AnasayfaBlogTurizm Tanıtım ve Pazarlamasında Sosyal Ağ Kullanımı
Satış - Pazarlama

Turizm Tanıtım ve Pazarlamasında Sosyal Ağ Kullanımı

08 Mayıs 2019
Turizm Tanıtım ve Pazarlamasında Sosyal Ağ Kullanımı

Günümüzde tanıtım ve pazarlama aracı olarak ilk sırada yer alan İnternet ve sosyal medya yoğun kullanımıyla dikkat çekmektedir. Pratik kullanım kolaylığı ve büyük kitlelere anında ulaşabilme, özellikle ülkelerin destinasyon pazarlaması alanında yerini modern pazarlama anlayışına bırakmıştır. Sürekli bir gelişme halinde olan turizm, İnternet ve sosyal medyada doğru iletişim ile turistlerle iletişim kurmayı amaç edinmektedir. Günümüzde en çok turiste ulaşmanın en pratik ve hızlı yolu internettir. İnsanlar interneti kullanarak çeşitli sosyal ağlar aracılığı ile her türlü bilgiye ulaşabilmektedir. Burada önemli olan kişinin aradığı destinasyon ile ilgili doğru bilgiye ulaşmasıdır. 2000’li yıllarla birlikte en önemli iletişim aracı haline gelen internet, halen iletişim alanındaki en önemli gelişme olarak değerlendirilmektedir. 2010’lu yıllar Facebook ve Twitter’ın geniş kullanıcı sayılarına ulaşmasıyla “sosyal medya” kavramını bizlerle tanıştırır. Sosyal medya, çift etkileşimli bilgi paylaşımı sağlar. Kullanıcıların içerik oluşturması ve karşılıklı olarak paylaşımlara olanak veren dijital teknolojidir.

Sosyal Medyayı Etkin Biçimde Yönetmek

Sosyal Medya, Turizm Tanıtımında Nasıl Kullanılabilir?

İnsanlar forumlar, bloglar, sosyal ağlar, gibi sosyal medya platformları aracılığıyla bilgi ve görüşlerini paylaşmaktadır. Bu yönü ile sosyal medya katılımcı, şeffaf ve ulaşılabilir bir iletişim kanalıdır. Sosyal medya kanallarında kişisel marka tanıtımı oldukça tercih edilmektedir. Günümüzde en fazla tanıtım ve pazarlama aracı olarak kullanılmaktadır. Düşük maliyetli olması ve ulaştığı kitlenin geniş olması, performansının maliyete oranla yüksek ve verimli olması sebebiyle etkin pazarlama araçlarından biridir. Geleneksel pazarlama yöntemlerine göre oldukça avantajlıdır. Bu yönüyle sosyal medyada blog yazarlığı yapan birçok insan tarafından da kullanılmaktadır. Sosyal medya turizm tanıtım ve pazarlamasında da oldukça yoğun kullanılmaktadır. Turiste ulaşabilmenin en kolay ve en hızlı yolu sosyal medyayı doğru,tutarlı, istek ve ihtiyaçlara uygun kullanmaktır. Ülkelerin hemen hemen hepsi sosyal medya üzerinden kendi turizm değerlerinin ve destinasyonlarının tanıtımını yapmaktadır.

Turizm ve Takipçilerle Etkileşim İçinde Olmak

Sosyal paylaşım ağları aracılığıyla dijital ortamda her gün binlerce kişiyle temasa geçilebilmektedir. Hedef kitleler baz alınarak uygun çalışmalar ile ülkemizi ziyaret eden ya da ziyaret etmeyi düşünen kişiler takipçilere dönüştürülebilir. Ülkemizle ilgili en son haber ve gelişmeler anında duyurulabilir. Ülke turizmine ilişkin fotoğraf ve videolara yer verilerek bu bilgilerin diğer kişilerin paylaşımına sunulması ülkemizin sosyal ağlarda takipçisi olmayan diğer kişilere de bizi ulaşacak ve tanıtacaktır. Kısaca bir ülke sosyal ağlar üzerinden tanıtıldığında; takipçileri ile iki yönlüiletişim kurar, İçeriklere, haberlere, videolara yazılan yorumlar sayesinde geri bildirim alma imkanı doğar. Sosyal medya platformunda yer alan içerik paylaşım sitelerinin tümü kullanıcılarına içerik, fotoğraf, video, alıntılar, reklam paylaşımı gibi bilgilerin limitsiz olarak paylaşılmasına olanak sağlamaktadır. Böylece takipçi adını alan kullanıcılar paylaşılan içeriklere yorum yaparak, beğenerek o içeriği daima üst gösterimde olmasını sağlayabilmektedir. Özellikle YouTube en çok bilinen video paylaşım sitesidir. Videoların ücretsiz yayınlanması imkânı sunar. Ülkemizin turizm değerlerinin tanıtımı yapılabilecek ülkemiz adına veya niş bir bölge üzerine çalışılıyorsa uygun bir kanal açılabilir. Ülkemizin tanıtımında kullanılacak fotoğraflar, videolar ücretsiz olarak yayınlanabilecek ve bu yolla tanıtım faaliyetleri hızlı ve düşük maliyetli olabilecektir. Açılacak resmi bir blog ülke tanıtımında yer alan haberler ve gelişmeler ile turizm değerlerimizin paylaşılmasında destek olacaktır. Blog’ta paylaşılan bilgiler ile ülkenin olması istenen olumlu imajı pekiştirilecektir. Blog ülke turizmi hakkında bilgilendirme, yaparak takipçiler arası etkileşim sağlar, Saygın bir imaj oluşturulma görevini yerine getirir. Blog’lar bir ülkenin marka mesajını net bir şekilde ifade ettikleri doğru adreslerden biridir. Blog’larla ilgili en önemli konu, içeriğin sürekli güncellenmesi ve rama motoru optimizasyonunda ilk sayfada yer alabilmektir.

Yol Konusunda Nelerden Faydalanılabilinir?

Google Maps gibi interaktif haritalar, uydu görüntüleri, konum detayları sunan sitelerde ülkenin tarihi, kültürel ve turistik yerleri doğru tanımlanmalıdır. Turistler için kayda değer olabilecek her türlü lokasyonun mobil araçlar için de tanımlanması oldukça önemlidir. Ayrıca, sosyal medyada ülke için bir alan oluşturulmasının yanı sıra diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan sayfa, grup ve yazıların takibi ve incelenmesi de yapılmalı böylece yanlış ya da olumsuz, saygınlığı düşüren içerikler hakkında bilgi sahibi olma büyük önem taşımaktadır. Bunun için bulunduğunuz sosyal medya platformlarınızı sürekli izleyen ve markanız hakkında paylaşılan her şeyi size ulaştıran takip programları kullanılabilir.

hedef kitle işletme pazarlama sosyal medya turizm tanıtım 08/05/2019
Bahar Beşer
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.