AnasayfaBlogWattpad ve Z Kuşağı Nasıl Bı̇r Araya Geldı̇?
Popüler Yazılar

Wattpad ve Z Kuşağı Nasıl Bı̇r Araya Geldı̇?

03 Ağustos 2021
Wattpad ve Z Kuşağı Nasıl Bı̇r Araya Geldı̇? 

Wattpad nedir? Allen Lau ve Ivan Yuen tarafından 2006 yılında kurulmuştur. Ağırlıklı olarak Z Kuşağı denilen (1995 yılı ve sonrasında doğanların) kitlenin kendi eserlerini yayınladıkları bir e-kitap platformdur. Son güncel verilere bakıldığında kullanıcı sayısı 65 milyonun üzerindedir. 

Wattpad ücretsiz olarak okurları ve yazarları buluşturan, şu an dünyanın en büyük e-kitap platformdur. İnsanlar kurgusal veya gerçek hikayelerini paylaşabilmekte ya da paylaşılan hikayeleri okuyabilmektedir. İçerisinde toplam 23 kategori bulunmaktadır. Bunlar aksiyon, bilim kurgu, fantastik, genel kurgu, genç kurgu, genç kız edebiyatı, gerilim, gizem, hayran kurgu, klasikler, korku, kurgu olmayan, kurt adam, kısa hikaye, macera, mizah, paranormal, rastgele, romantizm, spiritüel, tarih kurgu, vampir ve şiirdir. 

Platformun kullanıcılarının dörtte üçünü kadınlar ve 30 yaş altındakiler oluşturmaktadır. Yaş sınırı 13 yaş olarak belirlense de daha küçük yaş aralığındaki çocukların da kullanıcı olduğu gözlenmektedir. Wattpad'in paylaştığı verilere göre Türkiye'den girişi yapılan hikaye sayısı 7 milyon dolaylarındadır.

Wattpad ve Z Kuşağı Bağlantısı 

Wattpad oluşumundan bu yana özellikle Z kuşağını hedef almıştır. Hayal gücü ve hevesi yüksek olan bu kitle platforma olumlu yaklaşmış ve gelişimine katkıda bulunmuştur. Plaforma bu kadar olumlu bakılmasının ilk nedeni olarak vaatleri gösterilebilir. Bireylerin kitaplı yazar olma, eserlerinin dizilerde ya da filmlerde işlenme olasılığı fikri cazip gelmektedir. Platformdaki birçok hikayenin kitaplaştırılması ve dizi/film olarak işlenmeye başlaması üzerine kullanıcılar hayal gücünün sınırlarını zorlayarak en yaratıcı hikayeyi yazma yarışına girmeye başlamıştır. 

  • Hikayelere bakıldığında düz bir anlatıma sahip olduğu görülmektedir. 

  • Karmaşık cümle yapılarını barındıran hikaye azdır; bu sayede hikayelerin ne anlatmak istediği kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. 

  • Rahat, kolay ve hızlı okunabilir olması ilgiyi artırmaktadır. 

  • Hikayelerin konusu, kadın-erkek ilişkileri ve aşk kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır. 

  • Bütün zaman aralıklarında ve toplumlarda büyük ilgi gören aşk ve kadın-erkek ilişkileri, Wattpad’i popüler yapan bir başka unsurdur. 

  • Özellikle aşk kavramı, neredeyse her hikayede işlenebilecek bir tema olmasından dolayı kategori ayırt etmeksizin kullanılmaktadır. 

Wattpad'i en çok 13-18 yaş aralığındaki genç-çocuk kitle kullanmaktadır. Bu kitle içerisinde kız çocuklarının oranı çok yüksektir. Z kuşağına dahil olan bu genç kitle, günümüz popüler konularını hikayelerinde işlemektedir.

 

Z kuşağının özellikleri düşünüldüğünde Wattpad bu özelliklere çok uygun bir ortamdır. Hemen kayıt olup hikaye yazmaya başlama veya günlük hayatta konuşulmadan önce iki kez düşünülebilecek olay veya durumların yüksek öz güvenle hikayelerde işlenebilmesi Wattpad'in popüler bir konuma taşınmasını sağlamaktadır. Günümüz teknolojisini en aktif şekilde kullanan Z kuşağını içerisinde barındıran Wattpad, hızlılığı, kolay ulaşılabilirliği ve elde edilebilirliğiyle özellikle gençler arasında çok popülerdir. Bir diğer neden, çocukların ve gençlerin içinde bulunmak istedikleri dünyayı yazarak paylaşma isteğidir. Böylelikle yazdıklarını başkalarıyla paylaşmakta ve kendisi gibi düşünen insanlarla iletişim kurarak hikayesinin temelini sağlamlaştırabilmektedir. 

Günümüzde haberlere konu olan, dizi veya filmlerde işlenen olaylar Wattpad hikayelerinde de işlenmektedir. Tacavüz, taciz, argo ve küfürlü konuşma, şiddet ve kendine zarar verme eğilimi gibi dikkat çeken konuların işlenmesi ile hikayeler daha çok okunmaktadır. Bu durum da platforma popülerlik kazandırmaktadır. 

Wattpad Z Kuşağı Hikayeleri

Yoğun olarak Z kuşağının hayal gücü ve hevesiyle bütünleşen Wattpad, hikayeleriyle insanların hayal gücünü kullanmasına öncü olurken; aynı zamanda yazar ve okuyucu kitlesinin belirsizliği ile de riskli bir konuma gelmektedir. Özellikle Z kuşağına seslenen platform, çocukların ve gençlerin yazarlığını ön plana çıkarmalarına olanak sağlamakta ve onlara hikayelerinin kitaplara, filmlere ve TV gösterilerine dönüşmesini vaat etmektedir. Bunun yanında çocukların gelişimi konusunda ortak düşünce okumanın faydalı olması üzerine yoğunlaşsa da içeriklerin okuyucusunun yaş aralığı üzerine sıkı bir denetim bulunmamaktadır. +18 ibareli hikayelere erişim kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Kullanıcılar kendi yazdıkları hikayeler, şiirler ya da senaryoları paylaşabilmekte, takipçi edinebilmekte ve onlarla iletişim kurabilmektedir. Oluşum içerisindeki en çok takip edilen içeriklerin çoğunluğunun temalarının cinsel içerik, kendine zarar verme eğilimi, karşı cinsi aşağılama, psikolojik rahatsızlıkları güzelleme, ideal erkek/kadın tanımı ya da aşkın tanımı veya aileden nefret etme üzerine kurulu olduğundan dolayı yaş aralığı belirsiz olan bir platformda bu hikayeler kötü sonuçlar ya da yanlış yönlendirmeleri de beraberinde getirebilmektedir. Platformun büyüsüne kapılan kullanıcı da kendi hikayesini yazmak istemekte ve kendi hayal gücüyle içerik oluşturabilmektedir. Kimlerin okuduğu ve etkileri düşünülmemektedir.

wattpad z kuşağı wattpad hikayeleri Wattpad ve Z Kuşağı Wattpad ve Z Kuşağı Nasıl Bı̇r Araya Geldı̇
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.