Close
Mobil Menu Bars

Yeni Medya Nedir?

14 Temmuz 2020, 1220 defa okundu.
Yeni Medya Nedir?
yeni medya, yeni medya bölümü, yeni medya araçları, geleneksel medya, dijital, veri gazeteciliği, internet haberciliği,

Yeni medya, geleneksel kabul edilen medyanın yerini alan ve geleneksel medya araçlarına aşina olanların tanımladığı bir kavramdır. Aslında Y kuşağının sonu ve Z kuşağı için medyanın yeniliğinden bahsedemeyiz. Onlar bu medyanın içinde doğdular ve dolayısıyla onlar için yeni medya, tam olarak alışılmış görülen bir kavram.

İnternetin ulaşılabilirliğe önayak olması ve dijitale geçişin başlamasıyla medyanın dönüşümü de kaçınılmaz oldu. Temel olarak iletişim ve ulaşılabilirlik üzerine kurulan medya, kitle iletişim araçlarıyla  bu görevi yerine getiriyor. Bugün kitle iletişim araçları arasında yerini sağlamlaştıran ve yeni medyanın oluşmasının başlıca kaynağı olan internetten de bahsetmek yerinde olacaktır. 

İnternet, başlangıçta sınırlı bir devlet içi girişim olarak kullanıldı ve  sınırlı bir kitlenin iletişim unsuru olarak görüldü. 90'lı yıllardan itibaren ise bilgiye erişim ve iletişim için internet başlangıç yolundan çok öteye bir anlam kazandı. Bugün, kısa sürede bilgiye ulaşmak için internetten kullanıyoruz. Bununla birlikte aradığımız şeye daha da çabuk ulaşmak adına internet tarayıcıları ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler, bilgiye ulaşma anlayışının değişmesi, iletişimin geniş tabana yayılma durumu, bizi yeni medyaya götürdü. Yeni medya, kullandığımız dijital iletişim araçları ile gelişmeye devam eden medya mecralarıyla uzun yıllar üzerinde konuşmaya değer etkileri barındırmaya da devam edecektir. 

yeni medya, yeni medya bölümü, yeni medya araçları, geleneksel medya, dijital, veri gazeteciliği, internet haberciliği,

Yeni Medya ve Yeni Medya Araçları

İnternetin ve kitle iletişim araçlarının dönüşümü, yeni medyanın şekil almasını da kolaylaştırdı. Günümüzün dijital ve mobil odaklı iletişim araçları sayesinde kısa sürede iletişim sağlanabiliyor ve istenilen bilgi de çoğu zaman bulunabiliyor. Bu durum aynı zamanda iletişimin zamanın şekline bağlı dönüşümüne de bir gönderme yapıyor. Artık ifade edilmek istenen şey, dijital mecralar aracılığıyla yazılı, görsel, emoji ve video olarak yansıtılabiliyor. Bu kimilerine göre iletişimi kısıtlayan ve tanımlamayan bir durum yaratıyor kimilerine göre de dönemin iletişim anlayışını gösteriyor. 

Yeni medyanın yarattığı ve yeni medyayı yaratan iletişim mecralarından da bahsetmek gerekiyor. İnternet bir yandan bilgi alışverişini sağlarken bir yandan da iletişimin, etkileşiminin temel durağı hâline de gelmiştir. Bir noktadan bir noktaya sosyal medya, online mecralar, mobil uygulamalar, iletişim ve yeni medya araçları aracılığıyla ileti gönderebiliyor ve kalıcı olarak iletiyi saklayabiliyoruz.

Özellikle sosyal medya mecralarının yeni medyayı tanımlamak için uygun özelliklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu mecralar aracılığıyla güncel bilgiye ulaşma, kısa sürede ulaşılabilirliği yakalama ve geniş kitlelere seslenme gibi amaçlara uygun iletiler paylaşılabiliyor. Bütün bu özellik ve olanaklar içinde yaşadığımız internetin şimdilik geldiği son aşama olan Web 3.0 ile mümkün hâle geliyor. Yapay zekâ, çoklu veri, online mecralar, mobil odaklı iletişim ve uygulamalar ve online reklamcılık, gelişmiş arama motorları, yeni medyanın da gelişmesinin ana kaynağını oluşturur. 

Medya tarafına baktığımız  zaman ise haber verme ve iletmenin şeklinin değiştiğini de söylemeliyiz. Bir zamanların gözde iletişim aracı olan televizyon eski rağbetini kaybetti. Özellikle haber verme ve bilgi alma niteliğine sahip haber bültenleri, sosyal medya ve internet haberciliğine karşı kan kaybetti. Bunun elbette ki belli başlı sebepleri var.

En büyük sebep olarak sınırlı süresi olan ve belli bir saate yapılan haber kuşağının güncel bilgiyi yakalayamaması ve haber verme anlayışının değişikliğe uğramasıdır. İnternetin seslendiği kitlenin genişliği ve herkesin her an yeni bir bilgi alma olanağı, haberciliğin yeni merkezini de belirlemeye başladı.

Yaşadığımız dönem internet haberciliği ve online gazeteciliğine elverişli bir durumda. Bu dönemde online mecralarda hazırlanan haberler, online içerik editörleri tarafından hazırlanır ve izleyicilerin interaktif olmasına da zemin hazırlanır. Yorumlar, canlı yayın sohbetleri ve sosyal medya aracılığıyla izleyiciler, haberlere müdahale edebiliyor ve görüşlerini iletebiliyor. Kısacası geleneksel medyanın dijitale taşınmasıyla habercilik, televizyon, sinema ve basılı yayıncılık da bu alandaki varlıklarını son sürat göstermeye devam etmektedir. 

yeni medya, yeni medya bölümü, yeni medya araçları, geleneksel medya, dijital, veri gazeteciliği, internet haberciliği,

Yeni Medya Bölümü

Yeni medyayı doğuran tüm gelişmeler ve yeni medyanın da yarattığı tüm dönüşümler, bu alanın eğitimini de gerektiriyor. Dünyada ve ülkemizde yeni medyayı anlamaya ve kullanmaya yönelik üniversite düzeyinde eğitimler verilmektedir. Türkiye'de bu alana yönelik eğitim veren üniversite sayısı da 24'dür. 

Yeni medya bölümü, üniversite sınavında SÖZ puan türünden öğrenci kabul ediyor ve lisans düzeyinde eğitim veriliyor. Bununla birlikte yeni medyayı da içine alan iletişim tasarımı ve yeni medya ile yeni medya ve gazetecilik bölümleri de bulunmaktadır. Yeni medya bölümü, dijitalleşmeyi anlamaya yönelik teorik ve uygulama içeren dersleri içermektedir.

Ders içeriği genel olarak ; iletişim ve medya, internet gazeteciliği, yeni medyaya giriş, mesleki İngilizce, iletişim kuramları, içerik üretimi, temel tasarım ve yeni medya yönetimi gibi çok sayıda dersi kapsayan derslerden oluşur. Temel olarak medyanın dönüşümünü kapsayan görsel, işitsel ve yazılı dokümanların ve kanalların nasıl kullanılacağı ile nasıl yönetileceğine yönelik eğitim sunan yeni medya bölümü, mezunlarına da çeşitli iş imkânları yaratabiliyor. 

Yeni medyanın kullanıldığı her alanda çalışma imkânına sahip mezunlar, habercilik, sinema, görsel tasarım, online içerik editörlüğü, online yayıncılık, online reklamcılık ve mobil pazarlama, sosyal medya uzmanlığı gibi alanlarda işlerini yapabiliyorlar. Ayrıca yeni medya bölümü mezunları, edindiklerini bilgi ve uygulamalara göre farklı alanlarda da çalışma fırsatına sahip. Mezunlar; geleneksel medya, reklamcılık, halkla ilişkiler ve iletişim alanlarında, yeni medyanın pratik ve teorik bilgilerini uygulayabilirler. 

yeni medya, yeni medya bölümü, yeni medya araçları, geleneksel medya, dijital, veri gazeteciliği, internet haberciliği,

İşletmeler Yeni Medyaya Nasıl Bakmalı?

İşletme ve kurumlar, işleri gereği yenilikleri ve dönüşümleri takip etmek zorundadır. Özellikle ulaşılabilirlik ve hedef kitleye seslenme açısından işletmelerin medya araçlarını kullanması bir gereklilik hâlini alıyor. Yeni medya açısından duruma baktığımızda, artık televizyon ve geleneksel pazarlama içerikleri, işletmelere fayda sağlayamıyor. Dijital pazarlama ve dijital reklamcılık, işletmelerin hedef kitlelerini tespit edebiliyor ve buna uygun kampanya seçeneklerini de yaratıyor. Yine sosyal medya, anında iletişimi sağlama olanağı ve hedef kitle ile buluşabilme imkânını yaratıyor. Ayrıca bu olanak, hedef kitlenin şikayet, istek ve ihtiyaçlarını da görünür kılıyor. Artık sosyal medya ve yeni medyada var olmayan bir işletme, sınırlı bir üretim ve sınırlı bir hedef kitleye sahip oluyor. 

Yeni medya; web sitesi, online içerik hazırlama, online ürün tanıtımı ve satışı gibi olanaklarıyla işletmelerin üretimlerini ve kendilerini duyurmalarına fırsat tanıyor. Yine yaşanılan bir kriz, olumsuz durum karşısında kurumun, hedef kitleye hızlı bilgi verme ve hedef kitlenin de bu durumu takip edebilmesini adına yeni medya, çeşitli kullanımlara ev sahipliği yapıyor. 

Yeni medya ne demek?

Geleneksel medyanın kitle iletişim araçları dışında kalan dijital iletişim araçlarını ve dijital iletişim mecralarını kapsayan bir kavramdır. Yeni medyanın kaynağında, internetin gelişimi ve medyanın dijitale taşınması vardır. Web3.0, sosyal medya, internet haberciliği, online mecralar ve dijital kanallar, yeni medyanın gelişmesiyle mümkün hâle gelmiştir. 

Yeni medya bölümü iş imkânları nelerdir?

Yeni medya bölümü mezunları, online içerik üretimi, web ve görsel tasarım, internet gazeteciliği, sosyal medya uzmanlığı, online reklamcılık gibi alanlarda çalışabiliyor. Ayrıca geleneksel medya tarafında da çalışma fırsatı vardır. Bunların dışında mezunlar, edindikleri bilgi birikimine bağlı olarak farklı alanlarda da istihdam edilebiliyor.

İşletmeler ve kurumlar yeni medyayı nasıl kullanabilir?

Web sitesi ve içerik hazırlama, iletişim ve sosyal medya kampanyaları için yeni medya kullanılabilir. işletme ve kurumlar, belirli bir hedef kitle yaratma ve ulaşmak için sosyal medya araçalarını da kullanmayı bilmelidir. Yeni medya, dijital kampanya ve pazarlama için uygun olanakları yaratmaktadır.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Ankara üniversitesi Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünden mezun oldu. Lisans öğreniminde sosyal farkındalık kampanyalarında görev aldı. İstanbul İşletme Enstitüsü’nde fotoğrafçılık, iletişim, kişisel gelişim ve diğer farklı konularında yazmaya başladı.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!