AnasayfaBlogUzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?
Eğitim

Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?

13 Mart 2020
Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?

Uzaktan eğitim alarak, ön lisans veya lisans programına katılmak isteyen adaylar, öncelikle üniversite sınavına katılır. Sınav sonucuna göre tercihlerini belirleyip, uzaktan eğitim başvurusunda bulunur. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra uygun görüldüğünüz üniversitenin uzaktan eğitim bölümleri için kayıt süreciniz başlar. Kayıt işlemleri için üniversitenin bulunduğu ilde bulunmanız gerekir. Kayıt sürecinin tamamlanması ile uzaktan eğitim için erişim şifreleri verilir. Bu şifre, bundan sonraki süreçte okula gitmenize gerek kalmadan ders seçimi, kayıt, dönem vizeleri gibi işlemleri tamamlamanızı sağlar. Canlı derslere katılabilir, katılamadığınız zaman tekrarlarını izleyebilirsiniz. Sorularınızı canlı ders esnasında veya mail aracılığı ile ilgili dersin öğretmenine danışabilirsiniz. Dönem finalleri okul gözetiminde olması gerektiği için üniversitede bulunmanız gerekir.

Uzaktan Eğitim Ne Anlama Gelir?

Zamandan ve mekândan bağımsız, internet ortamının bulunduğu her yerde, öğrenci ve öğretmenlerin görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirdikleri eğitim biçimine uzaktan eğitim adı verilir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen eğitim, öğrenciler ve eğitmenler için büyük olanaklar sağlar. Gelişmiş ülkeler uzun yıllardır bu eğitim sistemini uygulamaktadır. Ülkemizde de son yıllarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır. İlk yıllarda posta aracılığı ile dokümanların ulaştırıldığı yöntem, teknolojinin gelişmesi ile yerini sanal ortama teslim etmiştir. Uzaktan eğitim veren kurumların sayısı her geçen gün artmaya devam etmektedir. Enstitü içinde yer alan online eğitimler, bu eğitimlere başarılı örneklerdir.

Uzaktan Eğitimin Tipik Özellikleri Nelerdir?

Öğrenim yaşam boyu devam eder. Uzaktan eğitim büyük bir öğrenci kitlesine hizmet verir. Çok farklı iletişim teknolojilerini sunan bir sisteme sahiptir. Öğrenci merkezli olan uzaktan eğitimin tipik özelliklerini inceleyelim.

 • Global düzeyde eğitim: Uzaktan eğitim sunan kurumlar, küresel düzeyde eğitim verebilme kapasitesine sahiptir. Avrupa’da çok uzun yıllardır birçok kurum uzaktan eğitim faaliyetini sürdürmektedir. Farklı ülkelerde çalışan resmi görevliler veya ticaretle uğraşan ülke halkı çalışanlarına düzenli olarak uzaktan eğitim sunulmaktadır.

 •  Kişiye özel: Uzaktan eğitim sisteminin en önemli özelliği öğrenci ve öğretmenin sesli ve görüntülü iletişim kurabilmesidir. Öğrencinin zaman kavramı ve öğrenme hızı kendine göre gelişmektedir.

 •  Bireye özelleştirme: uzaktan eğitim, sınıf ortamı olmaksızın uygulandığı için, bireysel olarak eğitim alma olanağı sunar. Sistem, kurumsal değil bireye göre özelleştirilen öğrenme özelliği taşır.

 •  Endüstriyel bakış: oluşan geniş bir kitlenin bir ürüne veya hizmete olan ihtiyacını karşılamak adına endüstrilerin oluşturulması gibi, öğrenci adaylarının çoğalan eğitim ihtiyaçlarına hızlı olarak yanıt vermek amacı ile uzaktan eğitim kurumlarının çoğalması kaçınılmaz bir sonucu doğurmuştur.

 • Örgün eğitim dışında eğitim olanağı: Uzaktan eğitim, her yıl çok sayıda öğrenci adayı tarafından tercih edilen dünya genelinde uygulanan bir sistemdir. Örgün eğitimdeki ders saatlerine katılma olanağı olmayanlar, tam zamanlı çalışma mecburiyeti bulunanlar, farklı şehir veya ülkede bulunması sebebi ile katılma şansı olmayanlar için uzaktan eğitim en büyük tercih sebebidir.

 • Hareket imkânı: geçmiş yıllarda iletişim kurmak maksadı ile sabit bilgisayarlar kullanılabiliyordu. Konferans konuşmaları iletişim için kullanılan diğer yöntemlerdendi. Günümüz koşullarında cep telefonları ve taşınabilir bilgisayarlar, kullanım için büyük oranda uygun hale geldi. Uzaktan eğitim almayı düşünen öğrenciler için yer ve zaman kavramını büyük ölçüde destek sağladı.

 • Hızlı geri dönüş: uzaktan eğitimin en önemli unsurlarından olan e-posta kullanımı sayesinde öğrenciler, istedikleri saatte istedikleri mekândan ödevlerini, bilgilendirmeleri, değerlendirmeleri web aracılığı ile alabilmekteler.

 • Maliyet unsuru: uzaktan eğitim sistemi diğer eğitim sistemleri arasında bireysel ve kurumsal olarak en az maliyete sahip olanıdır. Eğitim almak isteyen fakat eğitim için ayıracağı bütçenin düşük olması sebebiyle, eğitimini yarım bırakmak durumunda kalan öğrenciler için büyük bir çözüm sunmaktadır. 

 • Teknoloji: öğrenciler birbirlerine çok uzak olmalarına rağmen yüz yüze eğitim olanağından faydalanabilmektedir. Sanal sınıf, uydu, kodlama gibi önemli teknolojik uygulamalar kullanılarak birbirleri ile iletişim kurmaları sağlanmaktadır.

Uzaktan Eğitimin Yararları Nelerdir?

 Uzaktan eğitim özellikle engelli öğrenciler için rahatlık sağlar. Bu sayede okuma isteklerini gerçekleştirebilirler.

 •  Üniversitenin bulunduğu ilde yaşamak gerekmediği için maddi olarak kolaylık sağlar.

 •  Bir yandan çalışıp diğer yandan eğitim almanıza olanak sağlar.

 •  Gelişen teknolojiyi yakından takip ettiği için sizin de teknolojik olarak ders görmenize olanak sağlar.

 •  Tekrarını takip etme olanağı sağlaması sebebi ile her öğrenci kendi hızına göre öğrenir.

 •  Evlenme, iş değişimi, çocuk gibi eğitimden bir süre uzak kalmanızı gerektirecek durumlar ortadan kalkar.

 •  Zaman yönetimi açısından oldukça değerlidir. Haftanın istediğiniz günü ve saati eğitiminizi devam ettirebilirsiniz.

 •  İnternetin bulunduğu her ortam sizin için derslik görevi görmektedir.

 •  Eğitim alanından tüm dünyaya bilgi ulaşabilir.

 •  Fırsat eşitliği sağlar.

 •  Örgün eğitimde bulunan ek harcamalar ortadan kalkar.

 •  Örgün eğitimden farklı değildir.

Uzaktan Eğitimin Maliyetleri Nedir?

Eğitim denince akla ilk gelenlerden biri maliyetidir. Örgün eğitim ile uzaktan eğitimi karşılaştırdığımızda uzaktan eğitimin maliyeti çok daha azdır. Bazı durumlarda okulun konumuna bağlı olarak maliyet oluşturabilir. Uzaktan eğitim tercihi yapacak öğrenci adaylarının üniversite tercihi yaparken bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekir. Uzaktan eğitim sırasında;

 •  Ulaşım maliyeti yok denecek kadar azdır.

 •  Ev konforunda internet olan her yerde ders çalışacağınız için ek bir maliyet oluşturmaz.

 •  Kalma ihtiyacı olmayacağı için yemek ve konaklama maliyeti olmaz.

 •  Örgün eğitim öğrencileri gibi öğrenci kimliğiniz olur ve tüm imkanlardan faydalanabilirsiniz.

 •  Eğitimler bilgisayar aracılığı ile ulaşılabilir olduğundan, ders içerikleri, ödevler ve konu anlatımlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimde Başarı Unsuru Nelerdir?

Örgün eğitim uygulamalarının uzaktan eğitim programında kullanılması her zaman uygun olmayabilir. Gelişen teknoloji yakından takip edilerek, kazandıracaklarından faydalanmalı ve yeni bilgilendirme şekilleri tasarlanmalıdır. Eğitim programının başarılı olmasında en önemli unsurlardan biri uygun tipte teknolojilerin kullanılmasına dikkat edilmesidir. Uygun teknolojilerin seçimi öncesi neler beklendiğinin araştırılması zaman tasarrufu için önemlidir. Destek önemlidir. Farklı kaynaklardan alınacak destekler, öğrencilerin ve eğitmenlerin verimli bir uzaktan eğitim yönetimi geliştirmeleri sağlayacaktır.

Uzaktan eğitim nedir?
Zamandan ve mekândan bağımsız, internet ortamının bulunduğu her yerdedir. Öğrenci ve öğretmenlerin görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirdikleri eğitim biçimine uzaktan eğitim adı verilir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen eğitim, öğrenciler ve eğitmenler için büyük olanaklar sağlar.

Uzaktan eğitimin avantajları nelerdir?
Uzaktan eğitim özellikle engelli öğrenciler için rahatlık sağlar. Üniversitenin bulunduğu ilde yaşamak gerekmediği için maddi olarak kolaylık sağlar. Gelişen teknolojiyi yakından takip ettiği için sizin de teknolojik olarak ders görmenize olanak sağlar.

Uzaktan eğitimin maliyet avantajı nelerdir?
Ulaşım maliyeti yok denecek kadar azdır. Ev konforunda internet olan her yerde ders çalışacağınız için ek bir maliyet oluşturmaz. Kalma ihtiyacı olmayacağı için yemek ve konaklama maliyeti olmaz.

uzaktan eğitim örgün eğitim üniversite öğrenci öğretmen
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
 Bu online kurs ile iş iletişiminizde ikna tekniklerini nasıl kullanacağınızı öğrenin.
5
(141)

İkna Teknikleri Eğitimi

14 Konu5 Saat
Fatoş KanıtemizFatoş Kanıtemiz
755209
Görgü Kuralları Eğitimi
4.9
(19)

Görgü Kuralları Eğitimi

12 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
550209
Üretim Yönetimi Eğitimi
4.9
(16)

Üretim Yönetimi Eğitimi

24 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
775209