Close
Mobil Menu Bars

Yazma Yeteneklerinizi Geliştirin

31 Mart 2020, 1274 defa okundu.
Yazma Yeteneklerinizi Geliştirin
yaratıcı yazarlık, yazarlık atölyesi, yazarlık eğitimi, editörlük, iyi yazı yazmak, yazı yazmak,yazma yeteneği

Yazmak sizce, sadece yetenek midir?  Bu soru cevaplanırken iki aşamada ele alınması gerekir. Neden mi? Çünkü bazı insanlar, gerçekten yazma konusunda doğuştan getirdiği kabiliyetlerle donatılmıştır. Bu kişilerin çoğunluk tarafından kabul gören kendine has bir yazma tarzları olur. Ama bazı insanlar yazma serüvenine doğuştan hazır yetenekle değil de yazma tutkusu ile başlar. Ve bunun için gayret sarf eder. Elbette onlar da emeklerinin karşılığını alarak kabul gören bir kaleme sahip olurlar. Yazma konusunda başarılı olan bu iki tip yazar arasındaki ortak nokta şudur: diğer insanlara kıyasla hayata farklı pencereden bakmaları.

Herkes tıpkı konuşma gibi yazma konusunda da belli bir seviyede yetenekle doğar. Yani herkes yazabilir. Üstelik düşünce tarzını sürekli geliştirip olaylara bambaşka açılardan bakabilenler gayet iyi seviyede yazabilir. Peki, herkes yazabildiğine göre herkesin içinden sıyrılıp fark edilen bir ses olmak nasıl sağlanabilir? İşte burada devreye eğitimler, kişisel çalışmalar ve zirvede kalan yazma arzusunun girmesi gerekiyor. İster yazma serüvenine yeni başlayan bir kalem olun ister profesyonel bir yazar olun; yazma yeteneği her zaman daha ileriye taşınabilir.

Yaratıcı Yazarlık Eğitimi Ne Kazandırır?

yaratıcı yazarlık, yazarlık atölyesi, yazarlık eğitimi, editörlük, iyi yazı yazmak, yazı yazmak,yazma yeteneği

Yaratıcı yazarlık, son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettiren kavramlardan biridir. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaratıcı yazarlık adına birçok kurs düzenlenmektedir. Bunun yanında yaratıcı yazarlık üzerine yazılan kitapların sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Bu sayede yazma yeteneğini geliştirmek isteyenler için imkanlar artmıştır. Tıpkı diğer sanat dalları gibi edebi sanatlar da içinde yaratıcılık barındırır.  Ve gerektirdiği teknikler öğretilebilir. Bu sayede dileyen roman ya da öykü gibi türlerde eserler verebilir.

En büyük yanılgı, sanat disiplinlerinin sadece yetenekle ilişkilendirilmesidir. Bazı kişilerin daha başarılı olmasını yatkınlık şeklinde açıklamak daha yerinde olacaktır. Oysa herkes yazma tekniklerini öğrenebilir. Online Eğitim yardımıyla arzu eden kişilerin kendi yaratıcılığının farkına varması sağlanabilir. Burada özellikle eğitime katılanlardan istenen durum; yazmak isteyen kişinin bu konuda oldukça hevesli olması gerektiğidir. Bu süreçte, katılımcılara kimi teknikler öğretilir ancak bu sadece bir başlangıçtır. İcra edilen her sanat uzun ve kişisel bir yolculuktur.

Yazı üzerine verilen dersler, kurslar, seminerler kişiye çıktığı yazma yolculuğu için güven ve cesaret verir. Yaratıcı yazarlık eğitimi ile var olan hikayenizi nasıl yazıya dökeceğinizi öğreneceksiniz. Bir ana fikir izinde yeni bir hikaye inşasının nasıl yapıldığını göreceksiniz. Bu eğitimle daha bilinçli yazma eylemi gerçekleştirebileceksiniz. Gelişi güzel değil de kim için yazdığınızı, ne için yazdığınızı bilecek ve yazma sürecinizi kontrolünüz altında tutabileceksiniz.

yaratıcı yazarlık, yazarlık atölyesi, yazarlık eğitimi, editörlük, iyi yazı yazmak, yazı yazmak,yazma yeteneği

“Yaratıcı yazarlık eğitimine kimler katılabilir?”, diye sorarsanız:  Öncelikle yazmayı seven, okumayı seven, düşüncelerini net şekilde dile getirmek isteyen ve bu alana ilgi duyan kişiler yaratıcı yazarlık eğitimine katılabilir. Bu eğitimle yazım tıkanıklığı problemlerini aşmayı öğrenirken ufkunuzu da genişletme imkanı bulabilirsiniz. Kendinizi yazma konusunda nasıl geliştirebileceğiniz konusunda farkındalık kazanarak cesaretinizi arttırabilirisiniz. Yaratıcı yazarlık dersi sadece yazar olmak isteyenlerin değil yazmaktan keyif alanların,  işi gereği rapor yazanların, referans mektubu gibi zaman zaman iş ya da kariyer odaklı yazışmalara ihtiyaç duyanların, yani hayatının bir yerinde bir şeyler yazmak zorunda olanların faydalanabileceği bir eğitimdir.

Yazarlık Atölyesi ve Editörlük Eğitimi

Yazarlık atölyesi ve editörlük eğitimi, yaratıcı yazarlık eğitiminin ileri seviyesi şeklinde görülebilir. Yaratıcı yazarlıkla kazanılan teknik bilgileri tamamıyla pratiğe dökerek hikâyeler yazmaya başlayacağınız bu eğitimde kendinizi yazma konusunda ileri seviyelere taşıyabilirsiniz. Anlatmak istediğiniz hikayeleri nasıl cümleye dökeceğinizi ve en önemlisi tıkanmadan nasıl akıcı yazabileceğinizi yazarlık atölyesi ile deneyerek öğreneceksiniz. 20 kişi olan gruplarla eğitimci, her kursiyeriyle bireysel ilgilenme fırsatı bulacağından yazılarınızın yapıcı eleştirilerle daha iyi seviyelere taşındığını göreceksiniz.

yaratıcı yazarlık, yazarlık atölyesi, yazarlık eğitimi, editörlük, iyi yazı yazmak, yazı yazmak,yazma yeteneği

Yazarlık atölyesi ve editörlük eğitimi,  5 hafta olarak planlanmıştır. 5 hafta boyunca canlı yayın olarak verilecek eğitime katılamazsanız yayınların tekrarını daha sonra izleme şansınız elbette var. yazarlık atölyesi eğitimiyle yapılan atölye çalışmalarının tamamına ise 1 yıl boyunca ulaşma hakkına sahip olacaksınız. Bu eğitim için zaman mekan sınırlamanız yok. İhtiyacınız olan cihaz; akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar ve bunun yanında bir de aktif internet bağlantısı.

Peki, yazarlık atölyesi eğitime kimler katılabilir? Başta yayıncılık sektöründe çalışmak isteyenler, editör olmak isteyenler, öykü ya da roman yazmak isteyenler ve bunlar yanında bu alana ilgi duyan herkes katılım sağlayabilir.
Yazarlık atölyesi eğitiminin içeriğinde ilk olarak yazmaya dair temel bilgiler verilmektedir. Katılımcıların kurmaca yapabilmesi için cevaplaması gereken sorular üzerinde durularak zihinlerdeki anlatılarının netleşmesi sağlanmaktadır. Bu eğitimle yazarken, hedef kitlenizi nasıl seçeceğinizi, nasıl karakter yaratacağınızı, olay örgüsü kurulumunu, zaman mekan uyumunu öğrenebileceksiniz. Ayrıca betimleme ve diyalog yapma konusunda bilgileneceksiniz. 5 hafta boyunca eğitmen tarafından ödevlendirilecek öğrendiklerinizi deneyimleme şansı yakalayacaksınız.

yaratıcı yazarlık, yazarlık atölyesi, yazarlık eğitimi, editörlük, iyi yazı yazmak, yazı yazmak,yazma yeteneği

Süreç sonunda yazdıklarınıza eleştirel bakabilmeyi de öğrenmiş olacaksınız. Eleştirel düşünme hiç şüphesiz ilerlemenin en büyük tetikleyicisidir. Yine bu eğitimin içeriğinde editörün görevleri üzerinde de durulmaktadır. Bu sayede, editörlerin yazarla olan ilişkisini ve kitaptaki rolünü de bu eğitimle daha iyi anlayabileceksiniz.

Yazı Yazmak İnsana Neler Kazandırır?

Yazmak; zihindeki düşüncelerin uygun kelimelerle somutlaştırılmasıdır. Yazan kişi; hissettiklerini, duygu durumunu, istediklerini tam manasıyla anlamlandırmayı başarabilen kişidir. Çünkü yazmak belirsizlikten oldukça uzaktır. Yazmak; bilinçli düşünmeye yardımcı olur. Zihninizin kontrolünü yazarak daha kolay ele geçirebilirsiniz. Ve zihin kontrolü güçlü olan kişilerin, depresif ruh halinden kurtulmaları daha kolay olmaktadır. Ayrıca içini yazıya dökebilen insanlar, psikolojik rahatlama yaşarlar.

Kimi zaman kimseyle paylaşılamayan sıkıntılar yazı yardımıyla dışa vurulur. Bu sayede kişi dertlerini içine atmaktan kurtulur ve ruhen rahatlama sağlanır. Yani yazmak kişisel gelişim konusunda da önemli bir role sahiptir. Kişinin kendini tanımasını, kendini yönetmesini, duygularına yön vermesini kolaylaştırır. Bu nedenle yazı yazmak, dünya ne kadar değişirse değişsin, iyileştirici etkisini kaybetmeyecektir. İyi yazı yazmayı öğrenerek, konuşma olarak da anlatmak istediklerinizi doğru ve akıcı bir şekilde ifade edebilmeniz mümkün hale gelmektedir.

yaratıcı yazarlık, yazarlık atölyesi, yazarlık eğitimi, editörlük, iyi yazı yazmak, yazı yazmak,yazma yeteneği

Hem günlük hayatınıza hem de iş hayatınıza yazı yazmanın olumlu katkıları elbette olacaktır. Böylece kariyer hayatınızda da doğru adımlar atmak adına, ne istediğini bilen bireylere dönüşmek yine iyi yazmak ile başarılabilir. Çünkü yazmak, içinizdekileri özgürce ifade etmek ve kendi iç sesinize kulak vermektir. Bu nedenle sadece yazarlık  yapmak isteyenlerin ya da işi yazıyla ilgili olanların iyi yazması gerektiği tabusu kırılmalıdır. Sonuçta her iyi yazan mutlaka yazar olacak diye bir şey yok, herkesin böyle bir isteği de yok. Önemli olan anlatmak istediklerimizi, doğru kelimelerle ifade edebilmeyi öğrenmek.

Konuşma esnasında etrafından çekinen bireyler rahat olamazken yazarak kendini daha özgürce ifade edebilmektedir. Bu nedenle kendini bulmak isteyen her birey yazı yazmanın iyileştirici ve olumlu etkisini hayatına dahil edebilmelidir. Eğer iyi yazmak üzerine sizin başka öneriniz ve ya deneyimleriniz varsa yorum kısmından paylaşarak bu konuyla ilgilenenlere siz de yardımcı olabilirsiniz.

İyi Yazmak İçin Neler Yapılabilir?

yaratıcı yazarlık, yazarlık atölyesi, yazarlık eğitimi, editörlük, iyi yazı yazmak, yazı yazmak,yazma yeteneği

  • Başarılı yazarların çoğu için kendilerine has bir sesleri var diyebiliriz. Bu nedenle kendi sesinizi aramalısınız. Kendinize has bir yazınsal anlayış benimsemek sizi farklı kılacaktır.
  • Eğitimler almalı ancak her şeyin bir eğitimle olup biteceğini sanmamalısınız. Alacağınız eğitimler öncelikle yazma tutkunuzu tetiklemek ve size, içinizdeki yaratıcılığı göstermek amacındadır.
  • Kendi dilinizde yazılmış edebi eserleri ve dünya edebiyatının gelişim süreci üzerine bilgilenmek yolunuzu aydınlatacaktır.
  • İyi yazmak için iyi bir okur olmak gerektiği birçok kaynakta önemle vurgulanmaktadır.
  • Daha iyi yazılar yazmak için sürekli bir çalışma halinde olmalısınız. Çünkü ne yazıyorsanız yazın yaratıcılık özelliklerinizi etkili kullandığınızda daha iyi bir metin ortaya çıktığını göreceksiniz.
  • Var olan yazarlık eğitimlerine katılmak dışında, var olan yazarlık üzerine yazılmış kitaplardan da faydalanabilirsiniz.
  • İnternet ortamında bulabileceğiniz birçok yaratıcı yazarlık egzersizlerini evde kendiniz deneyerek zihninizi bu sürece hazırlayabilirsiniz. Bu egzersizler boş vaktimizi değerlendirmek adına da eğlenceli olabilir.

İyi yazmak bir yetenek midir yoksa herkes iyi yazabilir mi?

Bazı kişilerin yazma konusunda daha yatkın olduğu bir gerçektir.  Ancak herkesin yazma üzerine bir kabiliyeti doğuştan vardır, tıpkı konuşma üzerine olduğu gibi. Bu nedenle dileyen herkes yazma yeteneğini geliştirerek iyi yazmayı başarabilir.

Yaratıcı yazarlık eğitimi nedir?
Yaratıcı yazarlık, son zamanlarda adından oldukça fazla söz ettiren kavramlardan biridir. Yaratıcı yazarlık eğitimi ile var olan hikayenizi nasıl yazıya dökeceğinizi öğreneceksiniz. Bu eğitimle daha bilinçli yazma eylemi gerçekleştirebileceksiniz.

Yazarlık atölyesi ve editörlük eğitimi size ne kazandırır?
Yaratıcı yazarlıkla kazanılan teknik bilgileri tamamıyla pratiğe dökerek eğitmen kontrolünde hikâyeler yazmaya başlayacaksınız. Süreç sonunda başarılı olursanız uluslararası geçerliliğe sahip sertifika almaya hak kazanacaksınız. Böylece dilerseniz, editörlük yapabilir, yayıncılık sektöründe çalışabilir ya da kendi hikayelerinizi ve romanlarınızı yazabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Tuba UYAR 1989 Aralık doğumdur. İskenderun/ Hataylıdır. Konya Necmettin Erbakan üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Öğretmenliği (BÖTE) bölümünden mezun olmuştur. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne başlamıştır, halen devam etmektedir. Yüz yüze İş güvenliği, online olarak içerik editörlüğü eğitimleri almıştır. Dijital İllüstratör çizimleri yapmakta ve yazar olarak çalışmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Başak Semiz
Başak Semiz
10 Nisan 2020
5.0

Çok eğlenceli, çok keyifli ama çok da öğretici bir eğitim süreci. Çok teşekkürler.