AnasayfaBlogYaşayan Gezegen: Dünya İçin Neler Yapabiliriz?
Popüler Yazılar

Yaşayan Gezegen: Dünya İçin Neler Yapabiliriz?

03 Ocak 2021
Yaşayan Gezegen: Dünya İçin Neler Yapabiliriz?

Günümüzün en büyük problemi olan küresel ısınma tüm canlı yaşamı tehdit ediyor! Küresel ısınma, atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun ve miktarının insan kaynaklı faaliyetler neticesinde artması ile oluşmaktadır. Bu faaliyetlere örnek olarak; hayvancılık, tarım, endüstriyel faaliyetler ve fosil yakıt tüketimi verilebilir.

Sanayi devrimi ile insan faaliyetlerindeki artış, birçok ormanın katledilmesine, denizlerin ve havanın aşırı kirlenmesine, toprağın zehirlenmesine ve yaban hayatın yok olmasına neden olmaktadır. Tüm bunlar ise biyoçeşitliliğin azalmasına ve buna bağlı olarak dünyanın dengesinin alt üst olmasına sebep olmaktadır.

Küresel ısınma bir dünya sorunudur ve ayrım yapmadan tüm canlı yaşamın kitlesel yok oluşunu hızlandırmaktadır. Bu sebeple yaşayan bir gezegen için, üretim ve tüketim alışkanlıklarının değiştirilip dönüştürülmesi büyük önem taşımaktadır. İyi haber şu ki; Dünya’yı iyileştirmek için hala zamanımız var! Ancak, bu değişimin hemen şu an başlaması gerekiyor!

Tüketim Alışkanlıkları Nasıl Şekilleniyor?

Kapitalist sistem, günümüz insan toplumlarının doğayla bağlantısını neredeyse yok etti. İnsanlık özünü unuttu ve sektörlerin kuklası haline geldi. Günümüzdeki tatminsiz ve mutsuz toplumlar bu sistem üzerine inşa edildi. Ne yazık ki, bu tüketim alışkanlıkları sadece insan toplumlarına zarar vermekle kalmıyor, çevreye de inanılmaz ölçüde zararlar veriyor.

Çeşitli pazarlama teknikleri ile bize neyin iyi geleceği söylenip duruyor. Ancak, gerçekten her şey bu şekilde iyi mi? Mesela, aldığınız o son kazak size kendinizi gerçekten iyi hissettirdi mi? Peki ya, o çoktan bozulmuş telefonunuzun taksitini hala ödüyor musunuz? Kaygı ve endişe bozukluğunuz var mı? Ya aldığınız hava temiz mi? Beslenme alışkanlıklarınız nasıl? Sağlık problemleri yaşıyor musunuz? Bu sorulara dürüstçe yanıt verdiğinizde, ortaya çıkanın mutlu bir profil olduğunu söyleyebilir misiniz? Bir bilginin pratiğe dönüşmesi için öncelikle teoriğin anlaşılması ve içselleştirilmesi gerekiyor. O yüzden sorulara verilen cevaplar kişiye özel olduğu için, kişinin kendi değişim yolunu belirlemesinde önemli rol oynuyor.

Özetle, bu tüketim çılgınlığı gizlice bize zarar vermekle kalmıyor, doğadaki tüm canlı yaşamı öldürüyor. Bu yüzden tüketim alışkanlıklarının değişmesi küresel anlamda büyük önem taşıyor. Değişim ise aslında düşündüğünüzden çok daha kolay!

Sürdürülebilir Yaşam İçin İpuçları

Sürdürülebilir yaşam için altın kurallar; aşırı tüketimden uzak durmak, geri-ileri dönüşümler yapmak ve üretime katkıda bulunmak olarak sayılabilir.

Beslenme Alışkanlıklarını Değiştirmek

Günümüzde dünyanın %75’inin tükettiği gıda yalnızca 12 bitki ve 5 hayvandan oluşuyor. Bu beslenme alışkanlıkları sadece insan sağlığını değil çevreyi de tehdit ediyor. İnsan nüfusunun artması sonucunda gıda taleplerinde de artış görülüyor. Buna bağlı olarak ormanlar tarım arazilerine dönüştürülüyor. Ancak, bu tarım arazilerinin yapılmasının tek bir sebebi var: Hayvancılık. Bu durum sera gazı emisyonunun başlıca sebepleri arasında yer alıyor! Uzmanlar, hayvansal kaynaklı tüketimin azaltılmasını, çeşitli sebze ve meyveler ile beslenmeye geçilmesini öneriyor.

Alışveriş Alışkanlıklarını Değiştirmek

Market alışverişlerinde; naylon, plastik, köpük vb. paket ürünlerin yerine, cam, file, kese kağıdı ve bez torba gibi sürdürülebilir alternatifler seçilebilir. Sebze ve meyveler, yerel çiftçi pazarlarından ya da manavlardan temin edilebilir. Tekstil alışverişlerinde ise ürünün yapım aşamalarını paylaşmaktan çekinmeyen, karbon ayak izi düşük ve ürün paketlemesini geri dönüştürülebilen materyallerden yapan markalar tercih edilebilir.

Dünya bizim evimiz! Biz burada sadece bir süre konaklayan canlılarız. Diğer canlı yaşama sevgi ve saygı ile yaklaştığımız sürece buradaki hayat standartlarımız da yükselecektir. Bunun için günümüz toplumlarının tüketim alışkanlığı değişmelidir. Ancak, toplumun en küçük yapıtaşı bireydir. Bu sebeple, birey değişirse toplum da değişir. Toplum değişirse, Dünya iyileşir.

Yaşayan Gezegen: Dünya İçin Neler Yapabiliriz dünya küresel ısınma çevre sorunları tüketim alışkanlıkları
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Çevre Sağlığı Tekniker ve Teknisyeni
Bölümler

Çevre Sağlığı Bölümü (MYO)

27 Kasım 2020
5 Haziran Dünya Çevre Günü
Tarihte Bugün

Dünya Çevre Günü Nedir?

05 Haziran 2021
Yeşil Pazarlama ile Tanışın
Ne Demek?

Yeşil Pazarlama ile Tanışın

15 Şubat 2021