AnasayfaBlogY Kuşağı Nedir? Y Nesli Özellikleri Nelerdir?
Popüler Yazılar

Y Kuşağı Nedir? Y Nesli Özellikleri Nelerdir?

25 Kasım 2019
Y kuşağında olan 5 arkadaşın birliktelik duygusunu yansıtan fütürist bir stilize edilmiş bir fotoğraf.
KuşakÖzelliklerKarakteristikler
Y KuşağıBilinçli TüketiciSavurgan olmayıp ayrıntılı şekilde harcamalarını kontrol ederler
Y KuşağıTeknoloji KullanıcılarıInternet ve teknoloji konularında yetenekli, hızlı bilgi öğrenirler ve paylaşırlar
Y KuşağıSosyal SorumlulukDünyayı iyileştirmek için çaba gösterirler ve sosyal sorumluluk çalışmalarına katılmayı severler
Y KuşağıEğitim DüzeyiYüksek eğitim düzeyine sahip olan ve kendilerini sürekli geliştiren bireylerdir
Y KuşağıÇalışma İçerikleriÇalışma hayatında dominant, özgür ve esnek bir yapıya sahip olmayı tercih ederler
Y KuşağıFarkındalıkÇevre ve dünya konularında hassas, azınlık haklarına saygılıdır
Y KuşağıYaratıcılıkYaratıcı fikirlere sahiptir ve bu fikirlerin hayata geçirilmesini isterler
Y KuşağıGirişimcilikÖzgürlüklerine düşkün oldukları için bireysel girişimciliği tercih ederler
Y KuşağıHayat FelsefesiHayata karşı 'anı yaşa' ve 'sağlık her şeyden önce gelir' gibi mottomları vardır
Y Kuşağıİş Dünyasındaki Duruşlarıİş dünyasında fazla hiyerarşi ve otoriteden hoşlanmaz, özgürlüklerine düşkün bir tavır sergilerler

İnternetin olduğu yıllarda dünyaya ilk gelenler olarak internet kuşağı ya da Millennial (Milenyum öncesi) kuşak olarak da adlandırılan Y kuşağı 1980-2000 yılları arası dönemi kapsar. Televizyon, bilgisayar, akıllı telefonlar, sosyal medya, internet kavramlarının içine doğan ve tam anlamıyla uzman kullanıcıları olan Y jenerasyonu için sosyal medya kuşağı da denmektedir. Bir başka açıdan bakıldığında internetin getirdiği globalleşmeden nasibini alan ilk kuşak olan Y kuşağı aynı zamanda global bir nesil olarak tanımlanır X kuşağı ile Z kuşağı arasında bir köprü görevi görmektedir. 

KuşakDoğum YıllarıÖzellikleri
Kayıp Kuşak1883-1900Endüstri Devrimi'nin etkisi altında büyüdüler. Dürüstlük, özveri ve iş ahlakına önem verirler.
Büyük Kuşak1901-1927Birinci Dünya Savaşı, Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı gibi zorlu tarihi olaylarla karşılaştılar. Disiplin, çalışkanlık ve sadakat önemlidir.
Sessiz Kuşak1928-1945Büyük Buhran ve İkinci Dünya Savaşı'ndan etkilendiler. Hiçbir zaman tamamen ayak uydurmayıp, geleneksel değerleri takdir ederler. İşlerinde dürüstlük, sadakat ve disiplin önemlidir.
Baby Boomers1946-1964İkinci Dünya Savaşı sonrası doğan büyük bir nüfus dalgasıdır. İş hayatında başarılı olmak için çalışırlar. Değişime direnç gösterdikleri için geleneksel değerleri takdir ederler.
X Kuşağı1965-1980Teknolojinin gelişmesine tanık olan ilk kuşaktır. İlk bilgisayarlar, cep telefonları ve internetle büyüdüler. Ebeveynleri gibi işe bağlılar ve iş hayatında başarılı olmak için çok çalışırlar. Dürüstlük, çalışkanlık ve bağımsızlık önemlidir.
Y Kuşağı1981-1996Dijital çağın doğal ürünüdürler. İnternet, sosyal medya ve mobil cihazlar, onların hayatlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Daha az işe bağlıdırlar ve iş-yaşam dengesi konusunda daha hassastırlar. İşlerinde yaratıcılık ve öğrenme fırsatlarına önem verirler.
Z Kuşağı1997-2012Dijital dünyanın tam ortasında büyüdüler. Mobil cihazlar, sosyal medya ve video oyunları hayatlarının bir parçasıdır. Teknolojiyi hızlı bir şekilde öğrenirler ve iletişimde dijital platformları tercih ederler. Çok kültürlü ve çok çeşitli bir dünyada büyüdüler, çeşitliliğe değer verirler. İş yerinde yaratıcılık ve iş-yaşam dengesi önemlidir.

Y Nesli Özellikleri Nelerdir?

 • Y nesli çevreye ve dünyaya daha duyarlıdır. Dünyanın iyi bir yer olmasını sağlamak için çalışırlar. Bunun için sosyal sorumluluk projelerine dahi katılırlar. Yani farkındalıkları yüksek olan bir nesildir Y kuşağı. 

 • Azınlık haklarını savunan, saygılı bir nesildir. Onlar için azınlık da çoğunluk da birdir. “ Öyle ayrı gayrı yok, herkesin bu Dünya’da yaşama hakkı var “ diyor Y kuşağı. Birlik, beraberlik, barış onların ekstra önem verdiği şeylerdir. 

 • Y kuşağı sağlığı konusunda çok endişe eder. İnternet çağında büyüyor olduklarından dolayı en küçük bir durumda hemen Google’a koşarlar. 

 • Hiçbir zaman savurgan değildir, Y kuşağı. Aksine bilinçli tüketiciler. Ay sonu harcamalarına kadar titizlikle her şeyi kontrol eder ve tutumludur. Aslında harcamalarını kendisi için yapar Y kuşağı. Daha doğrusu hayatı daha iyi yaşamak ve hayattan keyif almak onların mottosu.

 • Teknoloji çağında doğan Y kuşağı, internetle oldukça haşır neşir. Her an bilgi öğrenmeye açık, böylelikle kendini sürekli geliştirebilen bir nesil. Ayrıca öğrendiği bilgileri, başkalarına da yararlı olabileceğini düşündükleri için anında paylaşıyorlar. 

 • Hiçbir zaman uzun vadeli plan yapmaz Y kuşağı. Anı yaşamayı sever. 

 • Y nesli için zenginlik, mal, mülk para neye yarar? :) Onlar için her şeyden önce can sağlığı. Sonrasında da iyi bir yuva ve aile olsun yeter. 

 • Y kuşağının aklında değişik projeler bulunabiliyor. Yaratıcı fikirleri için teşvik edilip önleri açılırsa durdurabilene aşk olsun 🙂

 • Eğitim düzeyleri yüksek, donanımlı bir kuşak. Çağın imkânlarını eğitimde de sonuna kadar kullanmaktan çekinmiyorlar. Online eğitimler ile kendilerini geliştirmeyi seviyorlar.

 • Y kuşağı aileleri daha çok çalışan ailelerin çocukları. Ancak oldukça işkolik olan ailelerini gördükçe, çalışma anlayışı olarak rahatlık onlar için ön planda diyebiliriz. 

 • İnternet onlar için her şey. 24 saat çevrim içi bir kuşak. 

Y Kuşağının Güçlü Yanları Nelerdir?

Y kuşağının genel özelliklerinin yanında en çok öne çıkan güçlü yanları şunlardır: 

 • Yenilikleri Severler 

Y kuşağı an be an yaşanan gelişmeleri takip ediyor ve bu gelişmelerle birlikte büyüyüp gelişiyorlar. Hayat ve fikirlerin değiştiği noktalarda Y kuşağı hayatlarında verimin zirvesine çıkıyor. Yani teknoloji konusunda her türlü bilgiyi ve gelişmeyi anında kapabiliyorlar. Onlara göre yeni olan her şey tamamen dikkat çekici. Ancak değerli ve işe yarar olduğu sürece :) 

 • Özgür Olmayı İsterler 

İş hayatında veya değil… Kesinlikle özgürlük onlar için her şey. Herhangi bir konuda kısıtlanır ve baskı altında kaldıklarını hissettikleri anda uzaklaşıveriyor Y kuşağı gençleri o bölgeden. 

 • Yaratıcılık Onların İşi! 

Düşünerek, sorgulayarak ve yenilikçi olmaları sebebiyle yeni şeyler üretmekten haz duyuyorlar. Sürekli hayal kurarlar, gözlemlerler, zamanlarını nasıl kullanacaklarını iyi bilirler, deneyimden deneyime koşan Y kuşakları asla bu durumdan tedirginlik duymadan hep yeni bir şeyler arama ihtiyacı duyarlar. 

 • Sosyal İlişkileri Oldukça Güçlü 

Özgüveni yüksek olan Y kuşağı haliyle de sosyal ilişkilerde başarılı oluyor. Eğitimde kendini geliştiren Y kuşağı, aynı kültürdeki bireylerle görüşmekle kalmıyor, eğitim ya da beyin göçü sebebiyle farklı ülkelere gittiklerinde farklı kültürden insanlarla da hiç zorlanmadan iletişim kurabiliyorlar. 

 • Sorgulayıcı Bir Nesil

Y kuşağı nedir dediğimizde içine doğdukları çağ gereği bilgiye hızlıca ulaşabilen bu nesil adını WHY sorusundaki Y’den alır ve sorgulayıcı yapısıyla ön plana çıkar. Araştırmayı severler. Ayrıca her şeyin, onlar için bir mantıklı cevabı olması gerekir. Kolay ikna olmazlar. 

 • Onlar Cesur Birer Girişimci

Özgürlüklerine düşkün yapıları Y kuşağını daha çok bireysel girişimciliği tercih eden bir noktaya getirmiştir. Hırslı, yenilikçi, yaratıcı ve cesur olmaları sebebiyle Y nesli girişimcilik konusunda yüksek oranda başarı sergilemiştir. 

İş Dünyasında Y Kuşağı 

Dünya genelindeki işgücünün önemli bir kısmını oluşturan Y kuşağını iş dünyasındaki tavırlarıyla ilgili ayrıca değerlendirmek gerekir. Önceleri idare edilmesi zor bir kuşak gibi görülseler de, aslında sadece ne istediklerini bilen ve bunları talep etmekten çekinmeyen bir tutum sergilerler. Özgür bir ruha sahip olan Y nesli iş dünyasında fazla hiyerarşi ve otoriteden hoşlanmıyor. Onlara kural bu deyip geçemiyorsunuz.

İlgili eğitim: İş Yaşamında Kuşaklar Arası İletişim

Nedenlerini açıklamadığınız ve mantığına uymayan herhangi bir kuralı kabul etmiyorlar. İş hayatında çalışan sayısının çoğunluğunu Y kuşağı oluşturmaya başlayınca verimli bir çalışma için şirketler iç düzenlerinde değişiklikler yapmak durumunda kaldılar. Y kuşağı kendi kurallarını iş dünyasına giderek kabul ettiriyor diyebiliriz. Bu durum tabii ki onların sadece aykırı duruşlarıyla ilgili değil. Aynı zamanda yaratıcı, başarılı ve sürekli yenilikçi bir yapıda çalışanlar olmasıyla da ilgilidir. 

Bir önceki X kuşağı gibi işkolik olmamaları sebebiyle önceleri tembel olarak nitelenseler de, aslında bu durum iş dünyası ile sosyal hayatlarını dengeli yaşamayı sevmeleriyle ilgilidir. İş hayatında motive edilmeyi severler. Herhangi bir iş yerine bağlılıkları yoktur, sık sık iş değiştirebilirler. Kendilerine uymayan bir yerde durmak yerine, başka bir yerde iş bulmak, daha iyisini aramak konusunda cesur davranırlar. Monotonluğu sevmeyen bu kuşak için işyerinde de aynı ruhun olması çok önemli.

Hem sosyalleşmek hem çalışmak açısından iş yerinde de dinamik bir yapı isterler. Yükselebilecekleri yani kariyer yapabilecekleri bir şirket onlar için öncelikli kriterlerden bir diğeridir. Ayrıca kolay işleri sevmezler. Onları zorlayıcı ve heyecan verici işlerde çalıştırmanız gerekir. Fikirlerini dinlemeniz, onların dinamizm ve heyecanını şirket için faydalı bir şekilde kullanabilirsiniz. İnovatif düşünce tarzları, çağı iyi bilmeleri fikirleriyle belki de sizi rekabet ortamında hem ürün gelişimi hem pazarlama konusunda iyi bir noktaya getirecektir. 

Y Kuşağı Tüketici Davranışları 

Y kuşağı online alışverişin bir numaralı müdavimleridir. Özgürlükçü ve müdahaleden hoşlanmayan yapıları ve internet çağı çocukları olmaları sebebiyle online alışveriş onlar için çok caziptir. İstediği gibi araştırma yapıp, kendi kararını verip hızlıca alışveriş yapmak tam da Y jenerasyonuna göredir. Bu durum e-ticaret dünyasında reklam modellerinde daha çok Y kuşağına yönelik kampanyalar yapılmasına sebep oluyor. Çünkü onlar ihtiyaç gördükleri ve teknolojik ürünler konusunda para harcamayı seviyorlar. 

İlgili eğitim: E-Ticaret Eğitimi

Y Kuşağı ve Sosyal Medya

Y kuşağı aynı zamanda sosyal medyanın da hâkimi. Bu durum markaların gerek sosyal medya üzerinde gerek online alışveriş sitelerinde Y kuşağına yönelik özel bir dijital pazarlama stratejisi geliştirmelerini gerektiriyor. 

İlgili eğitim: Dijital Pazarlama Eğitimi

Her şeyden önce onları satın almaya teşvik için abartılı söylemlerden uzak durmalısınız. Onlar yönlendirilmekten hoşlanmıyor. Gerçekten ürününüzün ne olduğunu, ne işe yaradığını, özelliklerini açık sade bir dille anlatmanız onlar için yeterli. Yani onlar için değer yaratmalısınız. Online alışverişte rahat bırakılmak istediklerini unutmayın. Onlar için mümkün olduğunca kısa süren işlemler ile yapabilecekleri alışveriş önemlidir. 

İlgili eğitim: Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi

Çünkü onlar için sosyal medya demek, her şey demek. Sosyal medyada aynı zamanda birbirlerinden de çok etkilendiklerini unutmayın. Eleştirilerini ve beğenilerini sosyal medyadan yapmayı tercih eden bu kuşaktan eleştiri almamaya dikkat edin :) Samimiyete, şeffaflığa önem veren Y kuşağından sadık müşteriler yaratmak için aktif bir şekilde sosyal medyada yer almanız önemlidir. Markaya önem veren bu kuşak için marka değeri ve bilinirliği yaratmanız sizi başarıya götürecek çıkış noktanız olmalıdır. Sosyal sorumluluklar onlar için çok önemli. Markanız için sosyal sorumluluk projeleri yapmanız, onların gözünde sizi iyi bir noktaya getirecek bir diğer çalışma olmalıdır. 

Y Kuşağı, Bilinçli Tüketici, Savurgan olmayıp ayrıntılı şekilde harcamalarını kontrol ederler, Y Kuşağı, Teknoloji Kullanıcıları, Internet ve teknoloji konularında yetenekli, hızlı bilgi öğrenirler ve paylaşırlar, Y Kuşağı, Sosyal Sorumluluk, Dünyayı iyileştirmek için çaba gösterirler ve sosyal sorumluluk çalışmalarına katılmayı severler, Y Kuşağı, Eğitim Düzeyi, Yüksek eğitim düzeyine sahip olan ve kendilerini sürekli geliştiren bireylerdir, Y Kuşağı, Çalışma İçerikleri, Çalışma hayatında dominant, özgür ve esnek bir yapıya sahip olmayı tercih ederler, Y Kuşağı, Farkındalık, Çevre ve dünya konularında hassas, azınlık haklarına saygılıdır, Y Kuşağı, Yaratıcılık, Yaratıcı fikirlere sahiptir ve bu fikirlerin hayata geçirilmesini isterler, Y Kuşağı, Girişimcilik, Özgürlüklerine düşkün oldukları için bireysel girişimciliği tercih ederler, Y Kuşağı, Hayat Felsefesi, Hayata karşı 'anı yaşa' ve 'sağlık her şeyden önce gelir' gibi mottomları vardır, Y Kuşağı, İş Dünyasındaki Duruşları, İş dünyasında fazla hiyerarşi ve otoriteden hoşlanmaz, özgürlüklerine düşkün bir tavır sergilerler
beraberlik birlik milenyum öncesisosyal medya kuşağıy kuşağı y kuşağı nedirözgürlük
Omuz hizasında kahverengi saçları olan genç bir kadın, yüzünün önünde tuttuğu beyaz bir akıllı telefonla selfie çekiyor. Parlak, neşeli bir gülümsemesi var ve gözleri tamamen açık. Sağ eli telefonu desteklerken sol eli yüzünün yan tarafında duruyor. Mavi beyaz çizgili bir tişört ve bir çift kot şort giymektedir. Saçları hafifçe dağılmış ve rahat, kaygısız bir pozu var. Gri bir duvarın önünde duruyor ve etrafı parlak, güneşli bir atmosferle çevrili. Bu neşeli an, anı yaşamanın sevincini yakalıyor.
Banu Cantekin
İçerik Editörü

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişim ve eğitimlerle ilgili içerik hazırlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel çevrimiçi bir Python kursuna ait. Kollarını kavuşturmuş, kendine güven ve kararlılık sergileyen bir adam görülüyor. Yüzünün yakın çekimi, odaklanmasını ve öğrenmeye olan bağlılığını ortaya koyuyor. Bir saatin yakın çekimi zaman yönetiminin önemini vurguluyor. Siyah arka plana karşı beyaz harfler, kursun profesyonelliği ve adanmışlığı hakkında bir fikir veriyor. Kıllı kolun yakın çekimi, gerekli olacak sıkı çalışmayı ve çabayı sembolize ediyor. Siyah takım elbiseli adam otorite ve güvenilirlik havası veriyor. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek bu kursu olağanüstü bir çevrimiçi Python kursu haline getiriyor. Öğrenciye başarılı olması için gereken bilgi ve becerileri sağlayacağından emin olabilirsiniz.
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat