AnasayfaBlogWeb Sitesi Açarak Para Kazanın
İş Bulmak

Web Sitesi Açarak Para Kazanın

12 Mayıs 2019
Web Sitesi Açarak Para Kazanın

Yeterli bilgisi ve güçlü bir yazım yeteneği olan herkes blog yazarak para kazanmak için bir web sitesi açabilir. Bir web sitesi açıp internet üzerinden para kazanmak için yapılması ve dikkat edilmesi gereken belirli bazı şeyler bulunmaktadır.

Web sitesi açarken nelere dikkat edilmeli?

Blog yazarak para kazanmak için yapılması gereken şeylerden biri yazı yazılacak alanın belirlenmesidir. Bir web sitesinde devamlılık çok önemlidir. Bundan dolayı blog yazarlarının bilgi sahibi olmadıkları ya da çok genel kapsamlı bir konu seçmeleri, bir süre sonra bu durumdan vazgeçmelerine sebep olacaktır. Bunun için yapılması gereken şey niş yani belirli ve uzman olunan bir konu hakkında yazı yazmaktır.

Alan Adı Nasıl Belirlenmeli?

Alan adı ya da domain, blog yazarak para kazanmak için olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Alan adının, blog sitesinin içeriğine uygun olması ve yazılacak konuyu çağrıştırması gerekmektedir. Alan adı, alan adını ilk kez gören okuyucuların, bloğun içeriği hakkında fikir sahibi olmalarına imkan tanımalıdır. Eğer blog sitesi sağlık ile ilgili ise, alan adında ya sağlık ile ilgili bir şey geçmeli ya da buna benzer şeyler bulunmalıdır. Web sitesinden para kazanmak için bu kuralın uygulanması çok önemlidir.

Uygun Temanın Seçilmesi

Blog sitesine uygun tema seçimi, hem bloggerler hem de ziyaretçiler için önemlidir. Temanın, sitenin içeriğine uygun olması ziyaretçilerin sitede daha rahat hareket etmelerine imkan tanıyacak ve siteden çıkış oranı azalacaktır. Bu durum blog yazarak para kazanmak isteyen yazarlar için çok önemlidir.

Belirli Periyotlar İle SEO Uyumlu Özgün İçerikler Üretmek

Uygun konunun, alan adının ve uygun temanın belirlenmesinden sonra artık yapılması gereken en önemli şey belirli aralıklar ile özgün içerikler üretmektedir. Özgün ve kaliteli yazıların yazılması takipçi sayısını arttıracağı gibi arama motorlarının web sitesini en ön sıralara çıkarmasına imkan tanıyacaktır. Burada önemli olan noktalardan birisi, iki yazı arasındaki sürenin çok fazla olmamasıdır.

Günlük ya da iki günlük periyotlarla özgün ve kaliteli içeriklerin üretilip web sitesinde yayınlanması, arama motorları botlarının siteye daha sık uğramasını sağlayacaktır. Blog yazarak para kazanmak için web sitesinin en ön sıralarda çıkması gerekmektedir. Bundan dolayı süreklilik ve özgünlük, olmazsa olmaz etmenlerdendir.

Özgün ve kaliteli içerik üretmek çok önemli olmasına rağmen, SEO teknikleri uygulanmadan yazılmayan hiçbir yazı, okuyuculara ulaşamayacaktır. SEO teknikleri, bir yazının arama motorlarında nasıl ön plana çıkabileceği ve anahtar kelime analizinin nasıl olacağı gibi birçok hususu içinde barındırmaktadır. Bu nedenle web sitenizi para kazanabilecek duruma getirmeniz için SEO eğitimi ve içerik editörlüğü eğitimi gibi eğitimleri almanız ve bu alanlarda kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir.

Web Sitesine Reklam Almak

Blog yazarak para kazanmak için yukarıdaki tüm şartlar yerine getirilse bile reklam yoksa web sitesi üzerinden para kazanmak imkansız hale gelecektir. Günümüzde bir web sitesinde reklam göstermenin birçok yolu bulunmaktadır. Bunların en çok bilinen ve en çok tercih edileni Google Adsense reklamlarıdır. Web sitesine yeterli sayıda yazı eklendikten sonra Google Adsense için başvuru yapılabilir. Onay alındıktan sonra verilen reklam kodlarının sitedeki uygun yerlere eklenmesi geliri de arttıracaktır.

Genellikle en üste 728x90, yazı başına 336x280, yazı ortasına, yazı sonuna ve yan alana birer reklam eklenmesi en çok tercih edilen ve en çok gelir getiren yöntemlerdendir.

Google Adsense'i rakiplerinden ayıran birçok neden bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Google Adsense hem tıklama başına hem de gösterim başına para vermektedir. İkincisi, Google Adsens'in rakiplerine göre tıklama başı ödemeleri daha fazladır. Üçüncüsü, Google Adsense onlarca boyutta ve formatta reklam sunmaktadır.

Google Adsense dışında yerli ve yabancı birçok reklam şirketi bulunmaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi blog yazarak para kazanmak için en ideal ve en çok gelir getiren reklam türü Google Adsense'dir.

Bunların dışında özel reklamlar da almak mümkündür. Fakat özel reklam almak için sitenin trafiğinin yüksek olması, sadık bir okuyucu kitlesinin olması ve gerçekten ihtiyaçlara cevap vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde özel reklam almak mümkün olmaz.

Niş yani sadece belirli bir alanda yazılan bloglarda belirli ürünler hakkında tanıtım yapmak, web sitesi üzerinden para kazanmanın yolları arasındadır. Örnek olarak, eğer blog sitesi sadece sağlık ile ilgiliyse ve sitenin önemli sayıda takipçisi varsa, ileride bir hastanenin ya da ilacın tanıtımını yapmanız için reklam teklifi gelebilir. Bundan dolayı blog yazarak para kazanmak için niş sitelere yönelmek her zaman avantajlıdır.

Yukarıda verilen tüm etmenler blog yazarak para kazanmak isteyen herkesin yapması gereken şeylerdendir. Bunlar tamamı ile ve eksiksiz yerine getirildiği zaman web sitesi üzerinden para kazanmak artık kaçınılmaz hale gelecektir. Özellikle belirli bir seviyeye gelindikten sonra bloggerler emeklerinin karşılığını fazlası ile alacak ve işin keyfini sürmeye başlayacaklardır. O halde, bilgisine ve yazım gücünün kuvvetli olduğuna inanan tüm yazarlar, haydi siz de bir web sitesi açıp blog üzerinden para kazanmaya başlayın!

internet üzerinden para kazanma Web sitesinden para kazanmak web sitesi üzerinden para kazanmak web sitesi üzerinden para kazanmanın yolları blog yazarak para kazanmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
WordPress Eğitimi
5
(486)

WordPress Eğitimi

14 Konu5 Saat
HTML5 ve CSS3 Eğitimi
4.9
(62)

HTML5 ve CSS3 Eğitimi

35 Konu5 Saat
Beytullah AnıBeytullah Anı
800209
Bootstrap Eğitimi
5
(3)

Bootstrap Eğitimi

40 Konu10 Saat
Volkan AsildeveciVolkan Asildeveci
550209