AnasayfaBlogAffiliate Marketing Nedir? Nasıl Kullanılır?
Popüler Yazılar

Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Kullanılır?

24 Ocak 2020
Affiliate Marketing Nedir Nasıl Kullanılır

Affiliate marketing kelime anlamıyla satış ortaklığı ifadesine karşılık gelmektedir. Gelir ve satış ortaklığı olarak da bilinen bu yöntem, internetten para kazanmayı sağlayan popüler yöntemlerden biri haline gelmiştir. 90’lı yılların ortalarına doğru internet bir devrim yaşadı; world wide web. Bu sayede milenyumla beraber hızlanan gelişmeler ile e- ticaret temelleri de atılmış oldu.

Web siteler sayesinde firmalar da kendilerini tanıtmak adına yeni reklam yöntemleri bulmuş oldu. Bunlar, etkili ve kısa sürede daha çok kitleye ulaştıran reklamlardı. Affiliate sisteminin temeli de bu reklamlarla atıldı denebilir. Firmalar satış ortaklığı aracılığıyla CPM (cost per mille), sabit yerleştirme türündeki reklamlar ile online reklam tipini kullanmaya başladılar.

Günümüzde ise sistem daha da gelişti ve dönüştü. Affiliate marketing, başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışı ile gelir elde etme sistemidir. Ürün ya da hizmet satışında bulunan taraflar, satış için aracı olacak kişilere ürün satış linki verir. Bu satış ortakları kendilerine verilen linki kullanarak yaptıkları her satıştan para kazanırlar. Hatta online alışverişin giderek popülerleşmesi affiliate pazarlama sistemini bir sektör haline dönüştürmüştür. İnsanlar için affiliate marketing adında, yeni bir meslek  ortaya çıkmış durumdadır. Her şey doğru yapıldığında internetten kolay ve hızlı para kazanmanın en etkili yollarından biri haline gelmiştir.

Affiliate marketing sisteminde bazı terimler ve anlamları:

 • CPS- sarış başına sabit bir ücret aldığınız sistemdir.

 • CPL- onaylanmış ve tamamlanmış müşteri başına para alınan sistemdir.

 • CPC- reklam tıklamalarıyla satıcının sitesine getirdiğiniz ziyaretçi trafiği için ödeme alınan sistemdir.

 • CPA- satıcının reklamını yaptığınız form ya da anket işlerinde tamamladığınız eylem başına ödeme alınan sistemdir.

Amazon Affiliate Marketing

Satış ortaklığı yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği sitelerden biridir. Bu tercihlerde, Amazon sitesinin e-ticaret devlerinden biri olması ve satış ortaklığı üzerindeki başarılarının etkisi büyüktür. Satış ortaklığı yapmak isteyenler öncelikle Amazon’un ortaklık programına katılarak onay sürecine girmesi gerekir. Bu katılım ücretsiz olmaktadır. Onayın ardından, müşterilere ulaşmak için sosyal medya kullanabilir, reklamlar verebilir ya da kendi sitenizde satış işlemlerine başlayabilirsiniz.

Amazon sitesi birkaç farklı program seçeneğine sahiptir. Yüzde 2 ila yüzde 10 arasında değişen komisyonlar sunmaktadır. Bu verilen oranlar, ürün çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle moda ürünlerinin getiri oranı daha yüksekken elektronik ürünlerin getirisi daha düşüktür diyebiliriz.

Affiliate Marketing Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları:

 • Hizmet ya da ürünlerin oluşturulması aşamasıyla ilgilenmeniz gerekmez. Oluşturulmuş ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satışından sorumlusunuz.

 • Satış ortaklığı yapan şirketlerin geneli katılım için bir ücret talep etmez. Bu işi yapmak için yatırım yapmak zorunda değilsiniz.

 • Satış ortaklığı programlarına katılmak çetrefilli bir işlem gerektirmez. Bir form doldurarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün. Bazı şirketlere başvurmak ve alınmak diğerlerine göre bazen zor olabilmektedir.

 • Kargo ve ürün iadesi gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sizin göreviniz, satış ortaklığı yaptığınız firmanın ürün reklam ve satışını yapmakla sınırlıdır.

 • Bu iş yapabilmek için ekstra bir eğitim ya da lisansa ihtiyacını yoktur. Reklam konusunda verimli işler çıkarmanız yeterlidir.

 • Her şeyi doğru ve başarılı yaptığınızda 7/24 para kazanırsınız. Yani uyurken bile para kazanmanız mümkün.

Dezavantajları:

 • Satış ortaklığı yaparken para kazanmak için yeterli referral sayısına ulaşmak gerekmektedir. Bu yeterli sayıya ulaşmak kolay bir iş değildir ve sandığınızdan fazla zaman alabilir.

 • Her ne kadar eğitim ve lisansa ihtiyaç duyulmasa da kendinizi internet pazarlamacılığı üzerine geliştirmeniz satış ortaklığında başarılı olmanızı sağlayacaktır.

 • Kodlama hakkında az da olsa bilmeniz gerekenler bulunmaktadır. Web sitenize veya blogunuza ortaklık bağlantısı ve reklam eklemek için web kodlarının nasıl yerleştirildiği hakkında hayat kurtarıcı birkaç bilginiz olmalı.

 • Her ürün ya da hizmet satışında anında para kazanmanız zor. Çünkü birçok şirket belli bir miktara ulaştığınızda ödemeyi gerçekleştirmektedir.

 • Reklam yaparken belli başlı sınırlamalara tutulabilirsiniz ve kısıtlamalı çalışmak zorlayıcı olabilir.

Affiliate Marketing Yapanlara Öneriler

İyi içerikler oluşturun. Satış ortaklığında başarılı olmak için sitenizde ya da blogunuzda kaliteli içerik oluşturmanız çok önemli. Bu sayede yüksek ve organik web sitesi trafiği kazanırsınız.  Bu da satış ortaklığından kazanacağınız para miktarını etkiler. Satış ortaklığı veren şirketlerin de kaliteli içerik üreticileriyle çalışmak istediği göz önüne alınırsa bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz.

SEO Optimizasyonunu iyi yapmalısınız. Ürünleri mümkün olduğunca geniş kitlelerle ulaştırmanın en etkili yolu iyi yapılan SEO optimizasyonudur. SEO optimizasyonu sizi arama motoru sonuçlarında ilk sıraalara çıkardığında daha çok kişiye ulaşırsınız. Arama motorlarında iyi bir sıralama yakalamak içinde SEO üzerine etkili çalışmalar yapmanız şart. Anahtar kelime mantığı üzerine odaklı SEO ilkelerini öğrenmek için online eğitimlere katılıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sosyal medyayı etkili kullanın. Marka bilinirliğini artırmak için şirketlerin çoğu sosyal medyayı tercih etmektedir. Çünkü günümüzde sosyal medyanın kayda değer bir gücü olduğu ortadadır. Bu nedenle sosyal medya stratejileri kullanarak müşteri potansiyelini arttırabilirsiniz. Hatta Sosyal medya uzmanlığı üzerine blog yazıları okuyabilir ya da online eğitim olarak alabilirsiz.

Upselling yöntemini kullanın.  Öncelikle upselling kelimesinin anlamını açıklayalım. Upselling; müşteriye, almak istediği ürünün daha pahalı olan bir üst modelini satma işlemidir. Upselling sistemiyle daha pahalı ürünleri satarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Bunun için müşterileri daha pahalı ürünleri almanın faydaları üzerine ikna etmeniz gerekmektedir.

Affiliate Marketing Yöntemleri

Affiliate marketing mantığını anladığınızda ve doğru ilerlediğinizde getirisi yüksek olacaktır. Ama bu işi hafife almamanız gerektiğini unutmayın. Her işin dikkat edilmesi gereken püf noktaları elbette vardır. Hemen atılıp para kazanmaya odaklanmadan önce, satış ortaklığı üzerine iyi bir araştırma yaparak bilgilenmek yerinde bir çalışma olacaktır. Elinizde bir yol haritanız olmadan nereye ve nasıl gideceğinizi bilemezsiniz. Affiliate pazarlamada iki yöntem üzerinde durulmaktadır. Biri çiftçi yöntemi ve diğeri avcı yöntemidir.

Çiftçi yöntemi: bu yöntemde müşteriler sizi bulmaktadır. Web site, blog ya da sosyal medya aracılığıyla size ulaşarak satışını yaptığınız ürün ya da hizmetlere ulaşırlar. Bu sistemi kullanmak için kendinize kolay yoldan bir blog açabilirsiniz. Blogunuzu elbette ki canlı tutmalısınız. Sürekli ve kalite seviyesi yüksek içerikler paylaşmalısınız. Bu sayede hem var olan müşterilerinizi tutabilir hem de yeni müşterilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sizin referans kodunuzun bulunduğu bağlantılara tıklayan müşterilerce de para kazanırsınız.

Avcı Yöntemi: Bu sistemde müşterinin sizi bulmasını beklemezsiniz. Siz bizzat müşteriyi bulur ve ona referans kodlu satış bağlantıları yollarsınız. Avcı yöntemi olarak bilinen bu affiliate marketing yöntemi, genellikle sosyal medya, forum, mesaj gibi müşteri ile doğrudan iletişim kurulabilecek yerlerde tercih edilmektedir.

Hem avcı hem çiftçi yöntemini aynı anda kullanmanız da mümkün. Önemli olan satışını yapacağınız ürün ya da hizmeti tanımak ardından en iyi nasıl pazarlayabileceğinize karar vermektir. Affiliate pazarlamada sadece ürün reklamının yeterli olmadığını ayrıca müşteriyi ürünleri satın alamaya ikna etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ve çalışmalarınızı bu yönde yapmalı stratejilerinizi satış odaklı seçmelisiniz.

Affiliate Marketing İşinizi Büyütmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Affiliate marketing'i duymuş olabilirsiniz ancak ne olduğundan veya işletmenize nasıl fayda sağlayabileceğinden tam olarak emin olmayabilirsiniz. Affiliate marketing, bir işletmenin bir veya daha fazla affiliate'i, affiliate'in kendi pazarlama çabalarının getirdiği her ziyaretçi veya müşteri için ödüllendirdiği performansa dayalı bir pazarlama türüdür.

Bu bölümde, satış ortaklığının potansiyel müşterileri ve satışları artırarak işletmenizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini inceleyeceğiz.

1) Affiliate marketing erişim alanınızı genişletmenize yardımcı olur.

Müşterilere ulaşmak için yalnızca geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanıyorsanız, potansiyel müşterilerden oluşan yepyeni bir pazarı kaçırıyorsunuz demektir. Satış ortaklığı ile işletmeler, ürün ve hizmetlerini komisyon bazında tanıtmak için bireylerle veya diğer şirketlerle çalışabilir. Bu, başka türlü erişemeyeceğiniz yeni pazarlara girebileceğiniz anlamına gelir.

2) Affiliate marketing marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olabilir.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için diğer işletmelerle veya bireylerle ortaklık kurduğunuzda, işletmeniz için marka bilinirliğini de artırmış olursunuz. Bunun nedeni, satış ortaklarınızın kendi ürün veya hizmetlerinin yanı sıra sizin ürün veya hizmetlerinizi de tanıtacak olmasıdır, bu da daha fazla insanın markanızdan haberdar olacağı anlamına gelir. Bu da işletmeniz için trafiğin ve satışların artmasını sağlayabilir.

3) Affiliate marketing satışları artırmanıza yardımcı olur.

Affiliate marketing, performansa dayalı olduğu için işletmenizin satışlarını artırmanın harika bir yoludur. Bu, satış ortaklarınıza yalnızca işletmeniz için potansiyel müşteriler veya satışlar oluşturduklarında ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, yalnızca sonuçlar için ödeme yaptığınızdan, işinizi büyütmenin uygun maliyetli bir yolu haline getirir.

Affiliate marketing, işletmenizin erişim alanını genişletmek, marka bilinirliğini artırmak ve satışları artırmak için harika bir yoldur. İşinizi büyütmek için affiliate marketing'i henüz kullanmıyorsanız, şimdi başlamanın tam zamanı!

affiliate marketing amazon affiliate affiliate pazarlama satış ortaklığı
Monica Bourbon

Dijital pazarlama, sosyal medya ve halkla ilişkiler hakkında yazmayı seviyor. Kişisel gelişim özel ilgi alanı. Dijital içerik üreticisi olarak gelirini sağlıyor. 3 yıldan fazla süredir IIENSTITU için blog içerikleri üretiyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Amazondan Para Kazanma Yöntemleri
Satış - Pazarlama

Amazondan Para Kazanma Yöntemleri

12 Ekim 2018
E ticaret fikirlerinizin önemli olan noktası sunuş şeklidir. Fiyatta yapılacak ufak dokunuşlarla filtrelemeler de en üst sıralamalarda çıkabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

Yaratıcı E-Ticaret Fikirleri

06 Aralık 2019
E-Ticaret Hedef Kitle Analizi
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Hedef Kitle Analizi

20 Aralık 2020
Elektronik ticaret veya e ticaret, internet üzerinden bilgi aktarımı gerektiren her türlü iş veya ticari işlem için kullanılan bir terimdir.
Dijital Pazarlama

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

09 Aralık 2019
E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

04 Ekim 2021
E-Ticaret Yazılımları Nedir?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yazılımları Nedir?

06 Ocak 2020
E-Ticaret
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

05 Kasım 2019
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler
Satış - Pazarlama

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler

03 Aralık 2019
Teknolojik ilerlemeler sayesinde ülkemizde ve dünyada bireyler dijitalleşmektedir. Dijitalleşme oranı arttıkça bu sitelerin kullanım oranı da artmaktadır. Çünkü modern toplumlarda bireyler zaman kavramına oldukça dikkat etmektedir. Bireyler zamana karşı bir yarış içindedir. E-ticaret sitesi de bireylerin gereksinimlerini istediği konum ve zaman dilimi içerisinde karşılamalarını sağlar.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurma Maliyeti Nedir?

25 Aralık 2019
Ücretsiz E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Dijital Pazarlama

Ücretsiz E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

23 Aralık 2019
Ticaret Evrimi: E-Ticaret
Satış - Pazarlama

Ticaret Evrimi: E-Ticaret

31 Ekim 2019
Kobilerin Geleceği e-Ticaret
Dijital Pazarlama

Kobilerin Geleceği e-Ticaret

21 Mayıs 2019
E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
Girişimcilik

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

24 Haziran 2020
E ticaret sitesine sahip olan veya bir e ticaret sitesinde SEO hizmeti veren kişilerin e ticaret SEO hakkında bilgisi olması gerekir.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret SEO Rehberi

27 Aralık 2019
E ticaret üzerinden para kazanmak için fiziksel bir mağazaya ihtiyacınız yok. Bireysel satış yapabilirsiniz. Sosyal medya ile bir e ticaret platformu olarak kullanabilirsiniz.
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Para Kazanma Yöntemleri

20 Aralık 2019
E ticaret sayesinde uyurken bile para kazanmak mümkün. Peki ama nasıl? E ticaret eğitimi ile e ticareti öğrenebilir, kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.
Satış - Pazarlama

E-Ticaret ve Sosyal Medya Etkisi

16 Eylül 2019
E ticaret ile birlikte alışveriş yeni bir anlam kazandı. Ticaretin dijital ortama geçmesiyle şirketlerin yeni rekabet savaşı başlamış oldu. Peki e ticaret nedir? Ne anlama geliyor
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Yapmak Nedir?

05 Aralık 2019
E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler
İş Hayatında Kadınlar

E-Ticaret Ve Kadın Girişimciler

03 Temmuz 2019
E-Ticaret Sitesi Kurmak Mı İstiyorsunuz?
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak Mı İstiyorsunuz?

20 Aralık 2019
E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler
Dijital Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

23 Aralık 2019
E-ticaret Sitesi Analizi
Dijital Pazarlama

E-ticaret Sitesi Analizi

24 Aralık 2019
E-Ticaret Öğrenmek İçin 8 Neden
Satış - Pazarlama

E-Ticaret Öğrenmek İçin 8 Neden

27 Eylül 2019
Dijital Girişimcilik ve E-Ticaret
Girişimcilik

Dijital Girişimcilik ve E-Ticaret

22 Kasım 2018
Türkiye'de E-ticaret İstatistikleri Nedir?
Satış - Pazarlama

Türkiye'de E-ticaret İstatistikleri Nedir?

24 Aralık 2019
Türkiye’de E-Ticaret
Dijital Pazarlama

Türkiye’de E-Ticaret

09 Aralık 2019
Stoksuz E-Ticaret Nedir?
Dijital Pazarlama

Stoksuz E-Ticaret Nedir?

16 Aralık 2019
En İyi E-Ticaret Siteleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Siteleri

01 Eylül 2021
En İyi E-Ticaret Paketleri
Satış - Pazarlama

En İyi E-Ticaret Paketleri

10 Nisan 2020
E-Ticaret ile Hayatımız Nasıl Kolaylaştı
Satış - Pazarlama

E-Ticaret ile Hayatımız Nasıl Kolaylaştı?

02 Ekim 2019
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349