AnasayfaBlogTürkiye’de Bilişim ve Teknolojinin Yeri
Teknoloji

Türkiye’de Bilişim ve Teknolojinin Yeri

01 Kasım 2018
Türkiye’de Bilişim ve Teknolojinin Yeri

Günümüzde son yıllarda bilişime büyük kıymet verilmekte, teknoloji alanında da gelişmeler göstermektedir. Bilişim ve teknolojinin hayatımıza etkileri ekmek su gibi önemli bir hal aldı. İnsanlarımız teknolojiden uzak birgün dahi geçiremez hale geldi. Peki biz teknolojiyi, bilişimi doğru yerde ve doğru zamanda kullanıyor muyuz? Bu konu birçok insanda soru işareti uyandırdı.

Teknolojinin gelişimi dünya genelinde kaos oluştururken, Türkiye’de kendini geliştirmek için harekete geçen insanlarımız bu konuda kendini aydınlatma ve geliştirme çabasına girmiştir. Son dönemde bilişim ve yazılım alanında üretime geçilerek hazır programlar daha az kullanılmaya başlandı. Burada herkesin evinde yeterince teknolojik araçların kullanılması, bilgisayarın olması kendimizi geliştirmek için bir kazanım oldu. İnternet ile bilgisayarın bir araya gelerek müthiş yazılımların ortaya çıkmasına sebep oldu. Artık kaynak kodlara ihtiyaç kalmadan üretken bir toplum olduk.

Teknoloji ve bilişim adım adım ilerliyor, dışarıdan bakıldığında bilişim alanında yavaş gözüksek de şahsen sağlam adımlarla ilerlediğimizi net bir şekilde dile getirebilirim. Doğru yerde doğru zamanda güzel kazançlar elde etmek bizim elimizde. Burada insanoğluna çok şey düşüyor; kendini geliştirmek, sürekli yenilikçi adımlar atmak gibi bunları yaparken sabırlı olmak da çok önemli. İlk yazılım bilginizle büyük paraların hayalini kurmak yanlış olur. Sağlam adımlarla teknoloji ve bilişimi bir araya getirip kendimizi geliştirirsek güzel sonuçlar almanıza vesile olur.

Bilinçli Kullanıcı Olabildik Mi?

Bir yandan da teknolojik aletlere suç bulduk. Neyi nerede, nasıl ve ne ölçüde kullanacağımızı bilmeden sınırsız boşa vakit geçirip iletişimden yoksun bir toplum olduk. Hayattan ve insanlardan uzak her şeyi sanal ortamda yaşayarak mutluluğu arıyoruz. Diğer bir yandan çağın yeniliklerinden faydalanan üretken bir toplum, bilişimin bize sunduğu nimetlerden yararlanan bir milletiz. Bu parametreler yan yana gelerek, Akıllarda hep şu soruyu uyandırdı, teknoloji iyi mi yoksa kötü mü? Bu sorunun cevabı elbette bizdeydi. Sen iyiysen teknoloji de iyi, sen kötüysen teknoloji de kötü. Örneğin bıçak katilin elinde çok tehlikeli bir alet, fakat aynı bıçak aşçının elinde lezzetli yemekler için faydalı bir alet oluyorsa bıçağın iyi ya da kötü olması tutan kişiyle bağlantılıdır. Bu durumda teknoloji de kullanan kişiyle ilgilidir.

Teknoloji ilerlerken hayatımızın da neresinde olduğu ne alanda kullanıp gereksinimlerimizi karşılamada ne kadar fayda sağlayacağı da önemliydi. Bizlerin işlerini kolaylaştırmak, zaman kaybını önlemek, üretmek, iletişim kurmak, veri toplamak, bilgi paylaşmak ve bu paylaştığımız bilgiyi depolamak zamanında da insanoğlunun önüne sunulmak için üretilmişti. Türkiye’de teknoloji ilerlerken toplumun üretmesi için sağlanan imkanlardan faydalanmak bizim elimizde.

Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?

Bilişim sektöründe olan ve masa başında görev alan arkadaşlarımızın bilişim alanında gelişmek için güzel siteleri ve eğitimcileri takip etmesi büyük avantaj. İşte burada İstanbul İşletme Enstitüsünde online eğitimler sayesinde canlı iletişim kurarak hocalarla birebir etkileşim halinde olmak, sorularınızın cevabını almak için müthiş bir imkan sunuyor. Biz size balık sunmuyoruz biz size balık tutmayı öğretiyoruz. Hangi balığı tutacağınız sizin elinizde.

Dünyadaki Güçlü Toplumların Öne Çıkan Özelliği Nedir?

Dünyada güçlü, önde olan ülkeler yeniliğe açık ve yeniliklere çabuk alışan toplumlardır. Yenilik üreten bir toplumun lider olması kaçınılmazdır. Eski insanların bilgiye erişmesi için uzun yolculuklar yapması gerekiyordu lakin şu an bilgiye ulaşmak kimi zaman masaüstünde bir bilgisayarda, kimi zaman cebimizdeki telefonda ve inanıyorum ki ileriki zamanlarda düşünce gücümüzle ulaşabileceğimiz kadar yakın olacak.

Türkiye’de Bilişim ve Teknolojinin Yeribilişim online eğitim teknolojitürkiyede teknoloji yazılım
Bilgisayar mühendisliği mezunu. Şu anda bilgisayar mühendisliği alanında faaliyet göstermekte olup, aynı zamanda bilgi teknolojisi alanında yüksek lisans yapmaktadır.
Betül Yılmaz
Blog Yazarı

Bilgisayar mühendisliği mezunu. Şu anda bilgisayar mühendisliği alanında faaliyet göstermekte olup, aynı zamanda bilgi teknolojisi alanında yüksek lisans yapmaktadır.İstanbul İşletme Enstitüsü Blog bölümünde içerik üretmektedir. İnsan Kaynakları, Teknoloji alanında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Robotik Kodlama Eğitimi
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500160
Python Eğitimi
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat