AnasayfaBlogVerimlilik Nasıl Sağlanır?
Başarı

Verimlilik Nasıl Sağlanır?

16 Ekim 2018
Verimlilik Nasıl Sağlanır?

Eğer gün sonunda planladığınızdan daha az işi bitirebildiğiniz sorusu ile karşılaşıyorsanız bu durum mevcut çalışma yöntemlerinizden kaynaklanıyor olabilir. Gün sonunda daha çok işi bitirebilmek için dikkat edilmesi gereken kurallar ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Sürekli yeni şeyler deneyimlemenin zevkini almaya başlarsınız. Belki de denedikleriniz zamanla alışkanlık haline gelir. Brigham Young University yaptığı araştırma ile haftada dört gün çalışanların çok daha verimli çalıştıklarını hem de hayatlarında çok daha mutlu olduklarını bulmuş. Hemde haftalık çalışma saatiniz değişmeden.

Spanish Fork şehrinde yapılan araştırmaya göre bazı grup işçiler haftada 5 gün 8 saat yerine haftada 4 gün 10 saat çalışmaya başlıyorlar. BYU araştırmacıları 4/10 çalışanların diğerleriyle haftada aynı saat çalıştıkları halde, işlerinde daha tatminkar olduklarını ve gelecek yıl için iş değiştirmeyi daha az düşündüklerini ortaya çıkarmışlar.

Daha ilginç bulgulardan bahsedeyim. Günde 10 saat çalışanlar 8 saat çalışanlara göre daha az eve yorgun geldiklerini söylemiş. Hobilerine ve ailelerine daha çok vakit ayırabildiklerini, iş ve ev arasındaki dengeyi daha kolay ayarlayabildiklerini ve %60’ı daha verimli çalıştıklarını belirtmiş.

Verimliliği önemli derecede artıran taktikler neler olabilir?

2012’de 37 signals (şimdiki Basecamp) isimli şirketin CEO’su tarafından kaleme alınmış "Be More Productive. Take Time Off." isimli yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Haftalık çalışma saatiniz azaldığında, genellikle çalışma saatlerinizi daha akıllıca kullanmaya başlıyorsunuz (Parkinson Yasası). Her hafta başında bu hafta ne yapılacağını planlamak hem önünüzü görebilmeniz için hem de sabah kafanız daha rahat işe gidebilmeniz için yardımcı olabilir. Bu konuda WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg’in tavsiyesini dinleyebilirsiniz; “Sevdiğiniz üç hobi bulun: biri para kazanmak için, biri sizi zinde tutmak için ve biri de yaratıcı olmak için.” Sonuç olarak çalışma saatleri analiz edildiğinde saatlik ücretiniz artıyor ama işleride daha kısa sürede bitirmiş oluyorsunuz. Şirket açısından değişen bir şey neredeyse olmuyor. Ama çalışanlar/yöneticiler daha mutlu ve kendilerine daha fazla vakit ayıran insanlar haline geliyorlar.Bizlerin daha verimli çalışmaya, daha doğru adımlar atmaya ihtiyacımız var. Zamanı, enerjiyi, kaynakları ve fırsatları bizi ölçülebilir bir şekilde hedeflerimize yakınlaştırmak için kullanmamız gerekiyor.

Planlama

“Barış için ne kadar terlersen, savaşta o kadar az kan dökersin”. - Norman Schwarzkopf

Verimliliğin gerçek formülü; bulunduğunuz andan itibaren nerede, nasıl, ne zaman çalışacağınıza karar vermek ve daha sonra bu değerli alışkanlığı otomatik olana kadar tekrar tekrar uygulamak. Yani programlamak! Yapılacaklar listesi, dönemlik hedefler, ulaşılan sonuçların analizi vb… Bu programlı çalışmayı takip etmek için de her hafta başında kendinize bazı sorular sorarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

İşte hafta başlamadan önce kendinize sormanız gereken sorular:

  • Geçen hafta neyi tamamladım?

  • Sonuçların yüzde 80’ini oluşturan yüzde 20’ye mi odaklanıyordum?

  • Başarılı bir haftayı sağlamlaştırmak için ne yapılması gerekir?

  • Taahhüt ettiğim ritüeller ve rutinler arasından hangileri değiştirilemez?

  • Düşüncelerimi geliştirmek ve işimi ilerletmek için bu hafta kimlere ulaşmak zorundayım?

Taahhütlerinizin bir amaca yönelik ve stratejik olduğundan emin olun. Onları aylık ve yıllık sonuçlarınızla ilişkilendirin. Buradaki amaç, geçmiş deneyiminizi gelecekteki hazırlığınıza yatırmaktır.

Günü Verimli Geçirme

"Günlerinizi nasıl harcadığınız kim olduğunuzun en büyük ölçüsüdür." Güne güçlü başlamalıyız. Her geçen günün başlangıcına ve dinamik düşünme becerinizi daha bir duruma geçirmeye odaklanın. Böylece daha iyi düşünün, daha iyi hareket edin ve daha iyi hissedin. Bu, daha iyi ve üretken kararlar almanıza yardımcı olacaktır.

Günün ilk saatlerinde e-postaları ve iletileri kontrol etmeyi bıraktığınızda başkalarının gündeminizi kontrol etmesine izin vermek yerine egzersize, kişisel gelişiminize, hobilerinize zaman ayırarak büyük değişimleri fark etmek için ilk adımı atmış olacaksınız. Kesintileri durdurmak için bir planınız yoksa planlarınız daima kesintiye uğrayacaktır.

Gününüzü hem hareketli geçirip hem de eğitim alarak sertifika sahibi olabilirsiniz. Online eğitimler sizin istediğiniz saat dilimine göre esneklik gösterebilmektedir. Böylece kendinizi sıkmadan, isteyerek eğitim alabilir kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Verimlilik Nasıl Sağlanırgünü verimli geçirme stratejik planlama verimlilik zaman yönetimi üretkenlik
Elif Burcu Tapsız
Elif Burcu Tapsız
Blog Yazarı

Çukurova Üniversitesi'nde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İşyerinde Verimlilik Nasıl Artar?
Performans Değerlendirme

İşyerinde Verimlilik Nasıl Artar?

28 Ocak 2020
Verimlilik Nasıl Sağlanır?
Başarı

Verimlilik Nasıl Sağlanır?

16 Ekim 2018
İnsan Kaynakları Temel İlkeleri
İnsan Kaynakları Yönetimi

İnsan Kaynakları Temel İlkeleri

23 Mart 2021
İç Denetim Eğitimi
5
(26)

İç Denetim Eğitimi

8 Konu5 Saat
Serhat CanSerhat Can
750209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat