AnasayfaBlogYatırım Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?
Meslekler

Yatırım Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

22 Haziran 2021
İyi dikilmiş takım elbise giyen bir adamın yakın çekimi. Yana doğru bakmaktadır ve sol eli cebindedir. Takım elbisesi lacivert, gömleği beyaz ve kravatı mavi çizgilidir. Cebinde kırmızı zemin üzerinde kırmızı bir grafik ve mavi şeritli kırmızı bir dikdörtgen var. Ayrıca kırmızı bir kumaşın yakın çekimi ve pembe beyaz bir nesnenin yakın çekimi var. Adam kendinden emin ve kararlı görünüyor. Görüntünün odağında o var ve giysilerindeki ayrıntılara gösterilen özen açıkça görülüyor. Profesyonel ve temiz görünüyor ve kırmızı ve mavi vurgular görünümüne katkıda bulunuyor.
Yatırım Danışmanlığı FaaliyetleriFaaliyetlerin AçıklamasıYararları
Portföy YöneticiliğiYatırım hesaplarını idare eder ve çalışanların düzenli ödemesini sağlar.Gelir gider dengesini sağlar, müşterinin sermayesini korur.
Hisse Senedi ve Döviz BilgilendirmesiHisse senedi, döviz gibi piyasalar hakkında bilgilendirme yapar.Müşterinin doğru yatırım kararları vermesine yardımcı olur.
Vergi, Emlak ve İpotek PlanlamasıVergi, emlak ve ipotek konularında danışmanlık hizmeti sunar.Müşterinin mali işlemlerini düzenler ve vergi tasarrufu sağlar.
Risk ve Getiri AnaliziSermaye piyasası araçlarını analiz eder.Yatırımcının riskini en aza düşürür, getirisini maksimize eder.
Finansal YönetimSermayenin doğru yere yönlendirilmesini sağlar.Birey ve kurumların kazançlarını artırır.
Satışa Aracılık HizmetiSermaye Piyasası araçlarının halka sunulması sırasında satışa aracılık edilir.Fonların doğru şekilde halka sunulmasını sağlar.
Mali Durum AnaliziMüşterinin mali durumunu analiz eder.Müşterinin finansal sağlığını koruyarak hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırır.
Yatırım PlanlamasıMüşterinin ihtiyaçlarına uygun yatırım planları yapılır.Müşterinin bütçesine ve hedeflerine uygun yatırım stratejileri oluşturur.
Piyasa AnaliziMülk ve projeler için piyasa analizi yapar.Doğru yatırım fırsatlarının belirlenmesine yardımcı olur.
Emlak Vergisi DanışmanlığıEmlak vergisi konusunda danışmanlık hizmeti sağlar.Müşterinin vergi yükünü hafifletir ve çeşitli avantajlardan yararlanmasını sağlar.

Günümüzde, rekabet ve dünya pazarının daralması ile yatırım alternatifleri de değişmeye başlamıştır. Firma ve bireysel kazanımlar için müşterilerin yatırımlarını değerlendirmelerine yardımcı olur. Yatırım Danışmanlığı; müşteri ihtiyaçlarına yönelik araştırmalar yapar. Yatırım hesaplarını yöneten uzmanlar, dağıtım sistemi ile çalışır. Birbirinden farklı alanlarda uzmanlaşan kişiler, gelir gider dengelerini sağlar. Portföy yönetimi yapan uzmanlar, çalışanların ödemelerini düzenli bir şekilde almalarına da yardımcı olur. Hisse senedi, borsa, döviz, altın ve fon gibi piyasalar hakkında sizi bilgilendirir. Tercih yapmanızı kolaylaştırarak sermayenizi doğru bir şekilde yönlendirmenize destek olur. 

Yatırım Danışmanı; müşterilerin gelirinin piyasa içerisinde artmasını sağlar. Servet yönetiminin çerçevesini çizerek müşteri ile birlikte çalışır. Uzmanlar vergi, emlak ve ipotek planlaması yoluyla müşterilere yardımcı olur. Sermaye piyasası araçlarının doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlayan Yatırım Danışmanları, kişilerin ihtiyaçlarına uygun araştırmalar yapar. Finansal varlıklar hakkında yazılı ve sözlü önerilerde bulunarak yatırımcıları yönlendirir.

Profesyoneller, Sermaye Piyasası Kurulu'nun belirlediği kurallar çerçevesinde yatırım desteği verir. Uzmanlık alanlarına göre birbirinden farklı danışmanlık hizmetleri sunar. Risksiz araçlar ile kazançlarının artırmalarını sağlayan danışmanlar, kişilerin gayrimenkul alım satımına destek olur. Müşteri talepleri doğrultusunda, müşterilerinin sermayesini korur. Kişileri yatırıma teşvik eder. Bu içerikte, Yatırım Danışmanı olmak isteyenlere sesleneceğim. Size, bir Yatırım Danışmanında bulunması gereken özelliklerden uzmanlık alanlarına ve kazancına kadar tüm detayları aktaracağım.

Yatırım Danışmanı Nedir?

Yatırım Danışmanları, müşterileri için yatırım planlaması sağladığı gibi çeşitli önerilerde de bulunur. Sermaye piyasası araçları ile kâr ve zarar analizi yaparak danışmanlık hizmeti verir. 'Para Yöneticisi' olarak da adlandırılan danışmanlar, yetki ve onay belgesi aldıktan sonra görev yapabilir. Yatırımcıların talepleri sonucunda, risk ve getiri hesaplamaları ile analizlerini gerçekleştirir. Yatırım stratejilerini detaylı bir şekilde çalışarak finansal hedeflerine ulaşmalarına destek olur. Halka sunulan şirketlerin mali tablolarını yorumlar. Risk faktörünü minimuma indirerek yatırımcıların doğru kararlar almalarını sağlar.

Sermaye Piyasası'na uygun bazı yatırım hizmetleri bulunmaktadır. Profesyoneller belirtilen alanlarda çalışarak müşteri memnuniyetini göz önünde bulundurur. Birey ve kurumların istekleri çerçevesinde adımlar atarak kazançlarını artırır. Yatırım Danışmanlarının alanı içerisine giren bu faaliyetler şöyle;

 • Portföy Yöneticiliği,

 • Yatırım Danışmanlığı,

 • Kurul tarafından belirlenen hizmet ve faaliyetlerde bulunulması,

 • Sermaye Piyasası araçlarının halka sunulması sırasında satışa aracılık edilmesi,

 • Alım satım işlemleri ve borsa dışı teşkilatlanan pazar yerlerinin işletilmesidir. 

ABD Yatırım Danışmanları Yasası'na göre, yatırım danışmanı; başkalarına önerilerde bulunan ve menkul kıymet raporları veya analizleri yayınlayan uzmanlardır. Uzmanlar; finansal, bireysel ve gayrimenkul danışmanlık olarak üç alanda hizmet verir. Finansal Danışmanlık; kurumların kâr marjını yükselterek çalışanlara düzenli ödeme yapılmasını sağlar. Bireysel Danışmanlık; kişiye tasarruflar, emeklilik, yatırım ve sigorta gibi konularda geleceğe yönelik planlamalar sunar. Gayrimenkul Danışmanlık; lokasyon, satın alma ve kiralama gibi konularda kazanç artırıcı tavsiyeler verir. Taşınamaz mülk ve projeler için piyasa analizi yapar. Ayrıca, müşterilerine emlak vergisi konularında da yardımcı olur. Yatırım Danışmanları, riski en aza indirip kazancı artırarak müşterileri ile kısa ya da uzun dönemli çalışır.

Yatırım Danışmanı Ne İş Yapar?

Bireyler ve kurumlar ile birlikte çalışan Yatırım Danışmanları, müşterinin mali durumunu inceleyerek hakkında fikir sahibi olur. Risksiz ve getiri potansiyeli yüksek olan yatırım araçlarını belirleyip müşterilerini yönlendirir. Bir Yatırım Danışmanının sorumlulukları uzmanlık alanına göre faklılık gösterir. Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda adım atar. Yatırım planları yaparak müşterisi olan birey ve kurumlara uygun yöntemler geliştirir. Kazançlarını katlamalarını sağlayarak memnuniyetlerini devam ettirir. Kendilerine verilen yetkiler doğrultusunda hareket eder. Bir çeşit finansal yönetim yaparak sermayenin doğru yere yönlendirilmesini sağlar. 

Yatırım Danışmanının görevleri aşağıda yer almaktadır:

 • Müşterilerini nakdî ve aynî değerlere yönlendirir. 

 • Yatırımcıların idari kurallara ve yasal yönetmeliğe bağlı kalmasını sağlar.

 • Sermaye piyasası araçlarını tespit ederek bu araçların ithalatını ve ihracatını yapan kuruluşları araştırır.

 • Müşterilerin sermayesini ve bütçesini inceleyerek uygun yatırım planları yapar. 

 • Müşterilerin yatırım beklentisi ve risk limitlerini analiz eder. Yatırım planlarını çizdiği bu çerçeve içerisinde gerçekleştirir.

 • Piyasaya hakim olup danışmanlığını başarıyla sonuçlandırır. Yenilikleri takip eder.

 • Müşterilerini sermaye piyasası hakkında bilgilendirerek doğru tercih yapmasını sağlar. Potansiyel yatırım alanları hakkında bilgi verir.

 • Yeni müşterileri bulup onlarla iletişime geçer. Yatırımlarını doğru yönetmeleri için uygun adımları bildirir. Böylece, çalıştığı iş yerine komisyon kazandırır. 

 • Sektörü ile ilgili seminer, panel, söyleşi ve eğitimlere katılarak kendini geliştirir.

 • Yatırım araçlarını takip edip güncel değişiklikleri gözlemleyerek verimli çalışma yöntemlerini belirler. 

Yatırım Danışmanı Maaşları

Yatırım Danışmanları, uzman oldukları alanlara göre farklı kategorilere ayrılır. Birey ve kurumlara hizmet verirler. Çalışanlar; müdür yardımcılığı, müdür ve analist gibi pozisyonlara yükselebilir. Bir şirkete bağlı ya da bireysel olarak çalışma imkanları bulunmaktadır. Profesyonellerin kazancı; çalıştıkları kuruma, çalışma yöntemlerine, eğitim seviyesine, bilgi ve deneyimine göre değişkenlik gösterir. Yatırım danışmanının maaşları şöyle;

 • En düşük 3.370 TL,

 • En yüksek 11.870 TL olup ortalama 6.810 TL olarak saptanmıştır.

Yatırım Danışmanı Nasıl Olunur?

Yatırım Danışmanı olmak için, üniversitelerin Çalışma Ekonomisi, İktisat, İşletme, Maliye, Pazarlama lisans bölümleri ile Meslek Yüksek Okullarının Borsa ve Finans, Bankacılık ve Sigortacılık gibi programlarından mezun olunması gerekir. Ayrıca, ilgi alanları ile bağlantılı yüksek lisans programlarını da tamamlayarak mesleki gelişimlerine devam edebilirler. Sermaye Piyasaları Lisanslama sınavlarına girerek başarılı olduktan sonra çalışabilirler. Sınavlar;

 • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı,

 • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı,

 • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı,

 • Türev Araçlar Lisansı,

 • Gayrimenkul Değerleme Lisansı.

Yatırım Danışmanında bulunması gereken özellikler ise;

 • Yürürlükteki kanunlar ve düzenlemeler ile bağlı olduğu kurumun kurallarını, yönetmeliklerini, vergi konularını, mesleki ve etik değerlerini bilmek,

 • Yaşam boyu mesleki gelişime açık olmak, eğitimlere katılmak,

 • Yerel ve global yatırım araçlarını, piyasaları, araçların risk ve getiri dengesini tanımak,

 • Şirket ve yöneticileri hakkında bilgi sahibi olmak,

 • Teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek,

 • İnsan ilişkilerinde güvenilir olmak,

 • Sabırlı, disiplinli, istikrarlı ve detaycı olmak,

 • İleri seviyede İngilizce bilgisi,

 • analitik düşünme becerisi,

 • Kriz anlarında anlık karar verme yeteneği,

 • Alanı ile ilgili gerekli lisans belgelerine sahip olmak,

 • Microsoft Office programlarına hakimiyet,

 • Yüksek ikna kabiliyeti,

 • Müşteri hizmetleri becerisi,

 • Yenilikçi bakış açısı,

 • Takım çalışmasına uyum,

 • Analiz ve raporlama yeteneği.

İlgili eğitim: Ms Office Sertifika

Portföy Yöneticiliği, Yatırım hesaplarını idare eder ve çalışanların düzenli ödemesini sağlar, Gelir gider dengesini sağlar, müşterinin sermayesini korur, Hisse Senedi ve Döviz Bilgilendirmesi, Hisse senedi, döviz gibi piyasalar hakkında bilgilendirme yapar, Müşterinin doğru yatırım kararları vermesine yardımcı olur, Vergi, Emlak ve İpotek Planlaması, Vergi, emlak ve ipotek konularında danışmanlık hizmeti sunar, Müşterinin mali işlemlerini düzenler ve vergi tasarrufu sağlar, Risk ve Getiri Analizi, Sermaye piyasası araçlarını analiz eder, Yatırımcının riskini en aza düşürür, getirisini maksimize eder, Finansal Yönetim, Sermayenin doğru yere yönlendirilmesini sağlar, Birey ve kurumların kazançlarını artırır, Satışa Aracılık Hizmeti, Sermaye Piyasası araçlarının halka sunulması sırasında satışa aracılık edilir, Fonların doğru şekilde halka sunulmasını sağlar, Mali Durum Analizi, Müşterinin mali durumunu analiz eder, Müşterinin finansal sağlığını koruyarak hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırır, Yatırım Planlaması, Müşterinin ihtiyaçlarına uygun yatırım planları yapılır, Müşterinin bütçesine ve hedeflerine uygun yatırım stratejileri oluşturur, Piyasa Analizi, Mülk ve projeler için piyasa analizi yapar, Doğru yatırım fırsatlarının belirlenmesine yardımcı olur, Emlak Vergisi Danışmanlığı, Emlak vergisi konusunda danışmanlık hizmeti sağlar, Müşterinin vergi yükünü hafifletir ve çeşitli avantajlardan yararlanmasını sağlar
Yatırım Danışmanı Yatırım Danışmanı nedir Yatırım Danışmanı ne iş yapar Yatırım Danışmanı maaşları Yatırım Danışmanı nasıl olunur
Kadın yeşilliklerle çevrili toprak bir patikada oturuyor. Kollarını dizlerine dayamış, üzerinde beyaz bir tişört ve kot pantolon var. Saçları sarı ve geriye doğru toplanmış. Yüzü kameraya doğru dönük ve hafif bir gülümseme var. Memnun ve huzurlu görünüyor, doğal ortamın tadını çıkarıyor. Arka plandaki ağaçlar esintiyle sallanarak sahneye dinginlik hissi veriyor. Işık parlak ve sıcak, manzaranın güzelliğini vurguluyor. Kadın doğanın bereketiyle çevrelenmiş, huzurlu bir teselli anı yaratıyor.
Hazal Beken
Blog Yazarı

1990 yılında Bakırköy'de doğdu. Lisede Bilgisayar bölümünü bitirdikten sonra sınava 1 ay kala bölüm değişikliği yaptı, üniversitede radyo ve tv programcılığı okudu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne devam ederken iş hayatına girmeye başladı. Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali'nde koordinatör olarak yer aldı. Yazarak üretmenin heyecanını yaşıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.