AnasayfaBlogAkademisyen Olmak İçin 5 Adım
İş Hayatı

Akademisyen Olmak İçin 5 Adım

26 Şubat 2020
Akademisyen Olmak İçin 5 Adım

Akademisyen olmak hayali henüz üniversitenin öğrenci yıllarında başlar. Daha yolun başındayken öğrenciler hedefini belirler. Hayatı boyunca öğrenmek ve öğrendiklerini ikinci kişilere aktarmak için yapılabilecek bir meslektir. Gerçek anlamda başarı yakalamak isteyen kişiler için akademisyenlik yolu o kadar da kolay geçmemektedir. Akademisyen olmak için, öğrencilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekir.   

Üniversitelerde sıklıkla kullanılan ve öğrenciler arasında öğretim üyesi ve öğretim elemanı gibi tabirlerle ifade edilen meslek profesyonel alanda akademisyen olarak bilinir. Lisans eğitimini tamamlamış ardından yüksek lisans yapmış ve beraberinde doktora ile sonuçlandırmış kişiler, öğretim üyesi olurlar. Öğretim üyesi olmanın ilk şartı doktorayı başarıyla tamamlamaktır. Akademisyen, yüksek lisans yaptığı dönemde araştırmalarını derinleştirmelidir. Alanında bilir kişi bir hale gelmelidir.  

Akademisyen özünde, üniversite ve yüksek öğrenim gibi kurumlar içinde öğretim gerçekleştiren kişidir. Fazla araştırma kişiliği ile ön plana çıkar. Aynı zamanda yaptığı bu araştırmalar özgün nitelikler taşır. Akademisyen yaptığı başarılar ve araştırmalarla birlikte seçtiği alana katkıda bulunur. Doğa bilimleri, insani bilimler ve sosyal bilimler gibi alanlarda akademik çalışmalar gerçekleştirir.  

Akademisyen, insanlar tarafından büyük bir itibara sahip olan meslektir. İnsanların gözünde doktor, avukat ve pilot gibi meslekler kadar değeri bilinir. Özellikle de üniversitelerde yaptığı çalışmalarla adından söz ettirir. Öğrenciler tarafından da akademisyenler saygın kişilik olarak gözükür.  

Akademisyen Olmak İçin Not Ortalaması 

Akademisyen olmak için öncelikle lisans programı elbette okumalıyız. Ancak akademisyen olma şartları arasında not ortalaması da önemlidir. İyi bir not ortalaması ile akademisyenliğin bir şartını yerine getirmiş olursunuz. Not ortalamaları ise, üniversiteler arasında farklılık gösterebilir. Türkiye’de yer alan birçok üniversitede taban ortalama 2,50 olarak kabul edilir. 2,50 altında not ortalamasına sahip olanların başvuruları kabul edilmez. Not ortalamanın altında kalanlar akademisyen olamaz, diye bir kaide yok. Notları yükseltmeleri halinde bu şanslarını sürdürebilirler. 

Standart olarak 2,50 olan puan, bazı üniversitelerde 3,00 şeklinde de istenebilir. Akademisyen olmak için not ortalaması iyi bir derecede olması gerekir. Amacında akademisyen olmak varsa, üniversitenin ilk yıllardan itibaren ona göre bir yol izlemekte fayda var. Çalışmaları ve not yükseltmelerini tam sağlamak lazım. 

Akademisyen Olmak İçin Gerekenler 

Üniversite hayatından kopmak istemeyenler için akademisyen iyi bir alternatiftir. Gerçek manada hayatlarını üniversitede sürdürmenin yolu akademisyenlikten geçer. Öğrencilik yaşantısından sonra da devam ettirebilmek mümkündür. Üniversitede kalıcı olmak için iyi bir karar verilmelidir. Okumayı seven ve araştırmalar yapabilen kişilerin bu mesleği seçmesi doğrudur. İlla maaşından dolayı akademisyenlik seçilmez.  

Akademisyen olmak için bazı gerekli şartlar vardır. Bu şartları yerine getirdikten sonra üniversitelerde akademisyen olarak görev alabilirsiniz. Şimdi hep birlikte akademisyenin yolu nerelerden geçer göz atalım.  

Lisans Mezunu Olmak 

Birinci sıraya belki de hiç koymamıza gerek yok. Ancak akademisyen olmak için öncelikle 4 yıllık bir üniversite bölümünü bitirmeniz gerek. Aynı zamanda yukarıda da belirttiğimiz gibi üniversite puanını iyi bir derecede bitirmek lazım.  

Yüksek Lisans Yapmak 

Üniversiteden mezun oldunuz ve iyi bir ortalama ile bitirdiniz. Ancak daha işin başındayız. Şimdide yüksek lisans yapmanız gerek. Okuduğunuz bölümle ilgili yüksek lisans yapmalısınız. Bunu ister Türkiye’de ister yurt dışında eğitim ile tamamlayabilirsiniz. Yurt dışında master yapmak birçok avantajı berberinde getirebilir. Ortalama bu eğitimin süresi ise, 2 yıldır. Yurt dışında İngiltere gibi bazı ülkelerde 1 yıl yüksek lisans yapma imkanı var.  

Türkiye’de de farklı üniversitelere başvuru yaparak bu eğitimi tamamlayabilirsiniz. Akademisyen olmak için yüksek lisans, sizler için atılmış en büyük adım olacaktır. Ayrıca eğitim esnasında bulunduğunuz üniversitede araştırma görevlisi olarak da başlayabilirsiniz.

ALES ve Dil Sınavı 

Akademik personelliğe girişin anahtarı ALES. ÖSYM tarafından her dönem düzenlenen sınavda başarılı olmak akademisyenlik yapabilmenin diğer bir gerekli tarafıdır. Bunun yanında dil sınavına da girerek derece almanız gereklidir. Yüksek lisans yolu da ALES ve dil sınavından geçer. Lisans mezunu olduktan sonra bu sınavlara başvuru yapabilirsiniz.  

Alan Belirleme 

Lisans okurken farklı bir alan belirleyebilirsiniz. Bölümle alakalı yan ana dal gibi alan seçerek eğitim ağını genişletebilirsiniz. Bu da size akademisyenlik yolunda bir adım daha atmanıza yardımcı olur.  

Araştırma Görevliliğini Yürütmek 

Yüksek lisansı yaptığınız üniversitede araştırma görevlisi olmak akademisyenliğe bir adım daha sizleri yaklaştırabilir. İkisini bir yürüttüğünüz zaman hem yüksek lisans mezunu olacaksınız, hem de eğitim boyunca maaşlı çalışacaksınız. Ayrıca eğitim ile ilgili uygulamalı şekilde öğrenim göreceksiniz.  

Araştırma görevlisi olarak devam etmek için eğitiminizin süresini tamamlamanız lazım. Okuduğunuz alanla ilgili yeterli bilgi ve birikim sahibi olmak ve ALES, dil sınavını (YDS, TOEFL) başarılı şekilde tamamlamak. Bu gibi şartları sağladınız da araştırma görevlisi olabilirsiniz. Şunu unutmayın yüksek lisans yaparken, araştırma görevlisi olarak üniversiteye başvuru yapmalısınız.

Çalışırken Doktora Başvurusu Yapmak 

Belki de akademik kariyerin en önemli noktası doktora yapmaktır. Doktora yapmak ve bunu sürdürebilmek gerekir. Akademisyenliğin en üst ve yüksek seviyesi doktora olarak bilinir. Doktora eğitimini tamamlayan kişiler, bu unvanı verenlerle aynı düzeye gelmiş demektir.  

Doktora eğitimi iki şekilde tamamlanır. Birincisi lisans eğitim sonrasıdır. İkincisi de yüksek lisans. Lisans sonrası doktora eğitimi 6 yıl sürmektedir. Yüksek lisansta ise bu süre 4 yıla düşmektedir. Ayrıca üniversitede çalışarak doktora eğitimini tamamlaya bilirsiniz.  

Bilimsel Makaleler Yazmak 

Bilimsel makale meziyet isteyen bir iştir. Makale ile birlikte kendinizi kanıtlayabilirsiniz. Yazacağınız bilimsel makale sayesinde hem alanınızda iyi bir derece yakalayabilir hem de hocaların gözdesi olabilirsiniz. Yapılan yazıların kıymeti eğitim aldığınız alan için oldukça kıymetlidir. Bilimsel araştırma ve yazma teknikleri makale için oldukça önemli yer teşkil eder. 

Araştırma Yapmak 

Akademisyen olmak isteyen aday, elbette araştırma yapmayı da seviyordur. Çünkü bu işin doğasında araştırma yapmak vardır. Birçok unsur ve olgu araştırma veya bilgiye dayalıdır. Araştırma yaparak gelişim süreciniz daha çabuk gelişecektir. Bu sayede alanında yetkin bir kişiliğe sahip olabilirsiniz. Vereceğiniz demeçler ve araştırmalar sonucu belli bir seviyede olacaksınız.

 

Uzman olmak 

Uzmanlık, üniversitelerin belli bölümlerinde ve birimlerinde yürütülen çalışmalardır. Laboratuvar gibi bazı birimlerde uzmanlık gerektirir. Araştırma görevlisi olarak başladıktan sonra uzmanlık alanına geçmek daha kolaydır. 

Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör Olmak 

Öncelikle bu adımları atabilmek için doktora unvanına sahip olmak gerekir. Daha sonra sırasıyla yardımcı doçent, doçent ve profesör olmanızın yolu açılıyor. Yardımcı doçent iken ders verme ve yayın yapma gibi eğitimlerde bulunabilirsiniz. Bölümle ilgili gerekli makaleler ve araştırmalar yaptığınız takdirde doçent sınıfına geçiş yapabilirsiniz. Son aşamada doçent olarak görevine devam eden kişi profesör olarak, üniversitenin rektörlüğüne başvuru yapar. Gerekli şartlar oluştuğu takdirde profesör olarak görevine devam edebilir. 

akademisyen olmak akademisyen olmak için akademisyen olma şartları akademisyen üniversitede akademisyen olmak Akademisyen Olmak İçin 5 Adım
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Nitel Araştırma Eğitimi
5
(12)

Nitel Araştırma Eğitimi

14 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209
SPSS Eğitimi
5
(26)

SPSS Eğitimi

13 Konu9 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209
Nvivo ile Nitel Veri Analizi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
855209