Close
Mobil Menu Bars

24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkusu

22 Kasım 2019, 1378 defa okundu.
24 Kasım Öğretmenler Günü Coşkusu
24 Kasım Öğretmenler Günü, öğretmenler günü, 24 Kasım, Eğiticinin eğitimi, online eğitim, sertifika

“Bir toplum ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki, toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.” - Mustafa Kemal Atatürk

24 Kasım Öğretmenler Günü, mesleğini hakkıyla icra eden öğretmenlerin mutluluk ve coşkuyla onurlandırıldığı günü ifade eder. Bir öğretmen sadece öğretmekle kalmaz, bununla birlikte yetiştirmekte olduğu öğrencileri iyi bir birey olmaları konusunda teşvik eder. Yol gösterici iyi bir öğretmen tarafından yetiştirilmek, hayatta başımıza gelebilecek en güzel şeylerden biridir. 

24 Kasım Öğretmenler Günü, öğretmenler günü, 24 Kasım, Eğiticinin eğitimi, online eğitim, sertifika

Okullar, yalnızca akademik öğrenmenin gerçekleştiği yerler değil, öte yandan hayatın da öğrenildiği yerdir. Okul ve öğretmenler, öğrencilerinin gelecekte diğer insanlar ile nasıl etkileşime gireceklerinde, hayata bakışlarını ve vizyonlarını şekillendirmede önemli role sahiptir. 

Öğretmenler, yaşamı değiştirmede en etkili rol modellerimizdendir. Öğrencilerin yolunu aydınlatan, öğrencileri hedefleri doğrultusunda motive eden, yol göstermede rehberdir. Öte yandan, öğrenciler ile en iyi şekilde etkileşim kurabilmeleri ve iletişim becerisinin yüksek olması da önemli bir noktadır. 

24 Kasım Öğretmenler Günü Ortaya Nasıl Çıktı?

24 Kasım Öğretmenler Günü, bizler için çalışan, çabalayan, fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünerek anlamamızı sağlayan anlamlı bir gündür. Dünyada öğretmenler Günü, 1994 yılından beri pek çok ülkede 5 Ekim gününde kutlanır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı'nın sona erip, UNESCO temsilcileri ile ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesini oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

Dünyanın pek çok ülkesinde 5 Ekim'de kutlanan öğretmenler günü, ülkemizde 24 Kasım 1981'den beri kutlanmaktadır. Öğretmenler gününün Türkiye'de 24 Kasım'da kutlanmasının sebebi, Bakanlar Kurulu'nun Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" unvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermesi ve bu unvanın, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmesidir. 

24 Kasım 1928 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981'de, "başöğretmen" olduğu günün ülke çapında Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 

24 Kasım Öğretmenler Günü, öğretmenler günü, 24 Kasım, Eğiticinin eğitimi, online eğitim, sertifika

24 Kasım Öğretmenler Günü ve Amacı Nedir?

Öğretmenler Günü’nün amacı; öğretmenlerin toplum içerisindeki önemini, rolünü, gerekliliği ve değerini anlamaktır. Öğretmene, hak ettiği değeri hakkıyla teslim edebilmektir. Öğretmenler arasındaki bağları güçlendirmek, öğrenciler ile aralarındaki saygı, sevgi ve dayanışmanın güçlendirilmesidir. Yeni atanan öğretmenlerin mesleki bilince varmalarını sağlamak, emekli olanlarınsa saygı ile anılması amaçlanır. 

24 Kasım Öğretmenler Günü, öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için güzel bir fırsattır. Hayatımıza değer katan ve bize yol gösteren öğretmenlerimizi arayıp hatırlarını sormak için anlamlı bir gündür. Bu günü fırsat bilmeli güzel duygularla değerlendirmeliyiz. 

Okulu bitirip hayata atılmamıza, bu günlere gelmemizde büyük emek veren öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart ya da mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.

Öğretmen Ne İş Yapar?

Öğretmenin bir gün içerisinde yaptıkları,öğrettikleri konulara ve öğrencilerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Öğretmen, anaokulu ya da ilköğretim öğrencilerine eğitim veriyorsa görev tanımı da buna bağlı olarak değişir. Verilen dersler, uygulanan teknikler farklılık göstermektedir. 

Kendilerini Geliştirmek İçin...

Öğretmenler, bireysel verimini artırmak ve daha faydalı olabilmek için kendilerini daima geliştirmelidir. Eğitim dünyasındaki yenilikleri, teknolojiyi takip ederek daima bilgi ve becerilerini geliştirmelidir. Daha iyi bir eğitimci olma yolunda Eğiticinin Eğitimi ile öğretmenler kendilerini en iyi şekilde yetiştirebilir.

Eğiticinin Eğitimi ile amaçlanan; hali hazırda eğitim veren, eğitim vermek isteyen, eğitim sürecinin içinde öğretmenlik rolü üstlenecek olan eğitmen adaylarına bilgi, beceri ve bakış açıları kazandırmaktır. Öte yandan şirketlerde, kurumlarda ekip liderliği pozisyonunda bulunan ya da bulunmak isteyenler için verimli bir eğitimdir. 

Başta eğitim fakültesi öğrencileri olmakla birlikte; sunum yapma, topluluk önünde konuşma gibi konularda bilgilerini çeşitlendirmek isteyenler, eğitimci becerilerini geliştirmek isteyenler, şirketlerin İnsan Kaynakları ve Eğitim biriminde çalışanlar ve çalışmak isteyenler online eğitimden faydalanabilir. 

Eğiticinin Eğitiminden faydalanan, sonundaki pratik sınavdan başarılı olanlar, özel ve resmi kurumlarda geçerli isme özel sertifikayı almaya hak kazanır. 

Bonus: Kendinizi kişisel anlamda geliştirmek ve kariyerinize yatırım yapmak için Enstitü tarafından verilen online eğitim imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!
}