Close
Mobil Menu Bars

Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Kullanılır?

24 Ocak 2020, 1698 defa okundu.
Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Kullanılır?
affiliate marketing, amazon affiliate, affiliate pazarlama, satış ortaklığı,

Affiliate marketing kelime anlamıyla satış ortaklığı ifadesine karşılık gelmektedir. Gelir ve satış ortaklığı olarak da bilinen bu yöntem, internetten para kazanmayı sağlayan popüler yöntemlerden biri haline gelmiştir. 90’lı yılların ortalarına doğru internet bir devrim yaşadı; world wide web. Bu sayede milenyumla beraber hızlanan gelişmeler ile e- ticaret temelleri de atılmış oldu.

Web siteler sayesinde firmalar da kendilerini tanıtmak adına yeni reklam yöntemleri bulmuş oldu. Bunlar, etkili ve kısa sürede daha çok kitleye ulaştıran reklamlardı. Affiliate sisteminin temeli de bu reklamlarla atıldı denebilir. Firmalar satış ortaklığı aracılığıyla CPM (cost per mille), sabit yerleştirme türündeki reklamlar ile online reklam tipini kullanmaya başladılar.

Günümüzde ise sistem daha da gelişti ve dönüştü. Affiliate marketing, başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışı ile gelir elde etme sistemidir. Ürün ya da hizmet satışında bulunan taraflar, satış için aracı olacak kişilere ürün satış linki verir. Bu satış ortakları kendilerine verilen linki kullanarak yaptıkları her satıştan para kazanırlar. Hatta online alışverişin giderek popülerleşmesi affiliate pazarlama sistemini bir sektör haline dönüştürmüştür. İnsanlar için affiliate marketing adında, yeni bir meslek  ortaya çıkmış durumdadır. Her şey doğru yapıldığında internetten kolay ve hızlı para kazanmanın en etkili yollarından biri haline gelmiştir.

Affiliate marketing sisteminde bazı terimler ve anlamları:

 • CPS- sarış başına sabit bir ücret aldığınız sistemdir.
 • CPL- onaylanmış ve tamamlanmış müşteri başına para alınan sistemdir.
 • CPC- reklam tıklamalarıyla satıcının sitesine getirdiğiniz ziyaretçi trafiği için ödeme alınan sistemdir.
 • CPA- satıcının reklamını yaptığınız form ya da anket işlerinde tamamladığınız eylem başına ödeme alınan sistemdir.

affiliate marketing, amazon affiliate, affiliate pazarlama, satış ortaklığı,

Amazon Affiliate Marketing

Satış ortaklığı yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği sitelerden biridir. Bu tercihlerde, Amazon sitesinin e-ticaret devlerinden biri olması ve satış ortaklığı üzerindeki başarılarının etkisi büyüktür. Satış ortaklığı yapmak isteyenler öncelikle Amazon’un ortaklık programına katılarak onay sürecine girmesi gerekir. Bu katılım ücretsiz olmaktadır. Onayın ardından, müşterilere ulaşmak için sosyal medya kullanabilir, reklamlar verebilir ya da kendi sitenizde satış işlemlerine başlayabilirsiniz.

Amazon sitesi birkaç farklı program seçeneğine sahiptir. Yüzde 2 ila yüzde 10 arasında değişen komisyonlar sunmaktadır. Bu verilen oranlar, ürün çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle moda ürünlerinin getiri oranı daha yüksekken elektronik ürünlerin getirisi daha düşüktür diyebiliriz.

Affiliate Marketing Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları:

 • Hizmet ya da ürünlerin oluşturulması aşamasıyla ilgilenmeniz gerekmez. Oluşturulmuş ürün ve hizmetlerin tanıtım ve satışından sorumlusunuz.
 • Satış ortaklığı yapan şirketlerin geneli katılım için bir ücret talep etmez. Bu işi yapmak için yatırım yapmak zorunda değilsiniz.
 • Satış ortaklığı programlarına katılmak çetrefilli bir işlem gerektirmez. Bir form doldurarak başvurunuzu gerçekleştirmeniz mümkün. Bazı şirketlere başvurmak ve alınmak diğerlerine göre bazen zor olabilmektedir.
 • Kargo ve ürün iadesi gibi işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Sizin göreviniz, satış ortaklığı yaptığınız firmanın ürün reklam ve satışını yapmakla sınırlıdır.
 • Bu iş yapabilmek için ekstra bir eğitim ya da lisansa ihtiyacını yoktur. reklam konusunda verimli işler çıkarmanız yeterlidir.
 • Her şeyi doğru ve başarılı yaptığınızda 7/24 para kazanırsınız. Yani uyurken bile para kazanmanız mümkün.

Dezavantajları:

 • Satış ortaklığı yaparken para kazanmak için yeterli referral sayısına ulaşmak gerekmektedir. Bu yeterli sayıya ulaşmak kolay bir iş değildir ve sandığınızdan fazla zaman alabilir.
 • Her ne kadar eğitim ve lisansa ihtiyaç duyulmasa da kendinizi internet pazarlamacılığı üzerine geliştirmeniz satış ortaklığında başarılı olmanızı sağlayacaktır.
 • Kodlama hakkında az da olsa bilmeniz gerekenler bulunmaktadır. Web sitenize veya blogunuza ortaklık bağlantısı ve reklam eklemek için web kodlarının nasıl yerleştirildiği hakkında hayat kurtarıcı birkaç bilginiz olmalı.
 • Her ürün ya da hizmet satışında anında para kazanmanız zor. Çünkü birçok şirket belli bir miktara ulaştığınızda ödemeyi gerçekleştirmektedir.
 • Reklam yaparken belli başlı sınırlamalara tutulabilirsiniz ve kısıtlamalı çalışmak zorlayıcı olabilir.

affiliate marketing, amazon affiliate, affiliate pazarlama,

Affiliate Marketing Yapanlara Öneriler

İyi içerikler oluşturun. Satış ortaklığında başarılı olmak için sitenizde ya da blogunuzda kaliteli içerik oluşturmanız çok önemli. Bu sayede yüksek ve organik web sitesi trafiği kazanırsınız.  Bu da satış ortaklığından kazanacağınız para miktarını etkiler. Satış ortaklığı veren şirketlerin de kaliteli içerik üreticileriyle çalışmak istediği göz önüne alınırsa bu konuda kendinizi geliştirmelisiniz.

SEO Optimizasyonunu iyi yapmalısınız. Ürünleri mümkün olduğunca geniş kitlelerle ulaştırmanın en etkili yolu iyi yapılan SEO optimizasyonudur. SEO optimizasyonu sizi arama motoru sonuçlarında ilk sıraalara çıkardığında daha çok kişiye ulaşırsınız. Arama motorlarında iyi bir sıralama yakalamak içinde SEO üzerine etkili çalışmalar yapmanız şart. Anahtar kelime mantığı üzerine odaklı SEO ilkelerini öğrenmek için online eğitimlere katılıp kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sosyal medyayı etkili kullanın. Marka bilinirliğini artırmak için şirketlerin çoğu sosyal medyayı tercih etmektedir. Çünkü günümüzde sosyal medyanın kayda değer bir gücü olduğu ortadadır. Bu nedenle sosyal medya stratejileri kullanarak müşteri potansiyelini arttırabilirsiniz. Hatta Sosyal medya uzmanlığı üzerine blog yazıları okuyabilir ya da online eğitim olarak alabilirsiz.

Upselling yöntemini kullanın.  Öncelikle upselling kelimesinin anlamını açıklayalım. Upselling; müşteriye, almak istediği ürünün daha pahalı olan bir üst modelini satma işlemidir. Upselling sistemiyle daha pahalı ürünleri satarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Bunun için müşterileri daha pahalı ürünleri almanın faydaları üzerine ikna etmeniz gerekmektedir.

Affiliate Marketing Yöntemleri

Affiliate marketing mantığını anladığınızda ve doğru ilerlediğinizde getirisi yüksek olacaktır. Ama bu işi hafife almamanız gerektiğini unutmayın. Her işin dikkat edilmesi gereken püf noktaları elbette vardır. Hemen atılıp para kazanmaya odaklanmadan önce, satış ortaklığı üzerine iyi bir araştırma yaparak bilgilenmek yerinde bir çalışma olacaktır. Elinizde bir yol haritanız olmadan nereye ve nasıl gideceğinizi bilemezsiniz. Affiliate pazarlamada iki yöntem üzerinde durulmaktadır. Biri çiftçi yöntemi ve diğeri avcı yöntemidir.

amazon affiliate, affiliate pazarlama, satış ortaklığı,

Çiftçi yöntemi: bu yöntemde müşteriler sizi bulmaktadır. Web site, blog ya da sosyal medya aracılığıyla size ulaşarak satışını yaptığınız ürün ya da hizmetlere ulaşırlar. Bu sistemi kullanmak için kendinize kolay yoldan bir blog açabilirsiniz. Blogunuzu elbette ki canlı tutmalısınız. Sürekli ve kalite seviyesi yüksek içerikler paylaşmalısınız. Bu sayede hem var olan müşterilerinizi tutabilir hem de yeni müşterilerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sizin referans kodunuzun bulunduğu bağlantılara tıklayan müşterilerce de para kazanırsınız.

Avcı Yöntemi: Bu sistemde müşterinin sizi bulmasını beklemezsiniz. Siz bizzat müşteriyi bulur ve ona referans kodlu satış bağlantıları yollarsınız. Avcı yöntemi olarak bilinen bu affiliate marketing yöntemi, genellikle sosyal medya, forum, mesaj gibi müşteri ile doğrudan iletişim kurulabilecek yerlerde tercih edilmektedir.

Hem avcı hem çiftçi yöntemini aynı anda kullanmanız da mümkün. Önemli olan satışını yapacağınız ürün ya da hizmeti tanımak ardından en iyi nasıl pazarlayabileceğinize karar vermektir. Affiliate pazarlamada sadece ürün reklamının yeterli olmadığını ayrıca müşteriyi ürünleri satın alamaya ikna etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ve çalışmalarınızı bu yönde yapmalı stratejilerinizi satış odaklı seçmelisiniz.

Affiliate marketing nedir?

Satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Şirketler satış ortakları ile anlaşarak satılan ürün bazında satıcılara komisyon verirler. Online alışverişlerin artışıyla popülerlik kazanmaya devam etmektedir.

Affiliate marketing yapanlar nelere dikkat etmeli?

Öncelikle işlerini hafife almamalılar. Seo optimizasyonu, kaliteli içerik ve sosyal medyanın etkin kullanımı üzerine çalışmalar yapmalılar. Daha çok kazanmak için upselling yöntemine eğilebilirler.

Affiliate marketing avantajları nelerdir?

Ürün hazırlama ya da kargo işlemleri ile uğraşmazsınız. Sadece reklam ve satış işleminden sorumlu olursunuz. Her şeyi doğru planladığınızda uyurken bile para kazanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Tuba UYAR 1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!