmeye alınır. Hazırlanan projenin bel kemiği olan baş mimarın temel görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 • İş stratejisine uyum gösteren ve verimlilik artışına yönelik mimari girişimler planlamak ve sunmak baş mimarın en önemli sorumluluklarındandır.

 • Proje hedeflerini gözden geçirmek, ihtiyaçları ve bütçeyi tartışmak için müşterilerle görüşmeler yapar.

 • Restorasyon detaylı çizimleri de dahil olmak üzere tüm tasarım önerilerini hazırla ve sunar.

 • Mimari tasarımları hayata geçirmek için müteahhit, eksper ve inşaat mühendisleri ile birlikte çalışma içinde olur.

 • Tasarımların fizibilitesini tartışmak için inşaat uzmanları ve müşterilerle buluşmalar düzenler.

 • Mimari riskleri tanımlar, alternatifler ve çözüm önerilerinde bulunur.

 • Proje teslim tarihlerini takip etmek için bina inşasını denetler.

 • Finansal kaynakların yönetimini gerçekleştirir.

 • İnşaat süresince proje yönetimine katılır.

Baş Mimar Maaşları

Baş mimarlar özel ve kamu kurumlarında birçok alanda iş bulma imkanına sahiptir. Çalıştıkları alana göre görev ve sorumlulukları çeşitlenir. Genellikle; İnşaat Şirketlerinde, Mimarlık Ofislerinde, Mimari Danışmanlık Firmalarında, Yapı Denetim Firmalarında, Yapı Dekorasyon Şirketlerinde, Tasarım Ofislerinde, Mobilya Firmalarında çalışmalarını yürütürler.

Baş mimarların maaş gelirleri konumlarına göre değişiklik gösterir. Tecrübeleri, eğitimleri, çalıştıkları kurumun özellikleri kazançları ile doğru orantılıdır. Uzmanlık gerektiren bir meslek olduğu için kendilerini sürekli geliştirmeye devam etmeleri gerekir. Teknolojik gelişmeleri ve sektörel gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Yöneticilik görevine de sahip olacakları için bu alanda da kendilerini geliştirecek çeşitli eğitimlerden faydalanabilirler. Aşağıda baş mimar ve maaş gelirlerini detaylı olarak inceledik.

 • Yeni bir işte çalışmaya başlamış yeni baş mimar en düşük 4.000 TL ile çalışmaya başlar.

 • Alanında tecrübe kazanmış bir baş mimar ortalama 7.000 TL gelir elde eder.

 • En yüksek baş mimar maaş getirisi ise 10.000 TL olarak görülmektedir.

Baş Mimar Nasıl Olunur?

Baş mimar olmak için araştırma yapan adayların hemen hemen hepsi eğitim sürecini ve mesleki gereklilikleri inceler. Baş mimar; projenin tüm risk ve gerekliliklerini analiz edebilme yeteneğine sahip olmalıdır. Dolayısı ile analiz yeteneği güçlü olan adaylar için oldukça uygun bir bölümdür. Üç boyutlu düşünebilme, görselleştirme yeteneklerini geliştirecekleri bir eğitim ile karşı karşıya kalırlar. Bilgisayar destekli tasarım programları kullanabilme becerileri sayesinde bu alanda daha hızlı iş bulurlar.

Baş mimar olmak isteyen adaylarda üniversitelerde yer alan ve 4 yıllık eğitim veren mimarlık bölümlerinden mezun olmaları şartı aranır. Baş mimarlık eğitimi üniversitelerin 4 yıllık mimarlık bölümlerinde alınmaktadır. Baş mimar olabilmek için üniversitelerin mimarlık fakültesi bölümlerinden mezun olmak ve gerekli mesleki nitelikleri taşıyor olmaları gerekmektedir. Bir projede önemli sorumluluklar üstlenen baş mimarda aranan nitelikler aşağıdaki gibidir.

 • Proje yönetimi ile alakalı araç ve metodolojilerin bilgisine hakim olmaları beklenir.

 • Bilgisayar destekli tasarım programlarını kullanabilme becerisi gelişmiş olmalıdır.

 • Ekip yönetimi yapabilmelidir.

 • Olası problemleri önceden tespit edebilmeli, bir problem karşısında hızlı ve kalıcı çözümler üretebilmelidir.

 • Üç boyutlu düşünebilmeli ve görselleştirebilme kabiliyetine sahip olmalıdır.

 • Analitik düşünce becerisine sahip olmalıdır.

 • Küçük detaylara odaklanabilmeli, hiçbir detayı gözden kaçırmamalıdır.

 • Bir projenin tüm risklerini ve gerekliliklerini analiz edebilme becerisi gösterecek bilgi ve birikime sahip olmalıdır.

 • Erkek adaylar için askeri yükümlülüğünü tamamlanmış olması istenmektedir.

baş mimar mimar proje yönetici lisans baş mimar nedir baş mimar ne iş yapar baş mimar maaşları baş mimar nasıl olunur
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
3D Studio Max Eğitimi
5
(7)

3D Studio Max Eğitimi

26 Konu16 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
775209
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209